LEIDSCH DAGBLAD. Woensdag 19 September. r. 7236. A®. 1883. Avond-editie. PRIJS DEZER COURANT: V*or Leiden per 3 maasden.f 1.10. fiïioco per post.1.40. AiaooderlQke Nommers. 0.05. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering Tan Zon- en Feestdagen, nitgegeven- FBIJS DEB ADVERTENTIES: ▼an 16 regels 1.05. Iedere regel meer 0.17^ Groolere letters naar plaatsruimte. Voor het iocassee- ren boiten de stad wordt 0.10 berekend. LEIDEN, 18 September. Io do groote zaal van „Zomerzorg" werd gis teravond door de afdeeling Leiden en Omstreken der Nederl. Maatschappij voor Tainbonw en Plant kunde cene gewone vergadering gehouden. Eén persoon werd daarin als nieuw lid aangenomen. Omtrent het voorstel tot uitnoodiging van sprekers voor de wintervergaderingen werd besloten die, evenals het vorige jaar, ook voor het nu komende seizoen te doen. Als candidaten voor het hoofdbestuur werden be noemd de heeren C. J. v. d. Oudermeulen, te Was senaar, Scalongne en v. d. Berg v. Jutphaas, bei den te 's-Hage. Tot het plan om een bezoek te brengen aan de kweekerij van de firma Groenewegen en Co. en aan „Natura. Artis Magistra" te Amsterdam traden voor- loopig 25 leden toe, zoodat besloten werd aan het plan nitvoering te geven. De heeren H. Witte en dr H. Boursse Wils beant woordden de in de bus gevonden vragen. Yan welonderrichte zijde vernemen wij dat het weldadigheidsfeest van het gezelschap „India Orien- talis" op den 28sten dezer, bezocht zal worden door prins Poland Bonaparte, dio onlangs zijn hooge ingenomenheid met dat Indische feest heeft te kennen gegeven. Tot predikant der Ned. Herv. gemeente te Valkenburg is beroepen dr. mr. W. Vau den Bergh te Schaarsbergen. Door de Regeering is bij de Tweede Kamer •een wetsontwerp ingediend tot het nemen van buiten gewone maatregelen tot afwending van besmette lijke z.ekten en tot wering harer uitbreiding en gevolgen. Aanleiding tot deze indiening is het in den zomer van dit jaar dreigend gevaar van over brenging der Aziatische cholera uit Egypte in de waarne. ling dat gedurende heerschende pokken- epidemiën herhaaldelijk de smetstof door lompen is overgebracht. Het wetsontwerp verschilt in hoofdstrekking niet van de wet van 23 April (Stbl. no. 73), dio met 1 Januari 1881 ophield verbindend te zijn. Thans is voorgesteld dat de wet alleen bij het voorkomen van die ziekten toepasselijk zal zijn, die bij eene andero wet besmettelijk zijn verklaard. Bovendien is de aan de Regeering toegekende bevoegdheid, voor zooveel de nit zee komende schepen en het verbod van den in- en doorvoer betreft, beperkt tot vier ziektenAziatische cholera, pest, gele koorts en pokken, de laatste alleen voor zoover do in- en doorvoer aangaat. Aan dit wetsontwerp is geen tijdelijk karakter toegekend. Een wetsontwerp tot verhooging van Hoofd stuk Y voor 1882 is bij de Kamer aangeboden, waarbij o. a. f 11,800 verhooging wordt aange vraagd voor uitgaven ten gevolge van het heerschen der pokziekte te Rotterdam, en f 375,000 voor rijks vergoeding in de kosten van het lager onderwijs. Naar „De Tijd" meldt, heeft Z. D. Hoogw. Mgr. C. J. M. Bottemanne, gekozen bisschop van Haarlem, gisteren, 17 September, bezit genomen van den bisschoppelijkon zetel. Naar gemeld wordt, zal waarschijnlijk den 30sten September a. 8. de consecratie van Z. D. Hoogw. in do kapel van het Seminarium te Warmond plaats hebben. In de vorige week zijn bij het notarieel exa men te 's-Hage geslaagd: voor het lste gedeelte do heeren: W. Kranenburg te N. Ametel; P. Frij- linck te Venloo; Ch. Miseroy te Amsterdam; A. Vermeulen te N. Lekkorland; J. De Bruyn to Am sterdam; G. J. M. Van der Kun te 's-Hage;-voor hot 2de gedeelte de heeren: J. P. R. Hermans te Oisterwijk; J. J. E. Corbey te Loon op Zand; K. Gordon te Maastricht; M. Wiortsema te Groningen; II. Muller te Heerle; J. Van Ek te Haarlem en H. Verheyen te 's-Bosch; - voor het 3de gedeelte de heeren W. J. H. Verheggen te Eindhoven; T. A. Liefrinck te St.-Anna bij Nijmegen; A. D. Vijgh te Utrecht, en C. Stammes te Den Heldor. Door B. en Ws. van Den Haag worden, ter vervulling van de vacature van een onderwijzer der lste klasse aan de openbare school voor onver- mogenden aan de Rembrandstraat, voorgedragen de volgende heeren: lo. L. Stok, onderwijzer te Zaandam, 2o. J. Van Oudenallen, id. te Arnhem, 3o. D. P. Regt, id. te Reeuwijk- van een onder wijzer of onderwijzeres der 4de klasse aan de open bare school voor minvermogenden aan de Sirtema- straatde heer A. Haringx, onderwijzer te's-Hage, mejuffrouw E. Zaalberg, onderwijzeres te 's-Hage en mej. A. J. Haverbult, onderwijzeres te Alfen aan den Rijn. Men schrijft uit Den Haag aan het Rott. Nbl. Met zekerheid kan ik- n melden dat Vrijdag avond een door den minister opgemaakte voor dracht tot benoeming van eeDige leden der Ten toonstellingscommissie tot ridder der orde van den Nederlandscben Leeuw aan den Koning ter teekening is voorgelegd, maar onmiddellijk, zonder aarzeling, door Zijne Majesteit van de hand is gewezon. Ik meen te mogen verzekeren dat een laatste poging zal worden gedaan om Z. M. gunstiger te stemmen voor de ontwerpers, mot wier werk Hij getoond heeft zooveel op te hebben maar niettemin is voor alsnog elke opgaaf van toekenning eener ridder orde bepaald voorbarig. De gemeentebegrooting van Rotterdam be draagt in ontvangsten en uitgaven f 4,601,833.41. De bevolking is 162,140 zielen. De kosten voorde veiligheid en de brandweer bedragen f 405,217, voor het onderwijs f 825,645; de buitengewone uitgaven f 1,107,000, waaronder voor nieuwe school lokalen 200,000voor het ziokenhuis achter het bestaande f 250,000, voor bijdrage voor den water weg f 300,000. De vereeniging voor bloembollencultuur te Haarlem heefc tot den Koning opnieuw het verzoek gericht om te bevorderen, dat Nederland zoo spoe dig mogelijk tot de aansluiting aan de oonventie van Bern, tot wering der phylloxera, worde toe gelaten. Volgens telegraphisch bericht, van het Pruisisch ministerie van koophandel, is nu ook te Emmerik last gegeven tot toelating van bloembollen. De minister van koloniën breDgt ter kennis van belanghebbenden dat bij het corps stafmuzikan ten te Batavia de gelegenheid bestaat tot plantsiDg van: een hoboïst; een eersten piston-en een C-tuba- blazer. Gegadigden, niet jonger dan 18 en niet ouder dan 30 jaren, moeten zich persoonlijk aanmelden aan het bureel van den kolonel, commandant van het regiment grenadiers en jagers te 's-Gravenhage, ten einde in de gelegenheid gesteld te worden bij oen te houden examen bewijzen hunner geschikt heid te geven. De 15de lijst der Unie-collecten brengt het totaal van 375 locale comité's op ƒ66,429.42; daar onder is Voorschoten met 142.04, Overschie met Schiebroek 320.05, Delfshaven met 471.15, Arnhem met f 1125.79 en Utrecht met 2898.12. De heer Volck t3 Utrecht ontving het vol gende telegram De „Georgy", het tweede schip, dat uitgezonden was om onze pool-expeditie op te sporen, is Zater dag behouden in Archangel bionengeloopen. De „Barendsz" was volgens een bericht van Samojedon bij de Karische Poort. Eon later telegram uit Hammerfest, bij het Willem-Barendsz-comité ontvangen, meldt: De „Willem Barendsz" lag 14 Sept. voor anker bij Maasoe-Island, op veertig Engelsche mijlen N.O. van Hammerfest. Aan boord was alles wel. Het woei toen hard uit het westen. Dit bericht is per steamer aangebracht. De „Willem Barendsz" zou zoo spoedig mogelijk naar Hammerfest vertrekken. Naar wij uit goede bron vernemen, heeft de minister van koloniën een ingenieur naar Curasao gezonden om de noodige opnemingen te doen voor do verbetering der haven en voor de plaatsing van het droogdok. Het is zijn streven om de havenin richtingen van Curasao in uitnemenden staat te brengen tegen de opening van het Panama-kanaal. Dit tor toelichting van de zinsnede der troonrede, dat de aandacht der Regeering gevestigd is op de gevolgen, die voor de kolonie Curasao zijn te wachten van de doorgraving der landengte van Panama. Vad.) Het stoomschip „Noord-Hol land", van Rot terdam naar Batavia, arriveerde 16 dezer te South ampton heeft door dikkon mist op Goodwin Sands aan den grond gezeten en zal te Southampton dokken om den bodem na te zien. Blijkens bij het departement van marine ont vangen telegrammen, is Zr. Ms. schroefstoomschip „Bali," onder bevel van den luit. ter zee der late kl. H. G. Hildebrandt, den 15den dezer te Gibraltar aangekomen en in den namiddag van den daarop volgenden dag van daar weder vertrokken, koers stellende naar Malta. Zr. Ms. schroefstoomschip „Bonaire" is 17 dezer van Nieuwediep naar zee vertrokken. Do gewone audiëntie van den minister van fioanciën zal Donderdag a. 8. niet plaats hebben. Z. M. heeft dr. S. Figee, leeraar in de wis-, natuur- en werktuigkunde aan het Koninklijk Inst. voor de Marine te Willemsoord, op zijn verzoek, met den laatsten dezer, eervol nit die betrekking ontslagen- den heer J. A. Mazel, Zr. Ms. buiten gewoon gezant en gevolmachtigd minister te St.- Petersburg, in die hoedanigheid benoemd teWeenen;- R. Luyten, thans hoofd eener school te Tessel, be noemd tot onderwijzer bij de Rijks-Kweekschool voor Onderwijzers te Haarlem- den luitenant ter zee 2de klasse G. J. Buys, op zijn daartoe gedaan verzoek, met <den laatsten dezer, eérvöl zeedienst ontslagen. Gemengd Nieuws. De koe, wier melk bij verscheidene in gezetenen van Leiden ongesteldheid veroorzaakte, is gistermorgen gestorven en op last van den burge meester van Leiderdorp begraven, aangezien bij de lijkopening aan den districts-veearts is gebleken dat zij geledon had aan miltvuur. Te Katwijk aan Zeeontstondgister- namiddag brand in den hooiberg van A. Van Duyn, voerman en koopman. Met twee spuiten werden do vlammen getemperd. De burgemeester en de wethouders, benevens vele dorpsbewoners, waren spoedig aanwezig. - Ook te Warmond brak een brand uit, en wel op de scheepstimmerwerf van C. Hens- borgen. Door de stilte van den wind en met behulp van de brandspuiten werd de brand, dio een hevig aanzien had, beperkt tot één perceel. De oorzaak is onbekend. Een conducteur van de Haagsch e Tram wegmaatschappij kwam gisteravond op den Sche- veniDgschen weg in botsing met een boom; de man sloeg achterover van don wagen en bezeerde zich deerlijk aan bet achterhoofd. Een controleur, die achter hem stond, werd aan het voorhoofd gewond. Reeds meermalen berokkende de bewuste boom con ducteurs en passagiers dergelijke kwetsurenhet ia dus te hopen dat de boom spoedig worde uit den weg geruimd. Eene dame waagde zich teScheverringen te ver in zee; toen zij op de tweede bank was,

Leidsch Dagblad | 1883 | | pagina 1