melk zes en dertig stuivers vroeg. Toen men dit wat duur vond, liet hij de beide glazen voor acht tien stuivers. Bij dergelijke „badplaats-prijzen" ver geleken, is het op de Amsterdamsche Tentoonstel ling bijna te geef! De Amsterdamsche politie heeft de hand gelegd op een van de beambten der tentoon stellingsterreinen, bij wien een aantal van de voor werpen, in de laatste weken van etaiages ontvreemd, zijn teruggevonden. Bij de gisteren gehouden militaire manoeuvres op de StrijpBche Heide werd een #a- valerist zoodanig door een slag van een paard ge troffen, dat men voor zijn leven vreest. Te Hilversum werd een beschonken ar tillerist met groote moeite door vier politie-agenten in arrest genomen. In de cachot ging hij zoozeer als een razende te keer, dat men het noodig oor deelde hem te binden, wat echter niet geschiedde, dan nadat een lichtraam door hem verbrijzeld en een binnendeur uitgebroken was. Gi s t er n ami d d ag ontstond door een onbekende oorzaak brand bij den landbouwer H. Kutjes te Oud-Zevenaar. Een schuur en eenige varkens daarin zijn verbrand. Alles was tegen brand schade verzekerd. Eene vreeselijke vulcanische uit- barsting heeft, naar men uit Batavia seint, gister nacht op het eiland Rrakalau in Straat Sunda plaats gehad. De ontzettende slagen werden waargenomen tot op Soerakarta, terwijl tot op Cheribon de asoh- regen neerviel; zelfs te Batavia waren de vulkani sche vlammen zichtbaar. Serang werd geheel in het duister gehuld, terwijl er zware steenen neervielen. Ook te Batavia was het bijna geheel donker. Alle gaslantaarns werden er plotseling des avonds uitgedoofd. Het verkeer met Anjer is geheel onmogelijk. Men vreest dat verschillende bruggen tusschen Anjer en Serang zullen zijn vernield. Een dorp nabij Anjer is door overstrooming der rivier, ten gevolge van het onverwacht opstijgen der zee aan de kust, geheel vernield. De heer Iwan De Woestijne heeft ver leden week aan de te Havre vertoevende bedrogen reizigers eene dergelijke mededeeling gezonden als aan de „Figaro", hen troostende met do belofte dat zij hun geld terug zouden krijgen, als hij het van zijn voortvluchtigen vriend bekomen had. Een deel der reizigers heeft op een ander schip plaats ge nomen, de overigen zijn naar Parijs teruggekeerd. Te Kiew vermaakten zich dezer dagen zeer vele personen met varen op de Dnieper, daartoe verlokt door den prachtigen zomer-avond, toen tegen middernacht plotseling een onweer met feilen wind opkwam. Vier booten, waarin 60 of 70 personen plaats hadden genomen, bevonden zich ver van den oever en weldra sloegen alle vier om, ten aanschonwe van een talrijk publiek aan den oever, waaronder zeer vele bloedverwanten der verongelukten. Slechts enkelen slaagden er in, zwem mende aan land te komen; de meesten verdronken en den volgenden dag waren nog niet alle lijken gevonden. KOLONIE N. BATAVIA, 24 Juli. Belangrijke berichten zijn er ditmaal niet of weinig. Het laat9te nieuws uit Toba is, dat de hoofdop- atandeling Singamangaradja gevlucht is buiten ons gebied. Uit Borneo seinde de resident van Banjermas- sing, dato 8 dezer, dat volgens tijdingen van Amoentay, de opstandelingen een nieuwen aanval op Tandjong in den zin hadden. Iets naders is niet vernomen. In Atjeh geen krijgsbedrijven van eenig belang. De veeziekte heeft men gelukkig weder tot staan gebracht; van nieuwe gevallen wordt niet gehoord. De maatregel der Regeering, om de geheele be strijding dezer ramp aan den resident der Prean- ger, den heer Van Vleuten, met uitgestrekte maoht voorzien, op te dragen, blijkt uitstekend te werken. Eenheid, spoed en energie komen thans in de ge volgde werkwijze aan den dag. De cholera sluipt nog voort. Te Palembang is zij onlangs epidemisch verklaard. Hier te Batavia neemt zij af en toe haar slachtoffers weg, zonder zich be paald uit te breiden. In zaken en in den algemeenen geest dezelfde gedruktheid, die al sinds jaren geheerscht heeft en waarmede de menigte openbare vermakelijkheden, die ons op dit oogenblik ter hoofdplaats overstroo- men, zonderling contrasteeren. Te Padang liep het gerucht van eene ontdekte nieuwe samenzwering, onder de sultansafstamme- lingen te Palembang, ten doel hebbende de Euro peanen, wanneer zij in de Sociëteit verzameld zijn, te vermoorden. Van een andere zijde werd echter medegedeeld dat men voor de waarheid der ano nieme brieven, die van dat snood voornemen gewagen, nog geen bewijs heeft gevonden. Naar de Java-Bode verneemt, is de legercomman dant sedert eenigen tijd lijdende aan een vrij ern stige oogkwaal, die Z. E. zelfs sinds enkele dagen ongeschikt maakt voor de waarneming zijner be trekking. Hoewel het blad hoopt dat deze onge steldheid slechts van korten duur zij, is toch hot tegendeel eveneens mogelijk en wie moet dan tij delijk den dienst van generaal Pfeiffer vervullen Bij die gelegenheid zal het onverantwoordelijke blijken van het zoolang onvervuld laten van de generaal-majoorsplaats te Batavia. Naar men verneemt, is tot ontvanger van 's lands kas te Buitenzorg voorgedragen de ambtenaar op wachtgeld Brouwer, laatstelijk 1ste commies bij 's lands kas te Samarang. Door den gouverneur-generaal van Ned.-Indië zijn de vol gende beschikkingen genomen. Civiel Departement. Benoemd: Bij het departement van binnenlandsch bestuur: tot 2den commies C. F. A. Werner; tot 3den commies A. Van Znylen. Ontbonden: De commissie tot het afnemen in'dit jaar van het groot-ambtenaarsexamen, onder dankbetuiging voor de loffe lijke wijze, waarop zy zich van de haar opgedragen taak heeft gekweten. Departement van Oorlog. Vergund: Op verzoek om na 15 November a. s. naar Nederland terug te keeren aan den voor den tyd van vijf jaren bij het leger in NeJ.-Icdië gede- tacheerden en sedert tot lsten luit. bevorderden 2den luit. der inf. van het Nederlandsche leger F. H. Donner. Verleend: Een 2-jarig verlof naar Europa, w. 15 jaren onafgebroken dienst in Ned.-Indië, aan den ritmeester der cav. A. M. Margadanteen 2-jarig verlof naar Nederland w. ziekte, aan den lsten luit. der inf. H. F. T. Van Blokland. Geplaatst: De kapt. der inf. G. M. Bargerhoadt te Atjeh en de 2de luit. J. C. Smits te Padang. A.f gelost van Atjeh: De off. van gez. lste kl. F. Rogier en die der 2de kl. J. C. F. Scheller, benevens de lste luit. der inf. F. C. Van Baar Van Slaugenburgh, welke laatste wordt overgeplaatst, bij het garnizoens-bat. van Celebes (Makassar.) Departement, van Marine. Een 2-jarig verlof Daar Europa, w. ziekte, aan den commissaris van het loodswezen te Soerabaia J. Langenberg. Trouw-, Geboorte- en Doodberichten van Ned.-Indië. BEVALLENL. Van Renesse geb. Johnston, Deli, D. E. Drissen geb. Reupp, Batavia, D. OVERLEDEN M. H. C. Van der Reest, K. 10 m. Soera baia. Ch. M. Motta geb. Reck, id. C. A. Bopp, K. 13 m., id. Vertrekkende passagiers perst. Prinses Marie op 25 Juli van Batavia naar Nederland. Houtvester F. E. Senn Van Basel, echtgenoote en 3 kin deren H. M. Stibbe; mevrouw J. F. Hellendoorn, geb. Loth J. J. Van Tooren en echtgenoote; J. H. Groos en echtge noote; "W. J. F. De Rijk; J. B. Kayser; luit. ter zee lste kl. O. C. A. J. Moreau; lste luit. der genie L. Waller; commies telegr. dienst L. C. Muller; ingenieur T. C. O. Guother; Ed. Wehrlin; W. J. Kuchlin; C. Van Hoek, echtgenoote en 4 kinderen; mevrouw de wed. J. Zoetelief, G. W. Thesing; C.De Vrieze; mejuffrouw M. Flach; A. De Goede en echtgenoote, en Zr. Ms. troepen en schepelingen. BUITENLAND. Frankrijk. Het testament van den graaf Van Chambord werd in tegenwoordigheid van den gedelegeerde van keizer Frans Jozef, van De Blacas, Raincourt en De Monti geopend. De inhoud is nog geheim gehouden, maar het testament moet niets van politieken aard be vatten. Men houdt het echter voor mogelijk, dat een tweede testament zal worden gevonden. Het lijk blijft tentoongesteld in de groote zaal van het kas teel te Frohsdorff. Daags vóór de begrafenis zal het naar Goritz worden overgebracht. De keizer van Oostenrijk zond een eigenhandig schrijven aan de gravin; bijna alle sonvereinen zonden condoleanties. De graaf van Parijs hoeft nog geen besluit genomen aangaande den titel, dien hij thans zal aannemen. Volgens de „Francais" zal hij den naam van Orleans verwisselen voor dien van Bourbon. Hij vertrok Zondag van Eu naar Weenen. De prins van Join- ville ontving te Yerona het doodsberichtde hertog van Chartres is op de terugreis uit Zweden. De hertog van Aumale is te Parijs. Volgens een telegram van admiraal Pierre, die nog het commando voor Madagascar voert, aan de regeering, is de vervolging tegen den Engelschen zendeling Shaw gestaakt en deze op het eiland Bourbon in vrijheid gesteld. Dultschland. De Bondsraad heeft gisteren met algemeene stemmen zijne goedkeuring gehecht aan het han delsverdrag met Spanje. Daarna heeft genoemd lichaam zijne toestemming verleend, om het in werking te doen treden. Te Keulen zijn Vrijdag jl. bij de zwemoefening eener compagnie van het 5de regiment Rijnlandscb© infanterie, geheel gekleed, ééa onderofficier on vier man verdronken. De manschappen waren vrij om aan deze oefening al dan niet deel te nemen en ulleen de geoefende zwemmers werden toegelaten. Ook waren de gewone voorzorgsmaatregelen ge nomen eene boot met reddingstoestellen lag in de haven, waar de oefening plaat3 vond. Maar de stroom schijnt op de plaats, waar het vijftal, voordat hun hulp gebracht kon worden, verdronk, sterker geweest te zijn dan men vermoedde. Oroot-Britannie. Uit Durban wordt aan de „Standard" geseind dat de Engelsche commissaris Osborne zich naar het gereserveerde grondgebied had begeven, om een onderhond met Cetewayo te hebben. Deze laatste gedroeg zich vrij hooghartig; hij verklaarde o. a. aan den gevolmachtigde, door den heer Osborne naar hem gezonden, dat hij den raad der Engelschen niet noodig had, maar voortaan zou handelen zooals hij dat zelf het best achtte. Hij scheen belangrijke strijdkrachten rondom zich te verzamelen. In eene particuliere depeche wordt het over lijden gemeld der koningin van Madagascar, Rava- lano II, op 13 Juli. In do hoofdstad van het eiland en in het binnenland was het rustig. Oostenx\-Hoiig,.-3Xona.rclLle. Er hebben rustverstoringen onder de plattelands bewoners in Zagoriën plaats gehad, ongetwijfeld van staatkundigen aard. Zij verbrijzelden de rijkswapen borden, dewijl zij de Hongaarsche kroon niet willen erkennen. Een notaris, een burgemeester en een rijksveldwachter zijn te Maniabisvriza zwaar ge kwetst geworden; een aantal boeren is gedood. Dewijl beduchtheid bestond voor eene herhaling dier rustverstoringen, zijn troepen naar de oproerig© plaatsen gezonden, terwijl daarenboven alle rust verstoorders voor een krijgsraad terecht zullen Staan. Effypte. Sir E. Malet maakt een algemeen rapport in ge reedheid over den toestand van Egypte. Daarin wordt gunstig gewaagd van de uitkomsten, welke door de laatste hervormingen verkregen zijn. Uit het maandelijksch verslag blijkt dat het inkas voor den dienst der geünificeerde schuld, met inbegrip van het excedent na de betaling van den laatsten coupon, 1,230,000 Egyptische ponden bedraagt, en het inkas voor de geprivilegiëerde schuld 182,000 Egyptische ponden. Zuid-Afrika. Rechtstreeksche berichten uit de Transvaal melden dat president Krnger gekozen is tot hoofd der deputatie die naar Engeland zal vertrekken. Het nieuws dat de oorlog met Mampoer geëindigd was, is met toejuiching in den Volksraad ontvangen. De voorzitter wenschte de regeering geluk en pre sident Krnger dankte allen die tot dezen uitslag hadden meegewerkt. De Raad verdaagde zijne zitting en benoemde eene commissie tot ontvangst van den commandant, generaal Joubert. Deze heeft te Pretoria met zijn staf op 1 Augustus zijn intocht gehouden en werd daar feestelijk en hartelijk ontvangen. De heer Jorissen Junior heeft bedankt voor de hem aangeboden betrekking van waarnemend Staatsprocureur, welke daarop is aangenomen door den vroegeren landdrost Ueckermaa van Heidelberg. De Transvaalsche regeering heeft voor- loopig opgehouden met het toezeggen van goud- concessiën. (Hbl.) Telegrammen. CAIRO, 27 Augustus. Hedenmorgen is een sterf geval van cholera voorgekomen onder de Engelsche troepen te Snez. Onder de inboorlingen in Beneden- Egypte zijn 3 sterfgevallen geconstateerd, in Opper» Egypte 78. WEENEN, 27 Augustus, (A.) De begrafenis van den graaf van Chambord zal Maandag a. s. plaats hebben, met hetzelfde ceremoniëel, dat bij de ter aardebestelling van Karei X werd toegepast. LONDEN, 27 Augustus. Bij de Bank van Enge land is heden 165,000 pd. st. gestort. LONDEN, 28 (A.) Augustus. Volgens bericht uit HongkQng is te Hué eene omwenteling uitgebarsten. MADRID, 28 Augustus. AHet ministerie heeft zijn ontslag aangevraagd. De koning zal dezen middag te twaalf uren den heer Sagasta ten ge- hoore ontvangen. ALEXANDRIE, 28 Augustus. In het laatste etmaal overleden hier 12 personen aan cholera, onder welke zes Europeanen.

Leidsch Dagblad | 1883 | | pagina 2