K°. 7213. Donderdag 23 Augustus. A0. 1883. LEIDSCHg§|§ DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: ▼oor Leiden per 8 maanden1.10. Frtoco per post.1.40. lirooderlflke Nommers.0.05. Avond-editie. 1LE35BENI, 22 Angnstos. Ter verkiezing van één lid voor den gemeenteraad alhier waren bij de gebonden stemming ingeleverd 998 stembriefjes, waarvan er 13 van onwaarde werden vorklaard, zoodat het aantal geldige stem men 985 bedroeg en de volstrekte meerderheid 493. Hiervan werden uitgebracht op mr. H. Van der Hooven 579 en op den he:rF. J. Los 396 stemmeD, zoodat verkozen is mr. H. Yao der Hoeven. Verder bekwamen de heeren: H. L. A. Yan Campen 6 stemmen, A. Hoorn, L. C. Quant, J. Schoondermark Jr. en J. Yan Kampenhout ieder ééne stem. De Amerikaansche christen-zanger Philip Phillips, die eenigen tijd zich dagelijks te Amster dam liet hooren, en du eenige andere steden be zoekt, hoopt in het begin der volgende maand ook te Leiden een avond te zingen, Volgens het Weekblad van minder courante of inconrante fondsen van Broekman en Honders werden gedurende de afgeloopen week de oprichters-aan- deelen Kijnl. stoomtram noch aangeboden Doch ge vraagd; de aandeelen spoorweg Leiden-Woorden gevraagd tot 60 pet. en aangeboden tot 70 pet.de aand. Rijnl. stoomtram gevraagd tot 64 pet.de aand. Kon. Nederl. Grofsmederij te Leiden gevraagd tot 100 pet.; de aand. Leidscho Duinwatermaat schappij aangeboden tot 122 pet.; de aand. Leïdsche Broodfabriek gevraagd tot 190 pet.; de aand. straatweg en vaart Gouda—Bodegrave gevraagd tot 15 pet. De collecte, gehouden aan de huizen der inge zetenen te Benthuizen ten behoeve van de school met den Bijbel, heeft opgebracht de som van f 54 74 b. Aan den gemeenteraad te 's-Hage is door B. en Ws. ingediend de gemeenterokeniDg over 1882. De ontvangsten bedroegen f 5,188,006.49|, zoodat bet afgeloopen jaar een batig slot oplevert van f 633,191.85. Het uitzondering van de be lasting op de ongebouwde eigendommen, waarvan de 10 opcenten iets minder dan in 1881 opbrach ten, hebben zoowel de opcenten op de gebouwde eigendommen als die op de personeele belasting en do uitkeering van het 4/5 der Rijks-personeele belasting een beduidend hoogere opbrengst gehad dan waarop was gerekend. Ook do hoofdelijke omslag was gunstiger dan in 1881. De indirecte belastingen brachlen ruim f 57,632 meer op dan in 1881, doch daar aan het vergunningsrecht alleen in 1882 f 58,774 is ontvangen, blijkt dat de overige rechten minder hebben opgebracht. De kosten van het lager onderwijs, waarvoor vergoeding plaats heeft, bedroegen in 1882 ruim f 430,000. Dr. A. F. Bauduin, dirigeerend officier van gezondheid, chef van den militairen geneeskundigen dienst te 's-Hage, vierde heden het feest van zijn 40-jarigen werkkr'mg als officier van gezondheid bij het Nederlandsche leger. De minister van buitenlandsche zakon gaf gisteren een diner ter eere van den burgemeester van Amsterdam. Verschillende hoofden van depar tementen van algemeen bestuur en verdere leden van het corps diplomatique waren tot dezen maaltijd uitgenoodigd. Do Koningin heeft een blijk van belangstelling gegeven in de Heldring-gestichten, door daaraan een bezoek te brengen. Het eerst verscheen II. M. op Talitha Kami, waar do kinderen, voor het huis geschaard, eon driestemmig lied ter verwelkoming aanhieven, waarnaar H. M. welwillend luisterde. Daarop werd het gehoele gesticht doorgewandeld en droeg H. M. aan den directeur, d3. H. Pierson, op HD. ook naar de andere gestichten voor te gaan; Deze Conrant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. H. M. verlangde zooveel mogelijk alles te zien. liet Magdalen ah nis, een der opleidingshuizeD, de Vlnchtheuvel, het Asyl Steenbeek en Bethel wer den achtereenvolgens bezocht. Slechts de Chr. Nor maalschool voor onderwijzeressen en het andere opleidingsbuis moesten worden voorbijgegaan, daar wegens de vacantie de leerlingen, op één na, allen vertrokken waren. Behalve op Talitha vertoefde H. M. het langst op Steenbeek, doch betoonde in al de gestichten grooto belangstelling en onderhield zich met al de directrices en herhaaldelijk met ds. Pierson over velerlei, dat op den arbeid der chr. philanthropie betrekking had. Het bezoek duurde ongeveer anderhalf uur en word door het prachtigste weder begunstigd. Naar wij vernemen, beeft de commissie voor de grondwetsherziening hare werkzaamheden voor een bepaalden tijd geschorst, ten einde aan de leden eooige verpoozing te schenken. De 8ste algemeene vergadering der Yereeni- ging voor lijkverbranding zal te Delft worden ge houden op Zaterdag 22 September en hoofdzakelijk aan huishoudelijke aangelegenheden gewijd zijn. Naar men verneemt, zijn sedert eenige dagen aan enkele hoofdstations der Staatsspoorwegen en van den Hollandschen IJzeren-Spoorweg rondreis- biljetten door Italië verkrijgbaar gosteld. Zij zijn zestig dagen geldig en zoodanig ingericht, dat men Italië steeds langs een anderen weg verlaat, dan waarover de aankomst plaats had. De reizigers hebben do keus tusschen verschillende routes door Italië. Naar men aan het D. v N mededeelt, moet bij het bestuur van het Zeebad „Schevenïngen" het voornemen bestaan een tweede weldadigheids feest te geven op Donderdag 30 Augustus a. 8. Hetzelfde blad verneemt ook dat ter perse is: Een advies van dr. E. J. P. Jorissen, staats-procu- reur der Trarsvaalsche Republiek, over het rapport der finaDciëele commissie. De adelborsten der lsto klasse F. BaoduiD, J. A. M. Bron, W. Houwing en L. J. H. Willinge, behcoreDde tot do rol van Zr. Ms. opleidingeschip „Anna Fauwlowna", J. W. Van Aalst, J. Albarda, A. L. De Kruyff en P. J. Serlé, dienende aan boord van Zr. Ms. instructieschip „Marnix", worden met 15 September a. 8. op non-activiteit gosteld. - Z. M. heeft den majoor C. D. H. Sethe, van het. 4de reg. huzaren, op zijn aanvrage, op pensioen gesteld, en het bedrag van dat pensioen bepaald op f 1600; bij het wapen dor cavalerie benoemd tct majoor, bij hot 3do rog. hnzaren, den ritmeester J. C. Rijnbende, van den 6taf van het wapen, ad judant van den inspecteur der cavalerie; - met 1 Sept., benoemd tot kantonrechter-plaatsvervanger in het kanton Arnhem, mr. F. G. Canneman, ad vocaat en procureur te Arnhemde aanstelling van dr. A. H. G. P. Van den Es, rector van het gym nasium te Amsterdam, tot buitengewoon hoogleeraar in de paedagogiek en de Grieksche antiquiteiten aan de gemeentelijke universiteit aldaar, bekrachtigd met 25 Aug. aim J. W. Brouwers, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als burgem. van Margraten en daartoe benoemd C. J. H. Broers, secretaris dier gemeente; aan P. H. Hopper, met ingang van 6 Oet., op zija verzoek, eervol ODtslag verleend als leeraar aan de Rijks Hoogere Burgerschool te Assen; aan J. Arïens Kappers, te Sappemeer, met 1 Sept., op zjn verzoek, eervol ontslag verleend als scheol- opzioner in het arrond. Hoogezandgoedgekeurd de benoeming voor den tijd van één jaar van C. Z. Tadeima, burgemeester van Leek, tot secretaris dier gomcoote, alsmede dc benoeming van E. Dumon, burgemeester van Dea Ham, tot secretaris der ge meente Den Ham, en heb aan H. W. Greven, bur gemeester van Doornspijk, op zijn verzoek, verleend eervol ontslag als secretaris dier gemeente bekrach- FRIJS DER ADYERTE NTIEN Tui 16 regels 1.05. Iedere regel meer 0.171» Grootere letters naar plaatsruimte. Voor het inctssee- ren buiten de stad wordt f 0.10 berekend. tigd; den heer P. Heering, laatstelijk predikant bj de Protestantsche gemeente te Pasoeroean, in Ned.-Inöië, thans met verlof hier te lande, op zijn verzoek, met 1 Sept., eervol uit 'a lands dienst ont slagen, met toekenniög van pensioen; als bewijs van hooge tevredenheid over de militairen die zich in Af joh op 29 od 30 Dec. 1882 en op 4 Jan. 1883 bij verschillende ontmoetingen met de vijan- dolijke benden hebbon onderscheiden, benoemd tot ridders 4de kl. der Militaire Willemsorde den ser geant der infanterie G. R. Bazzoni en den faselier J. Groothuizen; bepaald dat bij afzonderlijke dag orders, zoo in Indiö als in Nederland, eervol znllen worden vermeld de 2de luits. der infanterie (sinds bevorderd tot lsten luit.) P. A. Gallas, en G. M. Blcckman, de hoornblazer J. Grossbach en de fuse- liers C. Hoyoll en J. F. Peters. Gemengd Nieuw». Onder de leiding van majoor Hars- velt vertrok hedenmorgen om halfzes van hier het 2de bataljon der infanterie, waarbij het 4de was ingedeeld, per spoor naar de forten te Maiden, Muiderberg, 's-Gravenland enz., tot het houden der groote manoeuvres. Behalve door een groote menigte belangstellenden, werden de militairen uitgeleide gedaan door het muziekcorps van hnn regiment. Yrij dag-morgen a. s. zullen deze bataljons nog door een ander gevolgd worden. De werklieden van de firma M. Lan- gezaal Zoon en die der firma H. C. Langezaal, beiden op de Hooigracht alhier, werden heden door hunne patroons in de gelegenheid gesteld de Amster- damsche tentoonstelling te bezoeken. Door de politie alhier is een jong- mensch aangehouden, die in het boeit was van eenig lood, dat bij onderzoek bleek ontvreemd te zijn ten nadeele van zijn patroon. Onder een hoop oude kleeren werd in een kamer aan de Breestraat te 's-Hage een 4-jarig meisje gevonden, dat van honger schreide. Do cuders hadden de woning verlaten en de kleine ODverzcrgd achtergelaten. Een krankzinnige uit Delft, die onder geleide van een suppoost een uitstapje naar Seheveningon maakte, is daar aan zijn be waker ontsnapt en tot dusver niet teruggevonden. De ongelukkige is een 40-jarig heer, tenger van gestalte, korten blonden ringbaard en knevel, ge kleed in zwart phantasiepak met dito hoed, onder goed gemerkt S. S. De toestand van den stoker De Z., die bewusteloos op den spoorweg tnsschen Ede en Yeenendaal is gevonden en te Utrecht in het zieken huis vorpleegd wordt, is nog steeds zeer bedenkelijk, doch aanvankelijk bestaat er geen gevaar voor zijn leven. Zekere v. E., gewezen stationschef, thaDs te Arnhem woonachtig, is aldaar gearresteerd wogeDs oplichterij, wijl hij, zonder daarmede belast te zijn, met eene lijst bij de ingezetenen rondging, om liefdegiften voor het weezeDgesticht te Neer bosch in te zamelen, en de golden daarvan ten eigen bate aanwendde. Do ju81itie nit Arnhem hoeft zich naar Zelhem begeven, teneinde een onderzoek in te stellen naar een aldaar vermoedelijk gepleegden incord op een man, wiens lijk in een sloot is gevonden. Yan weg o de Deventer vélocipède- club „Immer Weiter" en de Zutfenschc club „Yires Acqu:rit Eundo", zal op 16 September a. 8. in de Worp te Deventer een wedren met snelwielers gehouden worden. YerschiHende prijzen en premiën zijn daarvoor beschikbaar gesteld.

Leidsch Dagblad | 1883 | | pagina 1