LEID8CH DAGBLAD. Tweede Blad. i\°. 7240. Maandag 2A September. A°. 1883. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 8 maanden1.10. FraDr' per post1.40. Afzon .J-yrlijke Nommers0.05. BUITENLAND. Duitschland. Bij het diDer, dat te Homburg na de parade gehouden werd, dronk keizer Wilhelm op bet welzijn der koningen van Spanje, Saksen en Servië. De koniDg van Spanje verklaarde, in antwoord op dien toost, dat het hem groot genoegen deed met. het Duitsche leger kennis gemaakt te hebben. Hij dronk op het welzijn van den keizer en het Daiteche leger. De keizer en de koning van Spanje drnkten daarop elkander hartelijk de hand. Mukhtar-pacha is uit Konstantinopel naar Berlijn vertrokken, om aan de Duitsche keizerin de Chetal-orde, en aan prins Willem van Pruisen de Osmanieh-orde in brillanten over te brengen. Yorst Von Bismarck verlaat heden Zaterdag de badplaats Gastein. De berglucht moet een zeer gunstigen invloed op zijn gezondheidstoestand hebben uitgeoefend. Hij begeeft zich nogmaals naar zijn landgoed „Friedrichsruh" in Lauenburg. Groot-Britannië. Volgens mededeelingen aan de „Pall Mali" zijn de geruchten, in verschillende Staten van bet vas teland verspreid aangaande de strekking van hot bezoek door den heer Gladstone te Kopenhagen afgelegd, volkomen ongegrond. Het voornemen om bedoeld bezoek af te leggen staat volstrekt niet in eenig verband met aangelegenheden van internatio nalen politieken aard. Het comité te Londen der houders van Mexi- caansche schuldbrieven heeft van den heer Rivas de mededeeling ontvangen dat de Mexicaansche regeering het noodig en billijk oordeelt, eenige be langrijke wijzigingen te breDgen in de overeenkomst van 10 Mei. Zij acht het voorte dringend noodig, dat de president en een lid van het comité zich naar Parijs begeven, om over die wijzigingen te beraadslagen. Het comité verklaart onbekend te zijn met den aard der goweoschte veranderingen. De mededeeling van den heer Rivas is de eerste, welke zij ontvangt sedert de depeche van den president van Mexico, i. d. 16 Juli, waarin verklaard werd dat de schik king met de houders onherroepelijk was. De „Standard" ontvangt van zijn correspon dent te Hongkong een telegram, waarin gemeld wordt dat de Franschen opnieuw eene nederlaag in Tonkin geleden hebben. Uit Canton verneemt hetzelfde blad dat de onder koning al de consuls bijeengeroepen en hun zijn diep leedwezen over de jongste ongeregeldheden betuigd heeft. - Verder meldt bij dat de prijzen van koopwaren gedaald zijn wegens den aandrang der Chineezen om zich van hun voorraad te ontdoen, voordat nieuwe onlusten plaats hebben. De waarde der uit de Kaap uitgevoerde dia manten was in 1876 1,807,532 pd. st., in 1878 2,672,744 pd. st., in 1880 3,367,897 pd. st., in 1882 3,999,502 pd. st. )ostenr.-Iïoiüg.-Monarchie. Uit Agram wordt gemeld dat een 600-tal platte- andsbewoners te hoop liepen in Farkueserac en sen klein detachement landweertroepen aanvielen, setwelk derwaarts wae gezonden om ongeregeld- leden te voorkomen. De troepen maakten gebruik ran hunne vuurwapenen, ten gevolge waarvan tien 'ustver6toorders werden gedood en een zeer groot lactal werd gekwetet. Twee militairen zijn ernstig iewond. Io den deze week geopenden Galiciechen Land- lag hebben de Rutheenen hnnne klachten ingediend 'rer misbruiken bij de laatste verkiezingen. Het saatte hun weinig, want de Pooleche meerderheid »a den Landdag kenrde de betwiste verkiezingen Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. allen goed. De Rntheenscbe leden deelden mede dat de kiezers hier en daar door de gendarmes letterlijk mishandeld waren; op andere plaatsen werden zij door geld of aangeboden drank omge kocht. Het behoefde niemand te verwonderen dat deswege geene protesten waren ingekomen, want de overheid had nooit wegens dergelijke misbruiken een onderzoek ingesteld of iemand vervolgd. Verder dienden de kiezers ook geene protesten in omdat zij geen vertrouwen stelden in de onpartijdigheid der Poolsche meerderheid van den Landdag. Telegrammen. LONDEN, 20 September. Bij gelegenheid van het congres voor ijzer- en staalfabrikanten dat op het oogenblik te Middlesborough wordt gehouden, bezochten eenige leden een smeltoven. In de fabriek zijDde viel een bak met gloeiend metaal om, waar door verscheidene bezoekers en werklieden ernstige brandwonden bekwamen. Een der congresleden bezweek. REVAL, 21 September. Sedert gisteren worden de stad en de voorsteden geteisterd door een hevigen orkaan. Een groot aantal huizen zijn beschadigd, honderden boomen ontworteld. Gis teravond werd de, met hulp eener sleepboot uit gegane, Italiaansche brik „Carolina" op het strand geworpen. Het gelukte dè sleepboot slechts met moeite zich in de haven te bergen. CAIRO, 21 September. De post van Europeesch raadsman voor financiën is aangeboden aan den heer Vincent, wiens onmiddellijk antwoord wordt ingewacht. LONDEN, 21 September. (A.) Gladstone is te Gravesend aan wal gegaan en onmiddellijk naar Londen vertrokken, Hij was grootelijks verbaasd over de politieke beteekenis, die men aan zijn uit stapje had gehecht, dat uitsluitend eene vacantie- reis was. Hij vertelde dat hij, toen hij te Kopen hagen door de koninklijke familie was uitgenoodigd, niet eens een behoorlijk kostuum bij zich had. WEEN EN, 21 September. (.4.) Het Servische ministerie heeft zijn ontslag ingediend, daar de minister van oorlog weigerde troepen af te zenden, om op roerige bewegingen te onderdrukken. Aan den koning, die te Homburg de Duitsche legermauoeuvres zou bijwonen, is geseind dat zijne onmiddellijke terug komst zeer gewenscht werd. KOLONIËN'. BATAVIA, 14 Augustus. De lste luit. der inf. P. G. Gallas is wegens den door hem bij verschillende gelegenheden te Atjeh aan don dag gelegden moed en tact voor eene koninklijke belooniDg in aanmerking gebracht. Gisternacht heeft een inlander, gen. Pachmat, in kampong Lima zich door ophanging van het leven beroofd. Men ontdekte deze daad eerst heden morgen toen zij o lijk reeds stijf aan een dj amboe boom hing. De oorzaak van deze wanhopige daad is tot nog toe niet bekend. Uit Bantam bericht men dat do cholera te Serang en omstreken hevig woedt. Naar men ons mededeelt, zullen nog in den loop dezer maand groote manoeuvres bij Soerakarfa gehouden worden, waaraan zullen deelnemen het garnizoen en het legioen. (Vorst.) P2.SOEROEAN, 8 Augustus. In den nacht van Zaterdag op Zondag jl., omstreeks halftwee, woedde er een felle brand in kampoüg Kaoeman alhier, welke binnen een paar uren tijds, door hevigen wind aangewakkerd, 200 huizen, waarbij vele van steen, in de asch legde. Tegen 4 uren was men den brand met 3 spuiten meester. De schade wordt op f 50,000 begroot. Men verhaalt dat de oorzaak moet gezocht worden in het koken van katoepat, PRIJS DER ADYERTENTIEX Tm 16 regels 1.05. Iedere regel meer 0.17J. Grootere lettere naar plaatsraimte. Voor het ioctssee- ren baiten de stad wordt f 0.10 berekend. waarbij de kookster te onvoorzichtig heeft omgegaan met petroleum, ten einde het vuur te doen ont vlammen, waardoor in minder dan geen tijd hare woning in vlam stond. De resident en ook vele inwoners waren op het terrein tegenwoordig, waar ieder, zooveel hij kon, behulpzaam was. De schout moet, naar men ons verhaalt, bij deze gelegenheid aan de voeten gewond zijn, daar hij met zijne beenen in een brandend stroopvat terecht is ge komen. Overigens hebben er, voor zoover men weet, geen veriiezen van menschenlevena bij plaats gevonden. Oostp Door den gouverneur-generaal vau Ned.-Indië zijn de vol gende beschikkingen genomen. Civiel Departement. Benoemd: Tot notaris te Meester- Cornelis jhr. A. H. Van der Does De Bije. Bij den post- en telegraafdienst: lot adjunct-insp. A. M. Meissner en H. Rudolph, tot commies 2de kl. M. A. Van der Sprong, tot tijdelijk commies 2de kl. A. Lynis Huffenreuter, tot commies 2de kl. P. F. Jansen. Tot regent van SamaraDg de regent van Japara Raden Ma» Toeraenggoerig Padji Sosro Niograt. Tijdelijk gesteld: Ter besohikking van den dir. der burg. op. werken de ambtenaar op non-activiteit W. G. M. Van der Vlies, laatstelijk iDgeDiear lste kl. V erleend: Een 2-jarig verlof naar Nederland, w. ziekte, aan L. A. Arends, controlenr 2de kl. bij het binnenl. bestuur op Java en Madora. Ontslagen Eervol nit 'slands dienst, de gewezen hulp- onderwijzeres aan de op. lagere meisjesschool te Samarang J. M. C. Kotting. Ontheven: Eervol van de vervulling der hem tijdelijk op gedragen betrekking van chef-mijnwerker te Merak de opziener 2de kl. hij het mijnwezen in Ned.-Indië V. A. Naamann. Departement van Oorlog. Bepaald: Dat het 2-jarig verlof naar Nederland, w. 15 jaren onafgebroken dienst in Ned.-Indiö verleend aan den ofT. van gez. lste kl. G. B. Lowe alsnog wordt beschouwd als te zijn verleend wegens ziekte. Ontslagen: Op verzoek eervol uit Zr. Ms. mil. dienst de lste luit. der inf L. Van Haften. Vergund: Op verzoek om na 1 Nov. a. s. naar Neder land terng te keertn aan den srdert tot Isten luit. bevorderden 2den luit. der iof. van bet Ned. leger R. A. Jackson die voor den tyd van 5 jaren bij het Ned.-Indisch leger werd gedetacheerd, bij laatstgenoemd leger werd overgeplaatst en weder bij het Ned. leger werd teruggeplaatst. Geplaatst: De kapt. der inf. F. P. Sievers te Palembang de '2de lait. der inf G. Van Aseendelt te Samarang ter nadere indecling; de kapt. der inf. E. K. A. De Neve ts Macassar; en de lste init. kwarlierm. J. C. P. K. Wilderink te Padang Pand- jaDg met intrekking zijner plaatsing te Fort De Koek. Overgeplaatst: De lste luit. der inf. J. Van Geel en naar Soerabaia. Bevorderd: Bij het wapen der infanterie tot majoor, C. A. C. Neeb eD W. De Kroes; tot kapitein C. D. Van den Berg, B. F. A. Schultze en A. A. Blommeatein; tot lsten luit. E. C. Van Swieten, J. C. C. Nijland, A. A. Sonneveldt, H. T. W. D* B. Von Seijdlitz Knrzbach, H. C. J. Peetere en H. Vex- schooff, de vijfde genoemde met verlof in Nederland, met be paling dat de vierde genoemde bij zijn wapen blyft gevoerd ila suite en in zijne tegenwoordige betrekking bij den topographi- schen dienst blijft continaeeren. Departement van Marine. Overgeplaatst: Van het ramt. „Prins Hendrik der Nederlanden" op het ramt. „Koning der Nederlanden" de adjudant administrateur C. Flaes; van het rarat. „KoniDg der Nederlanden" op bet st. „Padang" deadjtiDcl- adra. P. Van Tentemvüd het st. „Padang" op het st. „Sindoro" de off. van adm. 2de kl. O. R. Paehlig; van het st „Sindoro" op het st. „Bromo" de off van adm. 2de kl. F. W. Sprenger; van. het st. „Bromo" op het wachtschip te Soerabaia de off. van. adm. 2de kl. J. J. Van DiemeD. V ergUDaing verleend: Om te repatrieëren aan den. luit. ter zee 2de kl. E. M. Steinmetz eu aan dea off. van adm. 2de kl. J. J. Van Dicmea Trouw-, Geboorte- en Doodberichten van Ned.-Indië. GEHUWD: E. Van Violen en J. P. Wijnveldt, Soerabaia. R Jansen en M. H. Tarenskeen, Samarang. R. L. A. Wen- nink en O. J. Jacobson, Batavia. BEVALLEN Mevr. Mentel geb. Bisschoff, Malang, D. Mevr. H. Kühr geb Wijnmalen, Soerak^xta, D. A. Droop g-b. Polak, Kediri, D. A. Grondhont geb. Gorlinge, Makae- ser. J. Commerell geb. Giesker, Makasser, D. Mevr. Van Delden geb. v. d. Hei vel Tot Reicblingen en gezegd Kijnders, KraksaÖD, Z. Mevr. Mübldorff, Soerabaia, Z. OVERLEDEN C. J. Samnels, M. 29 j., Bandjermasing. J. M. Fliers geb. Van Hall, 85 j. Batavia A. E. P. Blazet, 43 j., Boeloecomba. H. M. BommezijD, M., Palembang. G. S. K, J. Rcempol, M., Atjeh. A. Ripassa, jd. 19 j., Serang. - A. P. H. CluaseD, K. 7 j Rembang. W. Tinge, M., BandoDg. Vertrekkende 'passagiers per st. Voorwaarts op morgen, van Batavia naar Nederland. Kapt. Init. ter zee J. Loots, gepens. kapt. inf. R. T. Loo- roeijer en echtgenootej commies dep. van fia. J. J. P. Diep- huizen; jongeheeren A. Hoogvelt, H. De Bont, J. Butteling, H. Cailliet; machinist staatsspoorwegen E. D. C. Middelaer en Zr. Me. troepen en schepelingen. Te Padang embarkeerea nog de heeren Feher, Canne, W. J. Larive en familie.

Leidsch Dagblad | 1883 | | pagina 1