is io handen dor politie. - Des avonds omstreeks fcalfvijf is aan het station van den Rijnspoorweg eene vrouw, die met een der treinen wilde ver trekken, ongesteld geworden en overleden. - In een sloot aan den Buitensingel is een jongen verdron ken, die zich vermaakte met het vangen van kikvor8chen. In de vorige week zijn nog door pok- ken aangetast: te Oud-Beierland 23, overleden 4, te Delfshaven, te Piershil en te Alkomade ieder 2 personen. Er heeft te Groningen een schandelijk feit plaats gehad. Men heeft nl. een achttal paarden, die buiten de voormalige Steeiitilpoort in het land liepen en aan verschillende personen aldaar toebe hoorden, den staart gedeeltelijk afgesneden. Een dezer dieren was de vorige week door don eigenaar voor f 800 aangekocht. Als een zeldzaam bewijs van buitenge wonen moed, bij een knaap van 8 jaren, kan het volgende dienen: Te Strijp wilden drie kinderen van 2 tot 4 jaren met een ledige knip over de Gender, die vrij diep is, gaan varen. Nadat zij de kuip met een eind koord aan den kant haddon vastgemaakt, stapten ze in hun scheepje, dat echter spoedig omkantelde, waardoor alle drie te water geraakten. Een knaap van 8 jaren, het gevaar ziende, sprong de kleinen achterna en had het ge noegen ze alles van een anders wissen dood op het droge te brengen. Zekere Natali, grondei gen aar to Ficaj a (Corsica), schoot uit het raam van zijne woning op den maire Angeli. Deze werd aan den buik en de linkerdij gewond. Do moordenaar, die door wraak was gedreven, nam de vlucht. Twee Engolsche officieren, de agent van de factorij te Ponto Negro Prenslau en de chirurg van de Engelsche kanonneerboot „Stork" Anderson, waren saraon in een boot op de Mayumba- rivier. De boot werd aangevallen door een hippopo tamus, en alle pogingen om het woedende dier af te slaan waren vruchteloos. Ten slotte sloeg de boot om. Een der officieren werd gered, maar de drie anderen verdronkon. Moritz Scharf is, nadat de advocaat Eötvös meer dan eens op dit besluit had moeten aandringen, op bevel van den minister Tisza ont trokken aan de bewakiog van Hender, den gevan genis-inspecteur, onder wiens dagelijkschen omgang de jongen er toe geraakte om zijn vader van moord te beschuldigen. Hij vertoeft nu in de politie kazerne, waar zijne ouders hem bezochten. Do jongon omhelsde zijn vader en moeder en bad hun spoedig terug te komen. Te Berlijn zijn uit St. - Petersburg bijzonderheden ontvangen over don aanval van het gepeupel te Jekaterinoslaw op de Joden aldaar. Het oproer was van zeer hovigen aard; het begon op den 2den en werd den daaropvolgenden dag voort gezet. Hot gepeupel vernielde een aantal huizen en doodde of verwondde een honderdtal der ongeïuk- kigen. Do „Daily News", die deze berichten ont vangt, voegt er ten slotte bij dat de stad thans in alle richtingen door troepen wordt doorkruist, om verdere rustverstoringen to voorkomen. In een huis te Londen werd Zaterdag 11. een knecht van de gasfabriek gehaald, omdat er .een lek was. Hij wilde met eene aangestoken kaars de zaak onderzoeken, maar er volgde terstond eene uitbarsting, die de zoldering vernielde, het huis in brand zette en hem zeiven en vier andere personen hevig kwetste en brandde. De aardbeving op Ischia. - Nieuwe be richten omtrent deze ramp blijven elkauder opvol gen. Vooral de verhalen van wonderdadige red dingen zijn talrijk. Prins Bandini-Giustiniani ont snapte volgenderwijs, met het gansche gezelschap in welks midden hij aich bevond. Men stond nl. deels pratende, deels kaartspelende, in de speelzaal van het concertgebouw te Casamicciola, Juist legde een der spelers een kaart op de tafel met de vraag: „Wie vraagt op veertig?" - toen mon een schok voelde; do kaarsen gingen uit, do tafels en het overige huisraad werden sterk bewogeq de grond trilde, het dak scheurde. De stem van eene jonge dame riep: „Hier! Hier heen! Hier is een uitweg!" En allen snelden naar dien kant. Maar tevergeefs. Hier was geene opening, maar slechts een uit springende hoek van de zaal. Daarnaast bevond zich echter eene deur, door welke het gezelschap in ademlooze haast heendrong, on een oogenblik later stortte de zaal ineen. Iq de nabijheid van Monte Misericordia, een pont waar het nog treuriger uitziet dan ergens anders, werden uit een hoop lijken twee dames, behoorondo tot de familie van dr. Cerillo, levend te voorschijn gehaald. Men kan er zich nauwelijks eene voorstel ling van maken met welk een toewijdenden ijver de soldaten zich bij de vaak moeielijke taak der redding inspanden, teen zij bespeurden dat behalve deze beiden nog meer personen levend onder het puin bedolven lagen. Na drie uren van zwaron arbeid gelukte het wederom twee dames, signora Mouricoffon en markiezin Imperiali, te bevrijden, die aanstonds onder goede verpleging werden gesteld. Toen men, om goed te kunnen luisteren, allen arbeid staakte, vernam men andermaal klagende tonen. Nieuwe pogingen worden ingesteld en men vindt eene dame, die slecbts eene onbeduidende verwonding heeft bekomen, doch niet van de plek wijken wil, daar zij haar dochtertje niet onder het puin wil achterlaten. Men gebiedt stilte en luistert nauwlettend. Eindelijk verneemt men een fijn en kermend geluid, dat telkens weer ophoudt. Zorgvul dig verwijdert men het puin op de plek vanwaar het geluid komt. Ten laatste ziet men de blonde lokken van het kind, nog een stuk wordt wegge nomen en men ziet het hoofdje. Men troost haar en de moeder spreekt haar moed in. Hot kind be looft thans stil te zullen zijn, maar smeekt haast te maken. Nog tion bange minuten verloopen en het wicht ligt bijna ongedeerd in moeders arm. BUITENLAND. Duitschland. De voor eenige weken wegens staatkundig ver- grijp gearresteerde Pool Kraszowski, is tegen eene cautie van 30,000 Mark op vrije voeten gesteld, doch blijft onder voortdurend toezicht dor politie. Gisternamiddag is hij naar zijne villa bij Dresden vertrokken. De „Nordd. Allg. Zeit." zegt dat, op bevel des keizers, zal worden afgezien van de door som migen voorgenomen feestelijke viering van den 26sten Oct. a. s., toen de keizer vóór 25 jaren het regentschap overnam. ln September zal te Diisseldorf eene verga dering der Duitscho Katholieken worden gehouden. Ycoral in den tegenwoordigen staat der kerkelijke wetgeving is deze vergadering van belang. Groot-Britauuië. In de zitting, gisteren door het Lagerhuis ge- honden, doelde do heer Gladstone mede dat hij van lord Dufferin in een particulier schrijven eenigo mededeelingen betreffende Egypte had ontvangen. Daaruit blijkt in hoofdzaak dat het Egyptischo leger bijna volkomen is georganiseerd, maar men met de gendarmerie nog niet zoover was gevorderdvooral de politie liet nog veel te wenschen over. Met be trokking tot de rechterlijke macht geloofde lord Dufferin dat het corps rechters vr j voldoende was, maar de vertaling van het strafwetboek in het Arabisch veroorzaakte vertraging. Hij wist nog niet hoe ver men gevorderd was met de benoeming van de wetgevende lichamen. Schikkingen met be trekking tot een kiezerscorps waren intusschen ge troffen. Irrigatie plannen betreflende de Delta waren aan do overweging der Egyptische regeering onder worpen, maar een afdoend besluit was daaromtrent nog niot genomen. Ook waren bij de Egyptische regeering plannen ingediend voor het heffen eener belasting van de vreemdelingen. Met 159 tegen 95 stemmen is, by tweede lezing, het regeeringsvoorstel aangenomen tot vormindoring der staatsschuld, nadat daaraan een debat van zeven uren was gewijd. Het Hoogerhuis heeft na een debat dat vijf uren duurde, de pachtbill voor Engeland mot 55 tegen 9 stemmen aangenomen. Spanje. De hoofden der opstandelingen te Badajoz waren: de directeur van hot republikeinsche blad dier stad, twee luitenant-kolonels, een commandant en verschillende officieren. Do insurgenten hadden in den nacht van Zaterdag op Zondag den prefect, den commandant der stad en verscheidene hoofd officieren van huu bed opgelicht. De opstandelingen hebben bij hunne vlucht 750,000 piasters uit de militaire kas modegenomen. Egypte. Aan de „Times" wordt gemeld dat te Cairo nu veel beter maatregelen tegen de cholera genomen worden, en dat de overheid zich gedraagt naar het advies van de generaals Stephenson en "Wood en van dr. Hunter en Bakor-pacha. Intusschen schijnt op vele andere plaatsen de toestand Dog ellendig to zijn. Uit Mehallat wordt bijv. aan den correspon dent van de „Times" gemeld dat bet daar nog erger is dan in Mausonrab, want dat er maar óén dokter is, een inlander, die ronduit verklaart dat bij, ofschoon er van de 29,000 inwoners 550 ge storven zijn, geen enkelen inlandscben lijder en alleen enkele Kopten en Joden behandeld heeft Op andere plaataen hebben de geneesheeren, die er waren, zoodra de cholera zich vertoonde, het hazen pad gekozen, en intusschen heeft de regeering ge weigerd, eenigo hulp te verleenen. Volgens den berichtgever van de „Daily News" neemt de cholera-sterfto belangrijk af, maar niet onder do Britsche troepen. Wie de cijfers, die ge durig iu de telegrammen opgegeven worden, nagaat, hoeft dit kunnen bespeuren. Te Alexandria komen dagelijks een aantal sporadische gevallen voor, zor* der dat men kan zeggen dat er eene algemeooe epidemie heeracht. Telegrammen. WEENEN, 6 Augustas. Moritz Scharf heeft he- dennamiddag verklaard dat hij naar de ouderlijke woning wil terugkeeren en zal nog heden aan zijn vader teruggegeven worden. Te Presburg hebben gisteren de anti-semiten do vensterruiten van het Israëlietisch ziekenhuii door steenworpen stukgeslagen. CAIRO, 7 Augustus. Gedurende de laatste veer tien dagen wa9 de sterfte aan de cholera onder he! Engelsche bezettingsleger in Egypte 117 personen, In het etmaal dat dezen morgen te acht uren ein digde, waren de sterfgevallen aan de cholera to Cairo 78, te Rosefcta 15; in de provinciën Carbick 73, Dakalieh 68, Bebera 33, Charkieh 147, Sioui 64; in de overige provinciën 120. LONDEN, 7 Augustus. (A.) Dr. Colonso t< Pietermaritzburg seinde heden dat Cetewayo no> leeft en eene enquete verlangt omtrent do wijze, waarop hij sedert zijn terugkeer uit Zoeloeland be handeld is. BUDAPEST, 7 Augustus. Jozef Scharf, zijno vrouw, zijn zoon Moritz en hun jongere zoon zij: hedenochtend hier aangekomen om zich in dez stad te vestigen. Scharf heeft dadelijk eene betrek king als portier gekregen en zal zijn beroep va- schoenmaker weder uitoefenen. Moritz is geheel veranderd; bij toont berouw e: gedraagt zich als goed kind tegenover zijoe oadera. Hun vertrek uit Nyiregyhara werd door geenerlé incident gekenmerkt. De directeur der gevangenis en zijne dochter trachtten nog Moritz te bewegen daar te blijver, doch de brieven, welke hij van hen ontving, gaf hij aan zijn vader. ALEXANDRIE, 8 Augustus. In de 12 uren, geëindigd gisteravond te acht uron, zijn iu de ver schillende wijkon van Alexandria 13 personen aari cholera overleden. LONDEN, 8 Augustus. Het Lagerhuis heeft bij de derde leziDg de wet aangonomen op de plaatse lijke regeling der voorzorgsmaatregen tegen de cholera te Londen. LIDIDKN, 8 Augustus. De verwachting voor morgen iskrachtige wind van zuidwest tot noordwest, buiig weer, regen. Prof. nir. J. T. Buys alhier is in do hedei gehouden algemeeno vergadering gekozen tot be stuurslid van de Nederl. Zuid-Afrikaansche Ver- eeniging. Van Leiden, Den Haag en Rotterdam arri veerden heden te Arnhem ruim 1200 pleizierreizigeis J. 't H., werkman te Leiden, stond hedei voor het gerechtshof te 's-Gravenhage terecht onde.' beschuldiging van diefstal in een bewoond huis, poging tot diefstal en diefstal mot inklimming. Hij was nl. op zekeren dag de woning van zijne buur vrouw, die afwezig was, b'nnengeklommen, bad hare toonbanklade bestolen en tevens een pa»' gouden oorknoppen ontvreemd. Vervolgens bezocbl hij, mede door inklimming, het kantoor van de" houtkooper V., brak een lessenaar open, maar vont daar niets naer zijne gading. Eindelijk bracht bi een bezoek aan een keet, geplaatst op esn bouw terrein onder Oegstgee6t, alwaar hij, eveneens doo: middel van braak, zich twee jassen en een pe toeeigende. Hij legde eene volledigde bekenten' af en adv.-gen. mr. Gregory requireerde eene ver oordeeling tot 3 jaren gevangenisstraf. Deverdedi ger, mr. VaiXant, geloofde dat do poging tot dief stal niet was bewezen cn verzocht te dien aanzie' vrijspraak. Overigens wees hij op verzachtend, omstandigheden. Morgen uitspraak. Eeno groote volksmenigte was hedenmorge'

Leidsch Dagblad | 1883 | | pagina 2