LEIDSCH DAGBLAD. N°. 7233. Zaterdag 15 September. A0. 1883. Avond-editie. PRIJS DEXER COURANT: Voor Leiden per 8 maandenf 1.1G. Franco per post1.40. Aimoderiyke Nommers0.05. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PBUS DEB ADVERTENTIE*: Van 18 regels 1.05. Iedere regel meer 0.17* Grootere letters naar plaatsruimte. Voor het iacaasee-r ree buiten de stad wordt 0.10 berekend. LEIDEN?, 14 September. Aan den 28sten verjaardag van Prinses Hen drik der Nederlanden werd heden alhier op de ge bruikelijke wijze gedacht. De reeds naar aanleiding van het congres van openbare en particuliere ge bouwen wapperer.de vlaggen waren nog met enkele vermeerderd, en des middags werd door bet gar nizoen op het Schuttersveld een parade gehouden. De infanterie maakte bovendien na afloop daarvan een militaire wandeling door de stad naar de Roïce, van waar eenige manschappen en de stafmuziek het regimentsvaandel naar de daarvoor bestemde woning brachten en het overige deel met slaanden trom naar de kazerne vertrok. Prins Roland Bonaparte, die reeds gernimen tijd in Amsterdam vertoefde, is heden in het Hotel Levedag" alhier afgestapt, om een bezoek te brengen aan bet Ethnographisch Museum. Naar wij met zekerheid vernemen, is het studentengezelschap „Idia Orientalis" alhier van plan den 28sten September een liefdadigheidsfeest Op Zomerzorg te geven, waarvan de opbrengst zal strekken ten bate van de ramp-Krakatau. Het programma belooft een zeldzaam genot behalve toch concert en bal, zal er een echt-Javaan- sche wajang vertoond on Toppeng en Ankloeog gespeeld worden. Aangezien deze laatste nummers nog nooit hier in Nederland vertoond zijn, zoo kunnen wij het el schap gerost een talrijk bezoek voorspellen. De minister van binnenlandsche zaken brengt ter kennis van belanghebbenden dat de commissie, belast met het examineeren van hen, die voldoende bewijzen weDschen te leveren van genoegzame voorbereiding tot de beoefening der natuurkundige wetenschappen, om te kunnen worden toegelaten tot het eerste natuurkundig examen, vermeld in art. 3 der wet van 25 December 1878 (Staatsblad No. 222), zal zitting houden op Maandag 1 October eerstkomende en volgende dagen, te Utrecht. De faculteit der godgeleerdheid aan de Amster- damsche universiteit heeft besloten de gouden me daille toe te kennen aan den heer H. Zeydner, theol. cand. aldaar, voor zijne beantwoording der uitgeloofde prijsvraag. Dinsdag zal dit oordeel, evenals dat der andere faculteiten, worden mede gedeeld bij de plechtige opening van de lessen. Op dien dag, des namiddags te twee uren, zal ook de rector-magnificus der Leidsche universiteit, de hoogleeraar dr. P. "Van Geer, in het Groot- Auditorium verslag geven van de lotgevallen der universiteit in het afgeloopeu jaar en het rectoraat overdragen aan zijnen opvolger, den hoogleeraar dr. D. Doyer. De heer B. J. Weruméus Büning, predikant te Bonrtange, hoopt den 7den October a. s. zijne intreerede te Hoogmade te houden. De Koning en de Koningio zullen, naar men verneemt, morgen de wedrennen te Clingendaal bijwonen. Do lijst var. bekroningen in de Fransche afdeeling der Amsterdamsche tentoonstelling is door de „Gazette de Hollande" openbaar gemaakt. Toe gekend zijn 166 eere-diploma's, 348 gouden, 322 zilveren en 240 bronzen medailles en 126 eervolle vermeldingen. Een speciaal eere-diploma voor ameu blement is toegekend voor het paviljoen der Fran- ache commissie. Yoor Algerië zijn toegewezen 10 eere diploma's, 25 gouden, 40 zilveren en 56 bron zen medailles en 61 eervolle vermeldingen. De minister van marine, daartoe uitgenoodigd door het centraal comité tot leniging der ramp, die een gedeelte van Nederlandsch-Indië getroffen heeft, laat thans bij onze zeemacht inteekenlijsteu rondgaan, ten einde hiervoor giften te verzamelen. Als een nieuw bewijs dat de buitenlanders zich niet onbetuigd laten in het verleenen van geldelijke hulp voor de slachtoffers der ramp, kan strekken dat bij den burgemeester van Amsterdam, van de heeren Chandon Co., Succrs. De Moot Chandon te Epernay, door hunne agenten Lefébure Zoon aldaar de som van 2500 gestort is. Behalve de gift van f 5000, bij de Centrale Commissie van den Koning en de Koningin voor de noodlijdende bevolking in Nederlandsch-Indië, ten gevolge der ramp door de uitbarsting van het Krakatau-eiland, is bij den Prins van OraDje inge komen, voor hetzelfde doel, van de groothertogin van Saksen, prinses der Nederlanden te "Weimar, eene som van 3000, welke aan genoemde com missie is ter band gesteld. Door bemiddeling der Nederlandsche Handel maatschappij is weder 16,000 overgemaakt aan de plaatselijke commissie te Batavia, in het geheel derhalve 86,000. Door de subcommissie te Rotterdam is reeds aan insobrijvingen verzameld een bedrag van 16,750, welke gelden zoo spoedig mogelijk bij den penning meester der hoofdcommissie zullen worden gestort. Yan belangrijke giften voor Java en Sumatra valt nog te vermelden: 5000 van de NederL-Indi sche Spoorweg-Maatschappij en ƒ2000 van de Haar- lemsche Katoen-Maatschappjj. Naar het „Haagsche Dagbl." verneemt, is door den gouverneur van de Straits Settlements de aan zienlijke som van 26,000 dollars ter beschikking gesteld van den gouverneur-generaal van Neder landsch-Indië, ten behoeve der noodlijdenden in Ban tam en de Lampongs. Het gerucht dat de mnzieknitvoeringen voortaan des avonds op het tentoonstellingsterrein gestaakt zullen worden, zijn wij gemachtigd tegen te spreken. Minstgonomen duren zij voort tot het einde dezer maand, en dan zal het van het weder afhangen wat verder geschiedt. (Hbl.) De stafmuziek van het 8ste reg. infanterie te Arnhem heeft van den Koning eene gratificatie ontvangen, ten bedrage van 250, als tevredenheids- betuiging over de gehouden muziekuitvoeringen op „Oranje-Nassau's-oord", bij gelegenheid der jaar dagen van de Koningin en Prinse3 Wilhelmina. De Ned. Handelmaatschappij heeft zich op uitnoodiging der „Yereeniging voor Suriname" bereid verklaard, eenige jongelieden in Suriname op hare ondernemingen te plaatsen en aan degenen die aan de verei8cbten voldoen, eene aanbeveling te geven voor hare agenten aldaar. Aan een particulier telegram, op 12 September afgezonden van Kotta Boemi (Lampongsche distric ten), door een ambtenaar van Telok Bttong, is het volgende ontleend „Telok verwoest door een golfslag. Alles verloren en zonder dak. Gezondheid goed." (N. R C.) De minister van marine geeft kennis dat gis teren van don commandant der zeemacht te Batavia het volgende telegram is ontvangen: „Yaarwater8 Straat Soonda veilig, uitgenomen tus- schen Krakatau en Sebossie. Yierde punt krijgt spoe dig hnlplicht." (St. Crt.) Z. M. heeft benoemd tot notaris binnen het arr. Alkmaar, ter standplaats Alkmaar, J. Yan Leeuwen Az., thans notaris te Uitgeestbinnen het arr. Haarlem, ter standplaats Wormerveer, P. Lan- gebaerd, candidaat-notaris te Zaandam; ter stand plaats De Beemster, J. Van Beek, candidaat-notaris te Parmerend; binnen het arr. Heerenveen, ter standplaats Heerenveen, J. F. Ninaber, candidaat- notaris te Yianen- den heer M. Djuvara, laatstelijk eersten secretaris van het RumeeDsch gezantschap bij het Ned. hof, benoemd tot ridder der orde van den Ned. Leeuw; den leerling-consul A. J. Rekkers bevorderd tot vice-consul; - den heer J. N. Auslijn, agent en consul-generaal der Nederlanden, te Alexan dria, als zoodanig herbenoemd voor een tijdvak van vier jaren. Gemengd Nieuws. Morgen, Zaterdag, zullen de werk lieden van de firma Jan Zunrdeog Zoon naar de tentoonstelling te Amsterdam gaan op kosten van hunne patroons. Hedenmorgen om acht urenisvan een schuit in de Oude Vest gevallen de 19-jarige warmoezier P. S., doch door de hulp van een brug wachter weer behouden er uitgehaald. Te Rijpwetering is gisteren bij gelegen heid der kermis in Alkemade eene ringrijderij ge houden. De deelnemers zaten niet te paard, maar in een wagen, waardoor veel van het eigenaardige en levendige van dit volksvermaak verloren ging- De drie prijzen: een gonden horlogeketting, een sigarenkoker en een portemonnaie, werden gewonnen door J. Vaneman, P. Van Wietingen en P. Bloem. De behandeling der zaak van Jan- netje Struik c. s. in appèl door het gerechtshof te '8-Gravenhage, is thans nader bepaald op 23 Octo ber a. s. Een der maréchaussées van het deta- chement dat heden per Holl, Spoor in de residentie aankwam om dienst te doen bij de Clingendaalsche wedrennen, had het ongeluk dat bet paard, door hem bestegen, steigerde en met den ruiter achter overviel. Bij den zwaren val brak de man zijn schouderblad. Bij werd in het station voorloopig opgenomen. Eene onde oplichting is in de res i- dentie weer eens gelukt. Een meisje kwam nl. bij den heer P. om namens juffr. v. S. eenige paren laarsjes op bezien te halen. Zij kreeg twee paar en.kwam niet terug. In het gezin van J. v. d. D. op deLange- kade te Kralingen heeft zich gisteren een geval van pokken voorgedaan. Hedenochtend is aan het centraal station te Amsterdam een rangeerder door eigen schuld tus8chen de buffers van twee rijtuigen ge raakt en eenige uren later ten gevolge der ver wonding overleden. Een valsch brandalarm veroorzaakte verleden Maandag een geduchte paniek in het theater te Carlsblad. Het bleek toen dat de zoo genaamde nooduitgangen alle dicht waren. Een groot gedeelte van het publiek vluchtte toen door de ramen en het dak, terwijl anderen met geweld de deuren openbraken. Een paar menschen werden licht gekwetst, maar de meesten kwamen alleen met den schrik vrij. De Parijsche „Société d'a r o station" zal, zegt men, aan den luchtreiziger Lhoete 30,000 fr. uitkeeren als belooniDg voor zijn reis over het kanaal van Boulogne naar Folkestone. Eon schip van de Belgische Congo- expeditie is omgeslagen op de Congo. De infanterie- officier Janseens, nog geen 25 jaren oud, en een burgerlijk beambte verdronken. "Woensdag zijd te Long-Island (Nieuw- York) twee treinen tegen elkander geloopen, waarbij drie personen het leven verloren en dertig gekwetst werden. De vrouw van zekeren B., te Par ij s, met wien zij nog slechts vijf maanden gehuwd was, stierf eenige dagen geleden aan hevige koortsen. De man was gedurende de ziekte zijner vrouw geen oogenblik van haar ziekbed geweken en toen zij den laatsten adem uitblies was hij radeloos van droefheid. Yoortdurend werd hij bewaakt, doch des nachts, toen men hem even uit het oog verloren had, sprong hij uit het raam der vijfde verdieping^ Met gespleten schedel vond men zijn liik terug.

Leidsch Dagblad | 1883 | | pagina 1