allen schijn van verdenking van zich te weren. In Italië is reeds l1/, millioen lire ont vangen voor de ODgelnkkigen op het eiland Ischia. Uit Colmar wordt gemeld dat in den omtrek der stad een jonge koeherder is verscheurd door eene wolvin, welke in den Iaatsten tijd die streek onveilig maakte. De ongelukkige knaap had dien dag met de runderen op een berg doorgebracht maar des avonds keerden de dieren alleen terug. Toen men aan het zoeken ging, vond men van het slachtoffer slechts een der beenen, nog met de laars er aan. Een veelbelovend kind. - Te Andert- Coudon (dep. Ain) kreeg een tienjarige knaap bij het uitgaan der school twist met zijn zevenjarig zusje. Haastig naar huis loopende, greep hij, terwijl da ouders afwezig waren, het geladen geweer zijns vaders, maakte daarna het meisje af en verbrijzelde door een maar al te goed gericht schot haar hoofd. Waar het gevaar al njet schuilt! - Ter- wjl een voddenraper te Parijs bezig was met zijn van een ijzeren punt voorzienen stok een vuilnis hoop to onderzoeken, had er eensklaps een hevige ontploffing plaats. Het ijzer was in aanraking ge komen met een pak patronen, dat daar door een onvoorzichtige was neergeworpen. De „oudheidzoe- ker" werd ernstig verwond. Te Agoulème hadden drie ontploffin gen plaats in de kruitfabriek. Twee magazijnen en een kruitmolen sprongen in de lucht. Men schat de schade op 1 millioen fr. Het puin werd op 300 meter afstands geslingerd en boomen, die hon derd jaren oud waren, werden ontworteld; 5 per sonen zijn omgekomen. Een daglooner uit Wasungen, Karl Kettner, die vóór acht dagen uit de gevangenis werd ontslagen, heeft Vrijdag zijne vrouw vermoord door een slag met een ijzeren bout. Hij was 25 jaren getrouwd. Weder is op een Franschen spoorweg een roofaanval gepleegd. Een heer, die naar St.- Germain reisde, werd door eenige mannen, die met hem in dezelfde coupé zaten, aangevallen en be roofd van zijn horloge en een som van f 240. De man viel in zwijm en de roovers ontsnapten. Maar toen de trein te Chaton kwam, gaf de aangevallene de zaak aan en twee der roovers zijn gevat. In Engeland is een zwemmer van naam, als zoodanig als „Markies Bebril" bekend, die voornemens is te beproeven wat aan kapt. Webb mislukt is en de Niagara beneden den waterval over te zwemmen. Hij woonde de mislukte poging van den beroemden zwemmer bij en is thans in Engeland, waar hij eene pop van zijn eigen omvang en zwaarte laat vervaardigen, die hij eerst in de Niagara werpen wil om goed op do hoogte te komen van de kracht en de richting van de draaikolk, ïntusschen zal hjj zich dagelijks op de Theems en in de zee oefenen in het opzwommen tegen de sterkste stroomen. De oorzaak van het werpen van een dynamietbom in het bareel van politie te Stock holm (waarvan dezer dagen werd melding gemaakt) is alleen toe te schrijven aan persoonlijke wraak zucht van een ontslagen arrestant. Diefstal van 20,000 fr. - De heer Hélin te Charleroi ontwaarde op de rekening-cou rant der „Union du Crédit" aldaar, over de maaDd Juni, dezer dagen tot zijne verbazing eene som van 20,000 fr. op zijn debet gebracht, waarvan, gelijk bij onderzoek eindelijk bleek, een zeventien jarig beambte dier instelling, Pirson genaamd, zich listiglijk had meester gemaakt. Deze had aan de Bank een brief gezonden ten name van den heer Héliö, waarin verzocht werd, genoemde som op een bepaalden dag, den 27sten Mei 11., te zijner beschikking te houden. Op dien dag verscheen dan ook een jongmensch met een ontvangbewijs uit een „check-book'*, geteekend Hélin, om het geld af te halen, dat hem zonder bezwaar werd uitbe taald. De handteekening was mede op misleidende wijze door Pirson nagebootst. Deze is nu met twee medeplichtigen, één te Brussel en één te Marcinelle, 21 en 16 jaar oud, Maandag 11. in hechtenis ge nomen. Het drietal behoorde tot eeno roeiclub, waarvan Pirson voorzitter was en het grootste deel van het geld was reeds uitgegeven. De kassier der bank, op wien eerst de verdenking viel, is ziek geworden van ontroering. Deze diefstal heeft nog andere schrikkelijke gevol gen gehad. De oom van den jongen Pirson, de heer Taton, „chef de bureau" aan de „Union", die hem ook zijne betrekking bezorgd had, trok zich met «yue ytouw en kiuderon, een zoon en oene doohter, de zaak zoo aan, dat zjj besloten te zamen een einde aan hun leven te maken. Zondag-avond te tien uren gingen alien naar den zolder om zich met eeD scheermes, dat de een den ander aangaf, van het leven te berooven. Toen ondanks het stroomeDde bloed de dood niet kwam, hoopten zij krullen en papier opeen, hetwelk de vader in brand stak, in de hoop dat de rook hen verstikken zou. Toen ook dit niet baatte, sleepten zij zich naar beneden om zich in den regenbak te verdrinken. De een bond den ander de handen en de moeder stortte zich het eerst in het water. Om de nauwe opening moest dit met het hoofd voorover geschieden. Toen echter de kinderen het koude water gevoelden, werd het l\un te bang en zij riepen om hulp. De vader had nog bewustzijn genoeg om zijn dochtertje er uit te helpen, dat de buren te hulp ging roepen. Het was reeds vier uren in den ochtend en toen de hulp opdaagde was de vrouw dood en de vader volkomen krankzinnig geworden. Het jonge meisje verkeert in levensgevaar. De verantwoordelijkheid voor dit verhaal, in bij zonderheden door de „Gazette de Charleroi" mede gedeeld [en in zijn geheel door de „Indépecdance" overgenomen], blijft natuurlijk geheel voor rekening van dit blsd. BUITENLAND. FrankrJ]k. Vóór eenige dagen heeft de directeur der „Bataille", de heer Lissagaray, te Parijs terechtgestaan wegens gewelddadige handelingen tegen een getuige in de zaak betreffende de anarchisten, die bedreigingen hadden geuit tegen de gezworenen en rechters, door wie Louise Michel veroordeeld werd. De bedoelde getuige was Riviere, redacteur der „Clairon." In het rechtsgebouw zelf had Lissagaray hem voor „geheimen verklikker" uitgemaakt en hem meteen stok bedreigd, waarop de heer Rivière hem een slag in het aangezicht had toegebracht. Vervolgens schijnt er een waar gevecht te hebben plaats gehad, waarbij Rivière door de vrienden van zijn tegen stander deerlijk gehavend werd. Lissagaray is tot veertien dagen gevangenisstraf en 50 fr. boete ver oordeeld. Op do vermaarde milita:re school van St.-Cyr wordt elk jaar een prijs van 5000 fr. toegekend aan den leerling, die in alle vakken de eerste is geweest. Wanneer geen der leerlingen er aanspraak op heeft, wordt de som bij den prijs van het vol gende jaar gevoegd. Dit is nu vijf jaren achtereen het geval geweest, totdat thans zekero Léon, voor drie jaren als No. 1 toegelaten en steeds No. 1 gebleven, zijn vlijt en talenten met 25,000 fr. be loond hoeft gezien. Do „Rappel" deelt het volgende briefje van Victor Hugo mede: „Ik geef 1000 fr. voor Ischia. Het onheil van Ischia is meer dan het onheil eens volks; het is meer dan een menschelijk onheil; het is een universeel onheil. Ik beu getroffen; ik zend mijn penningske." De regeering moet voornemens zijn om prof. Jules Aronsohn naar Egypte te zendon, ten einde de cholera epidemie te bestudeeren. Duitschland. Naar uit Borlija wordt gemeld, verkeert prins Bismarck in zóó lijdenden toestand, i?at hij zich te Kissingen in volkomen afzondering moet houden. Zelfs het eenvoudigst gezellig verkeer, zoo als in vroegere jaren, moet achterwege blijven. Evenzoo onthoudt zich de rijkskanselier van allen arbeid, omdat elke afwijking van dezen strengen regel tot zenuwachtige slapeloosheid en vermindering van krachten aanleiding geeft. Te Berlijn is gisteren de behandeling begonnen van een zoogenaamd oplichters-proces, waarbij o. a. als beschuldigden terechtstaaneen uitgever van verschillende bladen, Hollander genaamd, en zekere dr. Vogelsang, vroeger beheerder van het vermogen van den bekenden ambassadeur Von Arnim. Het kapitaal, in deze onderneming gestoken, bedroeg één millioen. Al de betrokkenen bij dit rechtsgeding zijn gearresteerd en zitten preventief gevangen. Groot-Britannië. In de gisteren door het Lagerhuis gehouden zit ting verklaarde de heer Gladstone dat in de her haaldelijk te kennen gegeven bedoelingen dor regee ring met betrekking tot de Egyptische politiek, geene verandering gekomen is. Aan de vreemde mogendheden is geene mededeeling hoegenaamd ge zonden met betrekking tot het tijdstip, waarop de Engelsche bezettingstroepen Egypte zullen ontrui men, maar zij zijn nauwkeurig met de algemeene inzichten der regoering bekend. „Ons doel", zeide v -p-aacaasg de minister verder, „is niet slechts de verzekering van rust en orde vcor het tegenwoordige, maar ook het afwenden van gevaar voor de toekomst. Do cholera en de plannen van reorganisatie ver- tragen en verhinderen zeer het spoedig terugtrek ken der troepen. Wij hebben reden om te ver wachten dat, wanneer zij Egypte moeten ontruimen, zij een toestand zullen achterlaten, hechter en duur zamer dan die, door Arabi in het leven geroepen. Er bestaat volstrekt geen grond om van de vreemde mogendheden een onbillijk, onvriendelijk en onver standig verzet tegen onze pogingen tot regeling der Egyptische aangelegenheden te verwachten." Bradlaugh sprak gisteren in eene meeting cp Trafalgar square en zeide dat. indien de politie ge weld gebruikte om hem uit het Huis der Ge meenten te houden, hot volk weerstand zou kunnen bieden. Omtreeks 20,000 personen woonden de meeting bij, waar alles zonder rustverstoring afliep. J3elg;ië. Den 13den cezer zal het standbeeld van Conscience, dat thans te Brnssel in de „Compagnie des Bronzes" gegoten wordt, in zijne geboortestad Antwerpen plechtig ODthuld worden. Men hoopt dat de gevierde schrijver dit veelbeloovend feest met zijne tegen woordigheid zal kunnen opluisteren, on reeds houdt men zich in officiëele kriDgen onledig mot het in richten van een grooton optocht, waaraan maat schappijen uit geheel het Vlaamsche land deel zullen nemen. De jonge componist Jan Blockx is door den gemeenteraad belast met het schrijven van eene onthulling9-ouverture met fee9tmarsch, en de dichter Jan Van Beers, lid van den Raad, heeftop zich genomen de feestrede uit te spreken. Gedurende de uitvoering van den Conscience-marsch zullen al de deelnemende maatschappijen voor het beeld van den genialen man heenwandelen, en uit de handen der gemeentelijke overheid een bronzen gedenk penning, aan den eenen kant het monument en aan den anderen het wapenschild der stad vertoonende, ontvangen. Zooals men zich herinnert, werden nauw een vijftal weken geleden de meest onrustbarende ge ruchten aangaande den gezondheidstoestand van H. Conscience in omloop gebracht. Men vreesde reeds voor zijn leven; doch zijne ziekte nam weldra eene gunstige wending en er kwam beterschap. Nog dagelijks verbetert de toestand van den beroemden man. <)i>stear.-Hong;.-Monarchie. De uitspraak van het hof in het proces Tiaza- Eslar ru9t voornamelijk op de overweging, dat het getuigenis van den 14-jarigen Moritz Scharf zeer verdacht is wegens de vele daarin voorkomende tegenstrijdigheden, terwijl verder geene aanwij zingen van schuld voorhanden zijn en het zelfs nog niet eens is uitgemaakt of er een misdrijf ge pleegd is, daar het Diet is gebleken of het in de Theisz gevonden lijk al dan niet dat van Esther Solymo8i is geweest. Na de vrijspraak aan de beschuldigden te hebben medegedeeld, richtte zich de president van 't hof tot hen en zeide„Gij zijt allen vrijgesproken en op vrije voeten gesteld; ge zijt van de aanklacht ontheven en aan uwe gezinnen en der maatschappij weergegeven. Niet de rechters zijn verantwoordelijk voor uwe ontberingen en lijden, maar de trenrige omstandigheden hebben het onheil veroorzaakt. Draagt uw lot thans zonder wrevel. Dat is het eenige wat ik u als geleibrief op uw verderen levensweg meegeef. Joseph Scharf, Buxbaum en I anderen uwer hebben meermalen aan de waardig* I heid van de rechterlijke macht tekort gedaan, maar I hun vergrijp zal ongestraft blijveD. Gij zijt allen vrij- Eötvös bracht daarop hulde en dank aan I het hof voor de onpartijdigheid en rechtvaardigheid I van zijn arrest; als verdediger en jurist niet alleen, I maar als zoon van zijn vaderland uitte hij daarvoor I zijne erkentelijkheid. Ieder der vrijgesprokenen heeft 150 florijn ont-| vangon van het parket zij zijn niet naar Tiszs-I Eszlar teruggekeerd, maar hebben zich naar elders! wonende bloedverwanten begeven. Aan Moritz Schaif waren door Eötvös drie voor*! stellen gedaaneen horlogemaker in Budapest! wilde hem al3 kind aannemen; een houthandelaar! was bereid hem in zijn zaak op te nemenbaron! Hirsch to Parijs had aangeboden hem te laten otrJ voeden voor zijn rekening. De jongen sloeg al do-fl voorstellen af.

Leidsch Dagblad | 1883 | | pagina 2