LEIDSCH DAGBLAD. N\ 721G. Maandag 127 Augustus. A0. 1883. Tweede Blad. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden1*10. Frenr/ per post1.40. Afeonderlijke Nommers.0.05. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven- PRIJS DER ADVERTENTIE!!: Van 16 regels 1.05. Iedere regel meer 0.17|.' Grootere letters naar plaatsruimte, Voor het ineassee- ren buiten de stad wordt f 0.10 berekend. Z i n d e 1 ij k li o i d. Vreemdelingen die ons land bezochten, roemden de zindelijkheid, die zij in Holland waarnamen en die blijkbaar op hen een aangenamcn indruk maakte. De boerenstand verwierf ook een deel van hun lof. Kwamen zij des zomers op hunne stallen, dan von den zij die in eene nette bergplaats van kaas her schapen en niet weinig verhoogde dat persoonlijk bezoek hun dunk over do zindelijkheid van behan deling van dat ook in den vreemde zoo gewilde zuivelproduct. Met hot grootste genoegen vergezelden zij den landman naar de gras- en klaverrijke weiden, waar zij zijn kostelijken veestspel zagen. Ook in den winter toonden zij zich ovenzeer opgetogeD, daar zij dan de doelmatigheid der opstalling prezen en te gelijk de zindelijkheid, die daarbij in 't oog viel. En de veehouders zei ven zijn zoo overtuigd dat die lof werkelijk verdiend is, dat zij u, zoodra gij eonigszins met hen in kennis zijt gekomen, ver zoeken eens te komen „bouwen", en 't lachje van tevredenheid om hun mond als gij uwe ingenomen heid betuigt met wat gij ziet, is het voldingend bewijs dat zij uw gunstig oordeel wel verwacht hebbeD. En gelijk bij den boerenstand, zoo gaat hot immers ook in de burgerkringen, waar men iederen nieuwen bezoeker niet alleen ontvangt in 't beste vertrek, maar hem ook naar de overige kamers leidt, om hem een dunk te geven van de rn;me of geriefelijke woning, ja maar ook om hem van de zindelijkheid getuige te doen zijn, die allerwegen betracht wordt. Wij zija niet zoo dwaas hierin ijdelheid te zien, integendeel wij achten de betrachting der zindelijk heid een deugd, die in 't belang der volksgezond heid niet genoeg kan gewaardeerd worden. Trouwens er is een onafscheidelijk verband tus- schen zindelijkheid en volksgezondheid. De frissche lucht, die wij in eene reine omgeving inademen, is een gewichtige factor, zoo niet de gewichtigste, voor onze gezondheid. Hoe meer de zindelijkheid aller wegen en door een ieder wordt behartigd, des te minder is 't gevaar, dat de volksgezondheid zal verstoord wordeö, terwijl, integendeel, waar onrein heid heerscht, allerlei gevaarlijke ziekten haar ont staan kunnen viuden. Eu waar deze zich vertoonen, is öe beste maatregel om de volksgezondheid te verbeteren, de bron te zuiveren, waaruit zij hare voodiDg verkregen, want de smetstoffen, door on reinheid teweeggebracht, zullen, bij verdwijning van de bron, ook dra hare uitwerking verliezen. Is zin delijkheid alzoo van algemeen belang, inzonderheid ia de zoo ruim mogelijke betrachting dier deugd een noodzakelijk vereischte, nu in Egypte en Britsch- IndiS, maar voornamelijk in 't eerstgenoemde land, de cholera tal van slachtoffers maakt. Quarantaine maatregelen zijn nuttig en worden dan ook genomen, maar deze zouden op zich zelve weinig bateD, in dien do lucht ten gevolge van onreinheid bezwangerd ware met schadelijke, verpestende uitdampingen. Vandaar dat de gemeentebesturen van regeerings- wege zijn aangeschreven voor reinheid en zindelijk heid te wakeD. Een heilzame maatregel, waarin wel niemand belemmering der persoonlijke vrijheid zal knnnen zieD. Hoewel onze natie - gelijk wij reeds zagen - gunstig bekend staat om hare zindelijkheid, is er nochtans wel eene zaak, die zij zelve anders wenschte, maar die des ondanks toch, althans in de meeste gemeenten, nog niet veranderd is, omdat de Regeering zelve meent dat zij niet het voorwerp van hare zorg is en vele gemeentebesturen oene dergelijke meening schijnen te huldigen. Wij bedoelen: het drinkwater. In de steden wordt daarin door pompen - water leidingen zijn nog schaarsch - voorzien, maar geven die alle zuiver, goed water? Worden de pompen, welke slecht water leveren, wel gesloten of laat men die in sommige gemeenten niet bestaan, ten einde geen kosten te veroorzaken? En hoe is het ten platten lande gesteld Zijn er geen gemeenten, zelfs in Holland, waar de privaten direct uitloopen op sloten - die weer met loopend waterrivier of wetering, in verband staan - en daartnsschen zelfs stoepen, waar men de vaten wascht, ja wat nog erger is, waar men water uitschept, dat men drinkt of bij de bereiding van spijzen gebruikt? Al die vragen, mochten ze ontkennend kunnon beantwoord wordenMaar onze verkregen inlichtin- tingon zijn, helaas, van dien aard, dat in gemeen ten, waar men zou verwachten dat voor goed drinkwater zou gezorgd worden, nu en ton allen tijde deze zaak nooit ter harte genomen is. Politic-maatregelen worden in voldoende mate genomen, maar zo strekken zich op vele, zoo niet de meeste plaatsen, niet tot hot drinkwater uit, en zoo blijft, hoe zindelijk men in de woningen en stallen of op d9 kleeren ook zij, toch eene oorzaak bestaan, die bij 't onverhoopt uitbreken van cholera terstond eene bron kan worden van verspreiding dier ziekte. Vrees is ja eene slechte raadgeefster, maar on verschilligheid omtrent een zoo gewichtig volksbe lang als 't drinkwater is niettemin onverantwoor delijk. Er is reeds door geneeskundigen op gewezen, hoe schadelijk het eten van onrijp ooft is. Waarom wordt het, waar 't verkocht wordt, op de markt of io de groentenwinkels niet, eveDals elders slecht vleesch of bedorven visch, in beslag genomen en verwijderd Hiermee dient evenmin gewacht. Dralen zou noodlottige gevolgen kunnen hebben. Bedenken wij zoo 't een en ander, dan blijkt het dat de commissiën, die van gemeentewege be last zijn of worden met maatregelen te nemen in 't belang dor volksgezondheid, eene hoogst gewich tige taak hebber. Mogon zij zich daarvan in al haar omvang kwijtenDo dankbaarheid van alle weidenkenden zal gewis hun loon zija. En waar overheid en ingezetenen samenwerken om alle oor zaken op te heffen, die eene epidemie kunnen be vorderen, daar zal zij niet gemakkelijk kunnen ont staan, en oDlst-aat zij niettemin ergens, voorzeker geen zoo groote uitbreiding kunüen erlangen, als wel het geval is, waar alles verzuimd wordt, wat do lessen der gezondheidsleer voorschrijven te doen. LEIDEN, 25 Augustus. Sedert eenigo dagen mogen we ons eindelijk in het zoolang verbeide fraaie zomerweder verheu gen. Het is wel laat, maar hot spreekwoord zegt: beter laat, dan nooit! Na de warme dagen met hunnen gewonen arbeid, Dooden de koelere avonden than3 meor tot rusten en genieten in de schoone natuur uit. Dat die zomersche dagen echter niet vele meer zullen zijn en het tegenwoordige seizoen ten einde loopt, werd ons reeds herinnerd door de aankondig'mg van den datum waarop het laatste der acht Zomerconcerten zal plaats hebben. Het zevende is reeds gegeven. Toch zal het niet slechts bij dit ééae concert blijven. Immers de heer Couvée is zoo welwillend don inteekenaren nog een concert aan te bieden. Hij vond daartoe aanleiding in het 45-jarig bestaan dier zomerconcerten. En niet zonder grond! Want behalve dat met eere op deze muziekuitvoeringen mag worden teruggezien, is het wel waard zolk een jubileum - als men Tfc zoo noemou mag - niet on opgemerkt te laten voorbijgaan. Hot behoort in het muzikale leveu tot de zeldzaamheden. Diegenen onzer stadgonooten, welke er recht toe hebben, zullen dan ook zeker gaarne van de invitatie gebruik maken. Daarenboven wordt hun de gelegenheid open gesteld een nog grooter kunstgenot te smaken: de geheele koninklijke militaire kapel wil er zich een week later doen hooren, doch daarvoor moet eerst voldoende ingeschreven zijn. Wie zou er aan durven twijfelen dat zulks niet geschieddeEvenals vroeger, zullen er nu ook zelfs wel velen gevonden worden, die, zonder lid der zomerconcerten te zijn, op de lijst teekenen. Men helpt er een goede inrichting mede steunen en profiteert te gelijk van de schoone muziek. Moge den heer Völlmar met zijne musici dan ten duidelijkste blijken hoe hun jaarlijksch terug- keeren op Zomerzorg wordt op prijs gesteld I De collecte voor de scholen met den Bijbel heeft opgebrachtte Leiderdorp f 335.211/,, te Noord- wijk f 25.20 en te Katwijk f 209.27. De verjaardag van den Prins van Oranje werd in de residentie van overheidswege in herinne ring gebracht door het ontplooien der vlaggen van de voor d9n openbaren dienst bestemde gebouwen. Ook uit de woningen van tal van ingezetenen wap perde de driekleur. Het garnizoen maakte heden ochtend reeds te 9 uren in het Malieveld de ge bruikelijke parada, welke geïnspecteerd werd door geDeraal-majoor Queysen en gecommandeerd door jhr. Klerck, kolonel-commandant van het regiment grenadiers en jagers. De minister van binnenl. zaken heeft benoemd in de commissie in Z.-H., in het najaar 1883 belast met het afnemen der examens ter verkrijging van de akte, bedoeld in art. 56, onder A, van de wet van 17 Aug. 1878, tot lid en voorzitterden school- schoolopziener in het district Rotterdam: tot leden: de schoolopzieners in het district Dordrecht en in de arrondissementen Schiedam, Dordrecht en Delft; tot leden-plaatsvervangers: de schoolopzieners in hot district 's-Gravenhage en in de arrondissementen 's-Gravenbage, Rotterdam, Gorkum, Woerden en Sommelsdijk. Als voorlooper van de gewone jaarlijksche parlementaire stukken is reeds in druk verschenen het koloniaal verslag van 1883 voor zoover Suri name betreft. De inhoud van dat verslag is echter in hoofdzaak reeds bekend uit de mededeelingen en statistieken door de Surinaamsche bladen in den aanvang van dit jaar openbaar gemaakt. Uit dit verslag blijkt tevens dat het in het voornemen van het koloniaal bestaar ligt om in 1884 eenige particuliere scholen in Suriname samen te trekken tot één gouvernements-school voor meer uitgebreid lager onderwijs. De onderwijzers op die school zullen dan door het Gouvernement worden bezoldigd, terwijl de schoolgelden aan de koloniale kas zullen ten goede komen. Met zekerheid meent het Hbl. te kunnen mededeelen dat van het plan om in den herfst in den jachttijd op het kasteel „Berg" terng te koe ren en er eenigen tijd te vertoeven, door Z. M. is afgez;en. De terugkeer is bepaald op het begin van dön aanstaanden zomer. Gedurende het ver blijf van Z. M. zal het standbeeld van 'sKonings vader, Willem H, dat op kosten des lands te Parijs is vervaardigd, reeds gereed is en uitermate vol doet, worden onthuld. Roeds is men te Maastricht druk iu de weer om het vijftiende eeuwfeest van Servatius, patroon dor stad, dat op 13 Mei 1884 invalt, op luister rijke wijze te doen vieren. Giften worden ingeza meld om in de hoofdkerk een blijvend gedenkteeken op te richten te zijner eere, namelijk het Hooge Altaar dat in acht tafereelen zijn levensloop ver melden zal. Baitengewone feestvieringen ztfllen alsdan plaats hebben, opgeluisterd door het vieren der overige roomsche kerken, het tooien der straten, door schitterende diensten, door de tegenwoordig heid van kerkvoogden en nooit geëvenaarde pro cession. enz. enz.

Leidsch Dagblad | 1883 | | pagina 1