K'. 7227. Zaterdag 8 September. A\ 1883. Avond-editie. LEIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Toer Leiden per 3 maanden1.10. Framv per post.1.40. Afzondïrlyke Nommers.0.05. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PBIJS DEB ADYEBTENTIEJf Vaa 16 regels 1.05. Iedere regel meer 0.17f. Grootere lettere naar plaatsruimte. Voor het incasseer ren builen de stad wordt f 0.10 berekend. LEIDEN, 7 September. In de ontwerp-gemeentebegrootïng zijn de kos ten voor het Gymnasium uitgetrokken tot een bedrag van 24,750 tegen 23,950 voor het tbaDs loo- pende jaar. De jaarwedden voor het onderwijzend personeel bedragen 21,083.38. Yerhoogingen wor den voorgedragen tot een cijfer van 3667.67, tw. voor den rector (dr. H. "W. Yan der Mey) 400, voor den conrector (vacature) 400, (in de onzeker heid of de te benoemen titularis aanspraak zal heb ben op de verhooging wordt een bedrag van ƒ400 uitgetrokken), voor den leeraar in de geschiedenis «n de aardrijkskunde (dr. W. G. C. Bijvanck) 400, den leeraar in de Fransche en Hoogduïtsche talen (J. J. A. A. Frantzen) 600, den leeraar in de Engelsche taal (Th. Plnmmer) 200, den leeraar in de oude talen (dr. J. J. Hartman) f 400, den leeraar in de oude talen (dr. B. Krnijtbosch) f 350, den leeraar in de wiskunde (dr. J. G. Yan Deventer) 400, den leeraar in de natuurlijke his torie (dr. P. P. C. Hoek) 316.67 en voor den leeraar in de Nederlandsche taal (dr.P. J. Blok) ƒ200. De leeraar Krnijtbosch zal primo April een zes jarigen diensttijd hebben bereikt, en de leeraar Hoek in Juni, zoodat de verhoogingen voor 3/k en 7/„ voor 1884 worden uitgetrokken. De rector en overige leeraren hebben een meer dan zes- of driejarigen diensttijd, terwijl bovendien de leeraar Frantzen een driejarigen diensttijd als leeraar in de Fransche taal heeft vervuld. Aangezien de verplichte bijdrage in het rjjkspen- eioen ran den leeraar Yan Deventer met 1 Septem ber 1884 eindigt, is de bij Raadsbesluit dd. 16 Oc tober 1879 verleende personeele toelaag met verminderd en uitgetrokken op 133.33, De post voor vuur en licht is 300 hooger dan het vorig jaar, omdat in het nieuwe gebouw in meer lokalen, met andere kachels onder het ventilatiesys- teem-Yan Bemmelen-Levoir gestookt zal worden en in alle lokalen en op de gangen gas is aangebracht, terwijl vroeger het onderwijs geheel zonder kanst- licht gegeven werd. Wij vernemen dat vele ingezetenen van plan zijn, Zaterdag en volgende dagen bij gelegenheid van het Oriëntalisten-congres de vlaggen uit te steken. Het is te hopen dat dit algemeen geschiede. Op Dinsdag 11 September zal er een extra- trein loopen van Leiden naar Kevelaar voor het vervoer der Westlandsche processie. De proccessie- goederen worden gratis vervoerd. De trein keert den 13den terug. Ook zal er op den llden een extra-trein rijden van Maastricht naar Sittard en terog, voor het vervoer van bedevaartgangers. Tot predikant bij de Ned. Herv. gemeente te Heemstede is beroepen da. W. L. Weiter te De- dems vaart. Benoemd zijn tot wethouder te Aalsmeer de heer J. Yan Zyverde Kzn.; te Gouderak de heer A. C. Van Houweningo; te Woubrugge de heer D. P. Ramp; te Billegom de heer H. Mg aders. Verleden Dinsdag, 4 September, was Roelof- arendsveen in feestdosvan elk huis wapperde de nationale driekleur; de heer Jac. C. Yan 't Rood, pastoor dier parochie, mocht het zeldzaam voorrecht smaken, den dag, waarop hij vóór 40 jaren de H. Priesterwijding ontving, feestelijk te herdenken. Om 10 uren werd de algemeen geachte en be minde jubilaris door 40 in Jt wit gekleede bruidjes het met groen en bloemen smaakvol versierd kerk gebouw binnengeleid. Daarop werd aan het rjjk georneerde hoogaltaar, omringd door eene talrijke schare van priesters, eene plechtige H. Mis tot dank zegging opgedragen. Door de parochiale afdeeling 4pr Nederlandsche Gregorius-Yereeniging werd op verdienstelijke wijze de mis „O qnam suavis est" van Holler uitgevoerd, en de Gregoriaaneche zang stukken uitstekend voorgedragen, terwijl de heer Honigh, pastoor te Weesp, in eene rijk bewerkte en boeiende feestrede met groote welsprekendheid de verhevene waardigheid van het priesterambt kenschetste. De ganBche gemeente nam van harte deel aan het feest van haar beminden herder. Dezer dagen had te Hillegora, in het „Wapen van Friesland", eene vergadering der aldaar wonende bloemisten plaats, ter bespreking van een plan om hunne werklieden in de gelegenheid te stellen tot een bezoek aan de tentoonstelling te Amsterdam. Na eenige discussie werd besloten aan dat plan uitvoering te geven. Kosteloos znllen de werklieden het bovengenoemde voorrecht genieten en nog wel met behoud van hun dagloon. Blijkens in de residentie ontvangen berichten was de toestand van den oud-minister Modderman sedert de laatste dagen aanmerkelijk verbeterd. Gisternamiddag is te Amsterdam het Koloniaal Geneeskundig Congres door den hoogleeraar Stokvis met een rede geopend. Na de opening noodigde de burgemeester de congresleden uit op de receptie, des avonds ten stadhnize te honden. In het verslag betreffende de wordingsgeschiedenis van het Con gres, dat vervolgens door dr. Van Leent werd uitgebracht, wordt bijzonder hulde gebracht aan de ontwerpers van het denkbeeld, dr. Huizinga en prof. Stokvis. Hierna werden de eerevoorzitters be noemd, waartoe verschillende buitenlandsche specia liteiten en van onze landgenooten de heeren Don ders, Dumontier en Koster. Daarna hield prof. Stok vis de eigenlijke feestrede over de koloniale ge neeskunde, waarin hij vooral deed uitkomen wat door Nederlanders op dit gebied is verricht, zoodat ook Nederland aanspraak had op de eerste plaats op het koloniaal geneeskundig congres. Een talrijke Bchare belangstellenden, waaronder enkele dames, woonde de openingsplechtigheid bij. Geruimen tijd bleven de leden van h6t congres, waarvan enkelen hunne dames hadden medegebracht, des avonds in de zalen van het Raadhuis bijeen, dankbaar voor de gulle ontvangst en de jovialiteit van de gastheeren, die zoo waardig de gastvrouw representeerden. Aan de leden van het congres is door de Holl. IJzeren-Spoorweg-maatscbappij een extratrein aan geboden van Amsterdam naar Den Haag, op a. s. Zondag den 9den dezer, vertrekkende des ochtends te 10 n. 15. Te Leiden wordt ten gerieve van hen die de stad wenschen te bezichtigen, anderhalf unr gestopt. Van de 5 candidaten voor het toelatings examen aan de Tooneelschool te Amsterdam zijn 3 geplaatst in de verschillende afdeelingen der lste klasse; een vierde zal sommige lessen in de 2de en in de 3de volgen. De laatste kan zich tegen de Kerstvacantie aan een hernieuwd onderzoek onderwerpen. Eenige leerlingen worden nog verwacht. Naar men verneemt, bestaat er plan bij de Regeering om binnen korten tijd te Utrecht een cursus te openen voor jongelieden, die zich wen schen te bekwamen voor het notariaat: evenals voor enkele vakken aan de Amsterdamsohe univer siteit zonde voor dat doel een lector worden benoemd. Door bemiddeling der Nederlandsche Handel maatschappij is gisteren weder 13,000 overgemaakt aan de plaatselijke commissie te Batavia voor de ramp op Java; in het geheel derhalve 45,000. Op initiatief van eenige zijner leden is door het Amsterdamsche studentencorps eene som van 180 bijeengebracht voor de „Varna", welk bedrag aan professor Buys Ballot is opgezonden. Binnenkort zullen in de voornaamste bij het dislocatie-besluit aangewezen garnizoenen slachte rijen worden opgericht op den voet zooals die te 's-Bosch en te Maastricht. De plannen zijn in be werking. Het stoomschip „Jason", van Baltimore naar Amsterdam, passeerde gisteroamiddag Lizard. Door den minister van marine is de militaire student voor den geneeskundigen dienst der zee macht L. A. F. Schakers alsnog met 31 Ang. jl. ©p zijn verzoek eervol uit die betrekking ontslagen. Blijkens telegram van den waarnemenden agent en consul-generaal der Nederlanden te Alexan dria is door hem van de Indische regeoring het telegraphische bericht ontvangen dat de cholera- epidemie te Samalangan (Atjeh) een einde heeft genomen. Z. M. heeft aan G. J. Van Eyken, op ver zoek, met 15 Sept. a. s., eervol ontslag verleend als griffier bij het kantongerecht te Hilversum; - benoemd tot notaris binnen het arr. 's-Hertogcn- bosch, ter standplaats de gemeente Eindhoven, jhr. E. J. C. M. De Knyper, candidaat-notaris aldaar. Gemengd Nieuw». Een werkman, genaamd d. K., van de fabriek der heeren Schretlen Co., die nog slechte korten tijd in dienst was, is hedenmorgen gevallen en werd vrij ernstig aan het scheenbeen gewond. Met een schuitje werd hij naar het ziekenhuis vervoerd. Aanstaanden Dinsdag znllen ook de knechts van den heer S. Yan LeeuweD, mr. tim merman op de Hooigracht alhier, de Amsterdam sche tentoonstelling voor rekening van hun patroon gaan bezoeken. Op den Leidschenweg onder Oegst- geest werd gisternamiddag door den gemeente veldwachter van Katwijk aan den Rij a en van Katwijk aan Zee een 14-jarige jongeling gear resteerd, genaamd J. L., uit Leiden, die, te Katwijk- 1 uiten met sponzen rondventende, aldaar een zil veren cilinder-horloge had ontvreemd terwijl de bewonors afwezig waren. Toen de politie hem achternakwam en hij haar zag, wierp hij handig het horloge in 't gras langs de sloot. De aronds- oogon van de politie waren hem echter te slim af. In denzelfden nacht dat de molen bui ten de voorm. Marenpoort afbrandde, sloeg om kwart over tweeën de bliksem in den toren der R.-K. kerk te Sassenheim. Dank zij den afleider werden er slechts enkele leien stukgeslagen en afgeworpen. Dit is de tweede maal bionen 2t/t jaar, dat het kerkgebouw gevaar liep. De heer Van Noort, van Loosduinen, laagste inschrijver tot het bouwen van een post en telegraafkantoor te Hillegoro, heeft zijne werk zaamheden verleden week aangevangen. Gistermorgen omstreeks halftwaalf is te Zandvoort brand ontstaan in het perceel „Café Valk" bij de Kerkstraat. Binnen het uur was hij echter gebluscht door de ijverige pogingen van brandweer en omstanders. Eene handspuit en twee extincteurs „Excelsior" hebben gewerkt Het boven gedeelte van het gebouw, dat grooteudeels van hont is opgetrokken, heeft nogal sohade geleden. Oorzaak vermoedelijk het vnorvatten van roet in den schoorsteen. Onder de gemeente 's-Gravenzande ia het lijk aangespoeld van een Scheveningschen vi8scher, die 6 Maart jl. in den storm omkwam. Op het tentoon8tellings terrein te Amsterdam is een knaap gearresteerd, die aan een étalage een pjjp en een pakje sigaretten had ont vreemd. - Een winkelierster in manufacturen in de Spuistraat aldaar is wederom de dupe geworden van eene dievegge. Nadat eene vrouw eenige stalen had uitgezocht, die men bij een door haar opge geven adres moest bezorgen, vermiste men, na haar

Leidsch Dagblad | 1883 | | pagina 1