LEIDSCH DAGBLAD. i\°. 7235. Dinsdag 18 September. A0. 1883. Avond-editie. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 8 maanden1.10. Tnooo per post1.40. Aftooderhjke Nommers.0.05. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PB1JS DEE ADYEBTEJiTIEX: ▼an 16 regels 1.05. Iedere regel meer 0.17$. Grootere letters naar plaatsmimte. Voor het incasse ren buiten de stad wordt 0.10 berekend. Offloieel© HZennI®s:©-rin^r©ii. Ramp In NTederlandsch-Indië. Burgemeester en Wethouders der gemeente Leiden bren gen ter algemeene kennis dat ten behoeve van de slacht offers van de ramp in Nederlandsch-Indië sedert de laatste opgave nog bij hen is ontvangen van H. f 25 en van R. S. 10. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden. DE KANTER, Burgemeester. 17 Sept. 1883. E. KIST, Secretaris. LEIDEN, 17 September. Aan het station alhier zjjn hedenmorgen 1484 plaatskaartjes naar de residentie afgegeven, nl.: lste kl. 50, 2de kl. 190 en 3de kl. 1224, allen retour, zoomede 20 geen retour. B. en Ws. stellen voor gunstig te beschikken op het verzoek van B. en Ws. van Leiderdorp, tot het maken van een coupure, ter verbinding van de Prinsen- en Os- en Paardenlaan, en het leggen van een brug, geheel van steen en ijzer, door het Heerensingelpad aldaar. Evenals het vorig jaar is van de directie der Leidsche Tramwegmaatschappij een verzoek inge komen om gedurende den winter den dienst op de lijn StationHaven te mogen staken. Het dagelijksch bestuur stelt voor dit verzoek weder in te willigen. In denzelfden geest stellen zij voor te beschikken op het adres van de maatschappij „Vreewijk/ tot het leggen van eene brug over den Witten Singel, mits het onderhoud voor rekening der maatschappij kome. Omtrent het verzoek tot wegneming van den stal aan de Necksluis geven zij in overweging daarop afwijzend te beschikken. Zoowel het dagelijksch bestuur al6 de commissie van fabricage kunneD zich niet vereenigen met het adres van een aantal bewoners van het Rapen burg, tot demping van een gedeelte dier gracht. De kosten daarvoor wordon geraamd op 75,000. Er worden ook middelen aangegeven om door uitdieping van de gracht en door verleDgiDg van het riool van de Langebrug, van de Zonnevcldsteeg af tot het Steenschuur, verbetering in den bestaan- den toestand te breDgen. Kaar het oordeel van de commissie van fabricage zijn de gevolgen van die demping: 1°. de verandering van eene schoone gracht in het midden der stad in eene doodsche straat, veel te breed voor de hoogte der belendende huizen; 2°. de vermindering van waterdoorvoer in den Yliet, in het niet gedempte gedeelte van het Ra penburg en in het Levendaal 3°. de meerdere vervuiling van den grond en het spoediger verstopt geraken der riolen. Ia een open gracht wordt door gestadig uitbaggeren veel vuil ve.wijderd en bovendien door de groote hoe veelheid water die er doorgaat opgelost en verdund; dit is niet het geval in een riool, zoodat als eenige jaren na de demping het Dieuw ingebracht zand door de altijd lekkende riolen met het meer gecon centreerde vuil is doortrokken, de toestand slech ter zal zijn dan te voren, zonder dat verandering of verbetering mogelijk is. Het kwaad wordt dus door het dempen slechts voor het oog verborgen of verschoven, maar niet weggenomen, zoodat voor de groote geldelijke offers voor het gedempte gedeelte slechts tijdelijk eene meest schijnbare verbetering wordt verkregen, ter wijl belangrijke gedeelten der stad ten gevolge van dien maatregel zeer worden benadoeld. Op grond hiervan stelt de commissie voor: 1°. afwijzend te beschikken op het verzoek tot demping van een gedeelte van het Rapenburg2°. een aanvang te maken met het wegnemen van ondiepten in het Rapenburg en daartoe op de be grooting van 1884 eene som toe te staan van ƒ2400; 3®. het riool van de Langebrug te verlengen van do Zonüeveldsteeg tot de gracht aan het Steen- schuur, waarvan de kosten op 4500 worden geraamd. Ofschoon niet behoorende tot de Nederlandsche exposanten en daarom in de lijst in ons vorig nom- mer niet opgegeven, zoo willen wij toch vermelden dat door de internationale jury te Amsterdam het eere-diploma (hoogste onderscheiding) is toegekend aan The Mason Hamlin Organ Piano-Company te Boston voor Amerikaansche orgels en piano's ze werden door den heer C. C. Bender alhier, als vertegenwoordiger der firma voor Nederland en Koloniën, geëxposeerd. De nette inzending van Mason Hamlin bevindt zich in de hoofdgalerij van de Amerikaansche af- deeling en bevat eene rijke sorteering instrumenten; voornamelijk een groot concert-orgel met 3 kla vieren en vrij pedaal en eene pianino van geheel nieuwe constructie trekken er de aandacht van muziekliefhebbers en kenners. Bij de heden gehouden openbare verkooping van cokes in partijen van 100, 50, 10 en 5 hectoli ters, waren de hoogste prijzen 35, 17.50, ƒ3,70 en 1.75; de laagste 34, 17.50, 3.50 en 1.75. Ds. J. H. Wensinck, predikant te Aarlander- veen, heeft een beroep ontvangen naar de Ned.- Herv. gemeente te Krimpen aan de Lek. De Koniüg en de Koningin maakten gister middag met het Prinsesje een rijtoer door het Haag- sche Bosch in de uren van de muziekuitvoering. De Koning heeft hedenvoormiddag telOureD beëedigd do leden der Staten-Generaaï, voor zoover aanwezig, die bij de periodieke en buitengewone verkiezingen in dit jaar herkozeD of benoemd zijn. De minister van waterstaat heeft 's Konings commissarissen doen opmerkeD, dat het vervoer op de stoomtramwegen, naar het schijnt, nu en dan plaats heeft met eene snelheid, grooter dan 15 kilometer per uur, waardoor de veiligheid voor het gewone verkeer en voor de reizigers in gevaar kan worden gebracht en het wenschehjk is, ook in verband met art. 2 der wet van 9 Aug. 1878 (Staatsblad No. 124), dat er zooveel mogelijk voor gewaakt worde, dat die snelheid niet worde over schreden. Naar 's ministers meening zou hierin door de betrokken besturen kunnen worden voorziec, door het maken van verordeningen op het gebruik dier wegen, zooals b. v. door het gemeentebestuur van Hoorn heeft plaais gehad. De commissarissen der Konings zijn uitgenoodigd, de besturen van die gemeenten, waarin stoomtramwegen worden geëx ploiteerd, hierop opmerkzaam te maken. De heer C. Quispel, pianofabrikant te Rotterdam, neemt, naar de N. R. Ct. bericht, de hem toege kende medaille voor zijne inzending op de Amster- damsche tentoonstelling niet aan, als protest tegen de, naar hij meent, willekeurige booordeeling door de jury. De heer Snellen seinde Zaterdag aan het Met. Instituut: „Uitstekend ontvangen in Christiania door Smith (eigenaar van de „Varna") en professor Mohn. Yerlaten nu Christiania en zullen 16 Sept. in Kopen hagen zijn." UtrDagblad.) Door den kerkoraad der Evang. Luthersche gemeente te Amsterdam is e9ne commissie benoemd tot regeÜDg der feestviering ter herdenking van den geboortedag vóór 400 jareu van Luther. Den lOden en llden November a. s. zullen in de feestelijk getooide Luthersche kerk godsdienstoefeningen ge houden worden, opgeluisterd door zang, onder de leiding van den heer Dan. De Lange. Van den commandant van de „Dymphna", luit. Hovgaard, is door den Kopenhaagschen reeder Gamel een brief ontvangen, gedateerd 1 Augustus, welke eenige bijzonderheden bevat omtrent het weder varen van de Poolreizigers. De manschappen van de „Varna" zijn van de komst der lente af op de „Dymphna" aan boord geweest. Door een groot gedeelte van het proviand op het dek te plaatsen, om het tusschendek en do» aehterston ovarbouw tot logies te knnnen bezigen, gelukte het zooveel ruimte te maken, dat er geen gevaar voor de ge zondheid was. Er is zelfs geen zweem van scheur buik geweest, niettegenstaande een man in de maand April 3 weken in de kooi moest liggen wegens ont steking in den onderbuik. Daarentegen stierf de boots man der „Varna", C. Nielsen, op den tweeden Pinksterdag, 57 jaar oud. Jh. mr. H. C. Van der Wijck, oud-lid in den Raad van Ned.-Indië, heeft een adres gericht aan de Tweede Kamer der Staten-Generaal, waarin hij bij den ingang van het nieuwe zittingjaar de aandacht der Kamer wenschfc te vestigen op onzen financiëelen toestand, in het vertrouwen dat Staten- Generaal en Regeering de handen zullen ineen slaan, om, zoo het kan, een in een min of meer verwijderd tijdstip voor de deur staand nationaal bankroet te voorkomen. In zijne „memorie" zegt de heer Van der "Wijck dat we met onze financiën wis en zeker naar een nationaal bankroet gaan. Honderd millioenen, dus 20 millioen per jaar, zijn in de laatste vijf jaren moeten geleend worden om het deficit op de staats- begrooting, die voor Neaerlaud en Indië thans in beginsel een geheel vormt, te dekken. Tooh blijft het tekort evon groot, en tegenover hooge uitgaven staan tegenvallende inkomsten, b. v. die van de koffiecultuur. BesastingverhoogiDg kan, meent de heer Van der Wijck, hier n:et meer helpeD. Hij verwacht alle heil van een losmaken der Indische financiën van de Nederlandsche; Indië moet voor zichzelf zorgen, zichzelf bedruipen en terwijl Nederland en Indië daardoor meer aan elkander gehecht zullen worden blijven ze voor ondergang bewaard. Te Groningen is op 36-jarigen ouderdom over leden dr. H. J. Rink, hoogleeraar bij de faculteit der natuurkundige wetenschappen aan de universi teit aldaar. In hem verliest de wetenschap een uitstekend beoefenaar, de hoogeschool een barer grootste sieraden. Zaterdag 22 September a. s. zal op de ter reinen voor de wedloopen te Clingendaal een wel dadigheidsfeest „Ciingendsal-Krakatau" gegeven worden, waarvan de opbrengst zal strekken ten voor deel© van de slachtoffers van de ramp in Indië. De feestviering zal bestaan in het houden van wed rennen, harddraverij en wedstrijd in het schoonrijden. De bruto-opbrengst zal worden gestort in handen van het hoofd-comiló ten behoeve van de noodlijden- don door de ramp op Krakatau. Aan de overwinnaars bij het weldadigheidsfeest zullen kunstvoorwerpen ten deel vallen, uitgeloofd door de heerenbaron Van Brienen, C. J. Van der OudermeuleD, jhr. H. Clifford, T. W, baron Van Tuyll, Th. Van den Broek, H. Enthoven HLz., ba ron L. W. Van Nagell en J. Petersen. Door bemiddeling der Nederlandsche Handelmaat schappij is weder ƒ25,000 overgemaakt aan de plaat- eelijke commissie te Batavia, in het geheel derhalve 111,000. De Nederlandech-Iadischo Stoomvaart-Maatschappij te Londen heeft per telegraaf haren agent te Ba tavia last gegeven 5000 bij te dragen voor de noodlijdenden. De Billiton-maaf schappij heöft 5000 geschonken tot leniging der ramp. Eet stoomschip „Madura," van Batavia naar Amsterdam, vertrok Zaterdag van Bataviade Zaid-Holland,' van Rotterdam naar Java, vertrok Vrijdag van Aden.

Leidsch Dagblad | 1883 | | pagina 1