LEIDSCH DAGBLAD. Maandag 20 Augustus. A0. 1883. Tweede Blad. i\°. 7210. PRIJS DEZER COURANTS Fier Leiden per 8 maanden1.10. Franco per posL1.40. ▲ixooderiyke Nommers.0.05. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADVERTENTIES: Tan 16 regels 1.05. Iedere regel meer 0.17$.' Grootere letters naar plaatsruimte. Yoor het incassee- rea bniten de stad wordt 0.10 berekend. Een nienwe Kweekschool voor Bewaarschool- onderwijzeressen. Het voorstel van het hoofdbestuur der Maat schappij tot Nut van 't Algemeen, tot oprichling van een Kweekschool voor Bewaarschoolonderwijze- ressea, is, gelijk reeds werd gemeld, in de alge meen© vergadering aangenomen. Daarbij is niet bepaald Haarlem aangewezen, maar veeleer besloten om die school te vestigen op eene nader door het bestuur te bepalen plaats. Reeds eeDiga dagen vooraf was die oprichting in het Vad. besproken door den directeur der Kweek school tot opleiding van Bewaarschoolhonderessen te Leiden, den heer W. Haanstra. De heer Haanstra was niet met het plan ingenomen en meende dat de Bewaarschool dringender behoeften heeft dan een nieuwe inrichting tot opleiding van onderwijzeressen. Het kan niet ontkend worden dat er van lieverlede meer naar opgeleide onderwijze ressen wordt gevraagd, maar nog steeds is de aan vrage gering. De Kweekschool te Leiden b. v. heeft als regel gesteld geen onderwijzeressen te laten vertrekken tegen een salaris lager dan f 600 met vrije woning, een salaris dat niet hoog kan geacht worden als men bedenkt dat gedurende 3 a 4 jaar voor hare opleiding f 500 per jaar, plus zakgeld en kleeding, wordt besteed. Als men nu echter weet dat in de laatste jaren de Kweekschool aan de aanvrage heeft kunnen voldoen en er zelfs nu nog drie onderwijzeressen op een fatsoenlijke betrekking van hoofdonderwijzeres wachten, dan meende hij te mogen vragen: Waartoe die nienwe Kweekschool? De nienwe school zou over vier jaar twintig onderwijzeressen kunnen afleveren, bij welk getal zich natuurlijk die zouden voegen in Leiden, Rot terdam, Den Haag, Dordt en Groningen. Het ge volg van den dan verkregen overvloed zal onge twijfeld zijn daling van het bedrag der jaarwedde. En meent men dat die overtollige onderwijzeressen voorloopig als hnlponderwijzeressen aan de bewaar scholen kunnen worden geplaatst, de heer Haanstra bestreed ook die meening. De helpsters op de be waarscholen worden betaald met f 40 a f 200 en welk goed opgeleid meisje zon zich vernederen zulk een betrekking aan to nemen? Het gevolg zal zijn dat de meisjes zich voor het lager onderwijs zullen bekwamen en op deze wijze voor de bewaarscholen verloren zullen gaan. Maar niet het vormen van helpsters, die nage noeg onbezoldigd zijn, of van kinderjuffrouwen, of van onderwijzeressen bij het lager onderwijs kan het deel zijn van de op te richten Kweekschool! Alleen de 50 bewaarscholen, geheel of gedeeltelijk door het Nut onderhouden, staan der Maatschappij ten dienste; nitsluitend op haar kan invloed uit geoefend wordeD. Doch wat beteekent dit aantal voor de plaatsiog van jaarlijks twintig onderwijzeressen? De vraag rijst: Mag een zedelijk lichaam als het Nut jaarlijks twintig meisjes de wereld insturen zon der haar eenigszins de zekerheid te kuDnen geven, dat ze aan 't eind van drie jaren studie, gepaard met betrekkelijk aanzienlijke kosten, een betrekking zullen krijgen als onderwijzeres? Mag het zelfs een oproeping plaatseD, waardoor ouders worden verlokt om huu kinderen te zenden, zonder eenigen waar borg van een goede toekomst, maar rr.et groots kans op teleurstelling? En wijst men hier op Leiden 't welk hetzelfde heeft gedaan, dan luidt het antwoordLeiden heeft bijna geen meisjes opgeleid dan die, waarvoor de ouders zelf aanvraag deden. Men wist trouwens dat de enkele die men aldus verkreeg, nagenoeg zeker geplaatst zouden worden. Zal het Nut het verwijt willen ontgaan dat het ouders tot uitgaven verlokt zoüder dat hun dochters een toekomst hebben, dan diende het beurzen uit te schrijven en dan zon de Maatschappij zelve allicht de dupe worden. Het „geschenk aan de natie" zon wel eens een doellooze lastpost kunnen blijken te zijn. Er is, naar de heer Haanstra verder betoogde, tegenwoordig geen gebrek aan onderwijzeressen voor de bewaarscholen, maar wel gebrek, ja dringend gebrek aan hulp, 't geen niemand verwonderen zal, die weet hoe slecht de hulp betaald wordt en dat de helpsters behoudens op enkele plaatsen, op hoege naamd geen opleiding kunnen rekenen. Te Haarlem bezocht de heer H. o. a. de bewaarscholen en telde een twintigtal helpsters, die allen naar onderwijs en naar eenig vooruitzicht snakten. In die verbeterde opleiding der helpsters ligt het zwaartepunt der quaestie. "Wilde het Nutpractisch zijn, dan moest het daar zijne krachten aan wijden. „Er zou - aldus besloot de heer Haanstra - nog veel over dit onderwerp te schrijven zijn; het was ons echter alleen te doen den lezer te overtuigen van de waarheid der twee volgende stellingen: lo. Er is voorshands geen nienwe kweekschool noodig. 2o. Er moet in de eerste plaats gezorgd worden voor de opleiding van de helpsters, werkzaam in de verschillende bewaarscholen van ons land. En ten slotte. Wil men bovendien ietB doen voor de opleiding van bekwame hoofdonderwijzeressen, dan endersteune men een kweekschool als die te Leiden, door jaarlijks eenige beurzen beschikbaar te stellen voor onvermogende meisjes." LEIDEN, IS Augustas. De afdeeling Leiden en Omstreken der Neder- land8che Maatschappij voor Tuinbouw en Plant kunde, den lust voor vlug en goed werken bij aankomende jongens, die zich op het tuïnbouwvak toeleggen, wenschende aan te wakkeren, zal hen in de gelegenheid stelleD, om, in tegenwoordigheid van belangstellende leden, blijk van hunne bedre venheid in verschillende handgrepen te geveD. Jongens van 12 tot 18 jaren, die zich reeds sedert korteren of langeren tijd met het tuïnbouw vak bezighielden, ledeD, zoons, leerlingen of werk lieden van leden der afdeeling, worden daartoe uitgenoodigd. Zij, die hieraan gevolg willen geven moeten zich aanmelden bij den secretaris der af deeling, mr. W. D. Bosch, Rapenburg, uiterlijk op Maandag 20 Augustus. Zij zullen niet tegen elkander werken, maar elk afzonderlijk. Ook is het alleen de bedoeling, hen in de gelegenheid te 6tellen om te toonen wat zij iü een bepaalden tijd kunnen verrichten, en hoe zij zich daarvan kwijten. Yoor hen, die dit in eenig opzicht blijken te verdienen, zullen prijzen worden beschikbaar gesteld, geëvenredigd aan het gehalte van hun werk. Ter beoordeeliog daarvan zulien deskundigen worden uitgeüoodigd. Zij, die aan de eiscben der jury voldoen, ont vangen a. voor één vak een getuigschrift en 2.50 b. voor twee vakken een getuigschrift en f 5; c. voor meer dan twee vakkon een getuigschrift en f 10. Aan den avond van dien dag wordt een ledenvergadering gehouden, waarop de behaalde prijzen zullen worden uitgereikt. De werkzaamheden bestaan insnijden en steken van stekken, oppotten van joDge planten, verpotten verschillende veredclingenenteD, griffelen, ocu- leeren; aanbinden van planten en uitbinden van breed gekweekte planten. De werkzaamheden zullen plaats hebben in den tain van Zomerzorg, op Vrijdag 24 Augustus, van 10 tot uiterlijk 4 uren. Dezer dagen is gemeld dat de commissie voor de Grondwetsherziening in October a. s. met haren arbeid denkt gereed te zijn. Nog verneemt men dat het voorstel tot beslissing van de vraag of Grondwetsherziening noodzakelijk is, reeds in het aanstaande zittingjaar aan de Wet gevende Macht zal worden voorgelegd. Het groote liefdadigheidsfeest ten voordeele van de algemeene armen van 's-Gravenhage en Scheveningen op het Badhuis heden gegeven had te kampen met een vijand tegen wien de ijverigste zorgen eener directie niet zijn opgewassen: het weder. Er ontlastte zich een regenbai die urenlang aan hield en o. a. menig damestoilet bedierf. Waren de feestgenooten lang zoo talrijk niet, als het doel wenschelijk maakte, toch was het goed bezet aan het strand en was het tafereel daar vroolijk, opgewekt en vol afwisseling. Yoor de volksspelen was nogal concurrentie. Vooral het mastklimmen viel iu den smaak. Een klimmer schijnt er minder goed van afgekomen en naar beneden te zijn ge stort in bewusteloozen staat. Yoor het zakloopen was niet zooveel animo, dat was meer jongenswerk. Ook de knapen die niet wonnen hadden een voordeel boven velenin hun zakkostuum werden zij tenminste niet nat geregend. De ezelwedrennon waren spoedig afgeloopende grauwtjes, thans niet door stok of staartgedraai door hunne jockeys aangeprikkeld, schenen zich op hen te willen wreken en liepen volstrekt niet harder, eerder laDgzamer dan hun dagelijksch lot is. Daarentegen deden de Scheveningsche meisjes die in wijde sloffen moesten hardloopen haar best. Een twintigjarige schoone won den eersten prijs, tot groot verdriet van haar kleinere en jongere znsteren. Te 2 nren werden de prijzen uitgedeeld op het terras in een fraai met spiegels en groen getooide tribune, opgeslagen op de trappen van het karhuis voor de conversatiezaal. Een harmonie-concert op het terras luisterde deze feestelijkheid op, terwijl tegelijk een deel van het publiek in de kursaal hun kinderen een kindervoorstelling van den goochelaar D. T. Bamberg kon laten genieten. Een publiek bal op het strand zal van 4 tot 6 uren de dorpsjeugd, die niet bang is voor natte voeten, trekkeD, terwijl voor de avondfeesten groote toebereidselen worden gemaakt. Als het weer mee wil werken - en daarvoor begon langzamerhand wer kelijk nog eenige hoop te bestaan - dan kan de avond nog het liefdewerk ten volle bekronen. Het was te Kevelaar op het feest van O. L. V. Hemelvaart (15 Aug.) zoo overvol van bedevaart gangers dat velen geen onderkomen in de loge menten aldaar hebben kunnen vinden, zoodat de nacht onder den blooten hemel werd doorgebracht. Het Bond van Velocipedisten heeft in zijne te Utrecht gehouden vergadering met 10 tegen 7 stemmen fcesloteD, het woord velocipède te behouden en Diet de namen van rijwiel en wielrijder aan te nemen. Prof. Alberdingk TMjm had hun aanbevolen dit woord, door prof. De Vries aangegeven, over te nemen. Wanneer de dagbladen willen, kunnen zij het besluit der velocipedisten krachteloos maken: een weinigje attentie bij het nalezen van kopij of proef en over een paar jaar zijn er velocipèdes noch velocipedisten meer. (Arnh. Crt.) Den 15den September a. s. zal een deta chement troepen per „Burgemeester Den Tex" naar Iodië vertrekken; commandant de eerste luite nant Steinmetz; medegeleiders de tweede luitenants Loijsen Dillie en Peereboom. Het stoomschip „W. A. Scholicn" arriveerde Dondeidag van Rotterdam te Nieuw-York. Z. M. heeft met instandhouding van het militair pensioen van f 180 'sjaars, aan den eervol uit zijne betrekking ontslagen portier bij de inspectie dor draagbare wapenen te Delft, J. Nauta, van 1 Juli 1883, een tweede pensioen van f 62 'sjaars toegekend.

Leidsch Dagblad | 1883 | | pagina 1