a. 7241. Dinsdag 25 September. A0. 1883. Avond-editie. leidsch dagblad: PRIJS DEZER COURANT: Teer Leiden per 3 maasdenf 1.10. Franco per post.1.40. Mioodertjjke Nommers0.05. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADVERTENTIE*: fat 1—8 regelf 1.05. Iedere regel meer 0.17$. Grootere lettere naar plaatsruimte. Voor hel incassoe- ren buiten de stad wordt 0.10 berekend. LEIDEN, 34 September. De jsarlijksche algeraeene vergadering van de Yereeciging voor Lijkverbranding zal in 1884 hier ter stede gebonden worden. Dr. J. R. Doeff, arts alhier, is benoemd tot geraeeuie-geneesheer te Streefkerk. Naar wij vernemen, bestaat ook bij de Luther- 8?he gemeente alhier het voornemen om het Luther- feest te vieren en wel op 11 November a. s. Ter tegemoetkoming in de kosten circuleert er eene inteekenlijst onder de leden dier gemeente. Aan de Leidsche universiteit zijn in het af- geloopen jaar gepromoveerd 79 personen er. wol: in de theologie 2, rechten 53, geneeskunde 19, wis- en natuurkunde 2 en letteren 3. Do 1ste luit. G. K. Hooghwinkel, van de 2de comp. 4de bat. 4de reg. inf. te Leiden, is benoemd tot adjudant bij het 1ste bat. te Delft. Het „Athenaeum" eindigt zijn verslag over het Oriëntalisten-Congres te Leiden mot deze woor den: „Het Congres is volkomen geslaagd, hoofd zakelijk ten gevolge van den onvermoeiden ijver, den tact en de voorkomendheid van het plaatselijk organiseerend comité, en van do zeer vriendelijke en hartelijke gastvrijheid van Leidens geleerde kleine veste." Hoofdstuk Y (Dep. v. Binnenl. Zaken) bedraagt op de Staatsbegrooting voor 1884 f 14,028,475.98 of meer dan voor 1883 f 1,598,080.28. Onder deze vermeerdering is o. a. begrepen f 1,576,700 voor ner ïirger- en" uyui.uu w* wijB, zoomede 53,321 meer voor kunsten en wetenschappen. Het tijdstip van opening van hot Rjksgesticht voor krankzinnigen te Medemblik kan thans nog niet m t zekerheid bepaald worden. In het gunstigste geval zal de opening op 1 Juli kunnen plaats hebben. Voor de Rijks-universiteit te Leidon is eenige uitbreiding van het personeel der beambten noodig, alseen (tweede) conservator bij de bibliotheek voor de handschriften en een (tweede) adsistent bij de physiologie. Voor de aanvulling en uitbreiding der verzame lingen on hulpmiddelen voor het onderwijs, buiten gewoon toezicht, reis- en verblijfkosten, voor admi nistratieve huishoudelijke- en andere uitgaven wordt een gezamenlijk bedrag van 178,099 aangevraagd. Het is dringend noodig dat de collegekamer voor het onderwijs in de anatomie vergroot en eenige andere verbouwingen uitgevoerd worden, ten einde in de onmiddellijke behoefte te voorzien. Daartoe is 10,000 uitgetrokken. Ook het natuurkundig kabinet heeft gebrek aan ruimte, waarin met 3800 zal konnen worden voorzien. Voor aanvulling en uitbreiding der verzamelingen en hulpmiddelou voor het onderwijs, voor admi nistratieve, huishoudelijke en andere uitgaven aan de universiteit te Utrecht wordt 72,650 aange vraagd. Vorder wordt aangevraagd 50,000 als eerste termijn van een som van 125,000, kosten voor den bouw van een laboratorium voor phar- macie, hygiëne enz. te Utrecht, waarvoor do ge meente kosteloos oen terrein behoorende tot den tuin van het ziekenhuis zal afstaan. Ü9 Regeeriug deelt haar voornemen mede om de in 1883 toege kende golden voor eeu nieuwen hoog'eoraar in de lettoren en wijsbegeerte, in wiens aanstelling zij niet is geslaagd, te besteden tot het aanstellen van een hoogleeraar die slechts ééne taal en hare let terkunde zal ouderwijzen te Groningen. Voor aan vulling en uitbreiding van verzamelingen en hulp middelen voor het onderwijs aldaar wordt ƒ40,000 aangevraagd. Wat het lager onderwijs betreft is de Regeering voornemens voort to gaan op geleidelijke wijze de jaarwedden van het onderwijzend personeel bij de Rijksleerscholen in overeenstemming te brengen met de aangenomen maatstaf. Te 's-Hertogenbosch zal eone nieuwe kweek- en leerschool worden opgericht ter vervanging van de bestaande, die bouwvallig is. De koeten worden geraamd op 150,000. Ook de kweek- en leerschool te Maastricht zal worden verbouwd en uitgebreid, wat volgens raming 40,000 zal kosten, bohalve 14,000 voor ameublement, verwarming eoz. De recapitulatie der uitgaven voor 1884 geeft de volgende cijfers: I. Huis des Konings 750,000; II. de Hooge Colleges van Staat en het kabinet des Konings 619,601; III. Dep. van Bnitenl. zaken 699,314; IV. Dep. van Justitie 5,739,160; V. Dep. van Binnenl. Zaken 14,028,475.98; VI. Dep. van Marine 12,927,214.90; VHA. Nationale Schuld 32,858,576.78; VIIB. Dep. van Finan ciën 19,934,792.58'; VIII. Dep. Tan Oorlog 21,160,000; IX. Dep. van Waterstaat, Handel en Nijverheid f 33,259,091.21X. Dop. van Koloniën 1,233,543.02; XI. Onvoorziene uitgaven ƒ50,000. Totaal 143,259,769.47s.-Toegestaan was voor 1883 139,944,977.69, dus meer 3,314,791.78s. De raming van 1884 overtreft de uitgaven voor 1882 mot 13,370,336.96. Er bestaat gelegenheid tot verzending der cor respondentie naar Ned.-Indic en Padang door middel van het stoomschip „Samarang", waarvan de laatste busiichting aan het postkantoor te Rotterdam is bepaald op Dinsdag den 2den October a. s., des morgens te halfclf'. Ton DOStkantnr",.elh;«r_ mnpt™ ...cv» euz. dus uiterlijK 's morgens or", nan acht bezorgd zijn. Bij de heden gehouden openbare verkooping van cokes in partijen van 100, 50, 10 en 5 hectoli ters, waren de hoogste prijzen 37, 18, 3,80 en 1.90; de laagste 35, 17.50, ƒ3.50 en 1.85. De uitslag der bekroningen van de tiende tijdelijke bloemententoonstelling, verbonden aan de Amsterdamsche wereldtentoonstelling, is dat o. a. nog bekroond zijn voor vruchtenmet een tweeden prijs: de Ned. Maatschappij voor Tuinbouw en Plantenkunde, afd. Boskoop, en do Pomologische Vcreeniging aldaar; met een derden prijsdo heeren W. Ku6ser Pzn. te Aalsmeer en J. P. AmerBfoordt te Haarlemmermeermot een vierden prijs de heeren W. Topsvoort te Aalsmeer, Mathot en Rutten te Boskoop; H. Beekman to Oegstgeest; W. C. Boer tj Boskoop; P. Van Velzen te Alfon. De heer W. C. Boer te Boskoop word buitendien nog be kroond met een derden, vierden en vijfden prijs voor hoornen en de heer G. T. Hemerik te Leiden met een vierden prjjs voor dahlia's. Door de Maatschappij van Brandverzekering in het koninkrijk der Nederlanden te's-Bosoh is ten behoeve van de brandweer te Lisso uitgekeerd 25 als erkenning van bewezen diensten hij den brand, in de vorige maand ten huize van C. Daudey aldaar ontstaan. De 13de lijst der Uniecollecton goeft als totaal van 450 locaio comilé's ƒ81,168.31, waaronder Rot terdam met 5861.79, Zegwaard en Zoetermeer met ƒ149.04. De collecte, gehouden ten behoeve van de geteisterde gewesten in Nedarlandsch-Iudie, heeft opgebracht te Heemstade 515.40 en te Benne- broek 78.30. Na het vereischte toelatings-examen zijn als student aan dé theologische school te Kampen inge schreven de hoeren T. De Boer, L. Bos, A. Van Bueren, J. Op 't Holt, N. Kaers, J. H. Laatsman, B. F. Van Maas, F. Olgeoia en D. Tilkema tot de littorarische lossen; afgewezen 5; en tot de theologische lessen de heeren A. M. Donner en J. Vwsoher. Aan den gala-maalt jd door den Koning en de Koningin den hertog en de hertogin van Albany ten Hove aangeboden, hebben Zaterdag-avond o. a. deelgenomen de groot-officieren van 's Konings Hnia; de ministers, hoofden der departementende gezant van Hare Britsche Majesteit met de leden van het Engelsche gezantschap en enkele burgerljke en militaire antoriteiten. De koninkl jke militaire kapel onder leiding van den heer Völlmar, luisterde het diner op. Op haren tocht van de plaats waar de Neder- landsche Varna-expeditie had overwinterd, naar Waaigat, bereikte de expeditie op 10 Ang. een klein eiland, dat dicht bj het Waaigat-eiland ligt, nog geen naam had en na gedoopt werd: „Bnys-Ballot- eiland". Het eiland ligt op 70" 25' 28" NB. Om meer rnimte voor patiënten uit de stad Groningen in het tegenwoordige ziekenhuis te ver- krjgen, heeft de gezondheids commissie aan B. en Ws. voorgesteld eonige daarnaast staande huizen aan te koopen en dezen voor ziekenzalen in te richteo, wat p. m. 100,000 zal kosten. De Ned. Toonknnstenaars-Vereeniging heeft eene prijsvraag uitgeschreven „voor de beste zang methode, waarnaar langs eenvondigen weg het volks zangonderwijs kan worden onderwezen"; de premie is honderd gulden. Do mededinging is voor iedereen opengesteld; inzendingen moeten franco geschieden vóór 1 Jan. 1884 bj den secretaris der N. T.-V. den heer C. Van der Linden te Dordrecht. Het bestuur zal eene jury benoomen, die bij meerderheid van stemmen over de bekroning zal bosiissen. dëh^.haca 1-egeOTeM^u ^jizA^ln^ldrc^^.aaFocTr to Zandvoort een misgewaad ton geschenke ge zonden. Z. K. H. vertoefde zes weken op deze badplaats met gemalin en kinderen. Het stoomschip „Drente" vertrok Zaterdag van Batavia naar Rotterdamde „Amsterdam" is dien ochtend van Amsterdam to Nienw-Vork aan gekomen. De gewone audiëntie van den minister van oorlog zal Donderdag a. s. niet plaats hebben. Z. M. heeft benoemd tot ontvanger der re gistratie en domeinen te Bolsward S. W. Middelkoop, thans bewaarder van de hypotheken, het kadaster en de scheepsbewyzen te Eindhoven; - den heer L. A. F. Schakers, arts, benoemd tot officier van gez. 2de kl. bj hot leger in Ned.-Indië. Gemengd Nieuws Do hoer Antonio Aguilar, die ook te Leiden, op de Breestraat N°. 54, een proeflokaal zjnor Spaansche en Portugeesche wjnen gevestigd heeft, is op do Amsterdamsche tentoonstelling be kroond met de zilveren medaille. Een persoon die hier ter stede eenig beddegoed ontvreemdde is door de politie te 's-Hage aangehouden. In de afgeloopen week werden binnen deze gemeente 4 personen door pokken aangetast, terwijl één ljder aan die ziekte is overleden; te Oud-Beierland kwamen 20 gevallen van pokken voor en zijn 4 personen aan die ziekte overleden. Gistermorgen geraakte te Hoofd- dorp, in de gemeente Haarlemmermeer vóór de R.-K. kerk, door onvoorzichtig wenden een driejarig paard, gespannen voor eeno ledige tilbory, in de Kruisvaart te water; na een kwartier was alles ongedeerd door eene massa kerkgangers weer op 't droge gebracht. To Raamsdonkveer is 'snachts bij den heer S. ingebroken. Toen de drie dieven in den tuin bezig waren frnit te plukken, bemerkten zj den eigenaar met een geweer, die een schot in de lucht loste, waarop het drietal het hazenpad koos, met oohterlating van het gestolen frnit, hunne

Leidsch Dagblad | 1883 | | pagina 1