vélocipède-rijden en een kermis georganiseerd wor den; aan het strand zal de hoop des vaderlands mastklimmen, zakloopen en wiploopen, en ezels zullen hardrijden Concerten zullen gegeven worden op het terras en in de kurzaal, er zal worden ge danst, het Badhuis zal versierd en van zee- en landzijde geïllumineerd worden, en er zal voorwerk zijn op zee! 's Avonds zullen verschillende muziekcorpsen ten getale van 300 man te paard zieh vereenigen op het Plein 1S13, te 's-Hage, een groote taptoe uitvoeren, zich vervolgens laDgs den Ouden Sche- veningschen weg naar het Badhuis in beweging stellen on allen te gelijk nationale liederen doen hooren. Dames en heoren te paard zullen don stoet begeleiden en een collecte houden ten voordeele van het genoemde fonds. Het feest zal aanvangen 's morgens te 9 uren. Woensdag-avond werden door den directeur-generaal der Maatschappij tot exploitatie van Staatsspoorwegen, vergezeld van eenige amb tenaren, proeven genomen met eeno electrischo verlichting, aangebracht op eeno locomotief.Op den rit van Kuilenburg naar Utrecht bleek dat op twee honderd vijftig a driehonderd meter de weg helder verlicht was. Wanneer de machine stilstond konden op tweehonderd vijftig meter klein gedrukte lettere nog duidelijk gelezen worden. De proeven zullen worden voortgezet. In de maand Juli kwamen te Rotter dam 93 gevalleH van pokken voor en te Kralingen 10 gevallen. De broedermoordenaar aan den Hook van Holland heet Spoon; hij is een klein persoon met zwarten ringbaard, was opperman (adsistent- metselaar), terwijl do verslagene metselaar was. De dader schijnt esn woesteling te zijn, die als militair in Indië heeft gediend. Hij is gisteren te 's-Gravenzande met het lijk geconfronteerd en heeft toen de daad bekend. Per stoomboot „Nieuwe Wa terweg" ïb hij naar de gevangenis te Rotterdam ge boeid overgebracht. De aardbeving op Ischia. - Koning Humbert, vergezeld van zijn eersten minister, den heer Depretis, en admiraal Acton, minister van marine, alsmede verder gevolg, is Woensdag-middag te halftweo te Napels aangekomen, ten einde van daar zich naar de plek des onheils te begeven om zich in persoon te kunnen overtuigen van den waren toestand. Aan het station bevonden zich Bignor Mancini, minister van buitenlandsche zaken, en graaf De Sanseverin, prefect van Napels, met wie de Koning esn volle drie kwartier in gesprek bleef. Z. M. was zeer ontroerd bij het verhaal van de hartverscheurende bijzonderheden, dat hier werd gedaan. Te 3 uren vertrok men met een kanon neerboot naar Casamicciola, waar men te omstreeks 5 uren aankwam en ontvangen werd door signor Genala, minister van openbare werken, generaal Mezzacapo en den hertog van San-Donato. In hunne nabijheid stond het rampzalig overschot van Casa micciola^ bevolking. Het moet een tooneel zijn geweest, dat zelfs den hardvochtigste tot tranen zou hebben bewogen, toen deze ongeiukkigen zich om den Koning heendrongen, zijno handen, zijnen rok zelfs kussende en met trillende lippen en tra nen langs de wangen nog het „Viva il Rol" uit roepend. De burgemeester van Lacco, die zijne echt- genoeto en al zijne kinderen verloor, schaarde zich bij het hooge gezelschap. Z. M. verklaarde, nadat hij het oog had geslagen op de verwoesting rondom hem, dat hoezeer hij vooraf op veel verschrikkelijks was voorbereid geweest, de ware toestand toch nog alles overtrof wat hij zich dienaangaande ooit had kunnen voorstellen. Te voet inspecteerde de koning thans het terrein, overal genoodzaakt te klimmen over de puinhoopen van ingestorte huizen, telkens stilstaande om naar nieuwe bijzonderheden te vernemen, herhaaldelijk aansporende om spoed te maken bij het werk en den soldaten en verderen arbeidenden moed insprekend. Bij de ruïnen van het Piccola Sentinelia Hotel ge komen, werd hem verhaald dat hij daar liep boven het graf van 43 menschen, die, niets kwaads ver moedend, aan de table d'hóte op eenmaal de slacht offers waren geworden van de ramp en den wreed- sten dood waren gestorven. In dit gebouw bevond zich ook een zaal, waar dien avond een concert werd gegeven. Zekere mr. Struvo, uit Wales afkomstig, was juist begonnen mat het spelen van Chopins „Treur- marsch"; die keuze had nog ten gevolge dat een uit bet publiek gered werd. Deze nl., de Italiaan- sche graaf Cappeila, ging met het zeggen„Muziek van dien aard kan ik niet aanhooren", naar buiten, waar hij betrekkelijk veilig was. Van Casamicciola begaf de koning zich naar Lacco Ameno, waar een Engelschman, reeds lange jaren op het eiland gevestigd, zoo dringend mogelijk ver zocht om alles aan te wenden tot leniging der ramp. Uit zjjn privaat-kas schonk de koning 160,000 lire. Een duizendtal soldaten zijn op het eiland om te redden wat nog te redden valt, een werk dat niet weinig gevaar met zich brengt door den ver- sehrikkelijken stank die er heerscht en de groote kans, die men ieder oogenbiik loopt van door om vallende muren te worden getroffen. De Parijsche gemeenteraad heeft besloten 1000 fr. aan het hulp comité te Napels voor de nagelatene slachtoffers en anderen op het eiland Ischia te zenden. De „Hamburger Correspondent" ont vangt uit Stockholm het bericht van een dynamiet- aanslag tegen het bureau van politie dier stad. De bom, die door het venster geworpen was, is ontploft en heeft het meubilair zwaar beschadigd, zonder echter een slachtoffer onder het personeel te maken. Men meldt uit Lissabon dat Dinsdag ochtend te Oporto een aarschok werd waargenomen, in de richting van 't oosten naar :t westen en twee seconden aanhoudende. Dienzelfden dag werden ook te Gilray in Californiü twee schokken gevoeld. Ouder de telegrammen is gemeld hoe in den nacht van 11. Dinsdag op Woensdag te Berlijn de iiuweelfabriek aan de Küpnickerstraat aldaar grootendeels is afgebrand. De oorzaak is nog niet vastgesteld. Met het doel om de verbreiding van den brand buiten het ververijgebouw te verhinderen, besteeg de onlangs aangesteldo brandmeester Stahl met don opperspuitgast Mendelburg een der droogtorens, om van hier uit het vuur te keer te gaan. Nauwe lijks waren zij boven, toen plotseling de geheele drogerij in vlam geraakte en hunne eigene kloederen vuur vatten. Met groote moeite bereikten zij een der vensters, sloegen de ruiten stuk en riepen om hulp. Voordat men echter met ladders en lakens bij hen komen kon, zagen zij zich, daar hunne kleeding geheel in vlam stond, genoodzaakt den dnizelingwekkenden sprong te wagen. Met gebroken ledematen opgenomen, gaven zij reeds eenige oogen- blikken later den geest. Nauwelijks waren zij weg gedragen, of een deel van den muur stortte in en begroef twee spuitgasten bijna op dezelfde plek onder het puin. Eén hunner bleef op de plaats dood, de ander werd met een gebroken arm en been naar een nabijzijnd ziekenhuis gebracht. Het magazijn, bohoorende bij de tapijtfabriek van Ginzkey to Maff-jrsdorf, bij Praag, is totaal afgebrand, waardoor eene schade van 300,000 gulden is veroorzaakt. Zaterdag laatstleden zijnteArchangel de eerste berichten in dit jaar van Nova-Zembla ontvangen, die ditmaal met bijzondere belangstel ling werden te gemoet gezien met het oog op de wetenschappelijke expeditie, die, onder leiding van den luitenant Andrejeff, het meteorologisch station te Karmakoeli op de Westkust van het Zuider eiland bezet houdt. Volgens een telegram aan de Peteraburgsche „Nowosti" kwam namelijk 28 Juli te Solombali, de voorhaven van Archangel, met de stoomboot „Tsisjoff" het hoofd der politie Robusch van Nova-Zembla terug. Volgens zijne mededeoling hadden de leden der Poolexpeditie den winter ta melijk voorspoedig doorgebracht, met uitzondering van den matroos Tiskofl', die doodgevroren was. Volgens de N. R. C. kunnen nadere bijzonderheden nu weldra te gemoet gezion worden. De wraak van een koetsier.- Een huur- koetsier te Parijs stond terecht onder beschuldiging dat bij een in zijn rijtuig achtergelaten parapluie zich had toegeëigend. Het voorwerp was in zijn woning gevonden en de schuld dus vrijwel bewezen. Niet weinig was dan ook de rechter verwonderd, toen de automedon er op aandrong dat ook de eebtgenoote van den door hem bestolon passagier zou worden gehoord. Toen de dame, mevrouw B., eindelijk verscheen, verklaarde de koetsier dat het hem volstrekt niet was te doen geweest om een gunstig getuigenis van do dame, die hem niet eens kende, maar dat hij alleen op hare dagvaarding had aangedrongen om haar mee te deelen, dat haar echtgenoot niet alleen in hot rijtuig had gezeten, maar met eene bevallige dame, veel jonger dan mevrouw. Men zegt dat de echtgenooten, ofschoon in het bezit der verloren parapluie, in niet zeer aangename stemming huiswaarts keerden. pl—in n mm—Mwraywwnna i niiaa«««agVTiBqrr<Ksa.v.yaK» BUITENLAND. Frankrijk. De vijf en twintigste lijst van bijdragen tot de oprichting van een monument voor Gambetta beloopt 6,070.60 fr., zoodat de commissie thans te beschik ken heeft over 255,485.29 fr. Ter bestrijding der kos ten van een monument, op te richten ter oere van wijlen generaal Chanzy en van het Loire-leger, ie reeds de som van 100,000 fr. bijeengebracht. Het gedenkteeken zal te Le Mans worden opgericht en worden vervaardigd door de beeldhouwers Crauk en Croisy. De Kamer der Afgevaardigden heeft gisteren, na verwerping van verschillende onbelangrijke amen- demeoten, de overeenkomst met de Wester-Spoor- wegmaatschappij goedgekeurd met 329 tegen 120 st. De voorzitter, de heer Brisson, las daarop het decreet voor, waarbij do zitting der Kamer gesloten wordt verklaard. Groot-Britannië. In eene depeche van 14 Juni, gisteren in het Blauwboek opgenomen, biedt Lord Derby voorloo- pig aan, dat het Britsche Rijk het bestuur over Ba-Sutoland zal overnemen van de Kaapkolonie, op de volgende voorwaarden: dat de Basuto's vol doende blijk zullen geven van hun verlangen om onder Engelsch bestuur te blijven, belasting te be talen en te gehoorzamen aan de wetten; dat de Oranje-Vrijstaat zich zal verbinden invallen in Ba- sutoland te voorkomen en de lieden die aldaar misdrijven zullen geplcogd hebben, in hechtenis te nemen, en dat de Kaapkolonie de van de Basuto's ontvangen bolasting zal uitkeeren. Mocht de Britsche regeering de door haar verlangde hulp niet ver krijgen, dan zal zij zich niet verplicht achten verder hare tusschenkomst te verleenen. In het Lagerhuis vroeg de heer Worms of de heer Gladstone de verzekering wilde geven dat de Engelsche troepen Egypte niet zullen verlaten, voordat het Huis daarover eene beslissing zal ge nomen hebbon. De heer Gladstone antwoordde dat zulk eene belofte het blijven der troepen noodzakelijk zou maken, totdat het Huis zijn gevoelen zou hebben doen kennen, ook al mocht de regeering het tijdstip voor de terugroeping ge komen achten. Hij kon derhalve zulk eene toezeg ging niet doen, ook omdat zij in strijd zou zijn met het beginsel van de verantwoordelijkheid der regeoring. Op eeno vraag van den heer Ritchie of eene spoedige terugroeping in de bedoeling der regeering ligt, antwoordde de heer Gladstone dat het Huis dit punt zal kunnen bespreken, vooral wat betreft de mogelijkheid dat do cholera naar Engeland zou kunnen worden overgebracht. Hij denkt dat de sluiting van het Parlement op 25 Augustus zal kunnen geschieden. Sir Charles Dilke diende een ontwerp in, waarbij met het oog op de mogelijkheid van een uitbreken der cholera in Engeland, krachtiger en doeltreffender maatregelen van de zijde der plaatselijke autoriteiten worden uitgevaardigd. De correspondent van de „Times" te Dublin zegt dat de autoriteiten nog geen officieel bericht hebben ontvangen omtrent den moord op James Carey gepleegd, doch dat zij den vermoedelijken moordenaar kennenbij is dezelfde die het stadhuis te Londen in de lucht had willen doen vliegen. Politiebeambten zijn uit Londen naar de Kaap vertrokken, om O'Donnell af te halen. Zijn proces zal te Londen gevoerd worden. Rusland. De „Times" meldt dat volgens berichten, welke het blad uit officiëele bron beweert vernomen te hebbon, te St.-Fetersburg eene nihilistische samen zwering is ontdekt van de allergevaarlijkste soort, waarin een groote menigte personen zijn betrokken. Er zouden vele arrestatiën bewerkstelligd zijn. Het blad voegt er bij dat de Russische autori teiten de zaak zeer geheim houden. Egypte. Het feest van den Ramazan is gisternacht afgo- loopeti. De Muzelmansche bevolking was voornemens de begraafplaats te bezoeken, maar troepenafdee- lingen hebbon haar dit belet. De khedive zal ter gelegenheid van het Bairamfeest geen receptie honden. Blijkens het gistermorgen te 8 uren uitgegeven bulletin waren aan de cholera, sedert de vorige opgave, gestorven te Tentah 49, Rosolla 15, Ga- zazig 35, Ghizeh 28, Caïvo 273, in do provinciën Garbieh, Dakalieb, Charkioh, Atfe, Benisoef, Menieh, en Gallioubieh 467, Alexandrië 1, Ismaïtia 3, Da- miate 3, Mansourah 2 en aan de Barrage 11 personen.

Leidsch Dagblad | 1883 | | pagina 2