N°. 7221. Saterdag 1 September. A0. 1883. Avond-editie. LEIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maandenf 1.10. Franc per post1.40. Afzonderlijke Nommers0 0.05. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADVERTENTIES Via 10 regels 1.05. Iedere tegel meer 0.17$. Grootere letters naar plaatsruimte. Voor het ineawee- ren baiten de stad wordt f 0.10 berekend. Bij dit nommer van het Leidsch Dagblad behoort voor de inteekenaren daarop het officieel Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad: zitting van Donderdag den 23sten Augustus, bladz. 49. LElIDENï, 31 Augustus. Aan den 3den verjaardag van het prinsesje Wil- helmina werd heden alhier op de gebruikelijko wijze gedacht. In dit nommer komt eene advertentie voor betreffende de weder-opening der Zondagsschool, opgericht in 1820, tot onderwijzing in het lezen en verstaan van den Bijbel. Deze school heeft haar ontstaan te danken aan eenige leden der plaatselijke schoolcommissie (waarin het eerste voorstel tot hare oprichting is gedaan), van do Leidsche afdeeling van het Nederlandsch Bijbelgenootschap en van het Bestuur van het Neder landsch Zendelinggenootschap. De bezoekers dier school, alle boven de 16 jaren, zijn in twee klassen verdeeld. De leerlingen der laagste klasse oefenen zich, onder leiding van een onderwijzer, in het lezen van een Bijbelsch lees boekje, die in de hoogste in het goed Bij heilozen en het wel verstaan van het gelezone, waarbij de leden van het bestuur en een onderwijzer beurte lings voorgaan. Onder hetzelfde bestuur staat eene Zondag- rooi gensch ooi, opgericht in 1843, voor jongens en meisjes, wolke 's morgens te 10 uren gehouden wordt in het lokaal op de Haarlemmerstraat; ook op deze school oefent men zich in hot goed Bijbellezen. Tot de inkomsten van deze Zondagsscholen ter onderwijzing in het lezen van den Bijbel, behoort eene jaarlijksche bijdrage van de Leidsche Afdeeling van het Nederlandsch Bijbelgenootschap. Het Dagelijksch Bestuur van den Nieuw Malthosiaanschen Bond benoemde gisteren in zijne vergadering tot bestuurslid den heer J. Schoonder- mark Jr. te Leiden. Een paar dagen geleden deeldon wij mede dat het Congres der Oriëntalisten, van 10 - 15 Sept. alhier te houden, bijgewoond zal worden door esn afgevaardigde van de Britsch-Indische regeering. Wjj kunnen er bijvoegen dat uit dat verre Oosten ook tegenwoordig zal zijn PourLe Dastur Jamaspji Minocheberji, grootpriester te Bombay, die zal voor dragen: „Une étude sur la question des termes avestiqos: MazdaAhuramazda Aliuradesquels le So'gneur de l'Univers est distiDgué." De heer Scheffer, directeur van de te Parijs gevestigde school voor de lovende Ooötersche talen, is reeds naar Leidon ^er- trokken, om Frankrijk op het coDgres te vertegen woordigen. Uit Londen komt mej. Amelia B. Edwards. Er bestaat gelegenheid tot verzending der cor respondentie naar Noond-Amerika door middel van het stoomschip „P. Caland", van Rotterdam ver trekkende. Ten postkantore alhier moeten de brieven enz. uiterljjk heden Vrijdag-nacht om twaalf uren bezorgd zijn. De 3de lijst der Uoie-collecte geeft als totaal van 75 locale comité's ƒ12,450.04, waaronder Leiden 335.50 en 's-Gravenland 131.50. Aan deo onderwijzer der openbare school te Zwammerdam, C. W. Hoogendoorn, op verzoek, eervol ontslag verleend zijnde, is als zoodanig be noemd D. Van der Werff, van Linschoten. Gedeputeerde Staten der provincie Zuid-IIol- land hebben besloten dat hun college zal bestaan uit twee afdeelingcn of commission, onderscheiden in afdeeliDg A, en afdeeling B en bepaald dat de werkzaamheden dier afdeelingen zullen zijn ver deeld als volgt: afdeeling A provinciale- en plaat selijke financiën, onderwijs, armwezen, kerkelijke zaken, jacht en vis9chcrij, reclames rijks- en plaat selijke belastingen, benevens do toepassing der wet tot regeliDg van den kleinhandel in sterken drank en tot beteugeling van openbare dronkenschapaf deeling B gemeenteraden voor zoover die niet aan afd. A zijn opgedragen, waterstaat en wegen, water schapsaangelegenheden, politie, Dij verheid, land bouw, militie en schutterijen, benevens strandvon dergen. Tot leden dier afdeelingen zijn benoemdafdee ling A de heerenrar. C. W. Hubrecht, mr. G. J. Goekoop en mr. C. A. Van der Kemp; afdeoling B do heeren: jhr. mr. H. A. C. Do la Bassecour Caan, mr. P. L. F. Blussé en mr. C. J. E. graaf Van Bylandt. De Berghs „Haagsche Ponkrassen" zullen blijkens de heden door ons ontvaDgen Nos. 67, 68 en 69 in het vervolg in plaats van eens per maand, tweemaal en wel den lsten en 15don van elke maand verschijnen. Gisteren had te 's-Hago de generale repetitie van „Les Huguenots" plaats. Zij geeft recht tot de beste verwachtingen omtrent den forc ténor Berger en de forto chanteuse mile. Leslino. Ten gevolge van eene woordenwisseling tnsschen don orkestdirecteur, den heer Granier, en den heer Van Hamme, heeft de heer Granier zijn ontslag genomen, Volgens hot Vad. behoeft men alle hoop op eene schikking niet op te geven. De miliciens der lichting 1883 uit de gemeente Rotterdam zijn, in verband met het heerschen der pokken aldaar, andermaal vrijgesteld van inlijving bij de corpsen, thans echter niet voor den tijd van een maaDd, maar tot 20 September a. s. Eene heuglijke tijding wordt er aan het Ne- derlandsche volk verkondigd. Da „Varna", hot vaar tuig waarop onze wakkere Noordpool-vaarders in de Kara Zee rondzwierven, waarop zij maanden hebben vertoefd zonder dat zij eenig bericht van het Vaderland mochten erlangen, zonder dat hunne botrekkingen en vrienden hier iets van hen konden vernemen: do „Varna" is behouden te Vardö binnen. Terwijl gisteravond in „Tivoli" te Utrecht een concert gegeven werd, ter eero van de vergaderde juristen, kwam opeens de tijdiüg dat door den heer Volck een draadberic'it ontvangen was, volgens hetwelk de „Varna" ia behouden gebleven. Do be manning had alle verlangde waarncmingon kunnen doen. De algemeene vreugde had ten gevolge dat het concert werd gestaakt. Vervolgons werd open bare mededeel ng van het telegram gedaan, dat luidt: „De Pool-cxpediiie is binDcn te Vardfi. Allen gezond. Meteorologische observaties zjjn gemaakt in de Kara-zee." Het doel van den tocht is dus bereikt. Nederland heeft zich hier gelukkig niets te ver wijten. Toen de nood aan deo man kwam, was hulp gereed, en niet cm, maar twee vaartuigen verlieten de haven ter opsporing der vermisten. Eu geen rechtgeaard Nederlander vergeet, wie in de kriticko omstandigheden gereed was - hij geheel alleen - om persoonlijke belaDgen op te offeren ter wille van de goede zaak. Naa9t een hartelijk welkom aan onze Noord pool-vaarders, roept de Amst. een hoezee voor Buys Ballot 1 [Zie de laatste berichten.] De zeldzaamste kopergravure van Lnkas Van Leyden (1494—1533)„De verstooting van Hagar", door de F.'anschen ook geooomd „la grande Agar", daar de meester hetzelfde onderwerp later ook klei ner gegraveerd heeft, zal in den a. s. herfst bij A. Danz te Leipzig in veiling komen. Ia 't midden der 17de eeuw werd deze toen reeda zeldzame prent, naar Sandrart bericht, door den Zweedscheo gezant Spiring voor 500 fl. gekocht - voor dien tijd een groote som. Tot leeraar voor de hoogere pianoklassen aan de muziekscholen van den heer H. A. Meyroos te Arnhem, Nijmegen eu Wageningen is benoemd de heer Arij Van de Weg, thans professor aan het conservatorium te Koningsbergen. Voor de slachtoffers der aardbeving op Isohia is hier te lande f 6720.35 bijeengebracht. Het stoomschip „Zaandam", van Nieuw-York naar Amsterdam, passeerde gistornamiddag te zes uren Scilly; de „Prins Hendrik", van Batavia naar Amsterdam, vertrok gisteren van Suez. Door den ministor van koloniën zijn de hee ren A. F. P. Graafland, E. F. Jochim, J. Dijkstra, C. C. A. M. W. V. Haye, J. F. Hoedt, J. C. Keiler Van Hoorn, C. W. A. Van Rinsum, L. M. .Vonck, D. Tollenaar, W. J. F. Vermeulen, T. J. Jansen, G. C. D. Neumann, K. N. Binnendijk, H. EDgel- mann, S. De Graaff, A. P. Stoorvogel, C. J. Beynen, C. J. Has8elmaD, G. A. M. Meyer, W. H. Wegener, M. M. Craandijk, F. Van der Dussen, H. A. De Groot, E. W. De Jong, H. W. Kloos, C. J. Wes tenberg, J. Van Weert Jr., C. Kemper, J. B. Onnen en W. H. Vrijburg Van der Heil gesteld ter be schikking van den gonv.-generaal van Ned.-Indië, om te worden benoemd tot ambtenaar bij den bur gerlijken dienst daar te lande. Gemengd Nieuws. Leiden is weder met een hotel van den eersten rang verrijkt geworden. Het uitgebreide perceel op de Breestraat tegenover de Vrouwensteeg is in drio maanden tijds van woonhuis tot logement ingericht, waaraan tevens een koffiehuis is verbonden. De zaal aan de straat bood daartoe een geschikte gelegenheid. Ze bevat nu een aantal zitplaatsen, een uitgebreide leestafel van binnen- en buitenlandsche couranten en tijdschriften, een wel voorzien net buffet en staat in gemeenschap met een aangren zende kamer, waarin twee fraaie biljarten uit de om haar fabrikaat gunstig bekende fabriek van P. Von Trostorff te Oberhausen aan den Rijn. Het er achter gelegen tuintje met priëelkoepel zal den bezookers zeker niet onaangenaam zijn. Men zal er zich echter niet enkel door bier en wijn kunnen verfrisschen - „vergunning" heeft men er niet -, een zaal verder is als restauratie en als table d'hote bestemd voor hetgeen hij die in de keukou don schepter voert, er als proeven zijner kunst zal doen presenteeren. Alles is vernieuwden to >nt dat er bij het aanschaffen der benoodigdheden van een en ander Diet op bekrompen wijze is te werk gegaaD. Het geheele gebouw is door de gebroeders P. H. Caminada, te 's-Hage, vera electrische gelei ding voorzienzelfs do sohel aan de straat staat er volgens nieuwe constructie mede in verbinding, en overal is duinwater- en gasleiding aanwezig. Dat eerstgenoemde zelfs in de cabinets niet moebt ont breken, is tegenwoordig eene stilzwijgende conditie. De met fraaie kleeden en loopers bedekte gan gen en trappen zullen naar de bovenvertrekken vooreD, want déér is nog niet alles gereed. Wordt het café dan ook reeds morgen geopend, met het hotel zal dit eerst in den loop der volgende week geschieden. Dit biedt niet minder dan 22 grootere en kleinere met kostbare vloerkleeden voorziene logeerkamers aan, alle naar de eischen des tijds smaakvol met marmeren waschtafels enz. enz. inge richt, terwijl ook de linnenkast wel is gevuld. Dat de heer Hoeber alles eerste qualiteit zoowel voor boven als benede» aanschafte, heeft zijne reden. Hierdoor toch wenscht hij het zoo noocfige vertrouwen te verwervon vau hen, dien hom met hunne gunst zullen vereeren, eu dat hij het geheel voor de bezoekers zoo geriefelijk mogelijk heeft willen maken - ten gevolge waarvan gedurende

Leidsch Dagblad | 1883 | | pagina 1