N°. 7215. Zaterdag 125 Augustus. A0. 1883. Avond-editie. LEIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 8 maanden1.10. Franc per post1.40. Afzon,i jrlykc Nommers0.05. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER AD VERTESTIEN: Vaa 16 regels 1.05. Iedere regel meer 0.17$. Grootere lettere naar plaatsroimte. Voor het ineassee- ren bniten de stad wordt 0.10 berekend. LEI3IEM, 24 Augustas. Met -welwillende medewerking van mevrouw Martha Van Ophemert-Schwencke, der Rotterdam- scbe opera, van den heer H. Doesburg als violist eu een geacht stadgenoot als pianist, zal do heer Jéröme Samsson, uit Hamburg, morgenavond op Zomerzorg een concert goveö, nadat hij reeds in verschillende plaatsen hier te lande is opgetredeü, o. a. te Nijmegen, waar zijn fraai geluid en goede voordracht volgens de daar verschijnende courant de algemeeno goedkeuring wegdroegen. Te 's-Bosch deed hij zich op eene matinëe musicale der lieder- tafel „Oefening en Uitspanning" hooren. De Prov. Nb. on 's-Hert. Crt. zegt dienaangaande dat niet iedere bariton over een stomvermogen beschikt, dat zoowel don tenor als den bas Dabij komt en onze compo nisten bobben gezorgd voor een aantal romancen, meer geschikt voor midden-stemmen, waaruit de heer Samsson een goede kenze heeft gedaan. Een vijftal stukken - als bisnommar „Rheinliod" - droeg de zanger er voor, waarmede bij zeer veel genot schonk. De tweede lijst van bij prof. Buys Ballot ter opsporing van de „Varna" ingekomen giften of toezeggingen van 25 en hooger wijst een cijfer aan van 26,396.601/,, waaronder uit Leiden van J. S. J. 25, E. F. v. d. S. B. 25, J. G. ƒ100, L. W. E. R. en W. v. d. V. 110, H. G. v. d. S. B. 25 en W. G. d. B. K. 50. Met de eerste lijst bedraagt het totaal nu 64,816.301/2. Gedurende de tweede helft der maand Juli zijn aan het postkantoor alhier bezorgd de volgende brieven, welke wegens onbekendheid der geadres seerden niet besteld konden worden: J. Koot, Van der Meulen, R. Beeking, Amster dam; D. Mulder, Borgen op Zoom; P. Hoefnagel, Deventer; wed. TimmermansVelsheim, Gorkum; Prinsenborg, 's-GravenhageJ. v. Heinege, Har derwijk; C. A. D. Hendriks, Leiden; J. Bakker, Onderdeudam; A. Visser, Rotterdam; L. Duiven voorde, Warmond; P. v. Hamersfeld, Wassenaar; Den Bos, St.-Oedenrode. Briefkaarten: Bach, D. Kors, Sehnouck, Amsterdam. Frankrijk: Albert, Parijs. In de gisteren gehouden gemeenteraadszitting van Utrecht heeft de ondo qnaestie der scheiding van hot Leidsche Jaagpad langs den Rijn baar be slag gekregen: Leiden en Woerden krijgen het ge deelte Jaagpad in Zuid-Holland, Utrecht dat in Utrecht gelegen. Utrecht betaalt daarenboven aan Leiden 4090.65 en aan Woerden 79.74 sinds de laatste afrekening. De scheiding geschiedt ten ge- nooge van alle partijen en Utrecht is daarenboven gebaat door van dien lastpost af te zijn. Vroeger was dit zaakje zeer winstgevend, doch in den laatsten tijd gaf het weinig meer. De gemeenschap had meer dan twee eeuwen, sinds 20 September 1663, ta8schen de drie gemeenten bestaan. Bij de door den luitenant-kolonel, directeur der artillerie-stapel- en constructie-magazijnen te Delft, gehouden aanbesteding van 5 stuks brand spuiten N. M. met toebehooren, 10 stel zuig- buizen in 3 stukken voor brandspuiten O. M. en 20 stuks zuigerbekleedsels van pompleer voor brand spuiten O. M. was minste inschrijver de beer B. J. Oleff, te Leiden, voor 4566. Het rappoit van den hoofdingenieur van den provincialen waterstaat Van der Vegt over de waterverversching van 's-Gravenhage is in druk verschenen. Daarin wordt betoogd dat Delfland het voor verversch'mg der Haagsche grachten noodige water kan verschaffen in ruimen zin, zonder den boezem van dat waterschap te benadelen. Het ontwerp, thans door dezen deskundige voor gesteld voor graohtverversching, is het graven van een nieuw kanaal in liec noordwestelijk deel der stad, waarvan de richting nagenoeg overeenstemt met die van het uitwateringekanaal, door den archi tect-directeur voorgesteld, en dat eindigt aan zee, tns8chen 's-Gravenhage en Loosduinen. Een stoom- gemaal, met sluis, is aan de stadszijde ontworpen en een sluis met tweo openingen zon het kanaal aan het zeeëinde afsluiten. Alleen gedurende het badseizoen zal de werking van hot stoomgemaal noodig zijn. Gedurendo den overigen tijd des jaars kan door natuurlijke loozing voldoende waterver- versching worden verkregen. De kosten worden begroot op 14 ton. Mooht Delfland zich tegen dit plan verzetten, dan adviseert de ontwerper dat 's-Gravenhage pogingen aanwende om met zijne onmiddellijke omgeving tot een water schap te worden verheven, geheel afgescheiden van Delfland. Het plan laat overigens ruimte voor een rioolstelsel voor de nieuwe wijken en het nut er van zal vermeerderen bij aanleg van het ontworpen scheepvaartkanaal tusschen 's-Gravenhage en Delft. Door het kiescollege bij de Nederduitsche Hervormde gemeente te 's-Hage is gisteravond tot predikant beroepen ds. F. Yan Gheel Gildemeester, to Dalfsen. In do gisteren gehouden zitting van den ge meenteraad van Rotterdam is van B. en Ws. inge komen eene aanboveling voor de benoeming van een dokmeester voor het drijvend droogdok. Daarop zijn geplaatst de hoeren Chr. Montiju, dokmeester van het Koninginnedok te Amsterdam; J. M. K. Pennink, civiel-ingenieur te Nijmegen, en P. Holm, werktuigknndige te Amsterdam. Tevens stellen B. en Ws. voor, de jaarwedde te bepalen op 1800. Naar men verneemt, zal met 1 November de haven IJmuiden door de opening der lijn Yolzen IJmuiden aan het algemeene spoorwegnet worden aangesloten, eene zaak van groot bolang, niet het minBt voor de visscherij. In den strijd ora den eereprjjs, den zilveren lauwerkrans, uitgeloofd door het gemeentebestuur van Bassum, tasschen de Vlaardingsche schutterij en de Ycreeniging „Eendracht" van Amsterdam, is laatstgenoemde overwinnaar gebleven. De Amster dammers behaalden 252, do Vlaardingers 244 pun ten. De corpsprijzen zijn uitgereikt en de schiet wedstrijd is afgeloopen. De heer Yolck meldt dat de „Ellida" eer gisteren vertrokken is. Het vertrek word mogelijk gemaakt door de cautie der Arasterdarascbe Bank, die hiertoe in staat gesteld werd door hetodeposito van den heer Buys Ballot en docr de bijdragen van de regeering en van particulieren. De Bank deed zulks belangeloos. Het instituut heeft gemeend het niet bij de „Ellida" te moeten laten en is daarom bezig het stoomschip „George" te charterenwaar schijnlijk kiest dit zee a. s. Zaterdag uit Archangel met den last, om op do Westkust van Waigatz te landen en over land do Karazee te bereiken, als de toegangen tot die zee gesloten blijven. De onder handelingen zijn te danken aan den heer Kramp, die het instituut reeds vroeger belangrijke wenken gaf omtrent Rusland en die du, niettegenstaande do berichten van onzen consul te Archangel, nog dit schip met behulp der firma Schaezler te Amster dam en Fontaines te Archangel wist meester te worden. De heer Buys Ballot, vertrouwende op zjjne landgenooten, bleef opnieuw borg voor de vracht en de heer Huygens, scheepsbouwmeester te Amster dam, voor do assurantiepremie. Dat men zich dos spoedig beijvere deze kloeke mannen te steunen. De laatste verschenen aflevering van het „Lex'con der Toonkunst" van mr. H. Viotta bevat de mededeeling dat de heoren Frans Coenen,F. Gerns- heim, Richard Hol en Dan. Be Lange, „ten gevolge van versohil van opinie aangaande de door den redacteur gegeven critiek van de Maatschappij tot bevordering der Toonkunst (blz. 667 der vorige aflevering)" niet meer als medewerkers aan deze uitgaaf wenschen beschouwd te worden. Dio bladzijde bevat o. a. het volgende: „Den hoogsten bloei heeft de Maatschappij tot bevordering der Toonkunst bereikt in het fljfc perk 185060, onder het bestuur van dr. J. J» Viotta en dr. J. P. Heye. Nog tijdens het leven van laatstgenoemde echter begon zjj te kwijnen, en heden is zij nog slechts een schim van hetgeen zij eertijds was; want al zijn haar geldmiddelen in goeden staat, en al geven sommige barer af- deelingen nog teekenen van leven, er gaat geen bezielende kracht meer uit van de Maatschappij tot bevordering der Toonkunst; de wijze waarop zij uitvoering geeft aan de bepalingen van art. 1 harer wet is niet overeenkomstig de eischen des tijds; haar invloed op de muzikale wereld ten on zent is zeer gering, en de belangen der Neder- landsche kunstenaars heeft zij uit het oog verloren. Dit laatste blijkt ten duidelijkste uit het feit, dat in het jaar 1875 eene nieuwe vereem'ging werd opgericht, die zich ten doel stelt bepaaldelijk de Nederlandsche toonkunst to bevorderen, hetgeen toch oorspronkelijk wel niet het hoofddoel der Maatschappij tot bevordering der Toonkunst, maar toch een voorwerp harer aanhoudende zorgen was." Dr. H. Fr. Jonkman, in Afrika, is door den gemeenteraad van Amersfoort met 13 van de 14 stemmen benoemd tot leeraar in de natuurweten schappen aan de Hoogere Burgerschool met 5-jarigen cursus aldaar. De minister van binnenlandeche zaken brengt ter kennis van belanghebbenden dat met 6 Oct. de betrekking van leeraar in de gymnastiek aan de R. H. B.-school met vijfjarigen cursus te Assen te vervallen is. Jaarwedde 600. Zij die voor deze betrekking in aanmerking wenschen te komen, gelieven zich vóór of uiterlijk op 4 Sept. aan te melden bij den inspecteur van het middelbaar onder wijs, dr. A. T. Van Aken, te 's-Hage. De Staatscourant van heden bevat de wet van 12 Juni 1883, waarbij worden aangewezen de perceeleD, die ten behoeve van den aanleg eener 12 meter brcede straat door verbreeding en ver lenging van de Priusestraat van den Prinsessewal tot aan het Kerkplein te's-Gravenhage, ten algemeenen nutte, in het publiek belang en ton name van de gemeente 's-Gravenhage zullen worden onteigend. Z. M. heeft den adjudant des Konings, den kol. jhr. F. M. B. Alewijn, van den grooten «taf, vergunning verleend tot het aannemen en dragen van het commandeurskruis der Leopolds-orde, hem door den koning der Belgen geschonken. Gemeugd Nieuws. Een driejarig jongetje viel gisteravond in do Koolgracht. Ongetwijfeld zou de kleine om gekomen zyn, als niet een ooggetuige van het ongeval zich te water had begeven. Hjj slaagde er in het jongetje nog in leven op het droge te brengen. In den nacht van 22 op 23 dezer ia te Boskoop van de sohnit gevallen en verdronken H. Yan Straaten, oud 22 jaar, wonende te Ter Aar. Een lijn van de sleepboot willende grijpen, had hij het ongeluk voorover in de Gouwe te vallen. Men leest in het „Yliegend blad van Amsterdam" over de brandkast van Jannetje Strnik Men herinnert zich dat Jannetje Struik de brand kast van Woudhuizen niet groot genoeg achtte om er hare millioenen in te bewaren, en daarom, met veel drukte, bij de heereo Landré en Glinderman eene Chatwood-brandkast kocht met letterslot. Die brandkast werd eerst naar Woudhuizen gebracht, doch verhuisde later naar het „Bible-hotel." Later werd de kast in 't Heeren-Logement verkocht, be-

Leidsch Dagblad | 1883 | | pagina 1