LEIDSCH DAGBLAD. N°. 7211. Dinsdag 21 Augustus. A0. 1883. J i.-«sas PRIJS DEZER CODEAST: ▼oor Leiden per 3 maandenWW f 1.10. Fran® per post1.40. Afzonderlijke Nommers.0.05. Deze Courant wordt dagelijks, met nitzonderiBg ran Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADVERTENTIES: ▼an 10 regels 1.05. Iedere regel meer 0.17$. Groetere letten naar plaatsruimte. Voor het incasseer ren buiten de stad wordt 0.10 berekend. vond-editie. Offloiëele EennlsgeTlngen. Vergadering ran den Gemeenteraad van Lelden op Donderdag 23 Aug. 1883, des namiddags te twee uren. Punten Ier behandeling: 1*. Onderzoek van de geloofsbrieven van benoemde leden van den Gemeenteraad. 2®. Verzoek van mr. F. "Was, om eervol ontslag als secre taris van Curatoren van het Gymnasium. (144) 3®. Idem als voren van dr. J. C. Vollgrafï als conrector van het Gymnasium (145) 4U. Idem van G. Den Haan, om een duiker te leggen. (143) 5®. Idem van C. J. Leembruggen, tot demping van een gedeelte sloot. (143) 6®. Idem van de Directie der Zuid-Hollandsche bierbrou werij, om een kelderingang te maken aan de Bree- straat. (131) 7®. Rekening van de ontvangsten en uitgaven der gemeente over 1882. (139, 146, 147 en 160). 8°. Rekening van bet Stedelijk IVerkhuis over 1882. (124) LEIBES, 2O Augustus. Door het DagelijkBch Bestuur is aan den ge meenteraad overgelegd een voorstel van de comm. van fabr., betrekkelijk eene regeling der betrek king van hoofdopzichter bij de gemeentewerken, waarbij in overweging wordt gegevenlo. te bepalen dat een der opzichters der gemeentewerken den titel zal voeren van hoofdopzichter; 2o. de bezol diging van den hoofdopzichter vast te stellen op een minimum van ƒ1200'sjaars, bij ijverige plichts betrachting telken jare mot 100 te verhoogen, totdat een maximum van f 1500 zal zijn bereikt; en 3o. te benoemen tot hoofdopzichter der gemeen tewerken, den opzichter bij dien tak van dienst G. Looman. Omtrent de verzoeken van G. Den Haan, om een duiker te leggen aan den Hoogen Rijndijk, van C. J. Leembruggen, tot het dempen van een ge deelte der Singelsloot, en van C. Blansjaar, ter be- koming van gemeentegrond aan den Zijlsingel en tot het rooien van een boom, adviseeren zij, onder overlegging van de rapporten der comm. van fabr., is gunstigen zin. Op de verzoeken van mr. F. Was, om eervol ontslag als secretaris van het college van curatoren van het Gymnasium alhier, en van dr. J. C. VoH- graff, om ontslag als conrector aan dezelfde inrich ting van ondorwijs, hebben B. en Ws. mede geen bezwaar, zoodat zij in overweging geven dit eervol te verleeneD, het laatste met ingang van 1 Novem ber a. s. Bij de in Noord-Brabant te houden groote manoeuvres is als chef ingedeeld de officier van gezondheid 1ste kl. J. H. Gentis, te Leiden. Tot leeraar in de natuurlijke historie aan het gymnasium en de H. B.-S. te Winschoten is be noemd de heer W. W. Schippers, alhier. Ook het concert op Zomerzorg door het Hon- gaarsch Zigeuner-Orkest gegeven was Zaterdag avond bijzonder goed bezocht. Wel een bewijs dus dat de eerste uitvoering aan het publiek voldaan heeft en voor de afwezigen een aansporing was er nn nog van te profiteeren. Het ontbrak dan ook ditmaal weer niet aan applaus. Werden de walsen en polka's, en ook de „Traviata- Ouvertnre" bijzonder toegejuicht, niet het minst was dit het geval met het door den directeur ge componeerde „Fischerlied" met viool en cimbaal solo, dat dan ook nog eens herhaald werd. Met het „Wien Neerlandsch Bloed" werd de uitvoering besloten. Hedenmiddag ontvingen we per Hollandsche mail, via Napela, de Indische bladen alleen van II Juli. De heer v. Yl.(oten) bespreekt in het Dbl. v. N. de vraag: Waar de Nntskweekechool voor bewaar8choolhouderes86n te vestigen? Gelijk men weet, is dat ter algemeene vergade ring nog niet beslist, maar aan het nader overleg van het bestnnr overgelaten. Wie den genialen inval gehad heeft, er jnÏBt Haarlem vooraan te geven, weet de heer v. Yl. niet. Bijtender spot was echter niet wel mogelijk. „Haarlem!" zegt hij, „waar wij, vanwege „Volks onderwijs" en andere belangstellenden, jaren lang steeds tevergeefs bij de meerderheid van den ge meenteraad en zijn scheutigen leider hebben aan geklopt, om er een of meer degelijke bewaarscho len voor minvermogenden van gemeentewege te zien oprichten; waar ten slotte die leider zich zelfs niet geschaamd heeft te verklaren, dat „een stad als Haarlem" - gelijk hij er zich anders Bteeds met veel ophef over uitlaat, de hoofdstad van een der hoofdprovinciën, en die dns waarlijk wel een voor beeld ten goede, in plaats van ten kwade mocht geven nietbij machteis, haar bewaarschoolstelsel op de hoogte van den tijd te brengen"!! Uit kortswijl mag men daarom den naam van Haarlem genoemd hebben, in ernst valt er zeker niet aan te denken. Er is echter een andere stad, en die 't den heer Yan Yl. verwondert, dat ter ver gadering niet meer op de voorgrond gesteld Ib, vooral na 't geen er door den heer HaanBtra, in de laatste weken, omtrent geopperd werd, die, zijns inziens, de meeste aandacht op dit pnnt vordert: Leiden. „Daar bestaat", zoo vervolgt de heer v. Yl., „reeds eene uitnemende kweekschool, en het Nnt zon dns, voor heel wat minder geld dan anders vereischt wordt, deze, door een belangrijke subsidie, tot de hare kannen maken. Voornamelijk omdat er een tweede elders naast te vestigen, ook naar de op merkingen van den heer Haanstra, niets dan geld verspilling is. Waarom zijn die behartenswaar- dige opmerkingen op de Nntsvergadering zoo geheel bijna zonder invloed gebleven? 't Ware zeer te wenschen dat zij, aan wie thans een keuze te doen zal vallen, er zich nog door lieten leiden. Laat het Nnt in onderhandeling treden met hen, van wie de Leidsche school is uit gegaan en nog uitgaat, om haar op overeen te komen voorwaarden tot Nntsschool te maken. Zoo zal men, zonder overmatige geldelijke uitga ven, eene deugdelijke instelling, ter herinnering aan 'teerste eeuwfeest der Maatschappij, vanwege die Maatschappij verder kunnen beheeren, en daarmee 't verlangen tevens beantwoord zieB, door de alge meene vergadering bekrachtigd, om een Nuts- kweekschool voor bewaarschooiondorwijzeressen te bezitten." Bij de heden gehouden openbare verkooping van cokes in partijen van 100, 50, 10 en 5 hectoli ters, waren de hoogste prijzen 37, 18.50, 3,80 en f 2de laagste 36, 18, 3.-70 en 1.95. Tot godsdienstonderwijzer-hulpprediker te Kaag en Abbenes (cl. Leiden) is benoemd de heer J. W. Niossink, te Zoutelande. De heer M. De Boer te Stellendam is benoemd tot onderwijzer te Aalsmeer. Te Wormerveer is voor de opsporing van de „Varna" bijeengebracht een eom van rnim 900. Het verslag in de Staatsconrant omtrent de verwachtingen van den oogst over 1883 in de prc- vincie Zuid-Holland luidt als volgt: Graansoorten. De berichten omtrent deze gewas sen zijn èn wat hoeveelheid èn wat hoedanigheid betreft, over het algemeen zeer bevredigend; er kan dan ook een belangrijk gunstiger uitkomst wor den verwacht, dan in 1882 is verkregen. In de Yijfheerenlanden, in Voorne en Patten en in andere deelen van dit gewest stond zoowel de tarwe en rogge als de haver gnnstig te veldein het We3tland wordt de toestand van deze producten als uitstekend geroemd. Eene eenigszins afwijkende uitkomst wordt ten aanzien van de haver verwacht op Overfiakkee en Goedereede; deze graansoort is aldaar licht en kort van stroo en hare opbrengst zal waarschijnlijk het middelmatige niet te boven gaan. Vlas. De mededeelingen omtrent dit gowas zijn minder bevredigend dan in het vorige jaar. De langdurige droogte toch in de maand April waa oorzaak dat op Voorne en Patten het gezaaide vrij kort was gebleven, zoodat dan ook slechts eene matige opbrengst zon worden verkregen; ook in den Hoekschen Waard werd eene middelmatige uitkomst verwacht; daarentegen werd het te Over fiakkee en Goedereede een goed gewas genoemd, blank en goed in den bol staande. Koolzaad. In Voorne en Putten was de verwach ting omtrent dit gewas veel gunstiger dan in 1882; van de meeste stnkken werd een bnitengewoon voordeelige opbrengst te gemoet gezien. In de overige deelen dezer provincie werd het niet noemenswaardig verbouwd. Hennep. Deze doet eene bnitengewoon voordeelige opbrengst verwachten: zoowel in de Alblasser- waard als in de Yijfheerenlanden staat zij uitmun tend te veld en znlien waarschijnlijk hoeveelheid en hoedanigheid de beste verwachtingen niet teleur stellen. Aardappelen. Algemeen kwamen omtrent dit be langrijk voedingsproduct de meest gewenschte be richten in. In alle deelen van dit gewest werd van de vroege soorten een goed beschot verkregen terwijl de verwaehtingen omtrent de latere soorten mede uiterst gunstig waren. Tot dusverre had uit sluitend in het WeBtland de bekende ziekte zich in het blad vertoond; de knol was tot nn toe ver schoond gebleven daarvan. Erwten en boonen. Erwten staan in het algemeen zeer goed te velde; zij beioven een goed gewas, hoezeer zij op Voorne en Putten nogal op belang rijk vele stukken door de luis waren aangetast. Dit was aldaar ook het geval met de boonen; niettemin werd van deze penlvrncht mede een flinke opbrengst te gemoet gezien. Boomvruchten. In vele jaren konden omtrent de vruchten niet zulke uiterst gunstige berichten wor den verstrekt als nn het geval is. Algemeen waren de boomgaarden best beladenvan appelen en peren - vooral van eerstgenoemden - zal een over vloedige pluk worden verkregenook de steen vruchten leverden eene bevredigende opbrengst. De drniven in het Westland beloven slechts eene mid delmatige opbrengst; de strenge vorst in denafge- loopen winter is oorzaak dat daarvan niet veel vrneht is uitgekomen. Hooi- en weilanden. Deze stonden in het West- land allerwegen naar wenseh; gras voor vee was er voldoende, terwijl reeds veel uitmuntend hooi is gewonnen. Dit was mede het geval op Overfiakkee en Goedereede. Ook uit de overige deelen werden ten opzichte der landerijen zeer bevredigende mede deelingen verstrekt. Veestapel. De toestand van den veeBt8pel blijft voortdurend te roemende zuivelproducten zijn van uitmuntende qnaliteit. Z. M. heeft bepaald dat zijne ordonnance- officieren, als zoodanig, bij uitzondering kannen be- kleeden den rang van kapitein of ritmeester, doch dat zij in dien rang slechts zullen knnnen genieten het traktement, dat hnn, in verband met hnnnen diensttijd als officier zonde toekomen in den rang van eersten luitenant van den generalen staf. Met ingang van 1 September aanst. zijn door den min. van marine, in alphabetische orde gerang schikt, benoemd tot adspirant-administratenr, de jongelingen: H. J. C. P. Yan Conwenberg, J. F. Van Heeckeren Yan Wa'.iën, J. Van der Hurk, J. M. Langlois Van den Bergh, L. J. Mouton en J. P. Zur Mnhlen. Z. M. heeft benoemd tot lid van de Alg.

Leidsch Dagblad | 1883 | | pagina 1