LEIDSCH DAGBLAD. N°. 7237. Donderdag 20 September. A0. 1883. Avond-editie. PRIJS DEZER COURANT: foor Leiden per 8 maasden1.10. Frtnoo per post1.40. Alrocderl(jke Nommers.0.05. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADYERTENTIElfS Tas 16 regels 1.05. Iedere regel meer 0.17$. Groolere letters naar plaatsmimte. Voor het incasseer ren buiten de stad wordt 0.10 berekend. Voor de Inteekenaren daarop behooren bij dit nummer van het Leidsch Dagblad de Nos. 170 tot 176 der Ingekomen Stukken van den Gemeenteraad. STADGENOOTEN Morgen zal aan n allen gelegenheid worden ge geven naar vermogen bij te dragen tot leniging van de ramp die een gedeelte van ons 6choone Insu- linde trof, eene ramp bijkans zonder wedergade in onze Indische jaarboeken. Onze Rogeering helpt, stennt, zal dat blijven doen, en krachtig. Zij kan echter niet alles doen. Het geldt hier geen hnlp aan hen die bezweken, maar aan het nog veel grooter aantal van hen die zonder hulp tot ondergang zijn gedoemd, tot een langzamen marteldood door kommer, ellende, gebrek, ziekteD, veel erger dan die welke hunne verwanten in korte oogenblikken deed omkomen. Onze Regeering kan voedingsmiddelen, rijst, vee, werktuigen, gereedschappen, bamboe doen aanvoe ren, waterwerken doen aanleggen om weder water aan te voeren naar de verwoeste streken; - doch ook aan de toekomst moet gedachtde rijstvelden weder aangelegd om zelf weder tot oogsten te geraken; er moeten wederom huizen gebouwd, waarvoor gereedschap en van elders aangevoerd materiaal noodig is. In één woord, te midden van alle beslommerin gen om voor de toekomst het leveD verder mogelijk te maken, moeten de overgeblevenen gevoed, ge kleed, verzorgd. Nogmaals dus, ook de krachtige bijstand van onze Regeering, die van onze Indische broeders, schieten hier te kort. Helpt dus mode! Schenkt wat ge missen kunt, ruim en op een maal. Tijdige hulp is steeds dubbele hulp. Officieel© Kennisgeringenu Burgemeester en Wethouders van Leiden; Gezien art. 8, 1ste alinea, der wet van 2 Juni 1875, (Staatsblad No. 95), tot regeling van het toezicht bij het oprichten van inrichtingen, welke gevaar, schade of hinder kunnen veroorzaken; Brengen bij deze ter algemeene kennis dat door hen op heden vergunning is verleend aan D. SMIT en recht verkrijgenden, lot het plaatsen in werking brengen van een stoomketel en stoommachine voor het malen van graan, in hel perceel aan de Oostdwarsgracht No. 15. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, DE KANTER, Burgemeester. 17 Sept. 1883. E. KIST, Secretaris. Burgemeester en Wethouders van Leiden, Gezien de adressen van C. T. STEFFELAAR, distilla teur, alhier, houdende verzoek om vergunning tot oprich ting van een distilleerderij en likeurstokerijin het perceel aan de Nieuwstraat No. 43, en J. RINKES BORGER, direc teur der Leidsche Melkinrichlidg, tot plaatsing van een reserve-stoomketel in het gebouw dier inrichting aan den Rijnsburgersingel No. 2; Gelet op de artt. 6 en 7 der wet van 2 Juni 1875 (Staatsblad n°. 95); Geven bij deze kennis aan het publiek dat genoemde verzoeken, met de bijlagen, op de Secretarie dezer gemeente ter visie gelegd zijn; alsmede dat op Donderdag den4den Oct. aanst-, 's voormiddags te elf uren, op liet Raad huis, gelegenheid zal worden gegeven om bezwaren tegen die verzoeken in te brengen. Burgemeester en Wethouders voornoemd. Leiden, DE KANTER, Burgemeester. 19 Sept. 1883. E. KIST, Secretaris. 10 September. Een geacht stadgenoot is ons weder door den dood ontvallen. Heden overleed alhier in den onderdom van ruim 59 jaren de heer G. P. De Neve, gepensioneerd luitenant-generaal van het Nederl. Oost-Indisch leger. Den 30sten Dec. 1823 te Bergen-op-Zoom geboren, werd hij op zijn 15de jaar naar de Mili taire Academie te Breda gezonden, yan waar hij in Juni 1842 als 2de lnitenant terugkwam. In Februari 1849 werd hij lste luitenant en in Ang. 1853 kapitein. In dien rang is hij geruimen tijd chef van den staf geweest te Fadang, tijdens gene raal Yan Swieten aldaar gouverneur en militair com mandant was. In November 1863 werd hij.luiteDant- kolonel. Yan omstreeks dien tijd tot omstreeks Mei 1865 was hij militair commandant op Borneo's Westkust. Bij het optreden van generaal Andresen als leger commandant word hij daar afgelost en ging hij voor een paar jaar naar Holland; maar later kwam hij weer in Indië terug en werd hij militair comman dant te Padang Pandjang. Eindelijk, in Dec. 1869, word bij kolonel en als zoodanig commandant van de 3de militaire afdealing op Java. Hij was als academie-officier zeer bevriend met generaal Kroeseo. In 1872 maakten huiselijke omstandigheden het noodig dat hij weer naar Holland kwam. Tegen het eind van het volgende jaar ging hij echter weerom en trok naar Atjeh mede als chef vau den staf en als raadgever van generaal Yan Swieten. Gedurende zijn verblijf op Atjeh, Febr. 1874, werd hij bevorderd tot generaal-majoor. In April 1874 keerde hij met zijn chef naar Java terug, waar hij verslagen maakte en een binnenlands verlof kreeg, totdat hij, in April 1875, de plaats van generaal Whitton als comman dant van het Indisch leger innam. Deze hooge be trekking heeft hij 4 jaar waargenomen. Yoor de expeditie op Borneo's Westkust werd hij benoemd tot ridder 4de klasse, en voor de 2de Atjeh-oxpeditie tot ridder 3de klasse der Militaire Willemsorde, terwijl hij na laatstgenoemde expeditie ook bevorderd werd tot commandeur in do orde van den Nederlandscben Leoaw. Trots de gevaren, waaraan hij daarginds had bloot gestaan, was het hem vergund, zij het helaas dan ook nog maar slechts enkele jaren, in zijn familiekring door te brengen en te rusten van zijn arbeid. In d:en tijd bleef hij nochtans een levendig belangstellen in hetgeen er om hom, vooral ook in de stad onzer inwoning, voorviel. Een ernstige kwaal tastte hem evenwel aan, welke reeds vroeger het ergste deed vreezen. Zijn verscheiden, zoo kort nadat hij nog eene 18-jarige dochter zich naar het graf z?g vo r- gaan, zal door velen diep worden betreurd. Gaarne verwijzen wij naar eene in deze cou rant voorkomende advertentie, waarin tegen morgen- (Donderdag-)avond wordt aangekondigd eene lezing door dr. P. G. Dutema, van Hasselt, in de Zaal-Noord- einde. Aangezocht door hot bestuur der Leidsche afdeeling van het Nod. Werklieden-verbond „Patri monium" (Vaderlijk Erfdeel) om eene spreekbeurt te komen vervullen, is de keuze van het onderwerp voor de lezing van dien aard, dat we vertrouwen dat zeer velen zullen derwaarts gaan om te hooren, hetgeen in 't belang der vereeniging, welker doel is om te strijden tegen den revolutiegeest onzer dagen, wel mag gewenscht worden. Wij vestigen de aandacht op eene advertentie, waarin de heer J. J. Groenewoud, Oude SiDgel 72, bekend maakt dat hij met 1 October weder een danscnrsu8 zal openen. Op dienzelfden datum zal men onderwijs kunnen ontvaDgen in schermen en gymnastiek. Op het feest dat „India Orientalis" voornemens is den 283ten dezor op „Zomerzorg," te geven zal een gamaïan uit het Ethnographisch Museum alhier bespeeld worden door de Javanen en Soendaneezen, die zich dagelijks op de Amsfcerdamsche tentoonstelling doen hooreD. Blijkens ontvangen bericht van den inspecteur van het geneeskundig staatstoezicht voor Zuid- Holland is de epidemie van mazelen te Rijnsbarg opgebonden. Eene vanwege het gemeentebestuur van Sas- senheim gehouden collecte ten behoeve van de slachtoffers van de ramp in Nederlandsch-Indië heeft 88.60 opgebracht. Eene buitengewone verrassing voor het schouw- burgbezoekend publiek te 's-Hage was er in gelegen den Koning en de Koningin het speeljaar der Kon. Yereeniging het Nederlandsch Tooneel gisteravond met hunne tegenwoordigheid te zien inwijden. Dit blijk van hunne bijzondere belangstelling in hot nationaal tooneel wekte terecht vreugde onder de aanwezigen in de zaal. De vorstelijke bezoekers werden in het gebouw ontvangen door den heer Stumpf en den administrateur der Vereeniging te 's-Hage. De Koningin aanvaardde als welkomst groet bij deze openings-voorstelling een sierlijken bloemruiker, namens den Raad van Beheer haar aaDgeboden. HH. MM. waren vergezeld van de heerenbaron Taets Yan Amerongen en baron Sir- tema Yan Grovestins, adjudanten; Jhr. Yan den Bosch, ordonnanc6-officier, en de hofdames baronesse Yan Ittorsum en jkvr. Yan de Poll. Het Wilhelmus ging uit het orkest op toen HH. MM. zich in de koninklijke loge aan het publiek vertoonden. Met het treurspel „Romeo en Julia" werd het nieuwe tooneeljaar door de artisten der afdeeling Amster dam ingeleid. Het weldadigheidsfeest ten voordeele van de slachtoffers van de ramp in Indië, door 't bestuur van het zeebad Scheveningen voorbereid, slaagde gistören bij dag en bij avond uitstekend. Bij dag waren de vermakelijkheden in 't bijzonder voor de jeugd bestemd. Des avonds schitterde het Badhuisterras in vollen glans. Een sierlijke lampion- verlichting met eerepoorten en gothieke bogen prijkte vóór den gevel aan de zeezijde, terwijl ge kleurde ballons over het terrein in alle richtingen de lantaarns verbonden. Fantastisch was de aanblik der loge tegenover de muziektent, waar gaskronen aan alle kanten in de spiegels haar licht weerkaatsten en waarin de artisten van het gezelschap van den heer W. Yan Zuylen eene voorstelling gaven. Jammer dat het geluid, vooral dat der dames, niet genoeg tot het publiek doordrong. Ten slotte werd een inderdaad keurig vuurwerk ontstoken, waarin het vuurpaard opnieuw zijne kunsten verrichtte en dat met een slotnommer: „Hulde aan do weldadigheid voor de ramp op Java", eindigde. Na afloop daarvan werd BeDgaalsch vnnr op eenige badkoetsen aan zee ontstoken, wat minder effect maakte dan dezelfde verlichting over hetge- heole terras. Dank zij bet fraaie herfstweder, heeft het feest een talrijk publiek getrokken en de door de politie en den directeur, den heer Voitus Yan Hamme, ge nomen maatregelen, waarborgden volkomen op het terrein eu daarbuiten de goede orde. Moge de finan- ciëole uitkomst geüvenredigd zijn aan het genoegen dat het feest schonk Behalve bij het t9Dtoonstollings-comité blijkt de papieren medaille ook bij de universiteit van Amsterdam in den smaak te vallen. Naar de AmBt. verneemt, ontvingen de beide studenten, wier ge zamenlijke arbeid door de faculteit met de gouden medaille bekroond werd, per briefkaart bericht dat zij ieder slechts op een certificaat en herinnerings diploma mochten rekenen. Waarschijnlijk zullen de gelukkige beoefenaars der wetenschap dankbaar, maar niet voldaan zijn. Eéa gouden medaille, waarop de beide namen waren gegrift, of de nitbetaling van de f 150. ware, dunkt het blad, billijker geweest. Te Utrecht is overleden de heer A. Verloop, in leven ingenieur bij de Kanaalmaatschappij te Port-Saïd. Tot leeraar in de Nederlandsche taal en letter kunde aan de Hoogere Burgerschool met 3-jarigen

Leidsch Dagblad | 1883 | | pagina 1