IE I I)SC II DAGBLAD. K°. 7206. Woensdag 15 Augustus. A0. 1883. Avond-editie. PRIJS DEZER CODBAKT: Too* Leiden per 3 maanden1.10. Fwh» per post1.40, Afzonderlijke Nommers0.05. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. BBIJS DER AD VERTES TIESi Van 1—0 regels 1.05. Iedere regel meer 0.17$. Groolere lettere naar plaatsruimte. Voor het incasseer ren buiten de stad wordt 0.10 berekend. Ofücieele Kcnnl«sf©ringeiL PATEATBLAttEX. De Burgemeester, Hoofd van het bestuur der gemeente Leiden, brengt ter kennis van belanghebbenden, dat de patentbladen voor de gepatenteerden. wonende in de wijk IV, over het dienstjaar 1383/84, bij het College van Zet ters in een der vertrekken van het Raadhuis dezer ge meente, op vertoon van het aanslagbiljet, verkrijgbaar zijn, dagelijks des namiddags van één tot drie uren, en wel van Dinsdag 14 tot en met Zaterdag: 18 Augustas e. k., terwyl na het verstrijken van dien termijn de onaf gehaalde patentbladen ter uitreiking moeten worden afge geven aan de deurwaarders der directe belastingen, die voor hunne moeite mogen eischen tien centszonder meer. Leiden, De Burgemeester voornoemd, 13 Aug. 1883. DE FREMERY, Wetb., lo. Burg. De Burgemeester, Hoofd van het Gemeentebestuur van Leiden, brengt ter algemeene kennis dat op heden aan den ontvanger der directe belastingen alhier is ter hand gesteld een op den 13den Aug. jl. invorderbaar ver klaard kohier van het patentrecht, dienst 1883/84, wijken 7, 8 en 9 en restanten en herinnert voorts den belangheb benden aan hunne verplichting om hunnen aanslag op den bij de wet bepaalden voet te voldoen. Leiden, De Burgemeester voornoemd, 14 Aug. 1883. DE FREMERY, Weth., lo. Burg. LEIDËK, 11 Augustas. Hedennamiddag oütvingen we per Engelsche mail, 'via Brindisi, de Indische bladen alleen van 7 Juli. In den door de Amsterdamsche vereeniging „Claudius Civilis" uitgeschreven schietwedstrijd werden o. a. de volgende personeele prijzen op de banen behaald: Afstand 150 M., hoogst getal punten 3G: de heer J. Yan Byland alhier met 34 punten. Afstand 300 AI., hoogst getal punten 36: de heeren Th. Yan Evekink, W. YV. "Wickers Wierdsma en J. Yan Byland met 29 en W. J. Yan der Wijck met 28 punten. Ter benoeming van een onderwijzer te Schagen is de volgende voordracht opgemaakt: Yan 'tVeer te Oud-Karspel, Duyverman te Leiden en Yan Gulick te Vollenhoven. Tot hoofd der bijzondere school te Alontfoort is benoemd <le heer II. Houtman te Woubrugge. De heeren Yan Kempen te Voorschoten hebben aan den heer Struick, stationschef aldaar, als bewijs hunner tevredenheid over de wijze, waarop hij den handel ten dienste is, een fraaien geslepen kristallen sigarenetaDdaard, met zilver gemonteerd, op zwart- marmeren voet, ten geschenke aangeboden. Prins Albert van Pruisen bracht heden aan de internationale tentoonstelling to Amsterdam zijn afscheidsbezoek. Hedennamiddag was Z. K. H. te Scheveniogen terug. In eene der jongste zittingen van de Synode werd behandeld de conclusie van het rapport over eon voorstel van twaalf leden uit de classis van Goes om den studenten van de Vrije Univer- eiteit op gereformeerd n grondslag te Amsterdam dezelfde rechten toe te kennen als den studenten aan de Rijks-universiteiten en de Gemeentelijke in de hoofdstad, maar waartegen veertig leden uit die zelfde classis aanstonds een protest hadden ingeleverd, dat de Synode zulk een voorstel niet in behandeling mocht nemen. In verband hiermede werd het voorstel uitdeel. Bommel behandeld, de strekking hebbende om alle kerkelijk hooger onderwijs af te schaffen. Ten vori- gen jare waren dergelijke voorstellen ook bij de Synode ingekomen en breedvoerig besproken. De rapport-commissie kon zich dan ook niet onthouden om te wijzen op de lichtvaardigheid, dat men wederom, en dan nog wel ongemotiveerd, zonder oenige weerlegging van hetgeen ten vorigen jare was gezegd on besloten, die voorstellen had opge zonden. Zij kon dan eok volstaan met hare bezwaren kortelijk teresumeeren en verder naar de handelingen van verleden jaar te verwijzen. De overgroote meerderheid kon zich met de conclusie om het besluit ten vorigen jare geno men te handhaven, geheel vereenigen. Gingen er in de vergadering een paar stemmen op van sympathie voor gemelde universiteit en werd door hen ironisch te kennen gegeven dat de Synode toch in dezen volledige vrijheid zou laten, en de concurrentie openen, men besloot om daarop niet te antwoorden, ten einde zich niet in noodelooze herhalingen of debatten te begeven, die toch geen vrucht zouden dragen. Bovendien was het geen houding dat de Synode deze volledige vrijheid gaf, op aansporen van enkele personen, terwijl van den kant der Yrije Universiteit zelve de diensten in zake H. onderwijs niet der Synode waren aangeboden. Alet 15 tegen 2 stemmen werden dus de verzoeken afgewezen. Ia de 22ste zitting werd het rapport in behan deling genomen aangaande het voorstel van de cl. vergadering van Dordrecht om de benoeming der kerkeljjke hoogleeraren te doen plaats hebben door de leden van de prov. kerkbesturen uit een drietal, door de Synode opgemaakt, na ingewonnen advies der kerkelijke hoogleeraren. Een der leden der commissie, de heer Yan der Flier, had een ander voorstel gedaan, maar dat toch ook de strekking had, om de commissie van voordracht te laten ver dwijnen. De meerderheid van haar was niet van dit ge-- voelen, en stelde de vergadering voor, om bij het bestaande te blijven. En velen in de vergadering 8temdendaarmedein, Ieder van de genoemde botoren benoemde voor die commissie één uit hun midden dien zij daartoe hot meest geschikt achtten: sprak men van botsing, die er tusschen haar en de Sy node, welke uit hare voordracht de benoeming moet doen, soms was ontstaan, die botsing zon toch niet worden vermeden als aan de Synode eene geheel onafhankelijke benoeming zou verblijven. Het laatste stemden eonigen toe; want ook de Synode zou niet altoos eeno benoeming doen die allen beviel: de richting moest hier buiten gesloten worden. Alaar een andere vraag was het of juist het reglement niet de aanleiding was, dat die soms minder aangename verhouding tusschen haar en de Synode ontstond, of het wel goed te keuren was dat de Synode, het hoogste lichaam in de Kerk, aan een voordracht van een ander college is gehouden en of hot dus niet beter ware, om een commissie j wier optreden en arbeiden zoo zonderling in het algemeene raderwerk ingreep, te verwijderen. Daar het uur verstreken was, worden de beraad slagingen hierover uitgesteld tot eene volgende zit ting, waarin velen verklaarden niet in hot voorstel om do commissie van voordracht op te heffen, te willen treden, vooral omdat z'j juist is samengesteld met het oog op het doel: kerkelijke hoogleeraren te benoemen waarvan zij het drietal der Synode aanbiedt en dus zij die door de prov. kerkbesturen tot dat doel worden afgevaardigd, moeten geacht worden het best te kunnen beoordeelen wat de eisch der wetenschap en het belang der kerk in dezen medebrengen. Vandaar dat, al gaf het reglement recht dat ook ouderlingen daartoe benoembaar waren, de praktijk toch heeft aangetoond, dat men bij de keuze op hen het oog niet gevestigd had. In de Synode na zaten ook een zestal ouderlingen, die un wel uit de gedane voordracht konden medestommen, maar tot vorming van het drietal minder goed konden medestemmen, omdat zij niet theologisch waren gevormd. Toch bleven anderen hunne be zwaren van gebleken minder aangename verhou ding tusschen haar en de Synode, en van gebon denheid dezer laatste als hoogste lichaam in do Kerk, aaa de voordracht van een auder en lager college vasthouden; er werden verschillende voor stellen gedaan, om aan die bezwaren eenigszins te gemoet te komen; men kon zich toch daarin niet vinden, en toen de conclusie der rapport-com missie in stemming werd gebracht, om de gedane voorstellen tot opheffing der genoemde commissie niet aan te nemen, kreeg deze een meerderheid: met 10 tegen 8 stemmen werd zij aangenomen. De zaak blijft das zooals zij is. Het adres, aan de kerkeraden te richten ter op wekking om de a. s. geboortedagen van Luther en Zwingli godsdienstig te herdenken, werd na eenige bespreking zooals het door den hoogKoraar Offerhau8 was ontworpeD, met kleine wijzigingen vastgosteld. De heer Bergsma heeft voor zijne benoeming als sec.-Jid van den heer Feith in de Syn. Comtr.. be dankt, zoodat heden een nieuwe keuze zal moeten worden gedaan. Do commissie voor de grondwetsherziening ïb, naar men verneemt, reeds zoover gevonlerd, dat zij tegen October met hare taak geheel gereed denkt te zijn. '8 Rijks middelen hebben gedurende de n-aand Juli II. opgebracht f 7,744,717, tegen f 8,944,903 in Juli 1882, en gedurende de eerste zeven maanden van 18S3 f 56,972,011, tegen f 57,928,656 iu het zelfde tijdvak van 1882. Het 7/,, der raming be draagt f 60,619,518. Hot Vaderland doet uitkomen dat de laatste Zuid-Afrikaansche berichten het duidelijk maken,, dat de afzetting van dr. Jorissen in verband staat met de Transvaalsche Bank-concessie. Men krijgt den indrnk dat deze zaak van Transvaalsche zijde met weinig voortvarendheid en veel non-chalance is behandeld. Het rapport der Bank-commisaie formu leert geene bepaalde beschuldigingen tegen den heer Jorissen, maar uit het geheele stuk krijgt men den indruk dat het voornamelijk de daarin te berde gebrachte grieven zijn, die zjjn ontslag hebben te weeggebracht. Meer licht blijft zeker hoog6t ge- wenscht. Blijkens mededeeling van den heer Yolck is na gehouden conferentie met de deskundige com missie het Instituut besloten, het schip tot opsporing der „Varna" uit to zenden, zonder zeeofficier, omdat die officier te laat zou komen te Hammerfest, nl. 30 Augustus, om met succes werkzaam te kunnen zijn. Bij het vertrouwen op den ijver van onzen consul en de plichtsbetrachting van den kapt., den ijsloods en de equipage heeft men echter eene belooning van 35,000 gulden uitgeloofd aan het schip, dat onze reizigers opspoort, om den ijver in deze zaak meer te prikkelen. Dit bericht zal tevens geseind worden naar Noorweegsche havens en Archangel. De natie be- ijvere zich intusschen, voor de som in te schrijven, waarvoor prof. Buys Ballot borg bleef. Toezeg gingen kan men ook zenden aan den heer Volck te Utrecht. Zoodra bekend was geworden dat door den heer De Bruyne hot bevel zou wordon genomen over het Noordsche stoomschip ter opsporing der „Varna", meldden de oud-luitenant ter zee M. H. Speelman en de luitenant ter zee 2de kl. D. G. P. Van Hecking Colenbrander zich bij hem aan, om den tocht mede te maken. Door de Amsterdamsche af-Jeeling der koninklijke vereeniging: „Het Ned^rlandsch Tooneel" zal Vrij- - dag 17 Augustus eene wederopvoering van „Blonde Els" plaats hebben, waarvan de geheele bruto-ont- - vangst in handen gesteld zal wgriteq d? com~- missie van deskuudigen, die zal trachten de „Va^na,, op te sporen. De minister van binnenlandsche zaken brengt ter kennis van belanghebbenden dat de examens ter verkrijging van akten van bekwaamheid voor het middelbaar onderwijs en van de akten, ver meld in art. 65 der wet van 17 Augustus 1878

Leidsch Dagblad | 1883 | | pagina 1