BUITENLAND. Frankrjik. Uit Zanzibar wordt gemeld dat het Franache oorlogsschip „Beautemps Beaupré" van Tamatave is aangekomen en het bericht medebrengt, dat het Engelsche oorlogsschip „Dryad" zich te Tamatave bevond. Overigens was er geen nienws. Volgens een bericht uitWeenen heeft de graaf van Parijs Woensdag ecne circulaire aan de Euro- peesche Hoven gericht ter kennisgeving van den dood des graven van Chambord, welk stuk ondertee kend is: Philippe, graaf van Parijs. In de gisteren vermelde monarchistische pro clamatie, o. a. door den afgevaardigde Pieyre onder teekend en door de politie in eene der Parjjsche wijken van de muren geschenrd, leest men de vol gende zinsneden: „Herinneren wij ons dat, indien het onze plicht is, don overleden koning te beweenen, wij ook ver plicht zijn om gedachtig te wezen aan Frankrijk; verplicht om de veroverde positiën niet prijs te geven verplicht om ons allen zonder uitzondering te scha ren rondom den nieuwen, door den graaf van Cham bord den 5den Augustas 1873 erkenden en aange wezen souverein, den graaf van Parijs. Voortaan znllen wij in zijnen naam tegen den vijand opruk ken, de Republiek bestrijden. Gcene nuttelooze her inneringen, geene misdadige oneenighoden meer! Dat eene volmaakte eendracht tot stand kome;het heil des vaderlands hangt er aan! Do graaf van Parijs is de rechtstreeksche erfgenaam van Hendrik Vals de Dauphin van Frankrijk wordt hij preten dent en vertegenwoordiger der traditioneele Monar chie. Niets is veranderd, er is slechts een nieuw hoofd opgetreden van het Fransche Stamhuis. Gis teren zeiden wij: „Leve de Koning! Leve Hendrik V!" - Laten wij heden zeggen: „Leve de Koning! Love Philips U!" De officiëele berichten omtrent het tractaat met Annam, thans aan den ministerraad medege deeld, komen in hoofdzaak overeen met het reeds gemelde; alleen is de datum van het tractaat 25 Augustus en heet de koning Hiep-Hoa. Hem ia een civiele lijst van 2 millioen piasters verzekerd. Oorlogskosten vraagt Frankrijk niet, alleen wordt tot afdoening van vroegere schulden aau Frankrijk de provincie Bin-Thuan, grenzend aan Cochin-China, afgestaan. Do heer De Champeauxis per telegraaf tot resident te Hué benoemd. Dultachland. In de gisteren gehondon avondzitting heeft de Rijksdag, bij tweede lezing, al de artikelen van hot met Spanje gesloten handelsverdrag, met groote meerderheid van stemmen, goedgekeurd, en even zoo het slotprotocol. Tegen de bepaling in genoemd protocol aangaande den spiritus, stemden alleen de leden der Fortschritt-partij, de secessioniston, de socialisten en de volkspartij. De indemniteit, door de regeering voor de voorloopige inwerkingtreding van het tarief gevraagd, werd insgelijks verleend. Daartegen stemden de Fortschritt-partij, de seces- sionisten en een deel der nationaal-Iiberalen. Het ontwerp der internationale conventie voor de visscherij op de Noordzee, is in eerste en tweede lezing goedgekeurd. Men verzekert dat de Chineesche gezant bij het hof te Berlijn, Li-Fong-Pao, dezer dagen door den Franschen ambassadeur, baron De Conrcel, werd uitgenoodigd, om eene schikking tnsschen China en Frankrijk tot stand te brengen. Li-Fong- Pao weigerde, onder opmerking dat hierover met markieB Tseng, ol te Peking, behoorde onderhan deld te worden. Den beduidenden opgang, welken de electro- techniek in den laatsten tijd gemaakt heeft, en de verdiende waardeering in aanmerking nemende, welke eene vertegenwoordiging van dit vak op de Polytechnische Scholen hebben moet, had het Tech- nicum te Lingen (prov. Hanover) doen besluiten, reeds dezen zomer de electrotechniek als leervak op te nemen. Behalve aan eenige Polytechnische Scholen had dit nog niet aan dusdanige inrichtin gen plaats. Deze Technische School biedt den jongelieden, welken het niet vergund is eene Poly technische School te bezoeken, gelegenheid aan om zich volledig in de mechanica, het machinen- en bouwvak te bekwamen. Programma's worden gratis door den directeur, den heer Daltrop, te Lingen, verstrekt. Woensdag heeft de keizer de jaarlijksche wapenschouwing gehouden te Berlijn over het corps der garde, die aan de naj aars-manoeuvres pleegt vooraf te gaan. Op het Tempelhofer Veld stonden 15,000 man infanterie, 3500 man cavalerie en 78 kanonnen geschaard. De keizer besteeg te 10 uren zijn paard, en trots zijne 86 jaren en do zonnehitte, bleef hij tot 1 unr in den zadel, omgeven door een Bchitterend gevolg, totdat de parade afgeloopen waB. De kroonprinses woonde het merkwaardige schouwspel bij. De twee Pruisische officieren, in dienst van den sultan, die thans met vorlof te Berlijn zijn en eene audiëntie bij den keizer hadden, waren in Turksch uniform op het veld aanwezig. Grroot-Britannië. In Zuid-Afrika moet, volgens bericht aan de „Standard", volslagen regeeringloosheid heerschen en hebben talrijke vluchtelingen op het zoogenaamd grondgebied de wijk genomen. Cetewayo zou met de Boeren in onderhandeling zijn, met het doel om gemeenschappelijk een einde te maken aan dien toestand. Aan de „Daily News" wordt geseind dat de oorlogspartij te Peking bij voortduring groote be drijvigheid aan den dag legt en nog slechts in toom wordt gohonden door de koningin-weduwe, die de onzijdigheid begunstigt. Verder wordt ge meld dat slechts twee mandarijnen vredelievend gezind, maar acht oorlogzuchtig zijn. Volgens de Londensche bladen zou de zen deling Shaw voornemenB zijn, bij de Fransche re geering aanvrage te doen om schadevergoeding, voor de geleden verliezen en de onwettige gevan genhouding. De oisch zou door de „London Missio nary Society" ondersteund worden. Oostenr.-IIong.-MonarcMe. De keizer heeft den graaf van Parijs gisteren omstreeks het middaguur met een bezoek vereerd; hij was daarbij vergezeld van een zijner adjudanten. Te twee uren des namiddags heeft de graaf van Parijs dit bezoek beantwoord. Tot Woensdag-avond jl. hadden omstreeks 20,000 personen Frohsdorff bezocht om het lijk van den graaf van Chambord te zien. Velen uitten het verlangen dat van den overledene op zijn laatste rustbed een photographie genomen zou worden, maar de graaf had nog kort vóór zijn dood den wonsch uitgesproken dat niets van dien aard geschieden zou. De heer Tisza, minster-president in Hongarije, heeft weder eene circulaire uitgevaardigd, waarin hij aan de overheidspersonen beveelt krachtig op te treden tegen de rustverstoorders en muitelingen. Vrij algemeen gelooft men dat het aan de ver- eenigde pogingen der burgerlijke en der militaire macht gelukken zal, de orde te herstellen en te handhaven. Spanje. De monarchistische dagbladen blijven beweren dat de reis des konings naar Duitschland met de staatkunde niet in verband staat. Zij koesteren de hoop dat Frankrijk den koning met de spreek woordelijke hoffelijkheid, der Fransche natie eigen, zal ontvangen, gelijk daar te lande aan alle vreemde vorsten steeds is te beurt gevallen. Zuid-Afrika. Uit de berichten der Transvaalsche oorlogs correspondenten vat het Kaapsche „Volksblad" nog de volgende bijzonderheden samen omtrent de laatste bedrijven van de burgers in den oorlog tegen Mapoch. Commandant Pretorius beklom met negen of tien man van het fort Nieuwejaar den Spitskop en nam er bezit van. Toen zij boven op den top waren, vuurden zij eenige schoten en sta ken eene hut in brand. Toen de generaal dit zag, beval hij aan een aantal burgers om de Rooirandjes te nemen. Dit geschiedde. De Kaffers vuurden geen schot en men zag geen spoor van hen, niettegen staande zij nog dienzelfden morgen in grooten getale op den Spitskop rondliepen. Kort daarna kwam Kleinbooi, Niabels hoofdman, met eeae witte vlag naar den commandant, die tothemzeide: „Zie je het nuik heb het je al dikwijU gezegd, dat wij die hutten van dezen winter voor brandhout hebben zouden!" Het antwoord luidde: „Ja, baas! je kan die ook nemen (op de hoofdstad wijzende), zij behooren allen aan u, ik wil er niet langer wonen." Den volgenden dag gaf Niabel zich over. Hij had onge veer 30 of 40 volgelingen. Hij is een fraai gebouwde Kaffer, maar hij zag er terneergeslagen uit. Op Zater dag kwamen er duizenden mannen, vrouwen en kindoren in het kamp. Allen waren erg uitgehon gerd. Al de Kaffers, die geweren of assegaaien hadden, werden ontwapend. In het geheel zijn er 500 geweren buitgemaakt. De hoofdstad is nu ver laten en afgebrand. Men verzekert dat de stad door geweld onneembaar was. Hot is onbegrijpelijk dat de Kaffers zich op zulk eene ontoegankelijke plek genesteld hebben. Zij gelijkt zelfs te slecht voor bavianen. De heer Preller, die naar het front was geweest, was teruggekomen. De command.-generaal, zoo meldde hij, zou met eene bereden patrouille Megalensbi gaan nazetten, den opvolger van Niabel, die met een 2000-tal Kaffers ontvlucht was. Mocht hij niet slagen, dan zou het leger spoedig opge- brokon worden. Niabel was onder het toezieht van veldkomet Du Plessis naar Pretoria vertrokken. De kleinere opperhoofden, waarvan er legio waren, reisden onder veldkomet Soijman. Mampoer zal door den generaal zelf worden overgebracht. Er was een comitó aangesteld tot het geven van een eere-maaltijd aan den heer P. J. Joubert, aan wiens beleid en doorzicht de Transvaal voornamelijk den goeden afloop van den krijg verschuldigd is. In het land Goosen wordt een nieuw dorp gesticht, dat den naam zal dragen van Saliesiestad al de vrijwilligers zijn opgeroepen op 15 Aug. op die plek te zijn. De mazelen breidden zich te Potchefstroom nogal sterk uit, voornamelijk onder de kinderen. Er stierven er wel niet veel, maar toch waren reeds eenige gevaarlijke govallon voorgekomen. INGEZONDEN. Mijnheer de Redacteur, Vergun mij een weinig ruimte in uw blad, om wederom te komen met klachten over het beheer van de tegenwoordige directie van de Noord-Zuid- Hollandsche Stoomtramweg-Maatschappij. Verschillende klaagliederen, uitgedrukt door in gezonden stukken, schijnon geene verandering te brengen in het zeer ongeregeld aankomen en ver trekken van de treinen. Nauwelijks een paar dagen is het versohil in tijd niet grooter dan een half uur en staat een ieder verwonderd, de stille hoop koesterende dat er eindelijk een einde zal gekomen zijn aan de schrikkelijke teleurstellingen die het publiek ondervindt, of die hoop wordt opeens de bodem ingeslagen doordat wederom verschillende treinen uren op zich laten wachten. Zoo kwamen gisteren, Donderdag 30 dezer, eenige treinen volstrekt niet aan, terwijl anderen, o. a. treinen 22 en 23, twee on anderhalf unr te laat vertrokken. Ik heb mij naar de hoofdoorzaken van den on- geregelden dienst bij bevoegde deskundigen geïn formeerd en kom tot de conclusie dat deze voor namelijk gelegen zijn: lo. In ongeschiktheid van machinisten. De vroegere zijn, op twee na, allen door de nieuwe directie ontslagen of zagen door te drukken dienst (enkele stonden 45 dagen achtereen op dezelfde machine) zich genoopt andere betrekkingen te accepteeren. 2o. In het (om oogenschijnlijk eenige guldens per dag te besparen) afnemen van de 6tangen, welke de wielen der locomotieven verbinden, waar door hun ruim de halve bracht wordt ontnomen en zij dientengevolge dikwerf wegens gemis aan capaciteit op den weg blijven staan. Wel zegt iemand in uw blad van 20 dozer, dat elke trein een goederen wagen meevoert, die twee paarden bevat om in dergelijke gevallen de passagiers terug te voeren naar hunne plaats van afreis, maar dit kan ik bepaald tegenspreken. Het is onder deze omstandigheden, M. d. R., niet te verwonderen dat het aantal reizigers op de lijn Haarlem—Leiden onrustbarend afneemt. De ontvangst van het personenvervoer was over Juli jl. f 6097.15 of f 2143.09 minder dan in Juli 1882; over de 7 maanden 1883 slechts ƒ36161.90 of f 8209.68 minder dan in de eerste 7 maanden 1882; terwijl het nieuwe bestuur ons voorspie gelde dat de ontvangsten over een geheel jaar zeer gemakkelijk 100,000 zouden beloopen. Geen wonder dus dat de aandeelen in voormelde Maatschappij aanmerkelijk in prijs zijn gedaald. Eindelijk veroorloof ik mij der directie een paar zaken ernstig aan te raden, namelijk deze: lo. Schaf u machinisten aan die op de hoogte zijn van het vak. 2o. Breng uwe machines (door de wielen te ver binden) weer op hunne vroegere kracht. Voldoet zij hieraan, dan zal door geregelden dienst, alhoewel waarschijnlijk langzamerhand, het verloren terrein (in deze: de passagiers) worden terugge wonnen en aandeelhouders voor het geheele ver lies vaa hun kapitaal worden gevrijwaard, welk verlies in het tegenovergestelde geval onvermijdeljjk ie. Ontvang, M. d. R., mijnen dank voor do verleende plaatsrutmte en geloof mij, ILisse, Hoogachtend, 31 Augustus 83. Een Aandeelhouder.

Leidsch Dagblad | 1883 | | pagina 2