De gewone audiëntie van den minister Tan oorlog zal Donderdag a. s. niet plaats hebben. Z. M. heeft bij het leger in N.-Iodië benoemd tot offic. yan goz. 2de kl. de voor dat leger opge leide milit. studenten (artsen) J. Fock en J. Harte Yan Knijff; - aan den met verlof hier te lande aan wezigen lsten luit. der inf. van het leger in N.- Indië S. B. Yan Bijlevelt eervol ontslag verleend uit Zr. Ms. milit. dienst, met toek, van pensioen, wegens finale ongeschiktheid voor den kol. mil. dienst, ten gevolge van lichaamsgebreken. Gemengd Nieuws. In de afgeloopen week werden binnen deze gemeente 2 personen door pokken aangetast, terwijl er geen aan die ziekte is overleden. - Te Rotterdam werden door pokken aangetast 6 per- Bonen, terwijl er 3 aan die ziekte overleden. Naar we vernemen, zullen ook de gezamenlijke werklieden van den heer Keerewoer, meubelmaker op de Langebrug, met hun patroon en op diens kosten de Amsterdamsche tentoonstel ling bezoeken. Bij vonnis van den krijgsraad in het lste militaire arrondissement is do soldaat J. D. G. van de 2de comp. 't 4de bat. 4de reg. inf. te Leiden schuldig verklaard aan diefstal in de chambrée ten nadeele van een kameraad en te dier zake veroor deeld tot een jaar militaire gevangenisstraf met ontzegging van het recht om bij de gewapende macht te dienen voor den tijd van vijf jaar. Twee sjouwers kregen j 1. Zaterdag morgen aan het jaagpad onder de gemeente Zoeter- woude twist, die zoo hoog liep dat zekere I. J. H. zijn kameraad in den Rijn wierp om hem te ver drinken. De veldwachter van Leiderdorp hield den dader onmiddellijk aan, die inmiddels naar de ge vangenis te 's-Gravenhage is overgebracht. De ander redde zichzelf en kwam met een nat pak vrij. Yan de haringvisscherij is de tweede schuit te Katwijk aangekomen, schipper JanNijgb, reeder D. D. Ouwehand, met 200 kantjes pekelha ring in 5 weken reis. Door twee binnenlek-vis- scher8 werd besomd van f 250 tot f 190 in G dagen, de groote boot f 154. Er werd besteed voor groote tong f 0.70 a f 1.10, klein soort ƒ0.20 a f 0.40, en bunschol f 0.60 a 0.75 per stuk; groote braad f 5 a 6 en droogscharren 10 a f 12 per mand; pekelharing f 18.05 per ton. Men meldtonshetvolgende: Werd er dezer dagen melding van gemaakt dat bij een ingezetene onder Langerak aan één aardappelon- Btronk der zoogenaamde „kralen" 62 aardappelen werden gerooid, deze z. g. bijzonderheid is nog door eene andere overtroffen geworden. Bij den veld wachter te Katwijk-binnen werden nl. aan ééne stoof der zoogenaamde „Stegerhoeken" 94 aardappelen gerooid, en aan eene tweede 86. Dat in het algemeen te Katwijk de oogst der aardappelen goed is, blijkt hieruit dat bij een teel- der van de 33 roeden 45 en bij een ander van de 55 roeden 70 kinnetjes aardappelen werden gerooid, terwijl ze goed van deugd en lekker van smaak zijn. Te Hoofddorp viel wederom een kind in het water, ditmaal het vijfjarig zoontje van den bakker B. De vader sprong het knaapje onmiddel lijk na en mocht het genoegen smaken hot na eenige oogenblikken levend uit de vrij diepe Hoofd vaart weer boven te brengen. In de plantenkas van wijlen den heer Commelin te Heemstede bloeit thans een prachtig exemplaar van Bromela Sceptrum. Van dit zeldzaam bloeiend gewas ontwikkelt de bloem zich zeer snel. P. Rob, een achttienjarige knaap, had gisteravond te ruim acht uren het ongeluk te struikelen toen hij, ter hoogte van den Dierentuin, van het achterbalkon stapte van den eersten wagen van den Scheveningschen stoomtram. Hij werd door den tweeden wagen overreden en was onmiddellijk dood. In de Suikerbakkersteeg te Amsterdam is een kind in een tobbe met water gevallen en verdronken. De vanouds bekende Adrianopel- of Tarkschrood-garenververij van de firma G. W. Kaulen Co. te Helmond heeft, uithoofde van voortdurend gebrek aan werk, hare fabriek gesloten en al het werkvolk afgedankt. Tusschen Breda en Langewog is een trein in aanraking gekomen met een kar en paard. De kar werd stukgeslagen, terwijl verder geen ongelukken plaats vonden. Toen Vrij dag-m orgen de mailboot "Willem Prins van Oranje1' to Queenbora aankwam, werd een der passagiers lste klasse gemist. Omtrent zijn persoon is niets met zekerheid te zeggen, wijl hij hij geen der overige passagiers bekend is. Zijne bagage zal vermoedelijk spoedig aanwijzen wie de persoon was, terwijl het lot dat hem overkomen is wel een geheim zal blijven. 3dC De vroegere kapitein en adjunct-bur gemeester van Bootle, in Lancashire, Thomas Dra- pier Pierce, is met 23,300 pd. st. waarde van de gemeente op den loop gegaan. Een premie van 100 pd. st. is op zijne gevangenneming gesteld. Muller, de conducteur te Coblentz, die wegens moord op een jong meisje, vooraf door hem mishandeld, tot de straffe des doods werd ver oordeeld, heeft gratie gekregen. Hij zal thans levens lange tuchthuisstraf ondergaan. De aardbeving te Ischia. - Yorleden Donderdag-ochtend hebben de soldaten der genie onder een ontzaglijken hoop pnin een jongeÜDg van achttien jaar, Francesco Pisani, nog levend te voorschiju gehaald. Hij zeide dat er nog een neef van hem bedolven was, liggende naast het lijk zijns vaders. De soldaten hervatten onmiddellijk den arbeid en na eenigen tijd hoorde men het hulpgeroep van den ongelukkige, die nog groot gevaar liep van bij de pogingen om hem te redden verpletterd te worden. Men reikte hem stukken ijs toe en be goot alles in het rond met ontsmettende vloeistof. Ka acht uren ingespannen arbeid bereikte men den man. Hij lag met de bcenon onder een balk ge klemd, met een berg puin boven hem, dat elk oogenblik kon nederstorten. Eindelijk, kwartier over vieren, was de' balk doorgezaagd, en werd de geredde weggedragen, na met zijn bloedverwant vijf nachten en vier dagen daar gelegen te hebben. De „Alliance Franco-Italienne", waarvan Clovis Hugues president 16, heeft eene inschrijving geopend voor de slachtoffers van Casamicciola. Yictor Hugo zond 1000 fr., de gemeenteraad van Weenen 10,000 fl., de keizer en de keizerin van Oostenrijk 20,000 lires. buitenland. Frauki*tj De heer Foucher De Careil, lid van den Senaat, is tot ambassadeur te Weenon benoemd. Een officiëel telegram uit Saïgon bevestigt het bericht van den welgeslaagden uitval der Franschen uit Nam-Dinh, op 19 Juli jl. - Volgons een in den ministerraad voorgelezen depeche, zou kolonel Badens 700 vijandeD, allen Annamieten, gedood of gekwetst en 7 kanonnen verovord hebben. De veroverde stellingen echter werden onmiddellijk na het ver trek der Franschen weder door de vijanden in bezit genomen. Er zijn twaalf Franschen gedood of gekwetst. De Chinoesche divisie heeft de baai van Halong verlaten om zich naar Hongkong te begeven. Den 29sten Juli werd een samenkomst verwacht tusschen generaal Bouët, admiraal Courbet en den commis saris-generaal Har mand. De nieuwbenoemde FranBche gezant bij het Engelsche hof, de heer Waddington, is na het over handigen zijner geloofsbrieven en het zorgen voor installatie te LondeD, naar Parijs teruggekeerd. In Septembor zal hij te Londen terugkomen, om tegen woordig te zijn bij do bijeenkomst ter ratificatie van de bepalingen van het Donau-tractaat door de vertegenwoordigers der mogendheden. Keizer Tu-Duc, de vorst van Annam, met wien de Franschen strijdeD, is den 20sten Juli te Hul overleden. Hij was 54 jaar oud en in het 35ste jaar zijner regeering. Zijne eerste geschillen met Frankrijk dateeren uit 1857. Als zijn opvolger wordt genoemd Phu-Duc-Nel, een zijner drie neveD, daar hij kinderloos overleden is. De toestand van den graaf van Cbambord is nu zoo, dat niet eiken dag meer een bullitin zal worden uitgegeven. Grroot-Brïtaunïë. Het Lagerhuis heeft de Schotsche pacht-bill en het wetsontwerp betreffende de octrooien op uitvindingen in derde lezing aangenomenverder in tweede lezing het voorstel tot het nemen van voorzorgsmaatrege len tegen de cholera en met 99 tegen 21 stemmen het ontwerp tot oprichting van een afzonderlijk ministerie voor Schotland. Aan de „Daily News" wordt uit Kaapstad gemeld dat de regeering van Natal met die van de Kaap wenscht vertegenwoordigd te zijn bij de deputatie, welke in October door do Transvaal naar Londen zal gezonden worden. Er wordt gemeld dat te Bombay, in Britsch- Indië, de cholera, die daar tot nu toe sporadisch was, langzamerhand een epidemisch karakter heeft aangenomen. Met betrekking tot den moord op den ver klikker Carey wordt uit Kaapstad gemold dat hot voorloopig verhoor van O'Donuell is afgeloopen en hij, onder beschuldiging vau moord, naar de assises yan October te Port Elisabeth verwezen is. O'Dou- nell beweert dit hij slechts in wettige zelfverde diging Carey dood schoot, daar laatstgenoemde eene revolver te voorschijn haalde. Oostenr.-Hong.-Monarehie. Met betrekking tot het Tisza-Eslar-proces wordt gemeld dat de minister van justitie de uitlevering van den jongen Moritz Scharf aan zijn vader heeft gelast. Verder zal eene gerechtelijke vervol ging worden ingesteld tegen verscheidene beambten, die zich bij het proces aan strafbare handelingen, hebben schuldig gemaakt. Rusland. Tolstoy heeft, wegens eene vorlofreis, de leiding van zijn departement aan zijn adsistent Durnowo opgedragen. Een regeeringsbericht meldt dat het gepeupel te Jekaterinoslaw op 2 dezer de Jodenbsvolking aantastte, daartoe aangezet door de beleediging, welke eene boerin van do zijde der Joden had ondergaan. De gewapende macht kwam tusschen- beidentien der oproerlingen, meestal vreemde spoorwegwerkers, werden daarbij gedood en dertig gewond. Volgens het telegram besloot de gemeente raad, om 5000 roebels schadevergoeding aao de Joden te geven; de commissie, met da verdeeling belast, bestaat uit Joden en Christenen. Zij, die zonder dak zijo, zullen in gemeentegebouwen ge huisvest worden. Sedert zijn geen buitensporigheden voorgekomen. Telefframmec. LISSABON, 5 Augustus. Het gerucht loopt dat te Badajoz (in Spanje nabij de grens van Portugal) eon militaire opstand in republikeinschen geest is uitgebarsten, dat de spoorwegdienst is gestaakt en dat de opstandelingen de regeering der stad hebben gevangengenomen. CAIRO, 5 Augustns. De sterfte in twee etmalen, geëindigd hedenmorgen te acht uren, bedroeg: te Caïro 330, Alexandrië 4, kamp van Heloean 4, Tantah 31, Rosetta 49, Chibin 33, Benha 13, Zagazig 24, Damiate geene, in verschillende pro vinciën 1105. BERLIJN, 5 Augustus. De progressistieche can- didaat, dr. Haenel, is bij de heden gehouden her stemming gekozen. KONSTANTINOPEL, 5 Augustus. (A.) Het jacht des sultans vertrok hoden naar Cattaro om den vorst van Montenegro over te breDgen. ST.-PETER3BURG, 5 Augustus. De minister Tolstoy heeft zijn ontslag genomen. LKïDIilN, 6 Augustus, De verwachting vcor morgen iswestelijke wind, regen. Blijkens eene mededeeling van dr. W. N. Du Rieu aangaande de kunstenaars, die voorkomen iu het „Album Studiosorum" der Academie te Leiden, staat daarin ook ingeschreven Rembrandus Harmanni, en daarmede kan niemand anders bedoeld zijo dan Rembrandt Harmensz. Van Rijn, de koning der Nederland8che schilders. Op veertienjarigen leeftijd toenmaals geen ongewoon verschijnsel werd hij student in de Letteren. Tot dusver was deze bijzonderheid onbekend, en zij verdient, zegt de N. R. C., de aandacht, gelijk alles wat op dezen onvolprezen meester betrekking heeft, te meer omdat zij getuigt van eene intellectueele ontwikke ling, ook voor schilders van veol belang. De horlogemaker W., in de Schoolstraat te VHage, bij wien eenige dagen geledon een diefstal van een horloge gelukkig is verijdeld, is eergisteren het slachtoffer geworden van eene brutale oplichting, in 7t kleiD eene navolging van een der handelingen van de millioenenjuffrouw. Een man namelijk kocht een horloge van f 29. Toen de winkelier weigerde hem dit mede te geven zonder betaling, verzocht de kooper den heer W., hem iemand mode te geven naar zijne woning in de Paulus Potterstraat. De heer "W., die zeker van de zaak wilde zijn, ging zelf mee, en werkelijk gaf de man in eene woning in dio straat aan eene vroaw laai f 29 uit de secretaire te halen. De vrouw vroeg om hot horloge te zien en ging met het horloge in de hand de kamerdeur in om het geld te halen. Een oogenblik later verliet ook de man de ka mer waar do winkelier wachtte. Na geruimen tijd kwam de vrouw terug en vroeg den verbaasden horlogemaker wat hij wilde en wat hij in haar brn*

Leidsch Dagblad | 1883 | | pagina 2