LEIDSCH DAGBLAD. N°. 7226. Vrijdag 7 September. A0. 1883. Avond-editie. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maandenf 1.10. Franc per post,1.40. Afzonderlijke Nommers.0.05. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DEK ADVERTENTIES: Van 18 regels 1.05. Iedere regel meer O.I7f. Grootere lettere naar plaatsruimte. Voor het incasseo- ren baiten de stad wordt 0.10 berekend. De Staatscourant van heden bevat het na volgend beroep op den weldadigheidszin van het Nederlandsche volk, uitgaande van het comité dat zich onder de hooge leiding van Z. K. H. Alexan der der Nederlanden, Prins van Oranje, heeft gevormd. Ramp in Nederlandsch-Indië. LandgenootenDe gebeele omvang der ont zettende ramp, welke een gedeelte van Neder land sch-Indië heeft getroffen, is nog niet bekend; niettemin staat het vast dat in de geteisterde stre ken door de ongelukkige bevolking onuitsprekelijk veel wordt geleden, en dat zij niet in staat is, door eigen krachten, in den nood te voorzien. Hulp van elders wordt dringend vereischt, en zonder twijfel is het Nederlandsche volk bereid haar te verleenen. Opwekking daartoe is overbodigalleen moet aan ieder de gelegenheid om een bijdrage te schenken aangeboden en hem de zekerheid gegeven worden dat zijn gift goed zal worden besteed. Met dat doel hebben de ondergeteekenden zich onder het beschermheerschap van Zijne Majesteit den Koning en onder voorzitterschap van Zijne Koninklijke Hoogheid Prins Alexander der Neder landen, Prins van Oraüje, in commissie vereenigd. Zij stelt zich voor, terwijl ieder harer leden bereid is de gelden, die hun mochten worden toegezonden, in ontvangst te nemen, in elke gemeente de ge legenheid tot het verstrekken van bijdragen te openen. De Commissie aanvaardt hare taak met ver trouwen. Moge haar een ruime medewerking worden ge schonken. VGravenhage, den 5den September 1883. LEIDEN, O September. Er bestaat gelegenheid tot verzending der cor respondentie naar Noord-Amerika door middel van het stoomschip „Amsterdam", van Rotterdam ver trekkende. Ten postkantore alhier moeten de brie ven enz. uiterlijk Vrijdag-nacht om twaalf uren bezorgd zijn. Gisteravond heeft de Amerikaansche zanger Philip Phillips in de Pieterskerk alhier zijne liederen gezoDgen. De opbrengst - bestemd voor den bouw van een bggebouw te Neerbosch, dat weder een 100 weezen zal kunnen huisvesten - bedroeg aan entrées en collecte ruim f 450. Het Hhl. verneemt dat aan prof. Th. Jorissen te Amsterdam door den minister van binnenlandsche zaken de leerstoel is aangeboden, te Leiden door het overlijden van prof. Dozy opengevallen. In de maand Juli was de sterfte in de ge meente Leiden als volgt: Levenloos aangegeven 11; beneden 1 jaar 31; van 1 tot 5 jaar 17; van 5 tot 14 jaar 2; van 14 tot 20 jaar 4van 20 tot 50 jaar 7van 50 tot €5 jaar 9; van 65 tot 80 jaar 19; en boven de 80 jaar 2. Aan gebrekkige ontwikkeling bezweken 2 per sonen; aan tering 23; aan kanker 3; aan water zucht 1aan tusscheDpoozende koorts 2aan stui pen 4; aan apoplexie 3; aaD hersenziekte 11; aan keel- en longtering 6; aan kinkhoest 1; aan acute ziekten der ademhalingsorganen 3; aan chron. ziekten der ademhalingsorganen 7aan organ, hart- gebreken 3; aan disenterïe 6; aan cholera nostras 1; aan acute ziekte der spijsverteringswerktuigen 12aan chron. ziekten der spijsverteringswerktuigen 2; aan ziekten d. organa nrogenitalia 2; door ge- welddadigen dood 2; door verdrinken 1. De verhouding der overledenen tot 1000 inwoners was: in Amsterdam 28.2; in Arnhem 25.2; in Dordrecht 28.7; in 's-Gravenhage 30.6; in Gro ningen 25.8in Haarlem 22.7in 's-Hertogenboseh 23.8; in Leeuwarden 21.1; in Leiden 29.3; in Maastricht 26.7; in Rotterdam 22 en in Utrecht 27.9. Namens den Koning is door den minister van waterstaat enz. aan de Noord-Zuid-Hollandsche Stoomtramweg-Maatschappij te Hillegom, tot weder- opzeggens, vergunning verleend tot den aanleg en het gebruik van eene electriaehe geleiding tnsschen do stations dier Maatschappij te Haarlem, Heem stede, Bennebroek, Hillegom, Lisse, Sassenheim, Oegstgeest en Leiden. Door de Pomologische Yereeniging te Boskoop is opnieuw een adres gezonden aan den Koning, met het verzoek om aansluiting van Nederland aan de internationale „Reblaus-Konvention" van den 3den November 1881, als zijnde het eenige middel om den invoer van planten in Duitschland te be houden. Bij herstemming is tot lid van den gemeen teraad van Haarlemmermeer verkozen de heer A. Prni8sen met 237 van de 408 geldige stemmen. Op den heer F. L. Faas waren er 171 uitgebracht. Bij koninklijk besluit is bepaald dat de tegen woordige vergadering van de Staten-Generaal zal worden gesloten Vrijdag 14 September, des namid dags te drie uren. De minister van binnenlandsche zaken is gemachtigd, zich op dat tijdstip te be geven naar de vergadering der Staten-generaal, ten einde in vereenigde zitting der beide Kamers de vergadering in 's Konings naam te sluiten. Uit Amsterdam ontvangen wjj het telegraphisch bericht dat de Koning morgen de tentoonstelling weder komt bezoeken en alsdan zal dejeuneeren in het Koningspaviljoen. Het comité der Internationale, Koloniale en Uitvoerhandel-Tentoonstelling te Amsterdam heeft door het verleenen van een redactie van 50 pet. op den toegangsprijs den werkman de gelegenheid geopend, zijne trotsche en in ieder opzioht geslaagde onderneming te bezichtigen. Werd hem binnen de gebouwen en op de terreinen ruimschoots aesthetisch genot geboden, de schoone producten van kunst en nijverheid boden hem een rnim veld voor menige leerrijke beschouwing. Hier kon de werkman het aangename met het nuttige verbinden. Den spoorwegdiroctiën, patroons en werk gevers komt voor hunne onbekrompen medewerking alle lof toe. Daar tot dusverre alleen fabrieken en werkplaat sen met een minimum van 50 werklieden van boven gemelde reductie konden gebraik maken, zoo heeft de commissie besloten, ten einde de deelneming zoo algemeen mogelijk te doen zijn, deze gunstige be paling ook op die inrichtingen toe te passen, wier getal werklieden minder dan 50 bedraagt. Gisteren heeft de beslissende vergadering van de algemeene jury der Amsterdamsche tentoonstel ling plaats gehad. De lijst van bekroningen moet, naar men officieel mededeelt, volgens contract het eerst gegeven worden aan de Officiëele Courant. De president der jury, jhr. Hartsen, richtte een woord van dank tot de commissarissen der ver schillende natiën, waarop namens deze door den Franschen commissaris werd geantwoord. Het Hbl. maakt er melding van dat het plan bestaat om binnen korten tijd te Amsterdam eene inrichting voor hooger onderwijs in de muziek (conservatorium) te openen. Reeds hebben de heeren Frans Coenen, Dan. De Lange, Joh. M. Messchaert en Julius Röntgen als leeraars hunne medewerking aan die inrichting toegezegd. Het plaatselijk comité te Amsterdam voor de ramp in Ned.-Indië heeft door bemiddeling der Nedërlandsche Handelmaatschappij weder 19,000 overgemaakt aan de plaatselijke commissie te Batavia. De 8ste lijst der Unie-collecten geeft als totaal van 200 locale comité's f 40,766.91, waar onder Amsterdam met 5939.50. Behalve een „HollandKrakatau," door den heer Joh. IJkema uit te geven, zal ook verschijnen een „Nederland—Insnlinde," eene onderneming van den heer F. B. Ditmar te Utrecht; ook van dit boek zal de opbrengst den nood in Indië helpen lenigen. Ook geheel ten voordeele van de slachtoffers zal door den heer Couvée, hofboekhandelaar, Lange Pooten, te 's-Hage, wordon uitgegeven eene novelle, getiteld „Volmaakt Gelukkig," door Anna V. R. Zoodra een zeker aantal inteekenaren verkregen is, zal de uitgever, naar evenredigheid, eene som storten bij de commissie, aan welker hoofd de Prins van Oraüje staat, zonder te wachten tot de exem plaren afgedrukt, afgeleverd of ontvangen zijn. Men deelt mede dat een nieuw gevormd Noorder-Tooneelgezelschap, onder directie van de heeren Jam broes en Van den Berg, te Groningen in den schouwburg van den heer ElleDberger ge durende het aanstaande winterseizoen voorstellingen zal geven, te beginnen omstreeks half September. Is men wel onderricht, dan hebben eenige leden, die vroeger bij het Nederlandsch Tooneel en den heer "Willem Van Zuylen geëngageerd waren, zich aan dit gezelschap verbonden. Naar men meldt, is het stoomschip „Ellida", 22 Auga8tns van Sandefiord vertrokken ter opspo ring van de „Varna", den SOsten dier maand to Hammerfest aangekomen. Een bij het departement van koloniën ont vangen telegram van den gouverneur-generaal van Nederlandsch-Indië, van gisteren, deelt mede dat van de Lampongs nog geen nadere berichten ont vangen en dat de baaien met banken van puimsteen bezet zijn. Door de Roomsoh-Katholieke geestelijkheid van Kevelaar is aan belanghebbenden bericht, ook in Nederland, dat er gedurende drie weken te Kevelaar, door de geloovigen, geene processies kannen gehouden worden, om reden er in de on middellijke nabijheid door de Pruisische troepen, te beginnen met Zaterdag 8 September, militaire manoeuvres zullen gehouden worden, en er alsdan een groot gedeelte manschappen te Kevelaar worden ingekwartierd. De berichten dat het st. „Prinses Amalia" der Maatschappij Nederland gisteren, en het st. „Batavia" van de Rotterdamsche Lloyd eergisteren te Batavia arriveerden, strekken volgens het D. v. N. tot genoegzame zekerheid dat met de noodige voor zichtigheid het vaarwater in Straat Soenda veilig te bevaren is. -- Volgens bericht van het Haupt Zoll-Ambt te Emmerik is de invoer van boomen, planten en bloemen en bloembollen uit Nederland in Duitsch land volstrekt verboden, ook al zijn de zendingen begeleid van de bekende attesten. Blijkens een op 1 dezer van den gonverneur- generaal van Nederlandsch-Indië ontvangen telegram, werd de gouvernements-koffieoogsfc op Java voor dit jaar geschat op 1,055,900 pikols, waarvan 786,500 pikols in de pakhuizen waren afgeleverd. (St.-Crt.) Het stoomschip „Utrecht" vertrok gistermiddag van Southampton op reis van Rotterdam naar Java. De officier van administratie 2de kl. J. C. Kluit, dienende aan boord van Zr. Ms. rammonitor „Haai", wordt met 11 dezer overgeplaatst in de rol van het wachtschip te Hellevoetsluis, en vervangen door den officier vau administratie der 2de klasse J. Langereis. De gewone audiëntie van den minister vau koloniën zal Vrijdag a. s. niet plaats hebben. Z. M. heeft jhr. mr. F. J. J. Van Eysinga, lid van de Eerste Kamer der Staten-Generaal, ba*

Leidsch Dagblad | 1883 | | pagina 1