K°. 7202. Vrijdag 10 Augustus. A0. 1883. Avond-editie. LEIDSOH ||8§ DAGBLADl PRIJS DEZER COURANT: ▼oor Leiden per 8 maanden..',,11111 f 1.10. France per post1.40. Afzonderlijke Nommers0.05. LEIDEN, 9 Augustus. Hedenmiddag ontvingen we per Nederlandsche mail via Marseille de Indische bladen van 2 tot en met 6 Juli. Volgens de „Indépendence Beige" zullen aan dr. Vollgraff, nieuwbenoemd hoogleeraar asn do Vrije Universiteit te Brussel, leerling van den be roemden Cobet, ook worden opgedragen de colleges in de geschiedenis der Nederlandsche literatuur, die thans door den hoogleeraar Alphonse "Willems gegeven worden. De heer Vollgraff zal die colleges in het Nederlandsch geven. Volgens het "Weekblad van minder courante of incourante fondsen van Broekman en Honders werden gedurende de afgeloopen week de oprichters-aan- deelen Rijnl. stoomtram noch aangeboden noch ge vraagd; de aandeelen spoorweg Leiden-Woerden gevraagd tot 60 pet. en aangeboden tot 70 pet.; de aand. Rijnl. stoomtram gevraagd tot 64 pet.; de aand. Kon. Nederl. Grofsmederij te Leiden gevraagd tot 100 pet.; de aand. Leidsche Dninwatermaat- schappij noch aangeboden noch gevraagd; de aand. Leidsche Broodfabriek gevraagd tot 190 pet.; de aand. straatweg en vaart Gouda-Bodegrave gevraagd tit 15 pet. Bij gelegenheid van het herdenken van den dag, waarop hij vóór 50 jaren tot officier van gez. werd benoemd, zal den inspecteur van den genees kundigen dienst, den generaal-majoor C. J. Van Hees, op den 15den dezer een album, bevattende de portretten der officieren van gezondheid, worden aangeboden, waaraan bijna zonder uitzondering is dee'genomen. De burgemeester van Amsterdam en zijne echtgenoote, de heer en mevrouw Van Tienhoven, gaven gisteravond ten hunnen huize een groot diner aan do voornaamste autoriteiten, met de tentoon stelling in betrekking. Een vijftigtal gasten, waarbij de ministers en de commissaris des Konings in Noord-Holland, zat aan in do groote fraaie achterzaal. De rij der toosten werd geopend door den gast heer met een welkom aan zijne gasten, tevens den wensch uitdrukkende dat de vriendschappelijke verhouding tusschen alle natiën door de internati onale tentoonstelling moge versterkt worden. De gezant van SpaDje bracht daarop in welge kozen woorden hulde aan de Nederlandsche natie in den persoon van Z. M. den Koning. De minister van buitenlandsche zaken, overtuigd dat de geheele natie dezen dronk zou toejuichen, meende hem in naam van het Nederlandsche volk niet beter te kunnen beantwoorden dan door het heil te drinken der hoofden van alle Staten, thans vertegenwoordigd. De heer Legrand braoht een woord van hulde aan de beminnelijke gastvrouw, terwijl de minister van binnenl. zaken deed uitkomen hoe goed de tentoonstelling onder de zorgen dor Amsterdam- sche regeering was gelukt. Den burgemeester wenschto hij daarom een lang leven toe. De personen, die de tentoonstelling gemaakt hadden wat zij thans is, wc-rden herdacht door den wethouder Bergsma, waarop de heer Rombaut een hartelijkou dronk wijdde aan het gastvrije Amster dam en zijn bestuur. Do minister van koloniën sprak den laatsten toost, gericht aan het uitvoerend comité. Drukke bezigheden hadden hem verhinderd reeds vroeger de tsntoonstelling te bezoeken, doch gisteren over tuigde hij zich dat zij uitnemend geslaagd was en niets te wensch en overliet. Warme hulde dus aan het uitvoerend comité! Gisteren overleed te Amsterdam, in den ouderdom van 86 jaren, een algemeen geacht en Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. - - V verdienstelijk stadgenoot, de oud-hoogleeraar C. B. Tilanus, een man, aan wien het Amsterdamsch Athenaeum veel had te danken. Gedurende een reeks van jaren was hij er werkzaam, niet alleen aan het Athenaeum, maar ook aan het hoofd van verschillende inrichtingen voor wetenschap en lief dadigheid. Van 1828 tot 1873 was hij hoogleeraar aan het Athenaeum, in welken werkkring hij zich steeds een voorbeeld betoonde van getrouwe plichts betrachting en liefde voor de lijdende menschheid. Z. M. de Koning gaf hom een blijk van waar deering, door hem eerst tot ridder en later tot commandeur in de orde van den Nederlandschen Leeuw te benoemen. Bij advertentie en later bij circulaire maakten de heeren P. W. T. Bell, J. Fockens, Johan M. Prillevitz Az. on J. H. Jansen Jr. het voornemen kenbaar om de wederom afhankelijkhcidsverklaring der Zuid-Afrikaansche Republiek op 8 Augustus 1831 te „vieren" met een „eenvoudigen gemeen- schappelijken maaltijd", waaraan iedereen die lust had kon deelnemen. Dit plan is gisteravond in „Suisse" te Amster dam tot uitvoering gekomen. Men at heel lekker en dronk Zuid-Afrikaanscken wijn. Het menu prijkte met de TraDSvaalsche vlag; de spijzen hadden Zuid-Afrika tot peetoom. Veertig personen namen er aan deel en er werd veel getoost. Eén was er echter oüder de feestgenooten, die, naar de Arnst. meldt, met dat „drinken" niet in stemde. Het was professor Brummelkamp, die een telegram voorlas van den bekenden Transvaalvrieod Timmer, waarin deze mededeelde dat hij bij den maaltijd niet kon tegenwoordig zijn, maar een glas op het vrijgevochten land ledigde. Dat vond prof. Brummelkamp niet zooals bet behoorde. „We kunnen", zeide bij, „voor God niet verant woorden, dat we daarop drinken. Drinken doen we alleen tot eigen welzijn." Hoewel nu en dan niet al te beleefd in de rede gevallen, weidde de heer Brummelkamp laDgdurig uit over het „drankge bruik" en opperde hij de stolling, dat, in wat deze vergadering - bijeengeroepen tot viering van de weder onafhankelijkheid der Transvaal - deed, „iets christelijks moet liggen." Hij stelde ten slotte, met een glas water in de hand, voor, om een psalm te zingen. Neen! neen! werd er van verscheidene kanten der tafel geroepen en professor Brummelkamps poging om Diettemin te ziDgon, mislukte. Zelfs pro testeerde de heer Fockens uit den Oranje Vrijstaat met nadruk tegen toost en voorstel, waarop profes sor Brummelkamp antwoordde dat deze onwillig heid toch zoo jammer was. De heer Schmüll stelde, toen professor Brummel kamp nauwelijks vertrokken was, een luide toege- jnichten toost op den Zuid-Afrikaanschen wijn in. Z. M. heeft den lsten luit. jhr. J. Th. Van Spengler, van het 4de reg. inf., in zijnen rang overgeplaatst bij het rog. grenadiers en jagers; - den heer I. Fayn, consul der Nederlanden te Luik, benoemd tot ridder der orde van den Nederland schen Leeuw. Gemengd Nieuws. Het gerechtshofte's-Gravenhage deed heden uitspraak in de gisteren bohandolde zaken en veroordeelde: I. 't H. te Leiden, wegens diefstal, poging tot diefstal en diefstal met inklimmiDg, tot 3 jaren gevangenisstraf; - J. v. W. te Vlaardingen, ter zake van valschheid in geschrifte tweemalen gepleegd, tot 4 maanden celstraf en drie boeten van f 50, en A. M. P. en J. A. v. D. wegens te 's-Hage gepleegden diefstal door meer dan één persoon bij nacht in de aanhoorigheid van een v PRIJS DER ADTERTENTIENs ▼an 16 regels 1.05. Iedere regel meer 0.17$* Groeter* lettert naar plaatsruimte. Voor het incasseo- ren buiten de stad wordt 0.10 berekend. bewoond hnis en met behulp van bnitenbraak en inklimmiDg, ieder tot 5 jaren tuchthuisstraf. In de woning van B. t e V o or s c h o t en, even buiten het dorp, brak gisteravond omstreeks halftwaalf een brand uit, welke zich, vooral door don hevigen wind, hevig liet aanzien. Het bovenste gedeelte van het huis brandde dan ook geheel uit. Om halftwee was men de vlammen meester. Vier spuiten, waarbij een van de fabriek der heeren Van Kempen Zonen, welke door den stoomtram was gehaald, bewezen bij het blusschen dienst. Men zoekt de oorzaak in het in brand geraken van het petroleumtoestel. De dichtbij het brandende perceel gelegen woning van den heer E. geraakte ook in gevaar, maar door voortdurend nathouden werd zij gespaard. Ten huize van C. Dander te Lisse is heden middernacht brand ontstaaD, waardoor een barg en schuur zijn verbrand, doch de belendende woonhuizen bloven behouden. Behalve het hooi wa3 alles tegen brandschade verzekerd. De bewo ners werden nog intijds gewekt door heeren, die per rijtnig passeerden en het eerst met den postiljon van de postkar het brandende perceel zagen. Het Scheveningsche weldadigheids- feest is van 14 dezer tot den 18den Augustus uit gesteld. Gisteravond werden op onderscheidene punten van Amsterdam muziekuitvoeringen gegeven. Te halfacht lieten zich de eerste tonen hooren en wel op het Amstelveld door het muziekcorps van het 7do regiment infanterie; op Kattenburg, door het muziekcorps van de vestiDg-artillerie, aldaar in garnizoen; op het Jonas Daniël Meyerpleiü, door het muziekcorps van de Amsterdamsche Orkest vereniging; op de Westermarkt, door het muziek corps van het 3de regiment infanterie uit Bergen- op-Zoom. Het was vol rondom de muziektenten; het volk was opgewonden en eenige hospartijen strektenom aan die opgewondenheid lucht te geven. Het vuurwerk te halfelf op het IJ en in de Linnaeusstraat on'stoken werd ingeleid door een geweldige stortbui. Toch waren de kijkers nog tal rijk. Veel opgetogenheid werd volgens het D. v. N. Diet bespeurd; waarschijnlijk was een en ander nat geworden, waardoor minder effect werd ver kregen. Onder genot van een nieuwe regenvlaag toog het publiek hniswaarts. Te Goor heeft zich een wednwnaar van ruim 60 jaren door ophaDging van het leven beroofd. Hii was bij zijn gehuwde zuster gehnisvest, alwaar hij zeer liefdeloos werd behandeld, zoo erg dat hij de laatste dagen de deur was uitgezet en dus geen thuiskomen had. Een concert, door de Arnhemsche musici gegeven ten voordeele van verdienstelijke werklieden, die de tentoonstelling zullen bezoeken, hoeft netto opgebracht f 375. In eene weide onder Zwolle zijn een drietal koeien van den landbouwer Hendrik Van den Berg door tODgblaar (mondzeer) aangetast; nog 74 stuks rundvee, grazende in diezelfde en aangren zende -weiden, zijn als verdacht gemerkt en onder bewaking gesteld. Op de laatste kermis te Par ij s was een dwerg te zien, die rprins Mignoo" werd genoemd en 17 jaar oud heette te zijn. De politie was zoo onbescheiden eenige inlichtingen omtrent „prins Migncn" in te wiunen, en nu bleek de dwerg elf jaar oud te zijn. Zijn ouders hadden hem voor 10 franken daags aan don impresario verhuurd. Deze werd nu door de rechtbank tot eene maand gevangenisstraf veroordeeld en de ouders van het olfjarig knaapje tot 15 dageD, wegens overtreding yan de wet op den „kinderarbeid,"

Leidsch Dagblad | 1883 | | pagina 1