LEIDSCÏÏ DAGBLAD. N°. 7231. Donderdag IS September. A0. 1883. PRIJS DEZER COURANT: foor Leiden per 8 mudden1.10. Franco per post.........1.40. A&ooderiQke hommers.0.05. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. JPBUS DEE ABVERTENTIES: Fan 1—6 regels 1.06. Iedere regel meer 0.17^.' Grootere letters naar plaatsruimte. Voor bet incasseer ren builen de stad wordt f 0.10 berekend. ^Vvond-editie. Bij dit nommer van het Leidsch Dagblad behoort voor de inteekenaren daarop het officieel Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad: zitting van Dinsdag den 4den September, bladz. 51 en 52. Offloiëelo Kenniggferlngen. 1IERHAL1KG»0KDERWIJ§. Burgemeester en Wethouders van Leiden; Gezien art. 3 der Verordening van den I2den Januari 1882, tot regeliner van het herhalingsondervvijs in de ge meente Leiden (Gemeenteblad No. 11); Brengen ter kennis van belanghebbenden, dat de in schrijving van leerlingen voor bet Herhalingsonderwijs zal plaats hebben van den 17den tot en met den 21sten September a. s., voor meisjes in het schoollokaal in de Van-der-Werff?traa(, voor jongens aan deKorte Mare, tel ken dage des namiddags van zeven tot acht uren. Tot het herhalingsonderwijs kunnen worden toegelaten: 1°. de leerlingen van de scholen der 3de en 4de klasse, die verkregen hebben het getuigschrift, bedoeld bij art. IS 2 der Verordening van 11 November 1880(Gemeen- iiblad 1881, No. 4) 2°. zij die bij een af te leggen examen blijken geven aan de daarvoor gestelde vereischten te kunnen voldoen. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, DE KANTER, Burgemeester. 12 Sept. 1883. E. KIST, Secretaris. LEïB>Kar, 12 September. Ook het laatste der zomerconcerten werd door goed weer begunstigd. Niet enkel waren gister avond dan ook deleden met hunne dames in grooten getale in don tuin van Zomerzorg opgekomen, maar ook vele congresleden hadden van de uitnoodiging tot bijwoning gebruik gemaakt. Het programma - thans meestal géén classieke muziek - liep flink van stapel. Enkele nommers waren wel geschikt om de aanwezigen - natuurlijk de Oriëntalisten niet het minst - in eene opgewekte stemming te brengen. Opnieuw prijkte er het Leidsche wapen in lam pionsverlichting en de zaal met eenig groen, en toen ten slotte het orkest de volks- en studenten liedoren deed hooreD, ging dit met het ontsteken van Bengaalsch vuur vergezeld. De heeren Völlmar en Couvée kunnen met vol doening op deze serie concerten terugzien. Hou zij voor het aangeboden genot wat muziek en omge ving betreft, dank gebracht. Gedurende de eerste helft der maand Ang. zijn aan het postkantoor alhier bezorgd de volgende brieven, welke wegens onbekendheid der geadres seerden niet besteld konden worden: Wed. Muller, Amsterdam; G. A. Jong, Bergen- op-Zoom; K. E. N. Maier, Bnssum; D. Van Leeu wen, Dordrecht; mej. S. Vale, mej. De Waal, mej. M. v. d. Lans, J. W. Derksen v. Angcu Jr., 's-Gra- venhago; J. v. Oosten, Heelmaal; J. Ram, Koude kerk J. Bender, Leidon ;Anej. M. Smeltser, E. Nollet, Rotterdam; K. Hazenbroek, Scheveningenwed. J. Du Marchie Sawous, Wageniogeo. Iu de le Utrecht gehouden 15de algemeen e vergadering van hot Nederlandsche Weerbaarheids- bond zijn tot leden van het Centraal-Comité van dit Bond herkozen de aftredende heerenmr. C. R. Merkne, E. "W. Klokke on J. W. Schnbart. Tot het doen van voorstellen tot herziening van het Bondsreglement is benoemd eene commissie van 5 leden, bestaan-de uit de heerenmr. D. P. H. Aberson te Helder, H. A. Bos te Rotterdam, W. Wichers "Wiersma te Leiden, H. Waldeok te Loosduinen ea J. W. Schnbart to Utrecht. Véór 15 December a. s. zal do Commissie hare voorstellen aan het Centraal-Comité indienen, waarna tot behandeling er van eene bnitengewone algemeene vergadering zal worden gehouden. In beginsel is besloten tot het oprichten eener nationale schietbaan in of' nabij Utrecht als centraal punt van Nederland. Gedurende de wedloopen te Clingendaal zal aldaar wederom een telegraafkantoor gevestigd zijn. Zaterdag a. s. worden de bekroningen van inzenders ter Amsterdamsche tentoonstelling officieel en met eenige plechtigheid in het Volkspaleis bekend gemaakt. Te Velp is overleden mr. J. C. F. baron D'Aulnis De Bourouill, oommandeur van den Neder- landschen Leeuw en oud-procureur-generaal bij het gerechtshof te 's-Hertogenbosch. Uit Berlijn is telegraphisch bericht ontvangen dat allo groenten, waarvan de wortelen afgesneden zijn, Pruisen weder mogen worden ingevoerd, doch niets van hetgeen in de aarde groeit. Derhalve blijven aardappelen, wortelen, rapen, uien enz., van den invoer uitgesloten. In de „Luxemburger Ztg." is door den heer L. J. Zelle, oud-officier van het O.-I. leger, eene warme oproeping geplaatst om ook het Groother togdom op te wekken, aan de inschrijving tot leni ging van de ramp in Indië bij te dragen. Ook te Parijs en Londen hebben zich thans Krakatau-commi88ie8 gevormd. De beer Alfred Krnpp, chef der vermaarde firma Krupp te Essen, heeft door tusschenkomst van zijne agenten te Amsterdam, de heeren Merrem en La Porte, 5000 geschonken ten behoeve van de nood lijdenden door deze ramp. De schaalcollecte, door de commissie tot inza meling van giften voor de op Java en Sumatra geteisterde bevolking gehoudeD, heeft in Delft onge veer 1517 opgebracht. Door bemiddeling der Nederlandsche Handel maatschappij is gisteren weder 12,000 overgemaakt aan de plaatselijke commissie te Batavia, in het geheel derhalve 70,000. Bij den minister van binnenlandsche zaken is ten behoeve der slachtoffers van de ramp in Nederlandsch-Indië ontvangen lo. van het bestuur der „Eastern Extension Australasia and China Telegraph Company" te Londen, eene som van 250 pd. st. 2o. van den heer Yan Santen, Nederlandsch vice-consul te Liverpool, en zijn gezin, eene gift van 25.4 pd. st. 3o. van den heer J. W. Königswarter, dr. jar., te Hannover, Nederlander van geboorte, eene gift van 300 M. Blijkens telegram van den waarnemenden con- snl-generaal der Nederlanden te Alexandrië, is door hem van de Indische regeoring het telegraphisch bericht ontvangen dat de cholera epidemisch heerscht te Segli (Noordkust van Atjeh). Dientengevolge beeft de Egyptische gezondheidsraad het cholera- reglement toepasselijk verklaard op de van daar komende 6chep3n. Do Indische begrooting voor 1884 bedraagt in uitgaafƒ27,215,162 voor Nederland, ƒ121,640,441 voor Indië, dus totaal 148,855,603. De middelen zijn geraamd op 37,189,713 voor Nederland en 98,139,558 voor Indië, dus totaal ƒ135,329,271. Het tekort op de begrooting bedraagt dus 13,526,332 of 3,200,000 meer dan dat van 1883, ten gevolge van de lagere raming der middelen voor 1884. De heer S., die gisteravond in de Yan-den- Boschstraat te 's-Hage wandelde, werd door een onbekend man aangesproken die hem vroeg boe laat het was. Nauwelijks had de heer S. zijn hor loge uit den zak gehaald of de man trok het hem uit de hand en kooB het hazenpad. Ofschoon de beroofde den dief nog een poos achtervolgde, ge lukte het hem niet dezen in te halen. De politie tracht den straatroover op te sporen. Tot dusver is hij nog niet gevat. Het stoomschip „Prins Frederik", van Batavia naar Amsterdam, passeerde Maandag Aden. Z. M. heeft aan mr. W. J. Yan Weideren baron Rengers, op verzoek, eervol ontslag verleend als burgemeester Yan Leeuwarden- dr. L. Steiner, arts te Leuk in Zwitserlaud, benoemd tot tijdelijk off. van goz. fw 3 kl. bij de zeemacht; - benoemd: tot burgemeester van Waardenbnrg, W. Wijnveldt, secretaris dier gemeente, en tot burgemeester van Sommelsdijk, A. J. De Graaff, secretaris dier ge meente; - dr. H. F. Iffert voor den tijd van vijf jaar benoemd tot officier van gez. bij het leger in Ned-I. Gemengd Nienvrs. Een lauwertak(?) bovenop het heitoe stel op de Ruïne, voor het standbeeld van Van der Werff, toonde hedenmorgen aan dat er iets be langrijks ophanden was. En betrekkelijk was dit ook zoo: de laatste der zestig palen werd er in den grond geslagen, zoodat spoedig met de fandeering een aanvang kan worden gemaakt. Een der werklieden verklaarde dat de werkzaam heden tot nog toe niet onder zeer goede voortee kenen verricht waren. De man toch had drie - een fataal cijfer ook - ongelukken gehad en wel een brandwonde op de hand, een nat pak in het Steen- schuur, waarover de kameraden hem nog uitlachten op den koop toe, en last not least: eon vingertop verloren. Dit laatste gebeurde hedenmorgen, hij het verplaatsen der heipalen. En de bewijzen hiervan waren voorhanden ook: den top in quaestie had hij bewaard on gedeponeerd op ean tweewielden wagen. Yoor belangstellenden werd hij gaarne ter bezich tiging gesteld! Hedenmorgen is een schippersknecht met een zijner boenen beklemd geraakt lusschen de Vrouwensteegsbrug en het vaartuig waarop hij werkzaam was, doordien hij met den schipper trachtte het vaartuig, dat bijna niet onder de brag kon doorkomen, naar beneden te werken. Hij werd ter geneeskundige behandeling naar het academisch ziekenhuis overgebracht. Bij de gewone exercitiën van de schut ters op het Schuttersland aan den Rijnsb. singel ge raakte gisternamiddag een der manschappen in een sloot, doch werd behouden op hot droge gebracht. Er was trouwens hulp genoeg bij de hand. „De schatter in de sloot", een waardig pendant van „een schutter in de goot", begaf zich naar den bataljons-commandant en de „ex-schutter in de sloot" kreeg verlof om te vertrekken, wat hot ongeval weer eenigszins goed maakte. Des avonds tegen 10 uren geraakte op de Prinsengracht bij de Egelantiersgracht te Am sterdam een Maandag-houder te water. Men zag den man spartelen en men hoorde hem luidkeels om hulp roepen, maar niemand 6checn lust te hebben een hand tot hulp uit te steken. „Het was de dronke Hein maar! er was niets aan verbeurd als hij ver dronk." Aan den walkant was 't niet diep, maar Hein gleod telkens uit en dit duurde zoo lang tot hij geen grond meer onder de voeten voelde. Twee schippers kregen toen medelijden met Hein, roeiden met een bootje naar hem toe, pakten hem ieder bij een oor en zetten hem op die wijze aan wal. - Hein heeft beloofd nooit meer dronken te zullen zijn. De koopman J. K. (gehandeld hebbende onder de firma Schlüter Co. aldaar) die voor ongeveer 3 maanden als verdacht van misbruik van vertrou wen aangehouden werd, is thaus weder op vrije voeten gesteld. Het bewijs dat er misbruik van vertrouwen gepleegd was, kon niet geleverd worden. Het treffende voorval te Amsterdam, in de Wagenaarstraat, dat drie meuschen het leven benam, geefc vooral in die buurt veel stof tot ge sprek. Men verdiept zich in gissingen omtrent de aanleiding tot hetgeen allen schijn heeft van zelfmoord, blijkbaar met gemeen overleg volvoerd.

Leidsch Dagblad | 1883 | | pagina 1