BUITENLAND. Frankrjjk. De „Figaro*' verneemt nader dat de hertog van Parma J/3, zijn broeder graaf Bardi 1/3 van Cham- bords vermogen erft. Dit blad schat de onroerende goederen op 12 miilioen fl. Ze bestaan nit het domein te Chambord, het landgoed te Frohsdorff, een heerlijkheid in Galicië en een in Hongaryc. De gravin zal daarvan het vruchtgebruik genieten. De graaf heeft een aantal legaten aan bloedverwanten, oude dienaren en liefdadigheidsinstellingen vormaakt, 100,000 fr. aan de Parijsche armen en 500,000 fr. voor de Propaganda. De „National1* meldt dat de regeering heeft besloten de onderhandelingen over Tonkin te her vatten op den grondslag van bet door don heer Bourrée gesloten verdrag. Tevens zal zij alle be- noodigde strijdkrachten naar Tonkin zenden. Het blad voegt er bij dat de regeering meent tot deze maatregelen te mogen overgaao, zonder met de wetgevende kamers vooraf te raadplegen. De „Temps" zegt dat eergisteren door den Chineeschen ambassadeur aan den heer Cballemel- Lacour mededeeling is gedaan van de grondslagen, waarop China eene schikking der aanhangige quaestie mogelijk acht. De heer Challemel-Lacour meent dat deze voorstellen der Chineesche regeering ver dienen onderzocht te worden. De bedoelde grond slagen zijnlo. regeling van de quaestie der suze- reiniteit over Anam, waarop China aanspraak maakt2o. regeling der grens en aanwijzing, zoo noodig, van eene onzijdige strook grond. Groot-Brïtannië. In onderscheidene Engelsche graafschappen, Lin colnshire, Cheshire, Bedfordshire en andere, breidt zich het mond- en klauwzeer onder de runderen en schapen sterk uit. Reeds zijn meer dan honderd plaatsen besmet verklaard. To8Schen Nowry en Bessbrook, in Ierland, zal eerstdaags oen electrische tramweg geopend wordeD. Volgens te Londen ontvangen bericht, hebben de Franscben op 1 dezer Loange aangetast eD in de asch gelegd, omdat de koning weigerde de Por- tugeesche vlag in te halen. Oostenr.-Honff.-^XoxiarcIiIe. Uit Agram wordt gemeld dat de wapenschilden ©n de daartoe behoorende bijschriften in de Hon- gaarsche en Croatische taal, gistermiddag weder op de gebruikelijke plaats aan twee gebouwen van de stedelijke administratie zijn geplaatst. De tus8chenkomst van een detachement jagers Is onncodig geweest. Er heerscbt allerwegen de meest volkomen rust in de stad. Het Weener hof beeft het aannemen van den gebruikelijken rouw over den dood van dea graaf van Chambord uitgesteld totdat de jonggeboren dochter van den kroonprins en prinses Stóphanie van België zou gedoopt zlju. Deze plechtigheid heeft Woensdag te Laxenburg plaats gevondende aarts bisschop Ganglbauer doopte het prinsesjo, dat don naam Elisabeth, naar de keizerin, ontving met de namen Marie, Henriette, Stéphanie, Gisela. De kroonprinses is zoo welvarend mogelijk. De blijde gebeurtenis is in alle plaatsen van ©enig belang in de Monarchie gevierd met het uitsteken der vlaggen of illuminatiën. Ook werden er ruime giften geschonken aan bestaande liefdadige Instellingen of voor de vorming van nieuwe, waartoe de keizer het voorbeeld gaf, dat door vele steden en corporatiën gevolgd werd. Den minister van justitie heeft de keizer opgedragen eene lijst op te maken van veroordeelden, die in aanmerking konden komen om bij deze gelegenheid gratie te ontvangen. INGEZONDEN. Geachte Redacteur Om het reizend publiek onaangename teleurstel lingen en daarmede gaand tijd- en geldverlies te besparen, neem ik de vrijheid u een kleine plaats ruimte voor het ondervolgende te verzoeken. Het vervoermiddel waaromtrent ik eenige bijzon derheden wensch mede te deelen, is de stoomtram LeidenHaarlem v. v. (Noord-Zuid-Hollandscbe Stoomtram). Het ligt geenszins in mijne bedoeling alle tekort komingen en onregelmatigheden op te sommen, welke zich sedert geruimen tijd en in dagelijks toenemend aantal op deze lijn voordoenten eerste: omdat ik daartoe over meer plaatsruimte zon moeten tarnen disponeerep, clan -u ter mijner beschikking kant stellen; ten anderen: omdat ik moet vreezen, dat de lectnur dier ellenlange lijst niet in den smaak uwer lezers zou vallen. Ik wil mij daarom tot de vermelding van slechts enkele feiten bepalen en bet herhaaldelijk ontsporen en te laat aankomen en vertrekken der treinen als zijnde gewone en dagelijksche verschijn- gelen Blechts ter lóóps aanstippéö. Een eukeie blik is voldoende om den ellendigen toestand te doen konnen waarin vooral hot rollend materieel verkeert. Do rijtuigen zijn dezelfde, welke by de paardensporen in gebruik zijn, Zijn dus twee of meer dier rytuigen aan elkander gekoppeld, dan is het voor de conducteurs een halsbrekend werk om zich van het eene in bet andere te begeven. De locomotieven bevinden zich in zeer ontredder den staat; in stede van dengdzame ketels schijnen zjj van zeven voorzien te zijn. Onophoudelgk komt het voor dat zjj op ongelegen tgd en plaats moeten stoppen om den voorraad water aan te vallen. Na eens geschiedt dat uit eene 6loot langs den weg, dan weder moet een wisselwachter of ander ge dienstig persoon met eenige emmers water bijsprin gen om de uitgedoofde levensgeesten weder op te wekken. Korten tijd geloden werden de vuren eener loco motief met graszoden en slootwater uitgedoofd, omdat volgens gewoonte de voorraad water uitgeput en de ketel leoggeloopen was; daar dit in de kom der gemeente Oegstgoeat plaats vond, en do om wonenden het springen van den ketel vreesden, en dit niet geheel ten onrechte, zoo zal het niemand verwonderen dat zij in angstige spanning den afloop verbeidden. Gelukkig liep het ditmaal zonder onge lukken af. Niet zelden doet zich het geval voor dat, wanneer de trein zich in beweging moet 6tellen, de machine hardnekkig weigert daartoe mede te werken; zij wil vóór- noch achtorait on is als aan hare plaats vastgekluisterd. In zulke gevallen tracht men de weerstrevende machine met behulp van hefboomen weder tot gehoorzaamheid te dwingen. Eods heb ik het bij dergelgke gelegenheid zelf bggewoond dat men eene tweede locomotief, welke zich toevallig ter plaatse bevond, achter den trein plaatste om dezen door eonige nadrukkelijke duwen tot vooruitgaan te nopen. Het is mij niet bekend of er van staatswege toe zicht op de stoomwerktuigen in het algemeen wordt nitgeoefend. Afgaande evenwel op hetgeen de loco motieven dezer lijn te aanschouwen geven, is het aan geen twijfel onderhevig, of dergelijk toezicht bestaat niet, hoe noodzakelijk het blijkens het vorenstaande ook wezen moge. Het is to hopen dat ook hier het spreekwoord „Als het kalf vordronken is, dempt men den put*', niet bewaarheid worde. Men behoeft waarlijk geen pessimist te zijn, om ernstige ongelukken in eeno niet verwijderde toe komst te voorzien. Evenmin is mg lekend of de betrokken gemeente besturen bg het verleonen der concessie tot aanleg dezer lijn zich eenige rechten hebben voorbehouden, dan wel of zij zich „pieds et poings lies" aan de willekeur der concessionarissen hebben overgeleverd. Ik ben geneigd het laatste voor waar aan te nemen, daar zij in hot tegenovergestelde geval reeds voor lang hadden moeten tusschonbeiden treden en aan dezen ellendigen stand van zaken eon oiode maken. Het op tijd aankomen en vertrekken der treinen behoort tot de pia desideria. Bedroeg bet verschil slechts enkele minuten, men zoude dit met den mantel der liefde bedekkon: niet zelden echter zijn er uren mede gemoeid. Er kunnen dagen aange wezen worden, waarop geen enkele trein op den daarvoor aaDgogeven tijd is aangekomen. Herhaal- delijk is het dan ook al gebeurd, dat reizigers die te 9.50 te Leiden denken aan te komen, om met den laatsten spoortrein nog hunne reis in de richting van Amsterdam of Rotterdam te vervolgen, eerst na hot vertrek dier treinen aankwamen, en zeer tegen hun zin en tot nadeel banner bours genood zaakt waren te Leidon te overnachten. Onlangs wilde ik te 11.20's morgens van Leiden vertrekken, en daar de trein reeds vóór elf uren op de plaats van afrgden (oen station wordt er te Leiden niet op na gehouden) aanwezig was, zoo dacht ik, dat ditmaal eons een trein op den behoor- lyken tijd zoude vertrekken, al was bet maar bg wgze van uitzondering; het was echter besloten dat die uitzondering niet zoude gemaakt worden; het vertrek had plaats te 11.45, dus bgna een half uur te laat. Toen ik mgn ongenoegen hierover te kennen gaf od den conducteur in arren moede vroeg, Qf dan alle treinen te laat moe sten vertrekken, gaf deze mg op moedeloozen toon ten antwoord: „Och mgnheer! ik kan er niets aan doen, als ik den machinist zeg om wat voort te maken, snauwt hij mij toe„„bemoei jij je maar met je eigen zaken Commentaren zyn overbodig. De dienst loopt door dit alles zoo gedacht in dé war, dat Gr op de wisselplaatsen telkens vertraging Ontstaat, en geene vertraging van enkele miDuten, doch soms van meer dan e9n uur. Dezo stoomtram heeft langzamerhand eone snelheid bereikt bgna even groot als die der ouderwetsche trekschuiten- In weerwil van deze allerellendigste regeling ver liest de directie haar eigenbelang niet uit het oog, en doet dit op eene wgze welke niet „fair" kan worden genoemd. Nauwelijks toch heeft zich een trein in beweging gesteld, of men wordt door de conductenrs tot betaling of afgifte der vooruitbe taalde plaatskaartjes aangemaand. Of men zijne besteraming bereikt, of dat men genoodzaakt is zijne reis te voet of op andore wgze te vervolgen, is haar geheel onverschillig. Van goheele of gedeeltelyke restitutie van het betaalde is nimmer sprake. Eens dat ik weigerde het plaatskaartje af te geven vóór en aleer ik de zekerheid had het doel mijner reis te bereiken, deed men den trein stoppen, en werd ik door conducteur en controleur op niet zeer heusche wgze aangemaand het kaartje af te geven, dan wel den trein te verlaten. Op de vraag van een medereiziger waarom het kaartje reeds daar door mg moest afgegeven worden, antwoordde laatstge noemde beambte op even wellevende wgze: „Omdat ik het verlang." Dat hier aan niets anders dan verre gaande willekeur moet gedacht worden is te duide lijker, als men weet dat op de plaatskaartjes der lste klasse gedrukt 6taat: „gedurende den rit te bewaren", terwyl zich op die der 2de klasse het zelfde bevindt, met dit geringe verschil slechts, dat in dio klasse het kaartje gedurende de rit moet bewaard worden. De bedoeling van deze verschil lende spelling verklaar ik niet te vatten, doch ik twyfel niet of de directie zal daarvoor wol hare gegronde redenen hebben. Sic! En als ware dit alles nog niet voldoende, en om zich, als dit ten minste mogelyk is, nog meer in discrodiet te brengen, wordt het maken van nacht rumoer nog bij het overige gevoegd. In den Dacht van den Iston op den 2don dezer, werden ettelijke bewoners der gemeente Oegstgecst uit hunnen slaap gewekt door een vreosolijk cabaal vóór en tegen een der woningen. Men hoorde een oorverdoovend schreeuwen, razen, schelden, bonzen op deuren en vensters en daartuaschen het geroep van: „het is een herberg, je moet open maken, je moet tappen" enz. enz. Het was de laatste trein die niet alleen te laat, en veel te laat, maar bovendien waterloos aankwam, en welks personeel, wellicht door eenige andere personen bijgestaan, de slapende bewoners op dezo luidruchtige wgze verraste en op dat charivari onthaalde. Mg dunkt dat het nn tgd be gint te worden dat de politie zich met de zaak gaat bemoeien. Wie van dezen ellendigen toestand do schuld draagt? Ik weet het niet. De conducteurs werpen do schuld op de machinistoD, en dezen op de machines, gezamenlijk geven zij do schuld aan de directie, en als do machines een stom hadden, dan twijfel ik niet of zg zouden daarmede om het hardst in stemmen, en waarlijk niet teD onrechte. Do di-ectio tracht zich vrij te pleiten en alles op het onder geschikt personeel te schuivenhet publiek weet ge lukkig waaraan het zich te houden heeft. Kort geleden werd een nieuwe locomotief in dienst ge steld, en velen vleiden zich toen met de hoop dat daardoor eene verondoring ten goede zoude ontstaan. Doch helaas! de nieuwe machine doet in geen enkel opzicht voor hare oude collega's onder. De directie schijnt het „penny-wise and pound foolish" tot haar devies gekozen te hebben. Ten slotte geef ik aan een ieder, die niet bepaald daartoe genoodzaakt is, den welgemeenden raad zich wel tweemaal te bedenken alvorens van dit vervoermiddel gebruik te maken, en mocht iemand daartoe besluiten, zich dan op alle eventualiteiten voorbereid te houden en zich alle mogelgke wille keur maar goedschiks te laten welgevallen. Voor iemand die tgd te veel heeft on op een tochtje met hindernissen is gesteld, zij deze gelegenheid boven iedere andere aanbevolen. U bg voorbaat voor de verleende plaatsruimte bedankende, verblgf ik, Oegstgeest, Achtend, 4 September 1883. J. W. v. V. Abonnementen worden dagelijks aangenomen.

Leidsch Dagblad | 1883 | | pagina 2