het Plein 1813 aldaar langs den Onden Schevening- schen Weg naar het Badhuis, op Dinsdag 18 Sept.a.s. In de afgoloopen week werden te Botterdam 2 personen door pokken aangetast. Over leden geen. Zaterdag-arond ontstond te Kralin gen brand bjj den bouwman C. v. d. Toom in den Prins Alexanderpolder. Een sohuur met rogge en een roggeschelf, alsmede 9 varkens werden een prooi der vlamden; het huis bleef gespaard. De boerderij behoort aan de heeren Yan Sillevoldt aldaar. Te Zalk ontstond Zaterdag-avond brand ten huize van den bakker Van Balderen io de bebouwde kom der gemeente, tegenover de ge meenteschool. Hoewel er vooral bij de zeer onvol doende brandblnschmiddelen gevaar te vreezen was, wist men het vuur tijdig te bedwingen en de schade te beperken tot de raadkamer, die met eenige boe ken en administratieve bescheiden van weinig waarde geheel vernield werd. De Hervormde gemeente, eigenares van het perceel, had het tegen brand schade verzekerd. Het parket van Par ij s heeft Iwan De Woestijne niet vervolgbaar verklaard wegens oplichterij of misbruik van vertrouwen. Hij zal nu alleen wegens een „délit commercial" worden ver volgd. De cautie, die hij moest stellen, 5000 fr., T*as het overschot van het geld, dat bij hem gestort -was geworden, namelijk 22,000 fr. Men bericht nit Reims dat nit de rivier de Yesle gehaald is het lijk van eene 25- jarige vrouw. Het was geheel naakt en het gelaat was onherkenbaar gemaakt. Yan handen en voeten waren de nagels uitgerukt. Om het lijf was een dik touw bevestigd, met een zwaren steen er aan. Uit de schouwing blijkt dat de misdaad reeds eenige maanden geleden moet gepleegd zijn. De justitie doet onderzoek. Volgens een telographisch bericht uit Hiroshima (Japan) is daar den 3den dezer des nachts een brand uitgebroken in de gevangenis, die zoo snel toenam, dat 61 gevangenen in de vlammen omkwamen en 156 min of meer ernstig gekwetst werden; 120 wisten te ontvluchten, waarvan 15 denzelfden nacht reeds weder gevat werden. Bij het ministerie van marine in Frankrijk is het telegraphisch bericht ontvangen van den gouverneur van Martinique, dat een storm aldaar zeven groote schepen, twaalf kustvaarders en een groot getal barken vernield heeft. De beman ningen zijn gered. buitenland. Duitscbland. Het Dnitsche eskader in de Oost-Aziatische wa teren heeft bevel ontvangen, ter geruststelling der Dnitsche onderdanen, al de Chineesche havens te bezoeken. De markies Tseng is van Berlijn naar Londen teruggekeerd. De vraag wordt gedaan of de regeering tot schadevergoediog verplicht is jegens de nagelaten betrekkingen van hen, die bij het ongeluk aan het staatsspoorwegstation te Steglitz zijn omgekomen. De wet legt die verplichting op, tenzy het ongeluk aan overmacht of aan eigene schuld der getroffenen geweten moet wordeD. Nu kan men beweren dat allen, die op de rails stonden en overreden werden, schuld hebben, omdat zij tegen het voorschrift der ambtenaren daarheen gedrongen waren. Maar - hoewel de justitie geene reden gevonden heeft, tegen iemand van het spoorwegpersoneel eene ver volging in te stellen - blijft de vraag toch nog open, of de directie geheel zonder schuld is, daar zij èn maatregelen had kannen nemen om het gedrang van het publiek op de perrons te verminderenèn talrijker personeel had kunnen aanstellen om op zoo drukke dagen de orde te handhaven. Intnsschen verzuimt de particuliere liefdadigheid niet, hen te helpen, die voor het oogenblik door het ongeluk in den grootsten nood geraakt zijnde keizerin is daarin voorgegaan met een gift van 1000 mark. Gii*oot-J3ritaiiiiïë. Uit Maritzburg wordt aan de „Daily News" ge seind dat een zeventigtal gewapende Boeren de grens zijn overgetrokken, vermoedelijk met het doel om Cetewayo te gaan helpen. Blijkens een Reuter-telegram uit Durban van den Oden, zullen ten gevolgo van de door Cetewayo aangenomen vijandige houding, Britsche troepen als observatiecorps naar het gereserveerde grondgebied gezonden worden. Yolgens eon telegram uit Yarna vanYrrjdag gelooft de Porte dat de Mahdf (valsehe profeet) zich te Suakim bevindt, en vreest zij dat bij plan heeft naar Djeddah over te steken en das in het binnenland van Arabie door te dringen, waar de meeste stammen reeds min of meer in .staat van oproer verkeeren. Hare beduchtheid over het ver meend voorwaarts trekken van den Mahdi iieemt toe, ten gevolge van het gerucht dat de Arabieren, die (voornamelijk in de omstreken van Bagdad) zeer ontevreden zijn, een Arabisch rijk willen stich ten onder beschermheerschap van Engeland. De verbolgenheid der Turken op Engeland moet dan ook zeer toenemen. Telegrammen. ALEXANDRIE, 9 September. In het laatste etmaal overleed één persoon aan cholera. AGRAM, 9 September. Gisteren in den namiddag werden door een volkshoop glasruiten ingeworpen in een koffiehuis en werden in een aantal huizen, aan Israëlieten toebehoorende, steenen geworpen. De militaire macht kwam tusschenbeide en vuurde, zonder echter iemand te kwetsen. Een aantal lieden werden in hechtenis genomen en te twee uren was de orde hersteld. De op morgen bepaalde verkiezingen voor den gemeenteraad zijn uitgesteld. Yan het platteland meldt men dat botsingen hebben plaats gehad tnsschen boeren en gendarmes, waarbij eenige boeren werden gedood en anderen gewond. NIEUW-YORE, 9 September. Het officieel ver slag der Katoenbenrs meldt döfc de opbrengst va» den oogst voor het jaar eindigende den 31sten Aug., heeft bodragen 6,950,090 balen, zijnde' 1,493,000 meer dan het vorige jaar. De maïsoogstr heeft in sommige gedeelten van Java, Wisconsin! en Minnesota ernstig geleden. LIBAU, 10 September. De moord op- baron Noldes is door twee boeren uit Wirgenz bedreven. DORPAT, 10 September. Zaterdag-naeht is de- kelder va» het universiteitsgebouw; welke met hout gevuld was, in brand gestoken. Men heeft papierr met petroleum doortrokken, en watten gevonden. Op verschillende plaatsen in Dorpat zijn bovendien pogingen tot brandstichting aangewend. PARIJS, 10 September. Bij de verkiezing voor het wetgevend lichaam, te ChMons-snr-Saone ge houden, verwierf de heer Loranchet 4689, de heer Jos8erand 4280 en de abt Sauvert 2752 otemmen*. Geen der candidaten verkreeg de volstrekte meer derheid. Eene herstemming zal dus plaats moeten> hebben. LEIDEN IO September» De verwachting voor morgen is: zuidelijke wind. De leden van het internationale geneeskundig congres, zijn gisternamiddag ten getale van ongeveer 100 uit Amsterdam - na eerst te Leiden eenige merkwaardigheden te hebben bezichtigd en op Zomer- zorg gedejeuneerd - in de residentie gekomen. De heeren medici brachten den prachtigen na middag en frisschen avond aangenaam te Scheve- ningen door. In het badhuis vereenigden zij zich aan een kameraadschappelijken maaltijd, na afloop waarvan op het terras, ter eere van het Esculap-engezel- schap een vuurwerk werd afgestoken, dat tot slot het embleem der medische wetenschap te aan schouwen gaf. Naar het Haagsche Dagbl. verneemt, heeft jhr. mr. G. J. Th. Beelaerts Van Blokland het hem gedaan aanbod, om benoemd te worden tot Staats- procureur in de Transvaalsche Republiek, niet aan genomen. De Arasterdam8che Tentoonstelling is gister voormiddag door 20,000, des namiddag3 door 6000 personen bezocht; het Panopticum den geheelen dag door 3600 bezoekers. De Koningin heeft de schrijftafel aangekocht, die op de tentoonstelling bij de inzending der firma J. B. Bleesing en Zonen prijkt. Bij een heden door den Hoogen Raad gewezen arrest is verworpen het cassatie-beroep van G. v. d. B., door het gerechtshof te Arasterdam veroordeeld tot zes jaren tuchthuisstraf en geldboeten tor zake van onderscheidene valschheden in geschriften. In de plaats van jhr. Laman Trip, benoemd tot vice-president der rechtbank te 's-Hage, is mr. C. Asser aangewezen als rechter-commissaris, belast met de instructie van strafzaken. Door de Haagsche politie is aangehouden een man, dio aldaar in verschillends hotels logeerde zonder de rekening te betalen en bovendien nog geld leende op naam van een ander persoon - In de Pastoorswarande Ï8 aldaar Zaterdag-avond een meisje van 5 jaar overreden. De dood volgde on middellijk. Het stoomschip „Amsterdam", van Amster dam naar Nieuw-York, passeerde gisternamiddag Dover; de „Gelderland" vertrok Zaterdag vac Batavia naar Rotterdam; de Noord-Brabant", van Java naar Rotterdam, vertrok gisteravond vai Port-Said; de „Prins Alexander", van Amsterdam naar Batavia, vertrok Zaterdag van Southampton; de „Prins Hendrik", van Batavia naar Amsterdam, arriveerde heden te Frioul (Marseille); de „Schie dam," van Nienw-York naar Amsterdam, passeerde gistemamiddag Lizard; de „Zuid-Holland," van Rotterdam naar Java, vertrok gisternamiddag van Suez. Het Oriëntalisten-Congres. De Stadszaal was hedenmorgen in een bloemhof herschapen. Het platform van het orkest was één groen en bloemeD, in het midden waarvam zich de katheder slechts even vertoonde. Denren en wanden waren op dezelfde wjjze met meerendeels Ooster- sche planten gedeeltelijk onzichtbaar geworden. En te* midden van al dat eehoons was het een onophoudelijk gegons van al de vreemden dioelkaai hier misechien voor de eerste maal persoonlek ont moetten, ofschoon door hunne werken voor elkaar geen onbekenden meer. Hun allen - enkeïen met hunne dames - ea ons gemeentebestuur met den burgemeester wao een plaats in de benedenzaal aangewezen; terwijl de overige geleerde Leideche wereld, nl. die hoogleera ren welke- in verband1 met het door hen beoefende vak niet met het congres in betrekking staan, en andere genoodigde etadgenooten met hunne dam ei op de gaanderij gezeteld waren. De doorgang van de jassenkamer tot de zael was van den corridor afgescheiden en vormde,, met groen en bloemen op wit doek versierd, voer de leden den toegang tot het heilige, niet der heiligen want men werd van boven af bespied. Omstreeks- kwart voor elven deed de hoogleeraar dr. A. Knenen den presidialen hamer door de- zaa' klinken, waarop oen algemeen® stilte volgde ea hij het woord' verleende aan dea eere-voorzilter vas het congres, den minister vanbinnenlandsche sakeo, mr. J. Heemskerk Az., die o? op wees welk eea eer het voor ons land was dat voor dit internatio naal congres de keus gevallen was op Nederland, waar tegelijkertijd in Amsterdam een internatio nale tentoonstelling werd gehouden, waarop do Oostersche landen mede zoo» schitterend vertegen woordigd waren. Tevens herinnerde hij er in zijne scboone en uitvoerige rede met namen o. a. aan, op wolk een lal van beroemdheden in de Oostersche talon enz. da Leidsche universiteit sedert hare oprichting tot zelfi aan den dood van Dozy kan bogen, terwijl zij ook nu nog vele waardige beoefenaars telt. De handel op de Levant spoorde aan tot studio van talen wier bakermat ginds gezosht moet wor den onze bezittingen in Oost-Indiër maken de stu die van het Javaansch, het Soendaneesch en M* leisch noodzakelijk en hebben vele Nederlandse^ geleerden aanleiding gegeven tot een nauwgezet» studie van deze talen. Met den wensch voor den bloei dor Oostorsohl studiën en de hoop uitsprekende dat de zittingtfJ van het congres voor de leden een aangename 'af wisseling mogen zijn voor huDne studiën, vei' klaarde de minister het congres voor geopend. Na den redenaar te hebben dankgezegd, betrad de voorzitter, prof. dr. A. Kuenen, zelf hek'spreek gestoelte om allereerst zoowel den dames als dei heeren, een hartelijk welkom toe te roepen ten einde daarna eene warme hulde =te brenge' aan de nagedachtenis Yan den zoo diep betreurde13 onlangs overleden Dozy, den aangev^zen presided van dit congres. Staande betuigd^ de vergaderiu! hare instemming met de treffende voordon en bracW zij alzoo nog een nieuwe huld^ nan den beroemde31 doode. In het derde gedeelte zijner rede, evenals die ziju voorganger in de Frf.nsche taal uitgesproken ging de voorzitter uitvoerig na wat het beteekefld? dat op hot vorig congres te Berlijn besloten wer' dat het volgende, nu geopende, te Leidon zou^r gatieren. Daardoor toch z>u het voor het eer-- bijeenkomen in een klein land, dientengevolge g*st vrijheid zoeken bij oero koloniale mogendheid c-

Leidsch Dagblad | 1883 | | pagina 2