hieraan een einde had gemaakt. De verwonde ver keert buiten gevaar. In de Wagen a arstraat buiten de Mui- derpoort te Amsterdam moet een gezin van drie personen - bestaande uit man, vrouw en kind - dood op de legerstede gevonden zijn, terwijl een pot met doovekolen in de kamer werd aangetroffen. Het had Zaterdag reeds de aandacht der buren gewekt, dat zich niemand der bewoners vertoonde. De lijben zijn n,ar de Oosterbegraafplaats vervoerd. De eensgezindheid zou ïQ -dat gezin to^diiechen hebben overgelaten. Buitenland. Belg^ïë. De Vlaamsche Van Lennep - Hendrik Conscience omtrent wiens gezondheidstoestand in de laatste dagen weder zulke ongunstige berichten tot ons kwamen, is gisternamiddag om vijf uren to Brussel overleden, in den ouderdom van ruim 70 jaren. Hij was een uitstekende en hoogst geliefde Belgische romanschrijver, die zich zelf door het lezen van allerlei boeken had gevormd en een van de grond leggers werd der Vlaamsche letterkunde. Den 3den December 1812 geboren, trad hij in het zoowel in Noord- als in Zuid-Nederland be kende jaar 1830 als vrijwilliger in dienst, waarin hg opklom tot den rang van sergeant-majoor. Toen hij vervolgens tot het burgerlijk leven terugkeerde, nam hij ijverig deel aan de Vlaamsche beweging ©n boeide weldra de aandacht van het publiek door zijne keurige tafereelen. Ontmoedigd door vele vruchtolocze pogingen om op andere wijze in zijn onderhoud te voorzien, trad hy het eerst in 1837 als schrijver op met den in het Vlaamsch geschreven roman„Ia het wonder- jaer 1566", welke met veel bijval ontvangen werd. De schilder Woppers stelde hem voor aan deD ko ning en door dezen ondersteuud gaf hij nog in hetzelfde jaar zijn „Phantasia" in het licht, een bundel verhalen, welke getuigenis gaven van zijn toenemend meesterschap over de taal. Vooral echter vestigde zich zjjn roem door„De Leeuw van Vlaanderen", in drie deelen, welke den beroemden strijd der Vlamingen tegen de Fran- schen in het begin der 14de eeuw ten onderwerp heeft en die door meerdere historische romans ge volgd werd, in de laatste jaren o. a. door „De Kerels van Vlaanderen." Gelukkiger echter dan in deze, slaagde Conscience in de novelle en vertelling. Tot deze behooren „De Loteling", „Het ijzeren graf", „Wat een moeder lijden kan", „Siska Van Rosemael", „Hoe men schilder wordt", „De arme edelman" en vele anderen, die ook in Nederland eene hoogst gunstige ontvangst vonden en in andere talen werden overgebracht. Uit al deze verhalen, aan het dagelijksch leven ontleeod en tintelend van gevoel en vernuft, blijkt ten volle dat hij onder de volksnovellisten van onzen tijd de eerste plaats bekleedde. Daarenboven schreef hij in 1845 eene geïllustreerde „Geschiedenis van België", een uit stekend volksboek, dat echter als geschiedwerk geen hooge waarde bezit. Nadat by korten tijd eene betrekking had be kleed bij het provinciaal archief, werd hij griffier by de Academie van Beeldende Kunsten te Ant werpen, in 1845 eershalve agiëgé der universiteit te Gent, in 1847 onderwijzer in de Vlaamsche taal by de koninklijke prinses en in 1857 commissaris in het arrondissement Kortnjk. Het laatste deel zijns levens, sedert 1868, bracht hy in Brussel door als directenr van de Musea voor Schilder- en Beeldhouwkunde (ook Museum Wirtz), eene eervolle betrekking, welke hem de gelegenheid bood zich geheel aan zijne studie en aan zijn land te wijden. Door zijne letterkundige werkzaamheden heeft Conscience grooten invloed uitgeoefend tot opbeu ring van den nationalen geest en tot veredeling zijner medeburgers, en hem was dan ook de onder scheiding weggelegd zich nog tijdens zijn leven in zijne geboorteplaats Antwerpen op kosten dier gemeente eeu standbeeld te zien opgericht, waarvan de feestelijke onthulling nog kort geleden ge schiedde, den Ï3den Augustus 11., naar aanleiding der verschijning van zijn honderdste boekdeel. De stad, toen zoo trotsch op den roem, door dezen haren zoon over zyne moederstad verspreid, is thans reeds in rouwe gehuld. Riisland. Het hoofdorgaan der nihilisten, dë „Narodjana Wolja", dat sedert geruimen tijd niet verscheen, is verleden Woensdag weder uitgekomen. Uit Melitopol wordt gemeld dat de toestand der Joden aldaar en in de omliggende dorpen zeer gevaarlyk is. Verschillende pogingen tot vervolging der Joden zijn in de geboorte gestuit, maar de be dreigingen tegen hen houden aan. De czaar heeft gelast dat te St.-Petersburg een hospitaal voor diphtheritus-ljjders zal worden geopend, waar alleen de homoepathische behande- delingswijze zal worden gevolgd, Grroot-Britaniiie. Een depeche van den bevelhebber van het Ea- gehche oorlogsschip „Swift", gedagteekend van Weltevredenj den Odoa dezer en gericht aan de Eögeïsche admiraliteit, bericht de aankomst van dien bodem te Batavia en zegt dat Straat Soenda waarschijnlijk onveranderd is gebleven, dat er veel puimsteen drijft, waardoor de straat tusschen Kra- katau en Sebooko versperd is. Door de Nederland- sche autoriteit worden alle noodige maatregelen van voorzorg genomen. Hollandsche 6chepen zullen ge durende drie maanden bij den ingang der straat kruisen, ten einde de schepen te waarschuwen. Telegr amm en BRUSSEL, 10 September. (Part. Tel.) Hendrik Conscience is hedennamiddag om 5 uren alhier overleden. CAIRO, 10 September. Majoor Baring, de plaats vervanger van sir Edward Malet, is te Suez aan gekomen en wordt morgen te Caïro verwacht. Uit Zanzibar wordt gemeld dat admiraal Hewett met het EDgelsche eskader van Mauritius is aan gekomen. ANTWERPEN, 10 September. Trekking leening 1882. No. 163472 fr. 100,000, No. 351771 fr. 5000, No. 442231 fr. 1000, No. 63858 en No. 163420 elk fr. 500. Verder op 10 nommers fr. 150. WASHINGTON, 10 September. De schade aan den maï8-oog8t is veroorzaakt door de laatste vorst, doch is niet zoo erg als vermoed werd, en zal, over de gansche bezaaide oppervlakte omgeslagen, niet meer dan 8 percent bedragen. De door het departement van Landbouw ont vangen berichten over den katoenoogst voor Sep tember zijn minder gunstig dan die voor Augustus waren. De droogte is hiervan de voorname oorzaak. Het cijfer dat don gemiddelden toestand aanduidt, is 74, tegen 84 in Augustus. WEENEN, 11 September. (Part. Tel.) De Porte weigert dat Bulgarije zijn eigen gezant te St.-Pe tersburg hebbe omdat Bulgarije een vazalstaat van Turkije is. De Turksche l laden beschuldigen verder de in Bulgarije aanwezige Russische gene raals dat zij de reserve in geldspecie van de vor stelijk Bulgaarsche staatskas, bedragende twintig millioen franken, naar Rusland hebben overgebracht. LONDEN, 11 September. Volgens eene depeche uit Hongkong aan de „New-York Herald" heeft eene Chineesche volksmenigte te Canton in de wijk Brula eenige huizen van Europeescae koop lieden aangevallen, waarop de vreemdelingen op schepen eene wijkplaats zochten. Later kwamen Chineesche troepen, die de orde herstelden. ALEXANDRIE, 11 September. Gedurende de laatste 24 uren overleden aan de cholera in deze stad 5, en in de provinciën 87 personen. Te Alexandrië komen nog vesl cholera-gevallea voor, maar de sterfte is zeer gering. Het Oriëntalisten-Congres. Gisteravond had op Zomerzorg de receptie van de leden van het Oriëntalisten-congres door het gemeentebestuur van Leiden plaats. De heerlijke zomeravond was niet alleen oorzaak dat er zoowel door vreemdelingen als stadgenooten een druk gebruik van was gemaakt, maar stelde de gasten ook in staat in de vrije natuur de muziek van het corps der schutterij aan te booren. De zaal was eenvoudig, doch netjes met groen versierd. Over halfnegen heette de burgemeester mr. De Laat De Kanter, omringd door de wethouders deu secretaris en eenige leden van den gemeenteraad, in warme bewoordingen alle gasten welkom. Hij wist wel dat Leiden in menig opzicht moest onder doen voor wereldsteden als Parijs, Londen, Peters- burg, Florence en Berlijn, maar in hartelijkheid van ontvangst zou de aloude veste voor geen dezer metropolen wijken. Hij uitte den wensch dat vreem deling en landgenoot eene aangename herinnering van hun verblijf mochten medeuemen. Namens de congresleden sprak dr. A. Kuenen den burgemeester toe, geestig zinspelende op de eigenaardige houding waarin beiden tegenover elkander stonden, Hollandsche burgers van eene zelfde stad, die in de Fransche taal tot elkaar het woord voerden. (Hilariteit.) Men moest intns- sohen den persoon vergeten voor de betrekking. De voorzitter van het CoDgres sprak namens zoo velen, die onze taal niet verstonden. Welsprekend was de wijze waarop by het gemeentebestuur ouzer Sleutelstad en hare innige betrekking tot de Universiteit toesprak, en als de tolk zich toonde van alle aanwezigen, toen hy zyne beste wenschen voor den bloei der hooge- sohool uitte en weerklank moest vinden in het hart van Burgemeester en Wethouders met zyn verheffend „Vive la ville de Ley de". (Daverende toejuiching.) Thans was de beurt aan de Leidsche dames ge komen om met de vreemdelingen kennis te maken en dat deze laatsten zich in heur gezelschap best konden schikken, bleek uit het feit dat in enkele gezelschappen dikwijls verschillende natiën ver tegenwoordigd waxen. Zeer eigenaardig was in het programma de keuze van Conradi's „Reise durch Europa", waarin een bezoek wordt gebracht aan bijna alle landen van Europa, terwijl bij het oversteken van Spanje naar Engeland een „storm" het „schip" in gevaar brengt. Men komt echter ten slotte toch behouden in Hol land terng. Gedurende de uitvoering werd Bengaalsch vuur in den mot gas en lampions verlichten tuin afge stoken, hetgeen een phantastisch gezicht opleverde. Ongetwijfeld zullen de Oriëntalisten zeer voldaan over de Hollandsche gastvrijheid huiswaarts zijn gekeerd. Aan verschillende ververschingen cf geestrijke dranken heeft het hun althans niet ontbroken: de achterzijde toch van het programma vertoonde ruim een 20-tal namen van hetgeen men tegen afgifte van een bon, waarvan er bij het binnenkomen werden overhandigd, kon bekomen. Zooals van zelf spreekt werd het buffet van den heer Couvée veel eer aangedaan. Maandag en ook heden vele sectievergaderingen, waarin ettelijke onderwerpen behandeld zijn. Zij werden alle vermeld in het bulletin dat heden, evenals eiken morgen, verscheen, maar het is hier de plaats niet den inhoud uitvoerig te vermelden. Een slechts ten proeve! Yan middag te 2 uren sprak prof. Tiele (in sectie 1 b) over den aard der Assyrische godin Istar - dezelfde die bekend is uit het O. T. onder den naam van Astóret of Astor- the. Hij meende dat het oorspronkelijk de benaming was der „aarde en haar volheid." Hiertegen kwam de heer Halévy op, die èn beweert dat Istar niets beteekende dan „gebiedster" en geen eigennaam was, èn zoo sterk er op drukte dat de Assyriologen zeer weinig weten. De heeren Sehrader, Schlott- mana en Oppert kwamen voor 't gevoelen van den spreker op, en de strijd eindigde zelfs vermakelijk, toen een der heeren, die zich Diet wijdt aan de Aesyriologie, min of meer spottend wees op het hoogst onzekere van deze wetenschap, en de spreker hem even herinnerde aan een punt uit des spotters eigen vak, waarover bij een hardnekkigen strijd voerde en nog niet de overwinning had behaald. Een enkele maal lachen onder de soms zware ver handelingen doet goed! Tusscben de zittingen der sectiën in gaan wij een bezoek brengeD aan het Rijnlandshuis op de Breestraat, waar wij in twee kamers een schat uitgestald vinden vau voorwerpen die men curiosi teiten zou kunnen noemen, indien wij daaraan slechts niet de minachtende bijbeteekenfs geven die het woord gewoonlijk hoeft; er zijn voorwerpen van zeer groote wetenschappelijke waarde bij. Ziehier eenige er van. Dicht bij de dear der prachtige kamer zien w[| een koperen ring door een groot koperen zegel gesloten, welke ring een aantal platen van hetzelfde metaal bijeenhoudt, waarop karakters in het Tamoel (Zuid-Hindpstan)het is een koninklijke brief waarbij eenige akkers aan een pagode geschonken worden. Het geheel weegt 15 kilo. Daarnaast is geplaatst een kleinere dito. Elders liggen de kostbaarste Oosterschë hand' schriften uit ODze Bibliotheek. Hier is een verzameling Maleische brieven ut den tijd der Franse h9 overheer. ching, op fraai ge ïllustreerd papier geschreven, met een zegel van roet voorzien. Eigenaardig is het, dat de eene zijde van den brief - de versierde rand - er altijd afge scheurd is. Werd die naar Holland gezonden, om

Leidsch Dagblad | 1883 | | pagina 2