vertrek, een stuk zwart tibet van p. m. zestien meters. De te Amsterdam gisteren gehouden internationale harddraverij was, het ongunstig weer in aanmerking genomen, vrijgoed bezocht. 18 paarden reden mede, waaronder 2 in het buitenland gunstig bekende harddravers, „Biegawoy" en „Flying Dutch man." De prijs van f 600 werd niettemin door „Tabor II" van den heer Loman te Bussum, de premie van f 300 door de „Willem III" van den heer Bromman te Ztjpe, de 2de premie van f 100 door de „Minerva" van den heer Koster te Beemster behaald. Over het geheel is de harddraverij goed afgeloopen. Te elf uren begonnen, was 't feest om streeks halfvier geëindigd. De luchtreiziger F. Lhoste vertrok gisteren naar Boulogne sur Mer en zou daar heden opstijgen. Woensdag a. s. zal hij wederom van Amsterdam het luchtruim ingaan, maar dan met een ballon die vijfmaal grooter is dan de „Rapide." Een 5- of 6-tal personen zullen dan den tocht kunnen medemaken. Met den sneltrein van TJtrecht kwam gistermorgen aan het station te Arnhem een warm- geloopen 1ste- en 2de-klasse-waggon aan. De rook en vlam waren reeds duidelijk zichtbaar, doch ge lukkig nog niet in die mate dat ongelukken daar door werden veroorzaakt. De passagiers stapten terstond in een anderen wagen over. De commissie voor het weldadig- heidsfeest, hetwelk Zondag a. s. in het Park te Brussel gegeven zal worden door de vereeniging voor huiszittende armen, heeft besloten dat „met het oog op de vreeselijke ramp, waardoor Neder- landsch-Indië is geteisterd, de voor dit feest ver kregen inschrijvingen en ontvangsten gelijkelijk verdeeld zullen worden tusschen de slachtoffers van Ischia en van Java en Sumatra." Marwood, de Engelsche beul, is, gelijk reeds werd gemeld, Dinsdag-middag te Horn- castle, Lincolnshire, bezweken aan longontsteking, verergerd door geelzncht. Sedert 12 jaren oefende hij zijn beulsambt uit. De eerste terechtstelling voltrok hij te Lincoln. Behalve beul, was hij schoen lapper in een klein winkeltje bij de kerk van Horn- caBtle. Hij was oen zuinig man en had, verscheiden eigendommetjes bezittende, een klein vermogen bij elkaar gegaard. Voor een kantonrechter in Missouri stonden onlangs twee mannen wegens een luttele overtreding tereoht. Een hunner kon lezen noch schrijven. De rechter veroordeelde beiden den een tot gevangenisstraf voor zoo langen tijd tot hij lezen en schrijven kon, den ander totdat hij zijn medebeklaagde lezen en schrijven zou hebben geleerd. Na drie weken waren beiden vrij. Van het dorp Battincourt zijn alleen de kerk en de Katholieke school gespaard gebleven. Meer dan 130 gezinnen zijn van alles beroofd. Men zegt dat S kinderen zijn omgekomen; er is "vee! vee verbrand. Voor de noodl ij denden op Ischia zijn bij het centrale comité te Berlijn, onder protec toraat van den kroonprins, tot dusver 334,000 mark ingekomen. B tJ KT ENLAND. Frankrijk. De „Justice" dringt er op aan dat, nu China zich wapent en den oorlog begint, de Fransche regee ring, alvorens verder te gaan, de Kamers zal bij eenroepen om te beraadslagen of de benoodigde kredieten zullen verleend worden. - In een vol gend nommer schrijft de „Justice" den terugkeer van den Chineeschen gezant, markies Tseng, naar Parijs aan don aandrang van lord Granville toe, die geen moeite heeft gespaard, om den gevolmach tigde van het Hemelsche Rijk te bewegen, de afge broken onderhandelingen weder aan te knoopen en die, zoo mogelijk, tot een gunstig resultaat te voeren. De graaf van Chambord heeft 400,000 fr. na gelaten voor den Pieterspenning, dat is het kapitaal van de som, die bij jaarlijks aan den Paus zond. Aan de „Temps" wordt bericht dat de graaf een vermogen van GO millioen fr. nalaat, die de hertog van Parma en graaf Bardi zullen deelen. De weduwe zou genoegen nemen met een deel van de opbrengst der onroerende goederen. De „Union" bevat eene nota, houdende erken ning van den graaf van Parijs als wettig erfgenaam der kroon, welke rechtens aan het hoofd van het Huis van Frankrijk toebehoort. Het stoffelijk overschot van den Rnssischqn lohrjjver Tourgueneff zal heden ter aarde worden besteld. Uit eene lijkschouwing is gebleken dat de dood het gevolg is van eene ziekelijke aandoening van de wervelkolom. Don Carlos, die zich te Venetië bevindt, heeft tot den heer Nocedal een schrijven gericht, waarin hij verklaart er nooit aan gedacht te hebben, om zijne rechten op de Spaansche kroon op te geven, ter wille van eventueele rechten op de kroon van Frankrijk. De „Times" bevat een telegram uit Hong kong, gedagteekend van gisteren, meldende dat uit Hai-Lhong het bericht is ontvangen dat bij de Franschen het voornemen bestaat om Parkhop en Canton te blokkeeren, indien de Chineescho regee ring weigerachtig blijft om de troepen, aan de grenzen gelegd, terug te roepen. De accijnzen van Parijs brachten in Aug. 436,000 fr. minder op dan in Aug. 1882 en sedert 1 Jan. 3,868,000 fr. minder dan in dezelfde periode van het vorige jaar. G r-oot-llritli unie. De correspondent van de „Daily-News" te Maritz- burg zendt het eerste authentieke, door den zende ling Shaw zeiven gegeven bericht omtrent de behan deling, die hij op Madagascar ondergaan had. Hij was eerst beschuldigd van spionnen te herbergen en was aan wal gevangengenomen. Daarna was hij aan boord van de „Nièvre" gebracht en beschuldigd van pogingen om Fransche soldaten te vergiftigen. De eenige grond voor die beschuldiging was gelegen in het feit dat men rondom zijn huis overblijfselen van voedsel gevonden had, die daar door dieven ncdergeworpen waren, welke zijn huis bestolen had den. Een behoorlijke rechtbank of krijgsraad had hem nooit verhoord; hij was alleen bij tusschen- poozen wegens nieuw verzonnen beschuldigingen ondervraagd. Na twee maanden gevangenisstraf werd hem zoo karig en Biecht voedsel toegedeeld, dat hij er misschien het leven niet zou hebben af gebracht, indien dat langer geduurd had. De Engel sche bladen zijn over het algemeen van oordeel dat de Fransche regeering nog niet genoeg gedaan heeft met den heer Shaw op vrije voeten te stellen, maar dat zij hem eene „substantiëele" schadevergoe ding schuldig is. Zij achten het voorts volstrekt niet onwaarschijnlijk dat, naar de heer Shaw ver zekert, de Fransche admiraal Pierre niet maar louter om redenen van gezondheid uit Madagascar terug geroepen is. Sir Harry Parker, de nieuwbenoemde Engel sche gezant, is te Shanghai aangekomen. De ont vangst, hem te beurt gevallen, was recht hartelijk. In een particulier telegram uit Berlijn wordt van goed onderrichte zijde gemeld dat hij in last heeft ontvangen, om eene bemiddeling tusschen China en Frankrijk voor te bereiden. Niet minder dan 45 landbouwers in dienst van Leigh werden ten gevolge van het hun toege diende vergift ziek. Reeds zijn er 5 bezweken. Allen haddon van eene joDge koe gegeten, die op Leighs last was geslacht, en men denkt dat de misdadi gers op de een of andere wijze het vleesch hadden weten te vergiftigen. Het aantal agrarische misdrijven in Ierland was in Augustus 70, waaronder 34 dreigbrieven. O'Donovan Rossa heeft te Nieuw-Tork het woord gevoerd in een dynamiet-meeting, die door 200 personen werd bijgewoond. Hij geloofde niet, zeide hij, dat de Amerikaansche Ieren één enkelen traan zouden storten, indien de geheele Engelsche natie door de zee werd verzwolgen. Het eenige middel om van de Engelsche regeering concessies te krijgen was haar bang te makon. EBgeland deed alwat het kon om het dynamiet te weren, maar het zou het treffen, voordat het daarop ver dacht was, en daar, waar men dat het minst ver wachtte. Volgens een telegram uit Durban aan de „Standard" gaat Cetewayo voort met het bijeenbren gen van strijdkrachten. Hij verklaart dat koningin Victoria last heeft gegeven, hem blanke troepen te hulp te zenden. Het bevel over zijn krjjgBÜeden zal door twee Europeanen gevoerd worden. Inmid dels brengen ook Usibepu, Dunn en andere Kaf- ferhoofden manschappen bijeen, om Cetewayo te be strijden. Engelsche troepen zijn naar de grens op gerukt, want hevige gevechten worden in Zoeloeland te gemoet geziei. XtaHS. Henri Rochefort is door verschillende Italiaan- sche officieren tot een tweegevecht uitgedaagd, wegens een beleedigend artikel ever koning Hum- bert, dat hg in de „Intrausigeant" geschreven heeft. Rochefort weigert aan iedereen voldoening te geven.behalve aan koning Humbert zelf. Deze twist heeft ten gevolge gehad dat door de hoofdcommissie te Napels, belast met het inzamelen en verdeelen der onderstandsgelden ten behoeve van de noodlijdenden op Ischia, het besluit geno men is, voortaan het uit Frankrijk gezonden geld te weigeren, daar, aangezien Rochefort Italië zoo grof en smadelijk beleedigd heeft, Fransche onder steuning vernederend is. De „CapitanFracassa", welk blad dit besluit mededeelt, maakt de opmer king dat het comité alleen had behoeven te weigeren de giften, door Rochefort bijeengebracht, daar zijne artikelen in beide landen algemeen worden afgekeurd. Egypte. De khedive heeft giBternamiddag eene deputatie van Europeanen ontvangen, welke hem een adres overhandigde, waarin hem hnlde wordt gebracht over zijne houding bij het heerschen der oholera. De „Egyptian Gazette" meldtIn goed onderrichte kringen wordt verzekerd dat sir E. Malet, inge volge door hem ontvangen instruction, den khedive verzocht heeft om het decreet betreffende de op richting van een Raad van State uit te stellen tot de ontvangst eener nadere mededeeling van lord Granville. Sedert de laatste opgave, tot gistermorgen 8 uren, zijn in Opper-Egypte 54 personen aan de cholera overleden. Telegramiaea. MUNCHEN, 6 September. (A.) Bij het slot-debat, in de vergadering van het Instituut voor interna tionaal recht gehouden over de rechtspraak in het Oosten, is het door de commissie geBtelde ontwerp aangenomen, nadat de behandeling van zaken in derde instantie daaruit was weggelaten. Over de processen naar aanleiding van het prysmaken van schepen in oorlogstijd werden belangrijke debatten gevoerd, aan welke de leden Bnlmerincq, Pierantoni en Arntz deelnamen. Het Instituut vereenigde z'ch met het beginsel van internationale gerechtshoven. LONDEN, 6 Septeber. (4.) Een der leden van de Chineesche legatie te Parijs heeft een onderhoud gehad met den correspondent van de „Central News." Hij zeide dat de legatie geen bericht had ontvangen van het afzenden van Chineescho troe pen, en ontkende dat markieB Tseng aan de Fran sche regeering een ultimatum had overhandigd. China hoopte nog steeds op eene vredelievende oplossing der moeilijkheden, doch Frankrijk moest zijne stellingen in Tonkin opgeven. Het te Hné ge sloten tractaat was volkomen waardeloos, daar de keizer van China Tu-Ducs opvolger niet in zijne waardigheid had erkend. Hij waarschuwde Frankrijk dat de omstandigheden sinds 1860 zeer veranderd waren en gaf het den raad, om zich te spiegelen aan het voorbeeld van Rusland, dat in de Koeldja- quaestie had toegegeven. In eene redevoering te Sheffield heeft lord Hartington hedenavond gezegd dat de gebeurtenissen op Madagascar geen aanleiding konden zijn tot voortdurende of ernstige oneenigheid tussehen de gro ite natiën. Frankrijk had, naar hij zeide, genoeg moeilijkheden te overwinnen, ook zonder dat het met Engeland twistte. LONDEN, 7 September (Part. Tel.) Dank zij de bemiddeling van Engeland, schijnen de nieuwe on derhandelingen tusBchen Frankrijk en China eene gunstige wending te nemen. Men vermoedt dut Frankrjjk het jongste vredesverdrag met Anam aan eenige veranderingen zal onderworpen. Frankrijk zendt ook troepen, tot heden in Tunis gestation- neerd, naar Tonkin, zoodat de versterkingen aldaar grooter zijn dan tot nog toe officiéél was gemeld. BERLIJN, 7 September. (Part. Tel.) Von Bis- marcks oudste zoon, graaf Herbert, de vertrouwdste medewerker van den rijkskanselier, vertoeft thans te "Ween en. Zijn verblijf aldaar wordt aan politieke zending toegeschreven. "WEENEN, 7 September. (Part. Tel). De gisteren voorgevallen ongeregeldheden onder de werklieden zijn grooter dan van officiëele zijde werd bericht. Over de duizend werklieden waren in opstand. Men telt zestig gewonden en er hadden veel arrestaties plaats. LONDEN, 7 September. Een telegram uit Hong kong van gisteren meldt aan de „Standard" dat de Franschen wederom eene nederlaag zouden hebben geleden voor Ha-Noï. Verscheidene kanonneerbooten zijn don stroom op gevaren in de richting van Son-Tay en hebben de versterkingen gebombardeerd. Na een kanonvuur

Leidsch Dagblad | 1883 | | pagina 2