LEIDSCÏÏ DAGBLAD. xV°. 7229. Dinsdag 11 September» A0. 1883. Avond-editie. PRIJS DEZER COURANT: foor Leiden per 8 maanden.f 1.10. franco per post1.40. AleooderiObe Nommers.0.05. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADVERTENTIES: fan 16 regels 1.06. Iedere regel meer 0.!7f.' Grootere lettere naar plaatsruimte. Voor bet incassee- ren buiten de stad wordt 0.10 berekend. LEIDEN, ÏO September. De nieuwe cursus aan de Hoogere Barger- school voor Meisjes alhier begint met 97 leerlingen, verdeeld als volgt: 5de klasse 9, 4de kl. 13, 3de kl. 23, 2de kl. 27 en late kl. 27 leerlingen. Hier onder zijn begrepen 9 leerlingen, die de lessen in slechts enkele vakken, hoofdzakelijk talen, bijwonen. Eon achtenswaardig ingezetene is weder aan de stad onzer inwoning ontvallen. Na een lang durige en sleepende ziekte overleed gistermorgen de heer A. C. Qnant. Den 31sten Angnstns 1802 te VGravenhage geboren, bereikte hij alzoo den ouderdom van 81 jaren. Reeds van zijn 12de jaar werd hij voor den geestelijken stand opgeleid, het eerst in het seminarie te Santpoort, waar hij den 2den Mei 1814 als eerste student werd ingeschreven, waarna hij den 4den Juni 1826 te Meehelen tot priester werd gewijd. In Juli 1830 werd hij benoemd tot eersten pastoor te Scheveningen, waar hij zich zeer onderscheidde; later kreeg hij Oegstgeest tot standplaats en sedert 1846 mochten we hem tot onzen stadgenoot rekenen ten gevolge zijner benoeming tot pastoor aan de H. Petrnskerk. Het daaropvolgende jaar werd hij als deken van Rijnland aangewezen, en van 1853 tot verleden jaar bekleedde hij ook die waardigheid van Leiden. Toen hij in October van 1865 zijn emeritaat had ontvangen, bleef bij als rustend pastoor de aan de H. Loüewijkskerk verbonden diensten waarnemen. Dat hjj tal van vrienden en vereerders telde, was vooral zichtbaar bij gelegenheid dat hij in 1876 zijn gouden priesterfeest vierde, en dat hem ook de maatschappelijke belangen ter harte gingen bleek daaruit dat hij in verschillende commissiën zitting bad, o. a. in die voor het Monument van Lcidens Ontzet. Hij was in den waren zin een humaan mensch, bovendien een liefhebber en bevorderaar van kunsten en wetenschappen en een steun van minder met aardscbe goederen bedeelden. Zijne na gedachtenis zal in eere blijven. Het Rijks-Ethnographisch Museuai op de Hoogewoerd alhier, dat maanden lang wegens ver timmering der lokalen en rangschikking der verza melingen gesloten is geweest, werd hedenmiddag te 2 uren plechtig heropend in tegenwoordigheid van den minister van binnenlandsche zaken, de autoriteiten der Academie en het bureel van hot Orientalisten-Congres. Met leedwezen - zoo schrijft de „Portefeuille" - vernemen we uit de dagbladen dat dr. Jonckbloet om gezondheidsredenen zijn ontslag als professor te Leiden gevraagd heeft. Wij betreuren dat aftredeD, omdat prof. Jonck bloet, een der oudste beoefenaars van het Middel- nederlandsch, een historischen naam draagt en hjj met prof. De Vries onafscheidelijk aan Leiden meest behooren. Bljjve hein nog kracht tot eenige verderen arbeid. In spijt van nijdige aanvallers of klein geestige benijders blyffc hem steeds de roem een reeks grootsche werken te hebben geschreven. Moge zijn aftreden in allen gevalle düt gunstig gevolg hebben, dat aan dr. Jan Ten Brink do leerstoel worde gegeven, waarop deze al zoo lang een onbetwistbaar recht heeft. Er bestaat gelegenheid tot verzending der cor respondentie naar Ned.-Indië en Padang door middel van het stoomschip „Noord-Holland", waarvan de laatste buslichting aan het postkantoor te Rotterdam is bepaald op Zaterdag den 15den Sept. a. s., des morgens te halfnegeu. Ten postkantoro alhier moeten de brieven enz. dus uiterlijk Vrijdag-nacht om twaalf uren bezorgd zijn. Buiten de voormalige Hoogewoerdspoort op gewacht door hoofd- en verdere hier aanwezige officieren, werden hedenmorgen de artillerie-troepeD, welke deelgenomen hebben aan de groote fort-ma noeuvres, met muziek van het 4de reg. infanterie iDgebaald. Bg de hedea gehouden openbare verkooping van cokes in partijen van 100, 50, 10 en 5 hectoli ters, waren de hoogste prijzen f 36, f 17.50, f 3,90 en f 1.95; de laagste f 35, ƒ17.50, f 3.50 en ƒ1.80. Het aantal reizigers per Rijnlandschon stoom tram bedroeg in de maand Augustus 33,217, met eene opbrengst van f 6900.38. Het goederenvervoer bracht gedurende dien tijd f 7178.12 op. Van 1 Juni tot 31 Augustus werden vervoerd 91,735 reizigers, waardoor eene ontvangst werd verkregen van f 16,821.13. Het vervoer van goe deren verschafte eene ontvangst van f 841.38'/, en dat van postpakketten ƒ30.40, totaal 17,692.91 zijnde per dagkilometer f 22.20 Tot wethouder en ambtenaar van den bur gerlijken stand der gemeente Oegstgeest is herbe noemd de heer J. J. Van Hoeken, eu der gemeente Voorbout de heer D. Van Rijn. De Staatscourant van heden behelst het ge bruikelijke programma voor de opening van de vergadering der Staten-Generaal, te VGravenhage, op Maandag 17 September a s. Volgens dat pro gramma zal de Prins van Oranje bij die opening tegenwoordig zijn. De machinist der lsto klasse bij dq koninklijke marine H. J. Van Ewijk is bij het vaste corps opgenomen. Te Amsterdam is in den ouderdom van 90 jaren overleden de heer E. P. De Monchy, van 1850 tot 1874 president der Nederlandsche Handel- Maatschappij, die onder zijn bestuur haar lioogsten bloei bereikte. D?n derden October zal een dotachement troe pen naar Indië vertrokken per „Prinses Marie;" commandant van het detachement is de kapitein der infanterie H. Roelofsz; medegeleiders zijn de tweede luitenants dor art. Kronouwor en Triebart. Door de commissie van beheer en toezicht over de gasthuizen te Amsterdam is bij suppletoire begrooting voor 1883 eene som van 128,000 aan gevraagd ter bestrijding der meerdere kosten, die een gevolg zijn van de reorganisatie van den in- wendigen dienst der gasthuizen. De voornaamste kosten zijn een gevolg van de loonen van de ver pleegsters en dienstboden, de invoering van gast- huiskleoderen, zoowel voor patiënten als voor het dienstpersoneel, het maken van eene barak voor epidemische ziekten, verbetering aan do ge bouwen eu het verstrekken van koffie en thee aan de patiënten, door welke laatste maatregel hot inbrengen dezer dranken en andere voedingsmiddelen zal kunnen worden verboden. Onder de nieuwe belastingplannen van deze Regeering behoort, naar het Vad. verneemt, ook een verhooging van de belasting op het gedistilleerd, en zal de minister van financiën, nu de behoef;e van versterking van middelen al dringender wordt, Daast de nieuwe belastingplannen, ook maatregelen nemen om andere bronnen van inkomst ruimer te doen vloeien. Zoo zouden de inkomsten uit do Staats loterij vermeerderd worden door beperking der veel te groote voordeelen van den tnsschenhandel. De uitslag der her-examens aan de Kon. Mil. Academie te Breda, die Vrijdag zijn afgeloopen, is als volgt: van de 21 cadetten uit het 3de studie jaar die her-examen moesten doeD, zijn 19 tot het 4de studiejaar bevorderd en zullen 2 de lessen van het 3do studiejaar nog moeten volgen; van de 27 cadetten uit het tweede studiejaar, die her-examen moesten doen, zïjn 24 tot het 3de studiejaar be vorderd en zullen 3 de lessen van het 2de studie jaar Dog moeten volgen; van de 29 cadetten uit het eerste studiejaar, die her-examen moesten doen, zijn 27 tot het 2de studiejaar bevorderd en zullen 2 de lessen van het 1ste studiejaar nog moeten volgen. De hoer Chrispijn, het verdienstelijk lid van het gezelschap van den heer Willem Van Zuylen te Rotterdam, mag om gezondheidsredenen niet meer spelen. De heer W. Van Zuylen heeft thans den heer Chrispijn als 2en regisseur geëngageerd.' Dr. Fles betuigt in het Utr. Dgbld. zijne in genomenheid met het plan om de leden der Neder- landsche Noordpool expeditie bij hunne tehoiskomst een feest aan te bieden, met dien verstande echter, dat prof. Buys Ballot geen gastheer, maar de eerste dor gasten zij. „Ala iemand", zegt hij, „aanspraak heeft op eene nationale huldebetooning, dan is het de schepper der meteorologische wetenschap, die in de zaak der „Varna" getoond heeft evenveel hart als genie te bezitten, en die, hoe onrechtvaardig ook aangevallen, geen bitter woord heeft gesproken, maar waardig zijn weg heeft vervolgd, die tot de overwinning geleid heeft." Ter zake van de vulcanischo uitbarsting op Java hoeft de secretaris der Fransche Academie, do heer Bertrand, herinnerd dat deze ramp is voor speld geworden door den heer Delaunay, lid der Academie. In een rapport, in 1881 bg dat geleerde lichaam ingodiend, heeft de heer Delaunay niet" alleen de aardbeving op Java aangekondigd, maar- zelfs nagenoög met juistheid den datum opgegeven,, waarop die zou plaats hebben. In zijn rapport na melijk noemde hij als datum 2 Augustus 1883, en- werkelijk had do uitbarsting plaats op 28 Juli- In hetzelfde rapport kondigt de heer Delaunay aan,, dat de vulcanische werking zich zal herhalen in 1886, en dan eon nog veel geweldiger karakter zal hebben. Do heer Gamel uit Kopenhagen, die steeds zoo oavermoeid iu ons belang werkzaam was en- wiens schip, de „üymphna", zeker veel heeft toe gebracht tot bewaring en beveiliging der poolreizi gers gedurende den tijd, dat de „Varna" niet meer vertrouwbaar en eindelijk toen zij verdwenen was,, seinde gisteren den heer Volck het volgende: „Gelieve den hoer Snellen mot de gehoele expe ditie uit te noodigen, mijn gast te willen wezen gedurende het verblijf in Kopenhagen." De gewone audiëntie van den minister van oorlog zal op Donderdag a. s. niet plaats hebben. Volgens mededeeling van 's Konings gezant te Berlijn, is het verbod van invoer van schapen uit Nederland, België en Luxembnrg, tot 1 Nov. a. s. verlengd. Z. M. heeft aan dr. C. H. D. Buys Ballot, te Utrecht, verlof verleend tot het aannemen en dragen van de onderscheidingsteekeuen van ridder 2de kl. dor Koninklijke Kroonorde van Pruisen. Gemengd Nieuws. De Amstordamsche tentoonstelling werd heden bezocht door de werklieden van den heer M. Cahen, Nieuwe Rijn 32 alhier, terwijl het winkelpersoneel de vorige week - allen op kosten van hun patroon - eenzelfde genoegen mochten smaken. Eenige jeugdige knapen vermaakten zich gisternamiddag met te varen in een roeibootje. Ia d6n Nieuwen Rijn gokomeD viel een der varens gasten, die opeens een toeval kreeg, over boord. Nadat men den köaap met veel moeite op het droge had gekregen, werd hij bewusteloos op den grond gelegd; na eenige minuten kon men hem echter gezond en wol naar zijne moeder terugbrengen. Mot zekerheid vernoomt men, dat thans het gemcentebestuui' van Don Haag aan de directie van het „Zeebad Scheveningen" vergunning heeft verleend tot het houden van een optocht van

Leidsch Dagblad | 1883 | | pagina 1