Het water van al de openbare pompon te Zevenbergen en aan den Zevenbcrgsclien Hoek is bij scheikundig onderzoek ongeschikt bevonden om als drinkwater te worden gebruikt. Blijkens een te Dordrecht ontvangen bericht uit Yianen, is de korporaal Do S., van het corps pontonniers, deel uitmakende van de compagnie die op weg was naar de groote manoeuvres, over boord gesl. en en verdronken. Het ongeval had nabij Leksmond plaats. Het lijk van den drenkoling is nog niet opgevischt. Sedert Zondag-morgen halftienis te Dordrecht vermist eeu knaapje van ruim 10 jaren, gekleed in een bruin kieltje met witten kraag er op, donkergrijze bukskin broek en rijglaarsjes. Het bind zou naar de R.-K. kerk gaau, doch is daar niet geweest. Het behoort tehuis op de Hel lingen, Nieuwen Binnenhof No. 192. Zij dieeeDige inlichtingen kunnen geven, zullen de ouders zeer aan zioh verplichten. (D. Crt.) Op de badplaats Etretat is hot ver boden, wanneer de zee stormachtig is, zonder lijn, die door zwemmeesters wordt vastgehouden, in zee te gaan. Een Amerikaan wilde zich aan dit regle ment niet onderwerpen en met geweld had men ©en riem om zijn lichaam gedaan, waaraan de lijn was vastgemaakt. Toen de Amerikaan in zee was, deed hij toch zijn zin on maakte het koord los. Na eenige oogenblikken werd hij door een hooge zee medegeBleopt en buiten staat tegen de krachtige golven te worstelen, begon hij om hulp te loepen. Twee eerste zwemmers deden een stevig koord om het lichaam en gingen den drenkeling te hulp. Zij hadden het geluk hem nog bij tijds te vatten en aan het strand te brengen. Nauwelijks nad de Amerikaan zich hersteld of zjjn twee redders wierpen zich op hem en dienden hem een dnchtig pak slaag toe voor zijne eigenzinnigheid. Te Parijs moet zich thans een Poolsch ©delman bevinden, die gekomen is om van den Staat niet minder dan 280,000 livres te eischen, welke een zijner voorouders aan Lodewijk XIY ge leend zou hebben. Tot hiertoe hield men Genua voor de geboorteplaats van Columbus. Het schijnt thans te zijn geconstateerd, dat de groote ontdekker hot licht zag te Calvi op Corsica. Het 1ste nummer van „Paris-Ischia" zal 26 Aug. verschijnen. De voornaamste teekenaars en anteurs van Parijs hebben bijdragen gezonden. Het nummer zal 1 fr. kosten, maar er zullen exem plaren van 20, 10 en 5 fr. worden verkrijgbaar gesteld. In ons land is de heer Allort De Lange te Amsterdam namens het comité met den verkoop belast. Toen de atoomboot „Persévérance" van de firma Van Haenen en Co., te Antwerpen, van Lobith zou afvaren, werd een ontzettende knal gehoord; het stoomschip sloeg uiteen en zonk voor een groot deel dadelijk. Men meent dat de stoom ketel is gesprongen. Onmiddellijk kwamen de machinist, twee stokers, de stuurman, twee matrozen en twee ambtenaren uit Emmerik, die mot de be waking van de lading waren belast, om. De gezag voerder Kern werd zwaar verwond en stierf in den namiddag in het hospitaal; zjjn schoonmooder en twee kinderen, die op het voorschip waren, hetwelk niet zonk, daar hot vaartuig waterdichte schotten had, kwamen met den schrik vrijzijn vrouw had hij te Antwerpen achtergelaten om weldra haar huisgezin vermeerderd te zien. Een gedeelte der lading, bestaande uit petroleum, werd aan den oever van den Rijn op verschillende plaatsen opgevischt. Op den Boulevard Bonne Nouvelle te Parijs kreeg een huisschilder twist met zijn kameraad. Na eone korte worsteling gelukte het den schilder zich los te wringen on diende hij zijn tegenstander een hevigen messteek toe. Toon daarop eenige voorbijgangers naderden nam hij de vlucht. De gekwetste overleed reeds op weg naar het hospi taal, terwijl zijn moordenaar eenige uren later werd gevat. Een kassier van de Fransche Bank te Parijs heeft zich door een pistoolschot van het leven beroofd. Wat hem hiertoe dreef is onbekend en te meer verwondering wekt het, wijl hij een zeer ge lukkig echtgenoot en vader was. Te Fays-Billot zijn zes personen door het gebruiken van champignons vergiftigd. Een van hen is reeds overleden, terwijl de vijf overigen op het uiterste liggen. Te Tribia, op het eiland Sicilië, is dezer dagen een treurig drama afgespoeld. Zekere Maria Cianciala en Giacoma Batlaplia beminden elkander in 1879, toen de laatste onder de wapenen geroepen werd. Nog een jaar hielden beiden brief wisseling, tot deze gestaakt werd. Het meisje vond intusschon een andoren vrijer en in September 1). huwde zij zekeren Tommasso Di Ciro. Iu Januari jl. keerde Battaglia van den dieast naar zijne woonplaats terug en scheen niet te weten wat er van zijn vroeger meisje geworden was. Doch het vuur smeulde onder de asch en brak weldra uit. Vergezeld van zijn broeder en vier anderen begaf hij zich naar de woning van Tommasso en eischto deze op. Maria, kwaad vermoedende, wilde tusschen- beide komen, toen zij door Battaglia doodgestoken werd, terwijl de anderen haar man vermoordden. Te Rome is een kinderdief gepakt, juist op het oogenblik, dat bij een 3-jarig meisje wilde wegvoeren. Hij zou aan de woede van het volk, dat hem in de Tiber wilde verdrinken, niet ontkomen zijn, zoo do politie hem niet ontzet en achter slot en grendel had gebracht. BUITENLAND. Frankrfik. De „National" meldt, dat vele SpaaDsehe uitge wekenen gevraagd hebben in het Fransche vreem denlegioen te worden ingelijfd. Den 6der. September a. s. zal te Parijs het standbeeld van La Fayette onthuld worden, welke plechtige handeling de ministers van oorlog en van buitenlandsche zaken, een vertegenwoordiger van den president der republiek, de gezant on de con sul-generaal der Yereenigde Staten van Noord- Amerika en vele parlementsleden zullen bijwonen. Dit standbeeld is het eerste dat officieel is opge richt ter eere van La Fayettes nagedachtenis. Een officiéél telegram uit Ïïaï-Pong van den 13den constateert, dat tot op dien datum te Tonkin geen belangrijk krijgsbedrijf had plaats gevondeD. De „Liberté" vermeldt de ïnstructiën waar mede admiraal Galiber naar Madagascar vertrekken zal. Zijn eischen zijn drieërleierkenning van Fransch protectoraat over de Noordwestkust van het eiland, behalve de haven Majunga; vergunniDg voor Euro peanen om grondbezit te hebben op het eiland; en een schadeloosstelling van ééa millioen. Op dit laat ste zelfs behoeft niet sterk to worden aangedrongen. Do eischen zijn zeer redelijk in vergelijking van den toon dien de pers eenige dagen geleden aannam. Een deol der Spaansche opstandelingen van Badajoz, 101 man, is te Cherbourg aangekomen, waar zij door de Fransche regeeriDg geïnterneerd zullen worden, gelijk te Montauban geschied is met de vluchtelingen uit Spanje, die aldaar op Fransch grondgebied kwamen. De Fransche regeering heeft in dat opzicht geenerlei aanmerkingen te hooren, maar wel ten aanzien van den heer Zorrilla. Spaüje verlangt dat hem, die als de aanstoker van den opstand beschouwd wordt, het verblijf in Frankrijk ontzegd zal worden, ten minste hot verblijf in Frank- rijks zuidwestelijke grensprovinciën. Do republikein- sche bladen in Frankrijk daarentegen verlangen van de regeering dat zij het „heilige a9ylrecht" eerbiedigen zal, te meer omdat het hier een repu blikein geldt, die zich tegen „een Bourbonsch wan bestuur" verzet. Zij betoogen dat eene verbanning om politieke redenen gelijk staat met eene vermomde uitlevering en zelfs nog erger is dan eene uitlevering, wanneer alle Staten dat voorbeeld volgen en de verbannene alzoo van het eeüe land naar het andere gejaagd wordt. De „France" vraagt bovendien: „Wat zou onze regeering antwoorden, als de Duit- sche regeering morgen akte nam van onze toegeefe- lijkheid jegens koning Alfonsus en de verbanning of interneeriDg verlangde van dezen of genen Elzas- ser, nadat wij zelvon lichtvaardig zulk een prece dent gegeven hadden?" Uit een ontvangen telegram uit Madrid moet men opmaken, dat de Fransche regeering aan de Spaan sche reeds een weigerend antwoord gegeven heeft. DuitschlancL Voor de herfst-manoeuvres van het Duitsche leger zal de keizer van een aantal gekroonde hoof den omringd zjjn. De woelingen in zjjne provinciën zullen koning Alfonsus van Spanje de gelegenheid ontnemen er bij tegenwoordig te zijn; maar men verwacht den konmg van Saksen, dien van Servië en dien van Beieren. Uit Engeland komen de prins van Wales, de hertogen van Edinburg en Cambridge. Verwacht worden voorts de kroonprins van Por tugal, grootvorst Wladimir van Rusland, do groot hertogen van Hessen en Baden, en bijna al do kleinere Duitsche vorsten, dia hot standbeeld der „Germania" moeten komen inwijden. De „Reichsanzeiger" bevat de oproeping tot de zitting van den Bondsraad tegen den 27sten dezer, en van den Rijksdag tegen den 29sten. Groot-Britannië. In hot Lagerhuis verklaarde de heer Chamber lain dat hij niet geloofde dat voorstellen aan de vreemde mogendheden, betreffende euikerpromiën, thans vrucht zouden opleveren. Het Hoogerhuio verwierp met 52 tegen 32 stem men in tweede lezing het wetsontwerp op de Iersche kiezerslijsten, eu met 46 tegen 31 stemmen het oprichten van een ministerie in Schotland. Het nam in derde lezing de wet op de patenten van uitvin ding aan. De regeering trok in het Lagerhuis haar wets voorstel op de hoven voor strafrechterlijke appcl- len in. In het „Foreign Office" had gistermiddag de samenkomst van de gedelegeerden ter Donau con ferentie plaats, onder voorzitterschap van lord Gran ville, ter ratificatie van de conventie. Ofschoon de afgevaardigde van Turkije en nog een andere afgevaardigde nog geen volmacht had den ontvangen om te teekenen, hebben de andere leden geteekend. Er is alzoo geen noodzakelijkheid tot eene nieuwe vergadering van alle afgevaardigden. België. De groote schietwedstrijd te Brussel is geopend. De deelnemers vormden op den Boulevard der Senne een feostelijken stoet. Tegen één uur stonden zij op de Place Dailly geschaard en verscheen de koning in hun midden; hij hield eene revue en werd naar het gebouw van het schietterrein geleid, waar hij verwelkomd werd met eene toespraak,, waarin de spreker, majoor De l'Eau, o. a. in her innering bracht dat do koning als kroonprins in 1858 de opening van den eersten schietwedstrijd aldaar had bijgewoond en dat aan den toenmaligen minister Rogier, naar wien de eerste der thans te houden wedstrijden genoemd werd, het eerste toen gehouden concours te danken was. De koning antwoordde en verklaarde den wedstrijd voor ge opend. Des avonds werd aan de voorzitters der buitenlandsche schietvereenigingen en aan een aantal andere genoodigden door de regelings-commissie een maaltijd aangeboden; lord Ranelagh, comman dant van het Queens Westminster-regiment, ant woordde voor Engeland op den toost, aan de buiten landers gewijd; de heer Ovignour, van Rijsel, voor Frankrijk, en kolonel Koight, commandant van de Rotterdamsche schutters, voor Nederland. Te twee uren dos namiddags werden er wedrennen in het Boïs de la Cambre gehouden. Rusland. De studenten te Warschau zullen met het eerst volgend semester beginnen uniformen te dragen; de andere universiteiten in Rusland zullen nog een semester uitstel genieten. Zij die uit beurzen stu- deoren worden militair ingedeeld, en van inspecteurs voorzien, die op hun zedelijk gedrag te letten zul len hebben. Later zullen zij ook in groote regee- ringsgebouwen worden gehuisvest, zoodat aan het officiëele der wetenschap niets ontbreekt. Telegrammen. CAIRO, 21 Augustus. In het etmaal dat dezen morgen te acht uren eindigde, kwamen te Cairo 3 cholera-sterfgevallen voor, in de provinciën 193. LONDEN, 21 Augustus. Te Treosky, in het zuiden van Wales, had een ontploffing in eene steenkolenmijn plaats. Dertig personen kwamen om. PARIJS, 21 Augustus. De krachten van den graaf van Chambord nemen snel af. De nacht was onrustig, de zieke ljjdt hevige pijnen. ALEXANDRIE, 22 Augustus. Heden zijn drie honderd man Egyptische gendarmerie Daar Sauakim gezonden om de orde te herstellen onder de Be doeïenen, die in opstand zijn en zich bij den valschen profeet hebben aangesloten. BERLIJN, 22 Augustus. De „Norddeutache Allgemeine Zeitung" wijst op de buitensporige op- hitserij der Fransche pers tegen Daitschland en op de buitengewone heftigheid van de predikers der revanche, waardoor Frankrijk do rol speelt van den eenigen staat in Europa, die voortdurend den vrede bedreigt. Het blad laat hierop de opmerking volgen dat zulk een toestand niet kan voortduren zonder den vrede ernstig in gevaar to brengen, want hoe hooger de vloed der hartstochten, door eene gewetenlooze agitatie voor verschillende doel einden onvermoeid opgezweept, stijgt, - des te minder kan men vooruit zieo of, en hoelang die vloed binDen de dijken van den uiterlijken vrede kan worden gehouden.

Leidsch Dagblad | 1883 | | pagina 2