LEIDSOH DAGBLAD. rlaandag 3 September. A°. '1883. Tweede Blad. PRIJS DEZER COURANT: Joor Leiden per 8 maanden1.10. Franco per post.1.40. Alsooderlijfee Nommers.0.05. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. ▼an PRIJS DER ADYERTENT1EN: 16 regels 1.05. Iedere regel meer 0.17$.' Grootere letters naar plaatsruimte. Voor het incassee- rea bniten de stad wordt 0.10 berekend. Officiëele Kennisgevingen. Vergadering ran den Gemeenteraad Tan Lelden op Dinsdag 4 Sept. 1888, des namiddags te twee uren. Punten ter behandeling 1®. Beëediging en installatie van de benoemde en toege laten leden van den Gemeenteraad. 2°. Onderzoek van de geloofsbrieven van het benoemd lid van den Gemeenteraad, Mr. H. Van der Hoeven. 8°. Benoeming van twee Wethouders. 4°. Idem van twee Ambtenaren van den Burgerlijken Stand. 5°. Idem van leden in de vaste commission, als: a. drie leden van de commissie van financiën en uit dezen van den Voorzitter. I. twee leden van de Commissie belast met het ont werpen en herzien van de plaatselijke verordeningen, tegen wier overtreding straf is bedreigd. c. drie leden van de Commissie tot hel ontwerpen en herzien van de plaatselijke verordeningen, betreffende de huishouding der gemeente en uit dezen van den Voorzitter. d. twee leden van de Commissie van Fabricage. 6°. Idem van twee Bestuurders van het Stedelijk Werkhuis. 7°. Idem van een derden onderwijzer aan de school der 3de klasse No. 3. (152). 8°. Verzoek van A. Goudswaard, om ontslag als tweede onderwijzer aan de school 3de klasse no. 2. (151) 9°. Idem als voren van W. W. Schipper. (151) 10°. Idem als voren van mej. G. W. C. Vermande], als derde onderwijzeres aan de Meisjesschool 2de kl. (158) 11°. Idem van C. Blansjaar, ter bekoraing van grond aan den Zijlsingel. (148 en 159) 12°. Voordracht betrekkelijk de inrichting van localiteit in het Invalidenhuis voor de bewaring van archieven. (149 en 159) 13°. Verzoek van W. B. A. Van Harteveld, om een duiker te leggen door het Delftsche Jaagpad. (160) 14®. Voordracht betrekkelijk een bezoek van de stads- werklieden aan de Amsterdamsche tentoonstelling.(161). 15°. Verdeeling van den Raad in sectiën. 16°. Rekening over 1882 van het Ned. Israëlietisch Arm bestuur. (156) 17°. Idem van Vrouwen-Kraaramocders. (157) 18°. Idem van het R. K. Wees- en Oudeliepenhuis. (154) 19°. Idem van het R. K. Armbestuur. (155) 20°. Idem van het II. G. - of Arme- Wees- en Kinder huis. (153) 21°. Idem van het Stedelijk Werkhuis. (124) Gemengd Nleuvrh. Hedenmorgen om 7 minuten over elven ie in den korenmolen „De Oranjeboom", aan het Plantsoen, komen binnenvliegen een postduif, ge merkt op beide vleugels met het wapen van Den Haag, 1883, No 242, A. S. Brokking, Prinsen gracht 133. In de eerstvolgende gemeenteraads vergadering zal een voordracht in behandeling komen om ook de stadswerklieden in de gelegenheid te stellen een bezoek aan de Amsterdamsche tentoon stelling te breDgen. De G'/j-jarige v. d. M., die gisteren op zoo noodlottige wijze om het leven kwam, viel niet in het water door aasjesscheppen, maar viel van een steenkolen-schuit in den Ouden Rijn. Door het spelen op een zandhoop viel gisteravond om zeven uren een jongetje in het Utrechtsche Veer. Een voorbijganger sprong den drenkeling na en redde hem. Qedurende deze week zijn op „Rhyn- zigt" 915 zwembaden do.or heeren en 134 door dames genomen. Temperatuur van het water 19° Celsius. Het jongste kind van de wed. W., te Noordwijk, is in een fornuis met kokend water gevallen en aan de bekomen brandwonden overleden. De rechercheur van politie De Fionw te 's-Hage, legde gisternamiddag de hand op een jeugdige dievenbende, bestaande uit een 8-tal jon gens van 7 tot 15 jaar. Zij hadden o. a. door openschuiving van een raam ten huize van ien heer Van Der Goes dames-werkdoozen enz. ont vreemd en die met meer voorwerpen begraven in het duin. Aan den heer, die bij het afspringen van den stoomtram te 's-Hage onder de wielen ge raakte, is het verbrijzelde been met goed gevolg geamputeerd door den geneesheer Schoevers, die denzelfden avond van bet ongeluk den eersten heel kundigen bijstand verleende. De goede en innemende hoedanig heden van onze Koningin zijn reeds algemeen be kend en behoeven dus geen nader betoog. Toen zij onlangs met Z. M. een bezoek bracht aan de tentoonstelling in de hoofdstad, gaf zij er opnieuw bljjk van, door aan de Markensche schoone, die bij den hoofdprijs der te verloten voorwerpen, zooals men weet bestaande in eene prachtige parure, de wacht houdt, op den meest vriendelijken toon te vragen of die schitterende diamanten haar niet deden verlangen ze te winnen. Wat zon het meisje hierop antwoorden? Ze mompelde iets en wist tegenover de voorname dame geen woorden te vinden. H. M. hielp haar uit hare verlegenheid door te zeggen: „Welen, verkoop mij honderd loten" en met een vriendelijk lachje bood H. M. ze der ver blufte Markensche als cadeau aan, met de woorden: „Ze zijn voor n, misschien is het „goede" num mer er bij." Het gebeurde deed natuurlijk de ronde op de tentoonstelling en een Engelscbman, die vast over tuigd was dat het „goede" nummer onder het hon derdtal schuilde, bood het meisje vijfmaal den ge wonen prijs voor het cadeau. Ze gaf het echter niet! Dit laatste wordt onder reserve medegedeeld en het geheel als eene anekdote in eene correspondentie uit Amsterdam aan de Belgische „Gazette." Aanstaanden Woensdag om halfvijf zal in den tuin van het Paleis voor Volksvlijt een reusachtige luchtballon opstijgeD, die 1,500,000 M3 gas moet bevatten. De meest mogelijke publi- oiteit zal daaraan gegeven worden om een groot aantal toeschouwers te trekken, waaraan het bij de talrijke vreemdelingen die nu in de hoofdstad vertoeven, zeker niet ontbreken zal. Op den ballon zal met kolossale letters te lezen staan: „Vraag de Amsterdammer Dagblad voor Nederland." Te Zwolle is eergisteravond op den Eekwal een droevig ongeluk gebeurd. De oudste dochter van de wed. B. had, terwijl zij zich met eene brandende petroleumlamp naar den kelder had begeveD, het ongeluk op de trap te struikelen en te vallen. Hare kleederen vatten daarbij vlam en hoogst ontsteld snelde zij naar bniten, om, zoo zij hoopte, bij een buurman hulp te vinden. Op weg daarheen geraakte zij echter met hare kleederen in een hek verward en viel. Op hare angstkreten toe gesneld, haastten zich de buren de vlam te blus- schende ongelukkige was intnsschen reeds zoo danig met brandwonden overdekt, dat men terstond voor haar leven vreesde. Gistorcchtend is zij bezweken. De veld-telegraafkabel, die bij de manoeuvres in de nieuwe Hollandsche Waterlinie de verschillende kantonnementen en bivaks onder ling verbindt, is bij de aanvalstroepen, bij Hilver sum en te 's-Gravenland, door baldadige handen doorgekapt en bijgevolg tijdelijk onbruikbaar gemaakt. Te Arnhem zijn twee bespannen rij tuigen met zooveel kracht tegen elkaar gereden dat een der paarden een lemoen in de borst kreeg, waardoor het dier op de plaats dood bleef. Een persoon te Eindhoven, die het ODgeluk trof in een kalkkuil te storten, is aan de ge volgen der daarbij bekomen brandwonden overleden. Onze Koning heeft aan de heeren Khlebnikoff Zoon te Moskou machtiging verleend tot hot voeren van het koninklijk wapen. Twee droevige gebeurtenissen hebben te Sneek plaats gehad. Den eenen dag werd een zesjarig meisje ten gevolge van onvoorzichtige be handeling van een geladen geweer door een jongeling derwijze in het hoofd getroffen, dat er niet veel hoop op haar behoud schijnt te bestaan, en den volgenden dag is de stoker in den stoom-oliemolen van de heeren Kiogma, vermoedelijk almede door onvoorzichtigheid, door de machine gegrepen en verpletterd, zoodat hij op de plaats dood bleef. De ongelukkige laat eene vrouw en één kind na. Uitbarsting op Krakatau. - Eene depe- che van Renter nit Batavia, dd. 31 Augustus, 's na middags halfvier, meldt nog: „Er zijn geene berichten van de kust van Su matra. De vernieling van Telok-Betong wordt ge meld door den kapitein van het stoomschip „Gou verneur-Generaal Loudon", die met grooten spoed naar Anjer stoomde om daar te waarschuwen, maar deze stad reeds verwoest vond. Zijn schip had een aschlaag van 18 duim op het dek; de massa puim steen, die op het water dreef, had een diepte van 7 voet. Men schat het aantal slachtoffers in het dis trict Tjiringin op 10,000; het geheele aantal slacht offers van de uitbarsting wordt door sommigen op 30,000 menschen geschat." In de Prov. N.-B. en 's-Hert. Crt. wordt er aan herinnerd dat financiëele hnlp in de ramp op Java zeker hoogst noodig zal wezen. Door de koloniale tentoonstelling te Amsterdam zijn Nederland en zijne Koloniën in het buitenland nog beter bekend geworden. Zeker zal daarom de ramp den vreemdeling meer medelijden inboezemen. Met het oog daarop en op den permanenten toe voer van duizenden naar de tentoonstelling, gelooft het blad dat er een middel voor de hand ligt om de ongelukkigen in onze overzeesche bezittingen rnim financieel te helpen. Indien eonige wakkere mannen de letterkundigen, schilders, teekenaars, componisten enz. opriepen om hunne krachten aan een „AmsterdamBantam" te wjjden, dan zal er in ons voor typographisch werk zoo bekend land wel een uitgever gevonden worden, die het blad spoe dig „de wereld kan inzenden." Een gelegenheid voor don verkoop van zoo'n liefdadigheidsblad als thans - door de tentoonstel ling - zal wel zelden voorkomen. Men zal knnnen opwerpen't is naaperijgoed, doch het doel is schoon en onze Fransche voor beelden „Paris—Murcia" en „Paris—Ischia" hebben groote sommen voor den hulpbehoevenden even- mensch afgeworpen. In afwachting dat zich een bijzondere commissie zal gevormd hebben, is door Burgemeester en Wet houders van Den Haag aangekondigd, dat zij bereid zijn giften in ontvangst te nemen tot leniging van de ramp die West-Java heeft getroffen. Een huwelijk met hindernissen. - Onlangs zon in de kerk te Thielt een huwelijk worden voltrokken. Reeds was de bruigom binnen het kerkgebouw, maar op het oogenblik dat de koetsier van het rijtuig, waarin de bruid met hare broeders was gezeten, het portier opende, ging het paard er van door. Wel had de koetsier nog den tijd om weer op den bok te springen, maar hij mocht er niet in slagen het paard meester te worden. Onder het voorthollen waren de beide broeders der bruid zonder belangrijke verwondingen nit het rijtuig gesprongeneen eind verder werd de koetsier van den bok geslingerd en ernstig verwond. Eindelijk w&s dns de bruid alleen in het steeds in ijlende vaart voortsnellende rijtuig achtergebleven, totdat ook zij den sprong waagde en er, wonder genoeg, heelhuids afkwam. Eerst eeDigen tijd later werd het paard met het half verbrijzelde rijtuig opge vangen. Na dat tragisch voorval, dat niet weinig oponthoud veroorzaakte, kon het huwelijk worden voltrokken. Het is te hopen dat het jeugdige echt paar niet al te veel hecht aan voorteekenen. Een stedeling praattemet een knaapje van buiten, een kereltje van zes jaar op zijn hoogst. „Hoe oud is nw grootmoeder, ventje „Dat weet ik niet precies, mijnheer; maar ze moet heel oud zijn: ik heb haar, zoolang ik weet, altijd bij ons aan huis gezien."

Leidsch Dagblad | 1883 | | pagina 1