LEIDSCH DAGBLAD. Woensdag 12 September. A0. 1883. ATond-editie. i\u. 7230. PRIJS DEZER COURANT: «r Leiden per 8 maanden.1.10. franco per post1.40. Aiiccóerlflke Nommers.0.05. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. J ..'Svc„ FBHS DEB ADVERTE5TIEN: *y- fan 1—5 regels f 1.05. Iedere regel meer 0.471» Grootere letters naar plaatsruimte. Voor het incasseer reo buiten de stad wordt 0.10 berekend. Oi^oiëele Kennifi^eTingen. Burgemeester en Wethouders van Leiden, Gezien het adres van H. MEYERAAN, winkelier, wo nende a.hier, houdende verzoek om vergunning tot op richting van eene koffiebranderij in het perceel aan de Nieuwste iat No. 57. Gelet cp de arlt. 6 en 7 der wet van 2 Juni 4875 (Staatsblad n°. 95); Geven bij deze kennis aan het publiek dat genoemd verzoek, met de bijlagen, op de Secretarie dezer gemeente ter visie gelegd is; alsmede dat op Dinsdag den 25sten Sept. aausÊ, 's voormiddags te elf uren, op het Raad huis, gel' genheid zal worden gegeven om bezwaren tegen dat verzoek in te brengen. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, DE KANTER, Burgemeester. 11 Sept. 1883. E. KIST, Secretaris. LEIDENÏ, 11 September. Per Eogelsche mail, via Brindisi, ontvingen we hedennamiddag de Iodiscbe bladen van 4 Augustus. De minister van financiën, krachtens de wet van 20 Aug. 1859 (Staatsblad No. 95) voortzet tende het. beheer over de stichting van Clara Jans- doebtor Yan Sparwoude, ten jaro 1615 opgebracht ter Weeskamer van Delft; in aanmerking nemende dat eerlang de begeving zal moeten plaats hebben van eene der studiebeurzen, die elk ten bedrage van f 150 'sjaars, uit degelden van voormelde stichting worden gekweten, - roept op de onder9 of voogden van zoo ianige jongelieden, die hunne voorbereidende studiëD, gevorderd ter opleidiög in het predikambt, met 1 October a. s. aan de hoogeschool te Leiden zullon aanvangen, om, voor zoover zij meenen, dat hunne kinderen of papillen in de termen vallen om op ondersteuning tijdens hun verblijf aan genoemde hoogORchool aanspraak te kunnen maken, zich vóór 15 October a. s. met hunne daartoe strekkende, op gezegeld papier geschreven verzoeken aan te melden bij het departement van financiën. Ir de week van 3—8 September zijn bij het notariëel examen geslaagd v >or het lste gedeelte: E. Y. J. M. Seydlitz te Hulst; T. W. Yud der Ley te Langeweer; C. R. Bentfort te Leiden. Yoor het 2de gedeelte: H. Mendes Da Costa te Arnhem G. A. II. Buisman te Epo; JE. W. Yan Edema te HeeronvoenF. G. J. Hoefer te Maastricht; mr. C. M. H. Sch-idee te Rotterdam, W. K. F. Zwierzioa Gz. te Helmond; P. Roodzant te Leiden; J. H. Schil lings te Maastricht; H. M. G. Linssen te Yenloo; C. L. Yan den Bergh te 's-Gravenbage. Voor het 3de gedeelte W. Lagerwey te Woerden. Reeds heeft het ontwerp van wet tot verande ring der grens tu89chen 's-Gravenhage en Wassenaar de Tweede Kamer bereikt. Blijkens de daarbij gevoegde toelichting kan de minister van binnenl. zaken zich wel vereenigen met het nader ontwerp tot grensverandering door ged. sïaten van Zuid-Holland opgemaakt. Met grond verwacht de minister dat de aanbouw op het thans tot Wassenaar behoorend gebied èn langs beide zjden van het kanaal, èn langs het strand in belangrijke mate zal toenemen. De billijkheid vordert z. i. dat zij, die zich daar vestigen eo in alle opz chten de voordeelen genieton welke doge* meente 's-Gravonhaje aanbiedt, ook in de lasten dezer g?meenle deelen, terwijl het voor een goed politietoezicht noodig blijkt dat het gebied van 's-Gravouhege in N. O. richting worde uitgebreid. Daarbij kunnen dan het teriein, waar do Haagsche sohutterjj hare schietoefeningen houdt en de gebou wen der duinwaterleiding alsmede de voorgenomen cellulaire gevangenis binnen do grenzen dier ge meente worden gebracht. Het kwam den minister eohter voor, dat er een betere grens te trekken ware dan die, welke Gede puteerde Staten hebben voorgesteld. De minister acht het geraden om de grens daar zoover als redelijk is van de kom der gemeente te verwijderen. De natuurlijke scheiding tusschen beide gemeenten is dan van zelve aangewezen. Zij loopt tusschen de buitenplaatsen Oostduin, Arends dorp en CÜDgendaal, waarvan de eersten mogen beschouwd worden tot 's-Gravenhage, de laatste tot Wassenaar te behooren. Het beginsel van Gedep. Staten, om wat een landelijk karakter draagt bij laatstgenoemde ge meente en wat een stedelijk karakter heeft bij 's-Gravenhage te voegen, laat zich, meent de minister, niet streng toepassen zoodra men de grens van 's-Gravenhage niet vlak om de kom der ge meente trekt. De minister acht het van meer belang Bosch- en Duinzicht en de arbeiderswoningen in het westelijk deel van den Benoordenhoutschen polder, wier bewoners thans gebruik maken van Haagsche scholen, bij 's-Gravenhage te laten blijven. Het Haagsche Bosch, met uitzondering van het Paleis in het Bosch, wordt vooral ter wjlle eener goede politiezorg, geheel en al nabij 's-Gravenhage getrokken. De gemeente Wassenaar vindt voor haar verlies van grondgebied ruime vergoeding in den Veenpolder, die haar word): toegevoegd. Ds. J. A. De Yliegér, predikant te Katwijk aan Zeo, is beroepen naar 'de Hervormde gemeente te Harderwijk. De heer A. Van Leeüwen, mr. timmerman te Scheveningen, eigenaar van 800 meter bouwgrond op het terrein nabij het Groot Badhotel te Katwijk, is begonnen met het bouwen van eenige villa's. Door den burgemeester van Haarlemmermeer zijn de verschillende armbesturen in die gemeente uitgonoodigd zich met hem tot eene commissie te vormen tot het inzamelen van gelden ten behoeve van de ongelukkige bevolking in Ned.-Iadië. Blijkens een gisteravond bij het departement van koloniën ontvangen telegram is de omvang der ramp, veroorzaakt door do uitbarstingen opKrakatau, nog niet bekend, maar wordt alles gedaan om aan de overgebleven bevolking de eerste hulp te ver schaffen. DeEuropeesche ambtenaren en het garnizoen te Telok Betong (Lampongs) zijn behouden. De eerste stuurman Ampt en de machinist C. Stolk der gou vernementsmarine zijn door de vloedgolf omgeko men. De veiligheid van Straat Soenda is voorloopig verzekerd. Het telegram vermeldt verder dat den 30sten Augustus in Afjeh de luit. W. J. F. Yan Bennekom en een fasilier gesneuveld zijn, doch dat de aanval op het transport glansrijk werd afgeslagen. Ds. P. G. Te Winkel, predikant bij de Herv. gem. te Rotterdam, is gistornamiddag, terwijl hij zich bij den heer Storm Lotz bevond, plotseling dood gebleven. Kort te voren had hij nog deelgenomen aan de gewone predikaotenvergadering, zonder eenig kenteeken van ongesteldheid en nog met dezelfde helderheid en opgewektheid van geest, waarin hij steeds zoowel in als buiten dien kring werkzaam was. Te 2 uren moest hij ten huize van den heer D. J. P. Storm Lotz eeno vergadering bijwonen. Eenige oogenblikken vóór de opening der werk zaamheden aldaar scheen hij zich plotseling eenigs- zins ongesteld te gevoelen, maar even spoedig scheen dit weer voorbij te zijn. Doch toen vervolgens de werkzaamheden waren begonnon, zag men hem te midden der beraadslagingen eene beweging makou alsof hij in onmacht viel, en reeds bij de eerste holp, die men hem wilde toebrengen, bleek het dat hij het tijdelijke root hot eeuwige bad verwisseld. Hij had den ouderdom van 64 jaren bereikt. Te Amsterdam is plotseling overleden baron Roëll, oud-couimissaris des Konings in de provincie Noord-Holland, die als zoodanig jaren achtereen hoogelijk werd gewaardeerd on de algemeene achting genoot. Dat de AmBterdamsche tentoonstelling niet met 1 October zal worden gesloten, wordt algemeen verwacht. Naar het N. v. d. D. verneemt, is het waarschijnlijk dat de tentoonstelling tot 31 October geopend zal blijven. Het stoomschip „Prins Hendrik," yan Batavia naar Amsterdam, vertrok gisteren van Marseille, de „Schiedam," waaromtrent velen ongerust waren f is heden te Ymuiden van Nieuw-York aangekomen. Men verwacht den kroonprins van Zweden, thans verblijf houdende te Amsterdam, bij de ope ning van de zitting der Staten-Generaal in eender loges van de vergaderzaal. Eene vrouw, die eon gouden horloge van een persoon in hot Achterom zou hebben gestolen, ia door de Haagsche politie aangehouden. Na afloop der serenade, gisteravond den heer Karei Enthoven door de werklieden gebracht, bij gelegenheid dat hij 50 jaren geleden medelid der firma Enthoven Co. te 's-Hage werd, hebben eeoige schermutselingen met de politie plaats gehad en een gedeelte van de troep heeft op het Oranje plein en ia de Tullinghstraat nit brooddronkenheid zelfs de glazen ingeslagen. De politie moest daar van haar wapen gebruik maken. Te O ad-Beierland kwamen in de afgeloopen week 16 gevallen van pokken voor, te Charlois 2, te Leiden geeno. Het stoomschip „W. A. Scholten," van Niouw- York naar Rotterdam, passeerde gisterochtend Scilly; de „Utrecht," van Rotterdam naar Java, passeerde gisteren Tarifa. - - Z. M. heofc den heer A. O. J. Schindler, thans controleur der dir. bel., invoerr. en aec. te Leiden (lste afdeeling), benoemd tot referendaris bij het departement van financiën. Gemengd Nieuws. In de vorige week zijn te Katwijk aan Zee 15 bommen aangekomen, gezamenlijk aanvoerende 2596 kantjeft pekel- en 168,800 stuks steurharing. Er werd besteed voor pekelharing ƒ17.70 a ƒ18.20 per ton en voor stenrharing ƒ15 a ƒ18.50 per 1000. Schipper A. Nijgh, reeder W. Dubbeldam, is voor de 2de reis te Vlaardingen binnen met 300 kantjes steur- en pekelharing. Bij vonnis van den krijgsraad in het le militaire arrondissement is de tamboer C. J., van de 3e comp., lo bat. 4e reg. inf. te Delft, schuldig verklaard aan: lo. eerste desertie in tijd van vrede, gevolgd door arrestatie; 2o. diefstal bij Dacht in een bewoond hnis, gepleegd onder ver zachtende omstandigheden, en veroordeeld tot één jaar cellulaire gevangenisstraf met ontzegging van het recht om bij de gewapende macht enz. te die- neD voor don tijd van vijf jaar. Zaterdag-nacht is de schildwacht, staande op de achterplaats van do infanterie-ka- zorne te Delft, van zijn post weggeloopen, mede nemende de kist behooronde bij de 3e compagnie, lo bataljon, 4o regiment infanterie. De kist is des morgens opengebroken buitoD do Haagpoort aldaar teruggevondenal de daarin geborgen gedrukte- stukken waren voorhanden, doch de contanten ad 16 had de deserteur zich toegeëigend. Aan boord van de Nederlandsche bark „Gebroedera Janzen", liggende in de binnenhaven te Amsterdam, hebben ernstige ongeregeldheden plaats gehad, waartoe een deel der equipage aan leiding moet hebben gegeven. Een der belhamels, eene woeste Russin, drong de kajuit binnen, waar zich de gezagvoerder bevond, bracht dezen met een mes aan dea pols belangrijke verwondingen toe en waarschijnlijk zouden de gevolgen van nog ern stiger aard zijn geworden, zoo niet do politie, wier hulp men had ingeroepen, door de muitelingen - drie in getal - in verzekerde bewaring te nemen

Leidsch Dagblad | 1883 | | pagina 1