demenffd Nienws. De letterzetter M., die hedenmiddag om één nnr van zijn werk huiswaarts keerde, werd op het Steenschnnr door eene hevige bloedspuwing overvallen. Onmiddellijk bracht men hem met een draagbaar naar de apotheek van den heer Cuypers, waar al het mog^ijke werd gedaan om te zien of er nog levensgee? a konden worden opgewekt, doch slechts de dood kon worden geconstateerd. De ongelukkige stierf in den bloei van zijn leeftijdhij was drie en twintig jaar oud, en had eerst veertien dagen geleden, langzaam aan, den arbeid weer her vat na een half jaar ziek te zijn geweest. Dezer dagen werden eenige ingezete nen in onze gemeente plotseling ongesteld, wat zich openbaarde door koorts, brakingen en diarrhee. Het onderzoek der heeren geneeskundigen leerde dat allen melk hadden gebruikt, geleverd door de Leidsche Melkinrichting. Naar wij nader vernemen, moet de oorzaak gezocht worden bij eene zieke koe, eigenaar de veehouder G. Goedhart te Leider dorp, terwijl wij bovendien tot ons genoegen nog kunnen mededeelen dat de ziekte bij al de aange tasten een gunstig verloop heeft. Wij verwijzen verder naar een in dit blad voorkomend ingezonden stuk van den directeur der Melkinrichting. Twee personen, die wat te veel „op" hadden, werden hedennamiddag door vier agenten naar het politiebureel gebracht. Natuurlijk trok deze optocht de algemeene aandacht. De landbouwer Simon Binnendijk te Valkenburg heeft Zaterdag-avond een otter met ééa geweerschot in den kop getroffen en gedood. Het beest was een schrik voor de eendenkooi en meermalen had hij een eend tot zijn slachtoffer gemaakt. Te Nieuwkoop zijn mazelen uitgebro- ken in een gezin, dat zich aldaar in de vorige week metterwoon heeft gevestigd. In de vorige week kwamen te Oud- Beierland vier en twintig gevallen van pokken voor on zeven sterfgevallen. De Haagsche politie deed in de laatste dagen verschillende aanhoudingen. Een persoon die ten nadeele van een winkelier in de Zeestraat eene lade lichtte, viel in hare handen. Ook bracht zij in verzekerde bewariüg eene vrouw, die zich een zilveren knip met eenig geld op onrechtmatige wijze toeeigende. - In het Malieveld had er Zaterdag middag een vechtpartijtje plaats tusschen eenige jongens, waarbij de een den ander met een ijzeren voorwerp een slag op het achterhoofd toebracht, die bloedstorting veroorzaakte. - Een persoon, die zich aan een vischmaal wenschte te vergasten, trad don winkel van den vischhandelaar H. op de Groen markt binnen en liet daar eenige ververschingen voorzetten. De consument kreeg crediet omdat hij den naam opgaf eener bekende familie daar ter stede. Later bleek dat men in dit gezin niets van de zaak wist, zoodat de vischhandelaar de dupe was van een oplichter. Als zoodanig is de vischeter door de politie aangehouden. Als appendix van de Clingendaal- wedrennen trok het vuurwerk te Scheveningen Zaterdag-avond vrij veel menschen, ofschoon op den helderen dag een mistige avond volgde. Aan het vuurwerk was bijzondere zorg besteed; vooral hot slotnummer werd met eenige spanning verbeid eon jockey te paard die langs het terras zou rennen. Man en paard verrezen ook werkelijk in schitte renden glans, het beestje bewoog zijne pooten, maar van rennen was geen sprake. Of het te vermoeid was van het rennen bij dag of wel dat de kunstige vuurwerk-barrière een onoverkomel ijken hinderpaal opleverde, de pyrotechnische jockey kon het zelfs niet in draf brengen en ruiter en rossinant gingen, na een meter of wat langzaam te zijn voortgegleden, in rook op. De hoofdcommissaris van politie to Amsterdam waarschuwt in het Alg. Politieblad tegen zekeren G. De Jong J.Hzn., wonende aldaar 2do Spaarndaramerstraat 6, die er zijn werk van maakt op aanvragen om hypotheken of geld, in couranten geplaatst, aanbiedingen te doen en zich voor kosten van door hem te houden taxatio van hot in onderpand aangebodene, geld te doen over zonden. In sommige zijner brieven sluit bij gemaks halve een postwissel-formulier in. Heeft hij geld ontvangeD, dan weet hij zich door uitvluchten van de zaak af te maken en blijft hij in gebreke het gezonden geld terug te geven. Zaterdag-nacht heeft te Helder een hevige gasontploffing plaats gehad, in de winkel huizen, bewoond deor mej. de wed. Kamper en de boekhandelaars Berkhout Co. aan de Zuidstraat, welke zulk een omvang had dat de slag, daardoor veroorzaakt, op ongeveer 200 meter afstand duide lijk werd vernomen en aan eene aardbeving deed denken, hetwelk ook niet is te verwonderen, als men de verwoesting aanschouwt, die in heidehuizen is aangericht. Naar den toestand van een en ander te oordeelen, meet de ontploffing onder den vloer zijn ontstaan, daar deze geheel is opengebroken en de planken naar alle kanten zijn weggeslingerd, terwijl de zware leggers als kinderspeelgoed zijn afgebroken. Voorts is niets hoegenaamd gespaard; ruiten, deuren, luiken, toonbanken en winkelartike- len, alles ligt vernield op en door elkander. Een jongen, die by de ontploffing juist passeerde, be kwam door de uiteenspringende ruiten een belang rijke wonde aan het hoofd, welke naar men ver neemt niet gevaarlijk moet zijn, doch verder hebben geen persoonlijke ongelukken plaats gehad. Volgens mededeelingen in de dagbla den is de toestand te Agram merkelijk verbeterd en kan de oproerige beweging als bedwongen be schouwd worden. BUITENLAND. T> uitsclLl&jicL De hoogbejaarde keizer van Duitschland heeft de manoeuvres nabij Merseburg bijgewoond en voor een deel medegemaakt. Zooais een telegram ons meldt, heeft bij echter moeten afzien van het bijwo nen eener hem bereide feestelijke ontvangst. De ma noeuvres nabij den Rijn en de daarop volgende ont hulling van het Niederwald-gedenkteeken, wachten den keizer nog, en het laat zich begrijpen dat zelfs -een zoo krasse grijsaard bij al die vermoeienissen maat moet houden. Groot-Britamiië. Verleden Donderdag is een Blauw Boek uitge geven, loopende van November 1831 tot Augustus 11., inhoudende de correspondentie betreffende Natal en met name de quaestio van Laogalibalele's terug keer naar zijn land. De heer Gladstone en de dichter Tennyson hebben Donderdag 11. het eereburgerschap van Kirkwall ontvangeD. De minister zal Christiansand, in Noorwegen, bezoeken en misschien zijn tocht ook tot Kopenhagen uitstrekken. -- Ook uil Glasgow meldt de „Central News" dat de Engelsche regeering dezer dagen zeer onrust barende mededeelingen omtrent het in Engeland en Schotland bestaande feniansch complot ontvangen heeft. Groote magazijnen zijn met nitro-glycerine gevuld, om te dienen bij de uitvoering der plannen van de samenzweerders te Londen en te Glasgow. De verklikker, die deze berichten gezonden heeft, wordt eerstdaags uit Antwerpen in Engeland verwacht. Rusland. De Belgische „Nord" bevat eene particuliere mededeeling uit St.-Petersburg, waarin gesproken wordt van de reis des heeren Giers. Het is zeer waarschijnlijk dat de heer Giers zich naar Zwitser land zal begeven, met bet doel om zijne dochter, die ziek ligt, te gaan bezoeked. Op de reis der waarts, en bij zijn terugkeer zal hij zich nergens ophouden onderweg. Mag men den Weener correspondent van „Le Temps" gelooven, dan heeft de Russische minister van financiën tevergeefs getracht te Berlijn en Frankfort eene groote leening te sluiten. Telegrammen. MEXICO, 15 September. In de door den presi dent tot het congres gerichte boodschap wordt gezegd dat het noodzakelijk is de door den niet- officiëelen agent met de Engelsche houders van Mexicaan8cbe schuld gemaakte schikking te wijzi gen de onderhandelingen worden echter voortgezet om de zaak op den grondslag van billijkheid te regelen. Men verwacht dat de onderhandelingen tot het sluiten eener leening van 20,000,000 dollars in het buitenland, zullen slagen. De inkomsten van het laatste jaar bedroegen 33 millioen. MERSEBURG, 16 September. De keizer laat zich bij de feestelijkheden door den kroonprins vervan gen, wijl hij na de vermoeienissen der laatste dagen behoefte aan rust heeft. MADRID, 16 September. De heer Posada Her- rera, president van de Kamer van Afgevaardigden, verklaarde aan den heer Sagasta dat hij de politiek van het Kabinet zal ondersteunen, daar bij het isolement, dat zioh om de opstandelingen gevormd 1 11 heeft, als een bewijs beschouwt dat de burgerij geene omwenteling verlangde. HENDAYE, 16 September. In eene vergadering van Spaansche afgevaardigden der dyoastische lin kerzijde, gisteren te Biarritz gehouden, is besloten het micisterie-Sagasta thans openlijk te bestrijden. Men verzekert dat de heeren Martos en Menterorios zich weder aan de republikeinscho partij aangesloten hebben. LONDEN, 17 September. Markies Tseng keert heden naar Parijs terug. De heeren TaeDg en Wad- dington hebben elkander ten huize van lord Gran ville ontmoet. MERSEBURG, 17 September. De keizer woonde gisteren het feestmaal bij, dat den buitenlandschen officieren werd aangeboden. Des avonds bracht Z. M. een bezoek aan het feest, door den provincialen Landdag gegeven. PARIJS, 17 September. (/i.) De heer Waddington heeft aan den heer Ferry te kennen gegeven dat markies Teeng zeer teleurgesteld was, van Frankrijk geen voorstellen te ontvangen, strekkende om een einde te maken aan de Tonkin-quaestie. ^ALEXANDRIE, 17 September. Twee mannen van het corps van Mustapha, die wegens deelneming aan den moord van Alexandrië veroordeeld waren, zijn dezen morgen alhier opgehangen. Voor een der den is de doodstraf in levenslangen dwangarbeid veranderd. KOPENHAGEN, 17 September. Gisternamid^g is de heer Gladstone alhier aangekomen. Hedeo werd hij met zijne gemalin, zijn zoon en zijne dochters aan de koninklijke tafel te Fredenberg genoodigd. PARIJS, 17 September. Men meent dat de heer Tricou thans te Peking is aangekomen. leiden 17 September. De verwachtiflg voor morgen is: goed weer. Bij koninkljjk besluit is met ingang van 1 Not. opgeheven de controle der directe belastingen, invoerrechten en accijnzen te Leiden 2de afd.: ingedeeld controle derzellde middelen te Alfen de controle Leiden 1ste afd. aangeduid als controle Leiden en zijn de hier nagemelde controles der dr. belastingen, invoerrechten en accijnzen in de k- spectie Rotterdam ingedeeld als volgt: controle Leiden, met de kantoreD: Leiden (dir. bel.), Leiden (invoerr. en acc), Katwijk, Noordwjk, Lisse; contrólo AlfeD, met de kantoren Alfen, Bodegrave, Nieuwkoop, Woubrugge, Hazerswoude, Woerden controle Gouda, met do kantoren Gouda, Gouda (buitengemeenten), Schoonhoven, Ouderkerk aan den IJsel, Oudewater. De opening der Staten-Generaal geschiedde door den Koning alleeD. De commissie die Z. SI. in- en uitgeleide deed, bestond uit de heeren Blussé, De Jong, Van de Werk, Van der Kaay, Bicbon Van Wselmonde, Clerxc, Van Evsinga, Lief- tink, Godin De Beaufort, Pompe, Reuther en Brou wers, leden der Tweede Kamer; Nobel, Visser Van Hazerswoude, Van Swinderen, Hengst, Regout en Borsius, leden der Eerste Karnen De plechtigheid liep in ongestoorde orde af. Naar aanleiding van loopende geruchten omtrent staat kundige demonstration van de zjde der werklieden, waren door justitie en politie bijzondere voorzorgs maatregelen genomen. Een aantal voorstanders van de sociaal-demonstratie, vooraf bjeengekomen in hun gewoon lokaal „Hotel Gelderland" in de Nieuwe Molstraat, verspreidden zich van daar door de hoofd straten en strooiden biljetten rond, waarin aange spoord werd om zich na afloop te begeven naar hun vergaderlokaal waar een bjeeukomst zou wor den gehouden ten voordeele van het algemeen stem recht. Op enkele punten waar de stoet voorbjtrok, zooals de Groenmarkt en Bnitenhof, werden bj het naderen biljetten in de hoogte geheven waarop te lezen stond: „Recht Yoor allen, Algemeen Stemrecht." Werkeljk had na afloop der plechtigheid in ge noemd lokaal een drukbezochte vergadering plaats. In die vergadering werd de troonrede voorgele zen en gaf zj tot verschillende beoordeelingen aan leiding. Er heerschje een vrj levendige, soms op gewonden geeet onder de talrjke bezoekers die met vrouwen en kinderen de zaal en den tfcin vulden. Werden eenerzijds uitingen gehoord voor het welz jn van het Hoofd, van den Slaat en ter bestrrding van de sociaal-dembcratie, de groote meerderheid was bljkbaar zeer geneigd om langs wettigen weg - dit werd uitdrukke! jk geconstateerd - van de Regee ring algemeen stemrecht te verwerven. De mnren van de vergaderzaal waren beplakt met biljetten in groote letters de woorden „Alge meen Stemrecht" voerende.

Leidsch Dagblad | 1883 | | pagina 2