gevolgen. Het stoomschip „"Woodburn", van New castle, dat zware averij had, werd door eene sleep- hoot van Lissabon naar Newcastle gebracht. De Fransche transatlantisch© stoomboot „St.-Germain" kwam ongeveer 45 mijlen van Plymouth met de „Woodburn" in botsing, ten gevolge waarvan do „Woodburn" bijna onmiddellijk zonk; achttien der opvarenden verloren daarbij het leven. Op denzelfd-M dag, tegen den avond, werd de „Rivoli", eeno btoomboot, ook van Newcastle, aan gevaren door de Daitsche stoomboot „Palermo". De „Rivoli" zonk ook en vijf dor opvarenden ver dronken. Te Arpajon, een gehucht in Frankrijk, is eene afschuwelijke misdaad ontdekt. Een klein jongetje werd er door zijne ouders, ware monsters, in een hoekje van don zolder opgesloten gehouden, om daar den vreeselijken hongerdood te sterven. Wel vermoedden de buren dat er behalve het waar dig oudrenpaar nog een levend wezen in huis was, doch ongelukkig genoeg lieten zo de zaak niet onder zoeken. Dezer dagen echter werden ze in hun ver moeden gesterkt door een benauwde lucht, welke zich al meer en meer in het huis verspreidde, en onverwijld deden ze aangifte bij de politie. Bij on derzoek vond men het geraamte - want meer was het niet - van den 6 jarigen kleine, die, volgens onderzoek van een geneeskundige, omstreeks tien dagen geleden door den dood uit zijn lijden was verlost. De ouders worden thans op hunne beurt opgesloten gehouden. BTJITENL AN U. Frankrijk. Het lijk van den graaf van Chambord, in het zwart gekleed en met de insigniën der orde van den Heiligen Stefanns versierd, ligt op een met zwart behangen bed in de kamer, waar hij overleed. Groot is het aantal belangstellenden, die het stoffe lijk overschot komen aanschouwen. De gelaatstrekken zijn weinig veranderd. Dag en nacht waken twee edellieden in 's prinsen huis bij het lijk, dat zeer dikwijls door de gravin-weduwe bezocht wordt. De ljjkopening zou gisteren gesohieden onder toezicht van dr. Yulpian. Te Cormeilles (dep. Seine-et-Oise) is een borstbeeld onthuld van Daguerro, die aldaar in 1787 geboren werd. De gelden daarvoor waren bijeengebracht door photographen uit alle deelen der wereld. Naar men verneemt, zal ook do president zijn verblijf te Mont-sous-Vaudroy afbreken en eenige dagen te Parijs komen om aan de beraadslagingen der ministers deel te nemen. Deze zijn reeds Zon dag jl. begonnen en moeten bijna uitsluitend over Tonkin en het zenden van versterking aan generaal Bouet en admiraal Courbet geloopen hebben. Het feest dat de Parijsche pers gaf in de tui nen der Tuileriën ten voordeele van Ischia, heeft ruim 300,000 fr. opgebracht. Reeds zijn ruim 250,000 van de 500,000 loten voor de tombola verkocht; de trekking heeft plaats op 2 Sept. Van de op brengst van „Paris Ischia" verwacht men minstens 100,000 fr. Duitschland. Met betrekking tot de conventie over de Noord- zee-visscherij is bij den Bondsraad een voorstel ingediend, houdende strafbepalingen op de over treding van die overeenkomst. Volgens de „Kieler Zeitung" is thans ook aan het in Sleeswijk staande negende legercorps het zelfde bevel „tot bespoedigde mobiliseering" toege zonden, dat aan alle andere in de grensdistricten staande legercorpsen gegeven is. Dit bevel is van dien inhoud dat de betrokken grenscorpsen eenige dagen spoediger kunnen gemobiliseerd worden, dan de binnenlandsche garnizoenen. De onthulling der Germania op het Nieder- wald zal een Duitsch feest van hooge beteekenis zijn. Wanneer het trotsche vrouwenbeeld, dat Duitsch- lands lang begeerde en eindelijk verkregen een heid voorstelt, zal worden gewijd als zegeteoken van een moeilijken strijd en als teeken van ver trouwen op de duurzame eenheid van het Duitsche volk, zullen de meeste vorsteo aanwezig zijn. De uitnoodiging werd reeds aangenomen door den koning van Beieren met prins Leutpold, door don koning van Saksen en door de meeste leden der keizer lijke familie. Of prins Bismarck aanwezig zal zijn, hangt van den toestand zijner gezondheid af. Aan de „Frankfurter Zeitung" wordt uit Metz geschreven dat in verschillende winkels platen en boeken in beslag genomen zjjn, vooral afbeeldingen van den slag bij Belfort, en ook 137 exemplaren van een bekondo karikatuur, de soldaten van alle staande legers. Deze laatste maatregel is te zonder linger, omdat de plaatjes in 1868 roeds verschenen zijn en, bij alle troebelen heon, nog nooit in beslag genomon waren. Gisteravond is to Borlijn de hygiënische ten toonstelling, ten voordeele dor slachtoffers van Ischia, of hunne nagelaten betrekkingen, gehouden. Zij werd talrijk bezocht en het verkeer was soms op eenige punten volkomen gestremd. De uitslag mag schitterend genoemd worden. De muziek van de gezamenlijke regimenten der garde en vijfhonderd zangers van te Berlijn gevestigde vereonigingen lieten zich hooren. De kroonprins, de kroonprinses en andere hoogo personages waren tegenwoordig. De leden van het Italiaansche gezantschap waren als eerega8ten genoodigd. Ora tien minuten over half- twaalf was het feest afgeloopen. Het aantal be zoekers wordt op 30- a 40,000 geschat. Op raad der geneesheeren nam de keizer aan het feest, dat in de open lucht gevierd werd, geoo deel. Groot-Britannië. De Engelsche bladen geven hunne tevredenheid te kennen over het bericht dat de heer Shaw, do Engelsche zendoling op Madagascar, door do Fransche regeering op vrije voeten gesteld is. Uit Afghanistan wordt gemeld dat de machtige stam der Ghilzai's tegen den emir van Kaboel, Abdur-rahman, in opstand gekomen was, en nog wel aangevoerd door Moeshki-Alam, die geen gewoon stamhoofd, maar eene soort van heilige is, en dus op de dweepzucht der Afghanen gevaarlijk zou kunnen werken. De „Daily News" twijfelt echter zeer of Moeshki-Alam nog in leven ishij zou dan ten minste 94 jaar moeten zijn. Volgens een telegram aan de „Times" is men te Konstantinopel zeer ontevreden over het plan om een kanaal door de vallei van den Jordaan te graven. Het kinaal van Suez is het verlies van Egypte geweest, redeneert men, - een kanaal door Palestina kon voor dit land en Syrië dezelfde ge volgen hebben. Effyptc. De heer Baring wordt op 11, de keer Colvio op 14 September a. s. te Caïro verwacht. Sir E. Malet zal met voor den lSden der volgende maand ver trekken. Het doel van die heeren is, om gezamen lijk eene conferentie te houden. Tegen 23 personen, beschuldigd van medeplich tigheid aan de moorden te Alexandrië, is gisteren door den krijgsraad vonnis geveld; 13 zijn veroor deeld tot de doodstraf door middel van ophanging twee tot dwangarbeid voor den tijd van 14 jaren; zes tot dwangarbeid voor vijf jaren; twee zjjn vrij gesproken. De „Egyptian Gazette" meldt dat de zaken in Soedan niet gunstig staan. Eenige stamhoofden, aan wie de khedive vergiffenis had geschonken, zijn naar den zoogenaamden valechen profeet terug gekeerd. Te) ©(jrrasnmen ARCHANGEL, 28 Augustus. Gisteren stoomde van hier uit de „Goorg", eene stoomboot van eene particuliere reoderij, om ïd de Kara-Zeo bet ver miste stoomschip der Nederlandsche Poolexpeditie, de „Varna", op te zoeken. LONDEN, 28 Augustus. (A.) Koning Alfonsus van Spanje weigert het ontslag van het ministerie Sagasta aan te nemen. Do zaken zullen in dien toestand blijven tot na hot bezoek dat de koning aan Coruna denkt te brengen. CAIRO, 2S Augustus. In het etmaal dat d6zen morgen te 8 uren eindigde, kwamen in Neder- Egypte 6, in Opper-Egypte 165 cholera geval- len voor. MADRID, 29 Augustus. De Spaansche regee ring heeft aan het Fransche Kabinet gevraagd welke voornemens dit had omtrent Zorrilla. Het antwoord wordt heden verwacht. BERLIJN, 29 Augustus. (R. O.) De troonrede zegt dat de Rijksdag is bijeengeroepen, ten eiade volgons de grondwet een besluit te nemen omtrent het Duitsch-Spaansche handelstractaat. BATAVIA, 29 Augustus. Uit officiëelo bron wordt gemeld dat Anjer geheel is verwoest. Door de op stuwing der zee zijn vele meDschen omgekomej. De steengroeven van Merak zija verzwolgen. Allen zijn omgekomen, behalve Nieuwenhuis. Het aantal Europeesche en inlandsche slachtoffers is euorm. Do verliezen aan eigendom van het noordelijk deel der residentie Bantam zijn groot. Het drijvend dok op Onrast is erg beschadigd. BERLIJN, 29 Augustas. (Part. Tel.) De Rijks dag is heden geopend. De troonrede maakte blijk baar een gunstigen indruk, aangezien daarin do grondwettige rechten van den Rijksdag onvoor waardelijk erkend worden en uitdrukkeljjk door de regeering verzocht wordt de indemniteit te verloenen. Veel opzien baarde de zinsnede dat de beschouwingen der pers (ol. der organen in wijderen kring) tot deze oplossing bijzonder bijdroegen. Dit is de eerste maal dat in eene troonrede de invloed der pers erkend wordt. LONDEN, 29 Augustus. (Part. Tel.) Uit Nieuw- York wordt gemeld dat een rivierboot gesprongen is en vijftig pleizierreizigers daarbij zijn omgekomoD. WEENEN, 29 Augustus. (Part. Tel.) De onlusten in Hongarije worden van dag tot dag bedenkelijker, zoodat in de oproerige stroken de spaarbanken gesloten moesten worden en wissels niet meer bij de Nationale Bank worden gedisconteerd. LEIDKTÏ, GO Auguetus. De verwachting voor morgen is: westelijke wind. De lsto luitenants A. W. S. Schat van do 3do comp. 4de bat. on B. Froger van de late comp. 2de hat. 4do reg. inf., beiden in garnizoen te Leiden, zijn overgeplaatst respectievelijk bij de 3de en éde comp. 1ste bat. van gemeld regiment te Delft. Onder de gemeenten Noordwjjk en Zandvoort zijn een 150-tal werklieden bezig met het graven van een kanaal in de duinen, ten behoeve van de Dninwatermaatscbappij te Amsterdam, tot vermeer dering van toevoer van water. De jeugdige baron D'Anethan, zoon van den Belgisohen gezant bij ons Hof, heeft dezer dagen met goed gevolg het examen afgelegd voor den rang van gezantschapsattaché, in welke hoedanig heid hij aan de legatie van België te 'e-Hage zal worden toegevoegd. - De gezant van België geeft heden een groot diplomatiek diner. Heden werd ten Eaadhnize te 'e-Hage aan besteed: het dempen van slooten, door het terrein, gelegen tnsschen het Korte Groenewegje in de Van der Duijnstraat en het leggen van riolen door die demping. Minste inschrijver was de heer G. Keijte Rotterdam voor f 17,700. De wonderen zijn de wereld nog niet uit. - Hot overlijden van don graaf van Chambord, gelijk men weet eerst vóór enkele dagen plaats gehad, werd blijkens do heden ontvangen Indische bladen reeds den 3dcn Jnli aan de „Independant de Saigon" geseind. Het bericht komt dan ook in dat blad van den 5den dier maand voor. Gisteren werd in den voormiddag de Ten toonstelling te Amsterdam bezocht door 18,000 personen; het Panopticum door 2400. Het stoomschip -Conrad," van Amsterdam naar Batavia, vertrok gisteren van Southampton. Ii O 1. O IN IEM. BATAVIA, 15—22 Juli. Naar de lava-Bode van verschillende zijden ver neemt, is werkelijk dezer dagen een voorstel tot traktementsverhooging van de mindere ambtena ren in den Raad van N.-I. in behandeling geweest en heeft het hooge Eegeeringscollege de noodza kelijkheid daarvan ten volle beaamd. Volgens bericht van den controleur van Ka- timbang bleef uit den vulkaan vau het eiland Kra- katan voortdurend eene dikke rookkolom opstijgen ea werden nu en dan van daar zware dreuningen gehoord. De geluiden iD den nacht van deD 28sten en in dien van den 30eten Juni jl. waren het hevigst. Timor. BlijkeDS een van den posthouder van Savoe ontvangen bericht bestond er bij do bevol king aldaar gebrek aan voedingsmiddelen. In hel landschap Mesara moeten zelfs menschen door hon ger omgekomen zijn. Maatregelen werden genomen om in het bestaand gebrek aan rijst door aanvoet te voorzien. JanCrl.) Volgens het zeer uitvoerig Atjeh-verslag vin 12 Juni tot 2 Juli, heeft een patrouille te Ato° een huis omsingeld, waarbij Tjot Pandan, die door het dak wilde ontvluchten, door een schot doodeljjk werd gewond. Eene vrouw gaf zich over. Eene andere patrouille trachtte eenige weggn* loopen pradjoerit8 in Ghani te bekruipen, üeiï bevonden zich daar op een feest, maar ontdekten de troepen en wilden vlochten. Eenige Atjebei' werdon Doeugescholen en ook een vijftal personen die de onzen met de klewang aanvielen, werd®1 neergelegd. Vijf Atjehers werden gevaogcu e' verscheidene wapens in beslag genomen. Aan onz zijde geen verliezen. Op eene verkenning door de mobile colonne

Leidsch Dagblad | 1883 | | pagina 2