LEIDSCH DAGBLAD. N°. 7222. Maandag 3 September. A0. 1883. Eerste Blad. PRIJS DEZER COURANTS Foor Leiden per S maanden1.10. Franc per post1.40. Afzonderlijke No aimers.0.05. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PB1JS DEK ADYERTENTlENs Van 16 regels f 1.05. Iedere regel meer 0.17$.' Grootere letters naar plaatsruimte. Voor hel incassce^.. ren baiten de stad wordt f 0.10 berekend. Bit Hommer Bestaat uit TWEE BLADEN. Maandag zal een aanvang worden gemaakt met het ontvangen der abonnementsgelden over het kwartaal JuniAug. Met het oog op het groote aantal abonné's zal het den uitgever aangenaam zijn, indien de quitanties opvertoonwordenvoldaan. Voor de Inteekenaren daarop behooren bij dit nummer van het Leidsch Dagblad de Nos. 150 tot 160 der Ingekomen Stukken van den Gemeenteraad. Offloiëele KenniggeTinse^ Burgemeester en "Wethouders der gemeen'e Leiden brengen ter kennis van belanghebbenden dat op Don derdag den 6den September a s., des voormiddags te elf uren, in een der lokalen van het Raadhuis gelegenheid zal worden gegeven tot het inbrengen van bezwaren tegen het verzoek van C. F. A. HOEFFTCKE, tot het in eigendom bekomen van een gedeelte gemeentegronds van de Stad huistorensteeg, grenzende aan zijn huis aan de Breestraat No. 94, ten einde dat gedeelte van de genoemde poort af te scheiden door een gemetselden muur en in dien muur een deur tot uit- en ingang te plaatse#. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, DE KANTER, Burgemeester. 3i Aug. 1883. E. KIST, Secretaris. Examenwoede. Heizelfdo vorschgnsel, dat elk jaar valt op te merken, doet zich ook thans weder voor, dI. de hoogst ongunstige uitslag der exaraons ter ver krijging van de hoofdonderwijzersakte. Zoo wordt bij de laatste opgave daai omtrent uit de residentie, waar die examens thans zijn geëindigd, medege deeld, dat van de 164 mannelijke candidaten 39 worden toegelaten, van do 14 vrouwelijke 8, zoodat er van al de geëxamineerde candidaten te zamen, ongerekend degenen, die zich terngtrokkeD, slechts 26'/j pet. slaagden. Bij een zoo ontmoedigenden afloop moet men zich verwonderen dat nog zoovelen zich aan de vuur proef onderwerpen en niet voorgoed den moed op geven na al de inspanning, die zij zich moesten getroosten, eer zij zich voor het onderzoek aan meldden. Inspanning, want waarlijk, geen studie wellicht gaat met grooter bezwaren gepaard dan die van den toekomstigen hoofdonderwijzer. Allen - want wij betwijfelen of er uitzonderingen op dien regel bostaan - doen zij reeds dienst als onder- wyzer, terwijl zij zich voor het verwerven der hoofdakte bekwamen. De stadie, na het volbrengen van een vermoeienden dagtaak aangevangen, kan nooit met frissche krachten worden ondernomen, en dat is een groot nadeel. Intusschen, het examen is nu eenmaal een nood zakelijk kwaad en ondanks al wat er over dit onder werp geschreven en gesproken is, moet de man, die een deugdelijk middel aan de hand weet te doen om het, in welk vak of voor welke betrekking dan ook, door iets anders te vervangen, dat tevens een betere maatstaf van booordeeling oplevert, nog altijd opstaan. Men vergeto echter niet dat naast of liever tegenover het woord „examen" een andere uitdruk king staat, die van „examenkoorts". Inderdaad, in dien alle candidaten op bet tijdstip dat zij zich aan het onderzoek onderwerpen, over de zoo onmisbare kalmte en bedaardheid konden beschikken, zouden er - het valt niet te betwijfelen - vrij wat meer slagen. Zou niet de meerderheid van hen, die zich tijdens het examen terugtrekken, het slachtoffer zijn van die gevreesde koorts? Maar zelfs zij, die slagen, ze zijn niet altijd te benijden. Indien hun allen eene plaatsing in een der groote steden was beschoren, waar zij op eene voeg zame bezoldiging kunnen rekeneD, dan ware ten minste de belooning geëvenredigd aan de vooraf gegane inspanning. Maar het is verre vandaar. Voor de gelukkige bezitters der hoofdakte, die de be trekking van hoofd eener school in een groote ge meente ambiëeren, komen de liefelijke vergelijkende examens. Honderd sollicitanten en meer voor een enkele plaatst De negen-en-negentig, die niet slagen, moeten zich vergenoegen met eene minder, ja soms met eene karig bezoldigde betrekking. Of werden niet nog dezer dagen bij openbare advertentie solli citanten opgeroepen naar de betrekking van boofd eener school op een bezoldiging van 700? Staat nu zulk een salaris ook maar eenigermate in verhouding tot de inspanning, die men zich moet getroosten voor het verwerven der zoo vurig be geerde hoofdakte Met het oog op zulke toestanden komt men tot de vraag of niet vele hoofden van scholen - en zij behooren toch altijd nog tot de gelukkigen onder de onderwijzers - zich moeten teleurgesteld gevoeleD, als zij terugzien op de af gelegde, met zooveel hinderpalen bezette baan. Maar dat alles bewijst niets tegen de examens als zoodanig, zal men zeggen. Zeer wel mógelijk. Doch het is althans eene vingerwijzing voor hen, die examens willen invoeren ook op ander gebied, waar zij tot dusver nog niet bestonden, en voor betrekkingen, waarvan het mecrendeel, althans ten plattelande, ook niet juist tot do zwaar bezoldigde behoort. Do Nederlandsche Yereeniging van gemeente ambtenaren heeft nl. bet gevoelen van verschillende vereenigingen op het gebied der gemeente-adminis tratie gevraagd over de vraag, of het niet wen3che- lijk ware eene oommissie, belast met het uitreiken van diploma's aan adspirant-gemeente-secretarissen en ambtenaren ter secretarie, na voldoend examen, in het leven te roepen, ten einde meerdere waar borgen te verkrijgen aangaande de geschiktheid dier ambtenaren. Gelukkig kunnen wij er bijvoegen dat de meeDin- gen der geraadpleegde vereenigingen nogal tamelijk uiteenliepen. "Wel waren er, die zonder voorbehoud haar adhaesie aan het voorstel schonken, een andere, die dat deed op voorwaarde dat het onderwerp niet bij de wet worde geregeld, in tegenstelling met weder een andere, dio met bet vooratel meeging, Aits - 'tverschil is nogal merkwaardig - daarin wel bij de wet worde voorzien. Doch andere corporaties waren een geheel tegenovergestelde zienswijze toe gedaan, en wel op moeilijk weerlegbare gronden. In Groningen had men genoeg gezond verstand om te verklaren dat bij de lage jaarwedden der ge meente-ambtenaren geen hooge eischen aan de ad- spiranten mocht worden gesteld, wilde men geen gevaar loopen dat vele secretarisplaatsen onbezet zouden blijven. De Yereeniging in Noord-Holland was tegen het plan èn om de onuitvoerbaarheid, en uit beginsel tegen de heerschende examenwoede. Examenwoede - inderdaad het schijnt een soort van besmetting onzer dagen te zijn. Zelfs op par ticulier terrein gaat men erin „lief hebberen"; men denke slechts aan het eigener autoriteit in het leven geroepen examen voor handelsbedienden. De bedoe ling moge loffelijk zijn, de weg is niettemin gevaar- kjk. Waar zal men voor zulke examens op den duur de noodige waarborgen vinden, terwijl niemand zal willen ontkennen dat zelfs bij wettelijke examina de kansrekening, het geluk, steeds een rol speelt, ook ondanks de grootste bekwaamheid, de meest gewetensvolle nauwgezetheid der examinatoren? Zooveel is zeker dat, moge het op een examen verworven diploma, in welk vak ook, in het gun stigste geval een waarborg leveren voor het bezit van zekere dosis kennis, het nog volstrekt niets bewijst voor de practische bruikbaarheid van den bezitter. De ondervinding leert het dagelijks. En daarom: wij big ven examina steeds beschou wen als een noodzakelijk kwaad en zouden een toe neming der heerschende examenwoede ten sterkste betreuren. C f LBI3ES, 1 September. De Amerikaanscho pelgrimzangor Philip PEillipg, die, volgens achterstaande annonce, zich eerst- daags ook te dezer stede zal laten hooren, zoekt sedert jaren, vooral door den zang zijner christe lijke liederen, te spreken tot het geweten en het hart zijner hoorders, en op deze zijne eigenaardige wijze mede het evangelie onder het volk te brengen. Duizenden hangen sedert jaren allerwegen aan zijne lippen, en menigeen heeft daardoor een in druk van het evangelie ontvangen, die blijvende vrachten achterliet. Bij oen jaarfeest in 1865 van een christelijke vereeniging voor liehamelijken en geestolijken steun aan het leger in den burgeroorlog tnsschen het Noorden en Zuiden, zong hij in de groote zaal voor het congres van het parlementsgebouw te Washington. De president en vice-president dor Verèenigde Staten, al de leden van het Kabinet, de rechters van het hoogste gerechtshof, de meeste senatoren en volksvertegenwoordigers, een menigte officieren van de land- en zeemacht, tal van aanzienlijke heeren en dames waren daar vereenigd, te midden eener opgepropte schare. Nadat Phillips een lied had aangeheven, voor deze gelegenheid gedicht, den stillen arbeid vol zelfverloochening bezingende van die Vereeniging, reikte de president Lincoln, diep gotroffcD, dén voor zitter der vergadering, den heer Seward, dit pot loodbriefje toe: Verzoek den heer Phillips, dat hij tegen het eindigen der bijeenkomst nog eens „Uwe roeping" zinge; maar zog niet dat ik 't gevraagd heb. Lixcoln." Tot portier en magazijnmeester aan de Stede lijke Gasfabriek alhier is benoemd H. Kray, thans in dergelijke betrekking werkzaam bij de heeren D. A. Schretlen Co. alhier. Gedurende deze week zijn dagelijks in het Werkhuis alhier opgenomen van 39—60 volwassen personen en van 59 kinderen. Men Bchrijft ons uit WassenaarGisteren, 31 Augustas, was de heer C. W. L. Arbeiter, gedurende acht jaren onderwijzer aan dé eerste openbare school alhier, voor het laatst daar werkzaam. Hem, zijnen leerlingen, zijnen collega's en zijnen patroon, den heer Bettink, deed zijn heengaan leed. Allen gevoelen groote sympathie voor hom en gaven hem daarvan een stoffelijk bowgs in een sierlijk rooktafelje en een fraai pronkiafeltje. Een der leerlingen en het hoofd dér school spraken hem hartelijk toe. Innig geroerd antwoprdde de scheidende en aanvaardde het hem geschonkene dankbaar. Zijne leerlingen scheidden van hem met een „lang leve meester Arbeiter!" De collecte voor de scholen mot den Bijbel heeft te Noordwijk-binnen f 150 opgebracht. Benoemd is tot hoofdcommies^ ter gemeente secretarie te 's-Hage mr. A. F. baron "Van Lijn den, adjunct-commies aan het departement van bin- nenlandscho zaken, afdeoling onderwijs, ïpr vervan ging van baron Van Tnijll, thans burgemeester van Voorburg. Tot gemeentebouwkundige te Delfshaven ig benoemd de heer T. E. Van Ertel, te pordrecht. De heer M. C. Raven, technisch ambtenaar bij de Rijnspoorweg-Maatschappij, is benoemd tot adjnnct-ingeriienr bij de Staatsspoorwegen in N.-L De tentoonstelling van Mnltatuliana, die te Amsterdam gehouden zou worden, zal óp verzoek van Mnltatali geen voortgang hebben.

Leidsch Dagblad | 1883 | | pagina 1