K°. 7214. Vrijdag 24 Augustus. A0. 1883. Avondeditie. leidsch dMblad. PRIJS DEZER COURAST: Voor Leiden per 3 maandenf 1.10. Franr* per post1.40. Afzon.firlijke Nommers.0.05. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADVERTENTIES Van 16 regels f 1.05. Iedere regel meer 0.17}. Grootere letters naar plaatsruimte. Voor het ioeassee- reo buiten de stad wordt f 0.10 berekend. LEIDEN, 23 Augustus. In de hedennamiddag gehouden gemeenteraads zitting waren tegenwoordig de heeren De Kan ter, voorzitter, De Fremory, Hartevelt, Bool, Yan der Zweep, Bredius, Juta, Damsté, Zaayer, Yan Dissel, Dercksen, Yerster, Scheltema, Doneer, Zaalberg, De Goeje en Driesseo. Afwezig met kennisgeving de heer Knappert. Yan de regelings-commissie voor hot in de vol gende maand alhier te houden Orientalisten-con- gres is een verzoek ingekomen om de Stadszaal te mogen gebruiken of om een subsidie gelijkstaande met den huurprijs van genoemd lokaal, en een zelfde verzoek van het bestuur der Burgcrzang- vereenigïng „Oefening baart Kunst" tot het geven van eene uitvoering op 3 October a. s. Tot bet onderzoek van de geloofsbrieven van het nieuwbenoemde lid van den gemeenteraad, den heer De Geus, werd door den voorzitter eoDe commissio benoemd, bestaande uit do heeren Bool, Van der Zweep en Bredius, die, na zich van dat onderzoek te hebben gekweteD, bij monde van eerstgenoemde tot toelating adviseerde, waartoe zonder hoofdelijke stemming werd besloten. Op gelijke wijze werd aan mr. F. Was, onder dankbetuiging voor de bewezen diensten, eervol ontslag verleend als secretaris van het college van curatoren en aan dr. J. C. Vollgraff als conrector van het gymnasium. Evenzoo word gunstig beschikt op het verzoek vau G. Dea Haan om aan den Hoogen Rijndijk een duiker te leggen, op dat van C. J. Leembruggen tot dsmping van een gedeelte sloot aan den Zijl singel en op dat van de directie der Zuid-Holland- sche Bierbrouwerij om voor het perc3el aan de Breestraat een kelderingang te maken. Ten aanzien van hot laatste verzoek, dat in de vorige vergadering naar aanleiding van de opmer king van den heer Yerster dat er reeds een kel dergat was, werd aangehouden, deelde de Voorzitter mede dat het ingestelde onderzoek heeft deen zien dat de directie door eene vergissing gemeend heeft dat ze de vergunning reeds had verkregen te gelijk met de gunstige beslissing van het Dagelijksch Be stuur om een veranda te mogen plaatsen. De rekening van de ontvangsten en uitgaven der gemeente over 1882 word met algemeene stommen goedgekeurd. B. en Ws. onthielden zich van mede stemming. Wegens het daartoe onvoldoend getal overblij- vondo leden moest de behandeling der rekening van het Stedelijk Werkhuis over 1882 opnieuw tot eene volgende vergadering worden uitgesteld. Voor de levering van 86S blauwe paardedekens ten dienste van het departement van koloniën waren minste inschrijvers de heeren Gebr. Van Wijk eD Co. alhier voor f 7770. Er bestaat gelegenheid tot verzending dor cor respondentie naar Nieuw-York door middel van het stoomschip „Maasdam", van Rotterdam ver trekkende. Ten postkantore alhier moeten do brieven enz. uiterlijk Vrijdag-avond om halfzes bezorgd zijn. De drukte op het terrein te Bussum, waar de vereeniging „Een Doel" haren schietwedstrijd houdt, neemt met het fraaie weder sterk tce. De uitslag der volgende cstegorieëu van corpswedsfrij- deu was, volgens het verslag van de Amsterd., als volgt: Categorie B (dienstdoende en rustende schutte rijen, 200 pas): lste prijs, gouden medaille, uitge loofd door de wedstrijdgevende Vereeniging: dd. schutterg Vlaardingen, die er eerst later was bijge komen, met 239 punten; 2de prijs, zilveren dito, uitgel. door dezelfde Vereeniging: dd. schutterij Den Haag, met 234 punten; 3de prijs, bronzen dito, nitgel. door dezelfde Ver.: dd. schutterij Am sterdam, lste bataillon, met 232 punten. Categorie Ca (sckerpsch ut terscorpsen en Weer- baarheids-vereenigingon, 200 pas)lste prijs, gouden medaille, von de wedstrijdgevende Vereeniging: „Eendraoht" van Amsterdam, met 256 punten. Om den 2den prijs, den zilveren, en den 3den, den bronzen, moeten „Oranje-Nassau" van Den Haag en „De Zwijger" van Utrecht kampen, die beiden 252 punten behaalden. „Pro Patria" en de „Schorp- schutter8vereenigiDg", beiden alhier, behaalden res pectievelijk 238 en 224 punten. De heer M. Buchli Fest, predikant bij de Nederdaitsch Hervormde gemeente te Hillegom, vierde gisteren het feest zijner 25 jarige Evangelie bediening in deze gemeente, Door den fcerkeraad en het college van kerkvoogden en notabelen word hem namoDs de lidmaten als geschenk aangeboden een fraai kameramenblement, benevens een met zilver gemonteerd album, waariu de namen der gevers. De ingezetenen lieten van hunne belang stelling in den feestdag blijken door het uitsteken der nationale vlag. De uitslag van de te Haarlemmermeer ge houden verkiezing voor een lid van den gemeente raad is dat eene herstemming moet plaats hebben tusschen de heeren A. Pruissen en F. L. Faa*-, die respeotieveljjk 166 en 104 stemmen van de 340 uitgebrachte geldige stemmen bekwamen. Verder bekwamen nog stommen de heer A. G. Voordendag 68, H. Van Dalen 1 en N. J. Immink 1. Bij de Evaog.-Luth. -gemeente te Bodegrave is beroepen de heer D. Snijder Jr., hersteld pred. te Den Helder. Ds. Dokking te Schoonhoven heeft het beroep naar de Herv. gemeente te Haarlemmermeer aan genomen. Het concert, door eenige dames- en heeren dilettanten Dinsdag-avond ten voordeele van Frederika Keyl in de Knrzaal te SchevenÏDgen gegeven, was buitengewoon geanimeerd. Ook het ondje kan te vreden zijn; want een aardig potje tegen den winter, ook tegen dien des levens, is haar ten deel gevallen. Men ontvaDgt nit vertrouwbare bron het be. richt dat het schip „Ellida", tot opsporing van de „Varna", in zee is. Gisteren is to Goes na eene langdurige ziekte overleden mr. Jean Henri De Laat De Kanter, oud lid van de Tweede Kamer en gewezen schoolop ziener in het district Goes. De heer De Kanter was een man van groote bekwaamheid en scherpzinnig heid. Vooral op het gebied van onderwijs bracht hij zeer veel tot stand. Ook als rechtsgeleerde hoeft do overledene zich naam verworven. Volgens mededeeliog van de Fransche regee ring zal van 1 Deo. 1883 tot 1 Mei 1884 te Nice eene internationale tentoonstelling van voortbreng selen van landbouw, Dijverheid en schoone kunsten gehouden worden. Een decreet, door den prosident der Fransche Repnbliek op voordracht van den minister van koophandel genomen, heeft de lokalen, voor de internationale tentoonstelling te Nice bestemd, als donaue-entropot aangewezen. Al de Fransche spoorweg- en scheepvaartmaat schappijen, zoomede de meeste buitenlandscbe maat schappijen, hebben eene verlaging van 50 pet. op haar tarieven toegestaan, voor do voortbrengselen die voor do tentoonstelling zijn bestemd. Do verschil.ende bescheiden tot deze tentoon stelling betrekking hebbende kunnen in de bnreolen van het ministerie van koophandel te Parijs worden De aanvragen om toelating moeten gericht zyn tot den commissaris-generaal der tentoonstelling te Nioe. De belooniDgen zullen door eene internationale jury werden toegewezen. (SL-Of.) Met hot oog op de wenachelijkheid om den duur der preventieve hechtenis voor militairen zoovoel mogelijk te beperken, is door den minister van oorlog overwogen, welke maatregelen zouden kunnen worden genomon om tot het beoogde doel to geraken. Daartoe is een onderzoek ingesteld betreffende de vraag, of de bepalingen van het koninkljjk besluit van 16 November 1818, lett. N 2, door de plaatselijke- en garnizoens-commandanten wel stipt worden nagekomen. Dat onderzoek heeft den minister geleid tot eene uitnoodiging aan de commandeerende officieren dor militaire arrondisse menten, om er nauwkeurig op toe te zien dat de plaat selijke en garnizoens-commandanten in hun arron dissement z:ch stipt houden aan het bepaalde, vol gens hetwelk zij verplicht zijn om in alle zaken, die zij meenen dat door den krijgsraad moeten worden berecht, te voren het gevoelen dienaan gaande in te winnen van den betrokken auditeur militair, waarbij tevens aan het oordeel van dezen laatste de vraag moet worden onderworpen, of de beklaagde al dan niet in preventieve hechtenis meet worden gehouden. De minister van koloniën heeft den heer S. Figée, doctor in de wis- en natuurkunde, gesteld ter beschikking van den gouverneur-generaal van Ned.-Indië, om te worden benoemd tot onder-directeor van het Magnetisch en Meteorologisch Observato rium te Batavia. Het stoomschip „Drente", van Rotterdam naar Java, arriveerde gisteren te Batavia. Z. M. heeft zijne keizerlijke en koninklijke hoogheid Karei Lode wijk Joseph Maria, aartshertog van Oostenrijk, benoemd tot grootkruis in de orde van den Nederlandschen Lesuw; - benoemd tot notaris binnen het arr. "Winschoten, ter standplaats de gemeente Sappemeer, K. F. Bode, candidaat- notaris to Loenen a/d. Vecht; - den tweeden luit. G. Nijpels, van het 2de reg. infanterie, in rang en ancienneteit overgeplaatst bij het wapen der infan terie van het leger in Ned.-Indië; - aan den ge- pensionneerden kapitein-ter-zee P. Swaan vergun ning verleend tot het aannemen en dragen der ver- sier8elon van ridder 3de klasse van de orde voor Maritieme Verdiensten, hem door Z. M. den Koning van Spaüje geschonken. Gemengd Nieuws. Over de manschappen - met de marke tentster incluis - dio morgenochtend per spoor naar de forten bij Utrecht zullen vertrekken, werd hedennamiddag om halftwee op het schuttersveld door den kolonel codo inspectie gehonden. Het corps muzikanten was er bij tegenwoordig en na afloop maakten zij eene militaire wandeling door de stad. Naar men verneemt, zullen a. s. Zater- dag ook de werklieden van den heer Damsté, sigaren fabrikant, op kosten van hunnen patroon de Amster- damsche tentoonstelling bezoeken. Zekere P. S., to Haarlem mermeer woon achtig, verkeerde jl. Maandag te Nieuw-Vennèp, hetgeen niet zelden gebeurt, in kennelijken staat van dronkenschap en verzette zich zoodanig tegen den rijksveldwachter H., door schoppen, krabben enz., dat de hulp dor burgers moest W)rden inge roepen om hem in verzekerde bewaring te brengen. Te Rozenburg is een zuigeling, die 's nachts bij de moeder sliep, door verstikk'ng om het leven gekomen. Voor het gerechtshof te'a-Gravenhage verscheen gisteren als beschuldigde de zoon eener gegoede burgerfamilie te dier stede, een jongmensch, dat reeds onderscheidene veroordeelingen onderging

Leidsch Dagblad | 1883 | | pagina 1