Een nader telegram van Reuter uit Batavia van gisteren meldt nog het volgende omtrent de ramp aldaar: Tegen halféén word de lucht weder helder. Do gemeenschap met Serang is hersteld. De straten, wegen en huizen te Batavia zijn met een dikke aschlaag bedekt. Do plaatsen Tjiringin en Telok- Betong zijn vernield. Al de lichttorens bij straat Soenda zijn ver 1 .venen en de zee bedekt de plaats waar vroeger hot eiland Krakatau was. Het voor komen van straat Soenda i3 geheel veranderd en het varen er gevaarlijk. De entrepots en pakhuizen te Batavia hebben geen schade geledon. Overigens werden nog de volgende rampen mee gedeeld Het oorlogsschip „Siak" en het dry vend dok bij Amsterdam zijn bij het eiland Purmerend, het stoom schip van de maatschappij „Nederland", de „Wil- helmina", is aan de kust bij Tandjong Priok gestrand. De Staatscourant van heden bevat ook over deze verschrikkelijke uitbarsting niets dan het volgende korte bericht: „De minister van marine geeft kennis dat heden van den commandant der zeemacht te Batavia het volgende telegram is ontvangen: „Hevige vulkanische uitbarstingen in Straat Soenda, kaarten in het geheel niet te vertrouwen, lichttorens vernield." Volgens de werken en kaarten van Melvill Van Carnbee, Smits en anderen werd de zeeman, wan neer hij, van om de Zuid komende, Straat Soenda bin- nenBtevende, verrast door het grootsche, schoono panorama, dat de hem omringende kusten en eilan den ter beschouwing aanboden. Het forsche, stoute voorgebergte van Java-Hoofd, de steile, kale, door den Oceaan gebeukte rotsen, op welker top de keerkringszon nochtans een onbegrijpelijk weel- derigeu plantengroei deed ontluiken, hot zich zoo vriendelijk aan het oog voordoend Prinsen eiland, de keten van steile eilanden die de Straat aan den noordkant schenen te sluiten, en de verder verwijderde, blauw getinte bergen van Sumatra's Zuidkust trokken beurtelings zijne aandaoht. Hij wenscht verder, steeds verder, om alles meer van nabij en beter te beschouwen. Onder die bergen of eilanden (in den beginne is het niet goed te onderscheiden wat men voor zich heeft,f die de Straat ten noorden schijnen te sluiten, ziet hij er een, die zijn kegelvormige kruin fier omhoog verheft, en die, vooral als de zon niet te hoog boven de kim staat, ver gezien kan worden en den zeeman tot oen zeer goede verkenning strekt. Volgens de zeemans-overleveringen (de auteurs van vroegeren tijd mogen uitmaken, of die al of niet juist zijn) zou tijdens de eerste tochten der Portugeezen en Hollanders het onderaardsche vuur Krakatau'a piek verlicht, en deze alzoo ook den zeeman tot nachtbaak gediend hebben. Bij het naderen van het eiland ziet men de scherpe lijnen in meer golvende overgaan, de omtrek wordt ruimer, al meer en mo9r getint, en eindelijk, nabij gekomen, ziet men niets dan een kegel van geheel en al bosch, op welks groen het oog met welbehagen rust. Het is een grootsch maar tevens kalm tooneel, en onwillekeurig bekruipt hem de wensch, daar eens rond te dwalen en uit te rusten. Dat schoone tooneel zou volgens de ontvangen mededeelingen niet meer bestaan. De krater, die, naar men waande, sinds eeuwen uitgebrand was, zou nieuwen toevoer van brand stoffen ontvangen hebben. Een gevolg hiervan was dat eerst eene waarschuwende werking en weinige weken daarna oene uitbarsting plaats had, die daar eene verwoesting tot in den verren omtrek aan richtte en met eigen totalen ondergang eindigde. Ongeveer 274 mijl benoorden Anjer ligt het eilandje Merak. De steengroeven, waarvan in de beriohten sprake was, bevinden z'ch echter niet op dat eilandje, maar op den vasten wal van Java in de nabijheid daarvan; bij dat natuurlijk steen-depot plegen voor de havenwerken te Priok vele arbeiders werkzaam te zijn. De haven van Priok ligt ruim 1 mijl beoosten Batavia, terwijl het eiland Amsterdam daarin N. "W. I. N. 2'/j mjjl en de eilanden Onrust en Pur merend omstreeks in dezelfde richting, doch onge veer 3/* mijl dichter bij Batavia zijn gelegen. Het is dus gemakkelijk aan te nemen dat vaar tuigen of een dry vend droogdok, die van Onrust en Amsterdam wegslaan, op nabijgelegen eilandjes als Purmerend en andere stranden. Minder begrijpelijk echter is het tot dusverre dat de gevolgen der van een vulfea&n in Straat Soenda, op zulk een afstand als tot Batavia en omgeving zulke krachtige uitwerking doet. Men dient daarvoor nog nadere berichton af te wachten. Don 26sten dezer heeft te Boston een brand plaats gehad, waarbij vijf personen in den rook gestikt en twee andore - één doodelijk - gekwetst zijn. In de omstreken van Bromberg, waar thans door het Duitsche leger groote manoeuvres gehouden worden, had, naar de „Rromb. Zeitung" meldt, dezer dagen een ontzettend voorval plaats. Een roode huzaar liep langs een weide, toen eens klaps een stier, door de kleur van zijn uniform in woede ontstoken, op hem afrende. De huzaar sprong vlug ter zijde, greep den stier bij de horens en wist zich boven op den rug van het nu nog doller ge worden dier te werken, dat, na vruchteloos getracht te hebben zich van zijn berijder te ontslaaD, zich nu in woeste vaart in het moer stortte. Hier liet de in doodsangst verkeerende soldaat zich zachtjes van zijn minder aangename zitplaats afglijden, in de hoop op die wijze te ontkomen. De stier zwom hom echter na en bracht den ongelukkige herhaaldelijk zulke vreeselijke wonden aan het hoofd toe, dat deze weldra zijn krachten verloor en, het water met zijn bloed kleurende, in de diepte wegzonk. De „Pall Mall Gazette" zegt dat een bloemkweeker bij Londen jaarlijks een half millioen gewone bollen, krokussen, hyacinten, naar Holland uitvoert, en dan onmiddellijk, na ze als Hollandsch te hebben laten „uaturaliseeren", laat terugkomen. Het publiek koopt ze niet, tenzij ze uit Holland zijn aangebracht. Dezer dagen is in het gasthuis van Antwerpen zekere vrouw Isabella K overleden, in den ouderdom van 76 jaar. Die vrouw was op 17-jarigen ouderdom krankzinnig geworden, en had 59 jaar in het krankzinnigengesticht dor St.-Ro- chusstraat doorgebracht. In Hongarije hebben weder Joden vervolgingen plaats gehad, behalve die, welke de telegraaf reeds van drie plaatsen te gelijk meldde. Te Grosz-Mogendorf namelijk zijn Maandag jl. ver scheidene woningen en winkels van Israëlieten ge plunderd en vernield en de bewoners mishandeld. De notaris van het dorp werd door een messteek gekwetst. BÜl'ytiWLAlND. Frankrijk. Generaal Thibaudin zal, Da zijne inspectiereis langs de Oostgrens van Frankrijk, thans aanstaan den Zaterdag vertrekken om de grensplaatsen van de Alpenlinie te bezoeken. De garnizoenen aan de Italiaan8che grens zullen bergmanoeuvres uitvoeren. Eene reis ook langs do Noordelijke grens zal den minister tot einde September buiten Parijs houden. De toestand van admiraal Pierre is zoo ernstig dat men vreest voor het behoud zijoer oogen. Hij kan op geene zeekaart meer iets onderscheiden. Zijn opvolger, admiraal Galiber, is eergisteren van Parijs naar Reunion vertrokken en zal de „Naïado" de admiraalsvlag doen voeren. Uit Shanghai wordt van gisteren geseind dat op last der Chineescho regeering weder 2000 man troepen naar Oanton zijn gezonden. Er heersckt aldaar een buitengewone drukte in de arsenalen; groote hoeveelheden krijgsbehoeften van allerlei aard, benevens torpedo's, worden naar Canton ge zonden. De „Liberté" meldt dat Ruiz Zorrlla zich reeds sedert twee weken niet meer op Fransch grondgebied bevindt. De minister van marine heeft een telegram ontvangen uit Saigon, gedagteekead van gisteren, meldende dat de korvet „Chateau Renault" aldaar is aangekomen. Aan boord bevond zich de heer Champeaux, overbrengende de preliminaire voor waarden, waarop de vredo op 25 jl. te Hué is geteekend. Daarbij wordt ten volle erkend het be schermheerschap van Frankrijk over Annam en Tonkin, het annexeeren van do proviciën Dentbuan en Cochin-Cbina, de duurzame militaire bezetting van de forten in Huanan en der versterkende linie van Vim- gehuaonverwijld zullen de Annamitische troepeD, naar Tonkin gezondeD, teruggeroepen moeten worden; de sterkte der garnizoenen zal weder terugge bracht moeten worden op den voet van vredeaan de mandarijnen zal bevel moeten gezonden worden, om zich naar hunne posten terug to begevende benoemingen, door de Fransche autoriteiten gedaan, zullen van kracht blijven. Frankrijk neemt op zich de verplichting, om uit Tonkin te verdrijven do bonden, bpkend onder de in m i\KamuumMMi^Êum^aKVii\ benaming van de „Zwarte Vlag", ten einde langs dien weg bij te dragen tot het herstellen der rust de3 lands en der vrijheid van den handel. Duitschland. Uit Mecklenburg wordt aan de „Kölnischo Zei tung" het volgende gemeld als een bewijs, hoe bevreesd de graaf van Parijs iB dat hem de omstandigheid, dat zjjne moeder eene Duitsche prin ses was, voor zijn pretendentschap naar de Fran sche Kroon hinderlijk wezen zal. Zijne moeder was namelijk prinses Helena van Mecklenburg-Schwerin, eene tante van den op 15 April jl. overleden groothertog. Zoolang deze prinses leefde en ook in de eerste jaren na haren dood waren hare zonen, de graaf van Parijs en de hertog van Chartres, meermalen de gasten van den groot hertog te Schwerin en daarom werd hun van zijn overlijden officieel kennis gegeven. Het antwoord luidde dat zij alle betrekking van bloedverwant schap met het hof te Schwerin wilden afbreken, omdat het hun als Franschen niet aaDgenaam kon zijn, er aan herinnerd te worden dat hunne moe der eene Duitsche was. Spanje. Een te Parijs uit Madrid ontvangen telegram meldt dat Martinez Campos tegen het herstel is der constitutioneele waarborgen en volhardt bij zijne aftreding. De ministers van openbare werken en koloniën verklaren zich tegen do reis des konings. De ministeriëele crisis zal eerst opgelost kunnen worden na den terugkeer van laatstgenoemde uit Corunna. Verdere bijzonderheden zijn tot dusver niet bekend. De ministeriëele dagbladen verzekeren dat de koning zijn vertrouwen in het Kabinet heeft te kennen gegeven. Andore bladen melden dat de crisis is verdaagd tot na den terugkeer des konings van Corunna op 7 Sept., of na zijn terugkomst uit Duitschland. De reis derwaarts is echter altijd nog onzeker. Te Corunna worden groote feestelijkheden voor bereid. Telegrammen ALEXANDR1E, 29 Augustus. De minister van oorlog heeft telegraphisch het bericht uit Suakim ontvangen dat de oproerige sheiks aangeboden bobben zich te onderwerpen. De orde is hersteld en de telegraphische gemeenschap met Mansourah is wederom geopend. CAIRO, 29 Augustus. In het laatste etmaal stierven in Neder-Egypte 7 en in Opper-Egypto 114 menschen aan cholera. MADRID, 29 Augustus. De tijdingen die heden door de regeering uit Parijs ontvangen zijn be treffende het incident Zorrilla, zijn van den meest bevredigenden aard. KISSINGEN, 30 Augustus. Prins Von Bismarck is gisteravond te 8 u. 45 m. met zijne echtgenoote en zijn zoon, graaf Herbert, Daar Gastein vertrokken. MOSKOU, 30 Augustus. De „Moskauer ZeituDg" schrijft dat noch in Duitschland, noch in Rusland iemand den oorlog wenscht. Rusland heeft er geen belang bij Duitschland aan te vallen, en de Rus sische staatkunde kan zich slechts ten doel stellen, de historische vriendschapsbanden, welke de beide volkeren verbinden, nauwer aan te halen. De politiek van Oostenrijk in het oosten heeft Oostenrijk veeleer verzwakt dan versterkt en deze mogendheid den haat der Balkan-bevolking op den hals gehaaid. De vriendschap tusschen Oostenrijk en Servië verandert hieraan niets. BERLIJN, 30 Augustus. (Part. Tel.) Uit ver trouwbare bron verneem ik dat China heeft ver klaard dat de tegenwoordige keizer van Anam geen vredesverdrag met Frankrijk ban sluiten omdat hij nog gsen rechtmatig heerscher over Anam is. Hem ontbreekt voorloopig eene erkenning van China, dat de suzereiniteit uitoefeDt. In Anam zijn bovendien verscheidene troonpretendenten, uit welke China kiezen kan. Als vervolgons Frankrijk tegen Tonkin een oorlog zonder oorlogsverklaring geoorloofd acht, dan kan China ook wel van dezelfde meening zijn en daar naar handelen. De toestand is ernstig. De samenkomst van Yon Bismarck met Kal- noky wordt hier als een vredelievend teeken beschouwd. KOPENHAGEN, 30 Augustus. De keizer en de keizerin van Rusland zijn hedenmorg.m te elf uren hier aangekomen en door de bevo'king mot levendige toejuichingen begroet.

Leidsch Dagblad | 1883 | | pagina 2