Den 31eten rukte uit Kota-Radja, 's namiddags om 33/4 uur, eene colonne sterk 1000 man (hier onder zijn de dwangarbeiders begrepen) metvivres voor 2 dagen naar Anakgaloeng, alwaar zij om 874 uur aankwamen. Deze tocht was zoo geheim ge houden, dat niemand wist wat het doel toch was, totdat eindelijk den volgenden morgen om 6 uren, toen men voor de kampong Anak-Glé gekomen was, het den mar chappen werd duidelijk gemaakt. Anak-Glé, gelegen tussohen Long-Lemóh en Tjot- Basatoei, is een welvarende kampong, waaruit bij den tocht van den gouverneur in die streek vuur gegeven was en waarbij één ziekenoppasser ge dood, twee andere gewond en het paard van den gouverneur eveneens gewond was geworden. Deze kampong nu had geen kenni3 gegeven, dat er zich kwaadwilligen in hadden opgehouden en moest daarom worden getuchtigd, d. w. z. ver nield en verbrand en had de troep het recht zich aan plundering over te geven. Eenige karbonwen, sappies en geiten, kippen, eenden, eenige Spaansche matten en een paar wa pens werden dan ook in triumf mede naar huis genomen. Drie colonnes, een uit Glé-Kambing, een uit Anakgaloeng en die andere uit den Kraton sloten Anak-Glé in, en werden gecommandeerd door den kolonel Demmenie zelf, die alle eer heeft van zijne manoeuvres. De roode haan, het gekerm en gehuil der vrouwen en kinderen gaf ten duidelijkste te kennen dat zij er genoeg spijt van hadden, doch de ijzeren hand was noodig en nu zullen ze het vooreerst wel laten, want de gouverneur had te gelijkertijd aan alle kampongs in dien omtrek laten weten dat de kam pong, waar slechts één schot uit viel, onmiddellijk hetzelfde lot zou ondergaan. Acht mannen werden neergeschoten, de gevangengenomen mannen, ten getale van 32, mede naar Kota-Radja genomen om hun land nimmer terug te zien en verbannen te worden. De mineurs maakten verder de heuvels schooD, zoodat Long-Lemóh een vrij uitzicht kreeg cp de sawah voor Anak-Glé om de transporten te kunnen dekken. "Wij kregen een gesneuvelden dwangarbeider, een gewonden ziekenoppasser, die een Atjeher den hals omdraaide, omdat hij een iolandsch fuselier den buik opensloeg, zoodat de ingewanden er uit hingen, en daarmede was de tocht afgeloopen. Te Anakgaloeng teruggekomen, werd er voor den kolonel gedefileerd, de troepen door hem be dankt en de korporaal (Sehüler) tot sergeant aan gesteld voor zijn gced gedrag. De troepen keerden onder een flinke regenbui den volgenden dag huis waarts en vierden op die wijze den 2den Aug., den verjaardag onzer Koningin. Bal werd er niet ge geven, daar men te moe was, zooals licht te be grijpen valt. Na dien tijd is er niets meer gebeurd. Het stoomschip „Prins Alexander," van Am sterdam naar Batavia, passeerde gisteren Kaap St.- Yincent. Greaaaenigfcl ]V i e u vr De loodgieter Pauw Kwik herdacht heden den dag waarop hij gedurende 25 jaren bij zijne patroons, de firma J. G-iezen Zn. alhier, trouw en eerlijk zijn werk verricht heeft. Die ge wichtige dag werd door de firma niet onopgemerkt voorbijgegaan. Een tachtigtal werklieden der sajet- fabriek van den heer Eigeman in de Ververstraat zullen Maandag door hunnen patroon in de gele genheid gesteld worden de Amsterdamsche tentoon stelling te bezoden. De kjjfldermakersvereeniging zal dienzelfden dag op kosfci van de kas een bezoek aan Neerlands hoofdstad brengen, mede om de tentoonstelling te bezichtigen. De heer F. Lhoste, die gisternamiddag om halfvijf van uit den tuin van het Paleis voor Volksvlijt te Amsterdam met zijn grooten ballon is opgestegen, daalde omstreeks zes uren achter het station Veenenburg neder. Een menigte inge zetenen van Hillegom spoedde zich derwaarts om den luchtreiziger te zien en te begroeten. De portiersjongens in het Oranje- Hotel te Scheveningen, die gelden tot een bedrag van ongeveer f 800 ten nadeele van den portier van het etablissement ontvreemdden, zjjn door de rechtbank veroordeeld ieder tot 4 maanden cellulaifb gevangenisstraf. Bij gelegenheid van de wedrennen op Clingendaal a. s. Zaterdag zal to Schovenïngen een groot vuurwerk worden afgestoken. Het slot stuk zal zjjn een paard in allerlei kleuren. Wanneer het weer goed is en bij windstilte, zal het paard over het geheele terras heen en weer gaan. Na het vuurwerk galabal in de kurzaal. Een detachement van 75 man met het noodige kader van het reg. grenadiers en jagers is aange wezen om het terrein af te zetten en de orde te bewaren bij de wedloopen op Clingendaal. Dit detachement zal onder de orders staan van den lsten luit. De Wendt. Een onbekend man heeft op den Zuidwal te 's-Hage eene vrouw zoodanig met een blikken ketel aan het hoofd verwond, dat haar verpleging in het gasthuis noodzakelijk was. Te Rotterdam zijn dezer dagen ver schillende personen ongesteld geworden na het eten van vleesch eener zieke koe. De koe was ziek ge worden, geslacht en het vleesch verkocht. Naar men zegt, hadden de keurmeesters van de hal, den dag dat het bewuste vleesch werd binnenge bracht, geen reden tot aanmerking gehad. Een onderzoek wordt ingesteld. De arrondissements-rechtbank te Am sterdam heeft gisteren uitspraak gedaan in de zaak der wegens uitgifte van valsche toegangskaarten tot de tentoonstelling terechtgestelde geëmployeerden A. C. De Langen Wendels en J. A. Snijders. De rechtbank heeft de feiten bewezen verklaard, doch niet gequalificeerd gelijk het openbaar ministerie wenschte, als diefstal in dienstbaarheid en oplichting, maar als misbruik van vertrouwen. Hun werd echter, zij het dan ook uit anderen hoofde, de geëiachte celstraf van een jaar opgelegd, terwijl zij voorts tot betaling eener göldboete van f 12.50 werden veroordeeld. Opmerking verdient nog dat de heer Martin Wolff, in de vorige terechtzitting, de verklaring heeft afgelegd dat hij als pachter der uitgifte van toe gangsbiljetten, door het voorgevallene eer voor- dan nadeel heeft geleden. Hem toch is meermalen gebleken, dat vrijkaarten het bezoek van familie leden en bekenden der houders zeer bevorderen. Te Oosterbeek is het meisje van G.B. door een der molenwieken zoo ernstig aan het hoofd gewond, dat zij kort daarna is overleden. Het huis van de firma Bahlmann te Leeuwarden, dat véór eenige jaren aan kosten van stichting alleen meer dan een ton gouds heeft ge kost, werd een paar dagen geleden publiek ver kocht voor f 20,000. Te Haaften is een petroleumbron ent- dekt. Op het erf van den heer J. Verploegh wordt uit een pas geslagen pomp water en petroleum opgepompt, die brandende een heldere vlam geeft. De hoeveelheid petroleum die de pomp geeft, staat nagenoeg gelijk met die van het water. De eigenaar verkoopt ze aan zijne m3de-ingezetenen voor 6 ets. de liter. Hij is voornemens de pomp te verbinden aan de in zijn korenmolen staande stoommachine, om spoedig de zekerheid te krijgen of de olie-pro ductie van den bodem van blijkenden aard zal zijn. Tot op 1 Sept. ontving het Ischia- comité te Napels 1,411,418 fr. - In do laatste dagen zijn te Casamicciola wederom schokken van aard beving gevoeld. In den nacht van 9 Sept. waren die vrij hevig en ook merkbaar aan de ku9t. De revolvers van de wachten werden van den muur eener barak naar beneden geslingerd. Te Tarbes heeft een molenaar zijn medeminnaar met 5 messteken afgemaakt. De moor denaar is gearresteerd. Voor een Amerikaansche rechtbank. - De president tot den beschuldigde: „Hebt gij iets tegeu de verklaringen van den getuige in te bren gen?" - „Ja, mijnheer de voorzitter; de man heeft het land aa* me. Door mijn toedoen kwam hij aan zijne vrouw en dat heeft hij mij nooit kunnen ver geven buitenland. Frankrijk. Volgens te Parijs ontvangen berichten uit Loango, loopende tot 1 Augustus, bevond De Brazza zich nog steeds aan de rivier Agowe en had hij met een der invloedrijkste vorsten in het binnenland een verdrag gesloten, dat hij aan de Fransche regeerïng ter ratificatie zou zenden. De gezond heidstoestand van de leden der expeditie onder Stanley was niet bevredigend. De gezagvoerder van zijn stoomboot „Heron" was overleden. Tusschen zijne strijdkrachten en die van De Brazza had goeno botsing plaats gehad. ITil ~rsa De heer Fernan Nunez, Spaansch gezant bij het bewind te Parijs, is uit die betrekking ont slagen. Men verzekert dat aanleiding daartoe moet worden gezocht in de voortdurende beschuldigingen door de Spaansche dagbladen op hem geworpen. Volgens hen was hij voldoende ingelicht ten aanzien van de kuiperijen van Zorrilla, en niettemin heeft hij zijn regeering geenerlei medodeelingen deswege doen toekomen. België. Hendrik Conscience stierf bij volle bewustzijn; bij leed weinig in de laatste dagen, maar gevoelde het einde naderen. Behalve zijn dochter en Jules Hoste waren zijne kleinkinderen Henri, Bertha, Charles Antheunis op zijn verlangen bij zijn sterf bed, maar alleen de oudste, de twaalf jarige Henri, kon het uithouden. Do doodstrijd begon te 1 unr, te halfzes gaf Conscience den geest. Hij stierf aan maagkanker en had zelf eiken dag aanteekeningen gemaakt over de vorderingen, die zijn kwaal maakte. De gemeenteraad van Antwerpen heeft nog be sloten een deputatie af te vaardigen om de stad Antwerpen bij de voorloopige begrafenisplechtigheid te vertegenwoordigen, verder tot heden tweemalen per dag de klokken te doen luiden; een familie graf, in te richten op het Kielkerhof, op kosten der stad; een inschrijving te openen om de kosten van een gedenkteeken, op de graftombe op te richten,, te bestrijden. Verschillende vereenigingen zullen Zondag aan de begrafenisplechtigheden te Antwer pen deelnemen. Groot-Britannië. Uit Durban is te Londen het bericht ontvaDgen dat verscheidene Boeren Zoeloeland zijn binnenge trokken, om Cetewayo te gaan helpen. In de „Pall Mali Gazettte" wordt aangedron gen op eene wet tot regeling van de quaestie der telephoondraden. Op de eene of andere wijze moet, meent het blad, verandering gemaakt worden in den tegenwoordigen toestand. Niet alleen is het net van die draden, dat te Londen al uitgebreider en dichter wordt, onaesthetisch en de stad ont sierende, maar het is ook gevaarlijk, daar die draden, als zij breken ©n neerkomen, hoogst ernstige ver wonden zouden kunnen veroorzaken. O os tenr.-Hong.-Monarchie. De koning van Spanje is met groots hartelijkheid te Weenen ontvangen, waar hij niet alleen onder de keizerlijke familie, met welke hij door zijn huwe lijk verwant is, vele vrienden telt, maar ook onder den adel, daar hij verscheidene jaren als knaap te Weenen doorbracht om zijne studiën te voltooien» Intusschen beschouwt men in diplomatieke kringen te Weenen des kooings bezoek ook als eeDe zaak van politieke beteekenis, gelijk te stellen met de bezoeken der koningen van Servië en Rumenië; men ziet daarin eene poging om het Duitsch-Oo3- tenrijksche bondgenootschap, nadat Italië zich daarbij had aangesloten, door de aansluiting van Staten van den tweeden en derden rang nog sterker te maken. Ter eere van den koning hebben Maandag 11. bij Weenen troepen-manoeuvres plaats gevonden en des namiddags was er galadiner ten Hove te Schönbrunn. Telegrammen. BRUSSEL, 13 September. (Part. Tel.) Een tal rijk publiek vereenigde zich hedenmorgen tegen tien uren aan het sterfhuis van Conscience, alwaar de bloedverwanten de bewijzen van deelneming ont vingen. De koning zond een zijner adjudanten. Het woord werd geroerd door Alphons Willems namens de Academie van België, door Emanuel Hiel namens de Vlaamsche letterkundigen, door Coppieters namens de gemeente Brugge, door den voorzitter van de Breydel-commissie namens die commissie, en door den heer De Laat van Antwerpen uit eigen naam. Er waren vele corporatiën tegenwoordig eu e9n vijftigtal kransen werden aangeboden. Met een saluutschot zette de stoet zich in beweging, te midden eener onafzienbare menigte. Als slippen- dragers fungeerden de heeren Van Beers, Lambert, Rijswijck, Michiels en Hiel. De stoet is op dit oogenblik de kerk en aanstonds het kerkhof genaderd. Cavalerie, infanterie enz% zijn aanwezig in het belang der orde en voor den geregelden gang van den stoet. Op de kist bevindt zich een kroon met het opschrift: „Aan onzen betreurden Echtgenoot en Vader." De schoonzoon van Conscience, Antheunis, over leed hedennacht.

Leidsch Dagblad | 1883 | | pagina 2