LEIDSCH DAGBLAD. N°. 7197. Zaterdag 4 Augustus. A0. 1883. Avond-editie. PRIJS DEZER COURANT: ▼oor Leiden per 3 maanden1-10. France per post1.40. Afzonderlijke Nommers0.05. Deze Conrant wordt dagelijks, met nitzonderiag van Zon- en Feestdagen, uitgegeven- PBIJ9 DEB ADTERTENTIEX ▼an 18 retell 1.05. Iedere regel meer 0.17|>' G roe tere lettere naar plaatsruimte. Voor het incassee- ren builen de stad wordt 0.10 berekend. LEIDEN, 3 Augustus. Met de gebruikelijke plechtigheid werd aan de Kweekschool voor Zeevaart alhier na afloop van de parade ter gelegenheid van den verjaardag van de Koningin, de zilveren medaille voor 24-jarigen trouwen dienst uitgereikt aan den bootsman in het vaste corps dek- en onderofficieren H. Wulff, terwijl de bronzen medaille voor 12-jarigen dienst aan den marinier 1ste kl. J. H. Martens werd gegeven. Gedurende het tweede kwartaal van dit jaar werd het Rijksmuseum van Oudheden alhier bezocht door 995 personen en het Rijks-Kabinet van prenten en pleisterheelden, dat slechts van 3 tot 30 Juni geopend was, door 17 personen. Het Rijks-Ethno- graphisch Museum was gedurende dien tijd nog steeds gesloten. De heer J. C. Van den Berg, te Leiden, is benoemd tot leeraar aan het gymnasium te Gorkum. Gedurende de tweede helft der maand Juli zijn aan het postkantoor alhier bezorgd de volgende brieven, welke wegens onbekendheid der geadres seerden niet besteld konden worden: Mej. Yan Weyk, Alfen; wed. A. Vermolen, J. Pel, P. Yergunst, Th. Lol, Niesink Co., Amsterdam; S. J. Meyer, Delft; B. Van Renznm, P. Erdelus, mej. Opzoomer, 's-Gravenbage; dr. Callenbacb, Utrecht; Goossen, Yenloo; P. Harsveld, Waver- veenmej. D. Van Beek, niet vermeld. Briefkaarten Wed. Festijn, Amsterdam; Th. J. W. Exler niet vermeld. België: Mad. J. Gitte Brommet, Schaerbeek. Oost- lodio: Wennink, Batavia. De Amerikaansche „Pelgrimzanger" Philip Phillips, die thans Nederland gaat doorreizeö, ten bate van 't Weeshuis te Neerbosch, zal o. a. zich doen hooren den lOden Aug. te Zeist, voorts te Utrecht, Arnhem, Nijmegen, Deventer, Zwolle, Assen, Groningen, Leeuwarden, Sneek, Leiden, 's-Hage, Delft, Rotterdam, Dordrecht, Goes euz., indien al daar gelegenheid gevonden wordt. Mejuffrouw de wed. W. C. Biben, te Voor schoten, die reeda meer blijken van buitengewone mildheid gaf, heeft aan ieder harer ondergeschikten 10 gulden geschonken, om ze in de gelegenheid te stellen de Amsterdamsche tentoonstelling te bezoeken. Boskoops hoofdtak van bestaan wordt door een zeer groot gevaar bedreigd. De Duitsche re- gearing heeft nl. vóór eonige dagen een besluit uitgevaardigd, waarbij allo invoer van planten en boomen met wortels uit Nederland in Dnitschland verboden is, welk verbod een toepassing is van de zoogenaamde Berner-conventie, vóór weinige jaren ter zake de phyloxera (druifluis) tot stand geko men, en aan welke conventie toen ter tijde docr Nederland geen deel is genomen. Als men bedenkt dat verreweg het grootste ge deelte van hetgeen de uitgestrekte Boskoopsche k\veekerij6n voortbrengen, voor Duitschland is be stemd, zal men begrijpen, welk een zware slag door bedoeld verbod aan Boskoops welvaart zcu worden toegebracht. Zoowel de Pomologische Ver- eeniging te Boskoop als de aldaar gevestigde afdee- ling der Nederlandsche Maatschappij voor Tuinbouw en Plantenkunde, alsmede do gezamenlijke boom handelaars op Duitschland, hobben dan ook terstond ernstige pogingen in het werk gesteld om zoo mogelijk het gevaar af te wenden, door van onze Regeering te verkrijgon óf dat Nederland alsnog en zoo spoedig mogelijk tot de Berner-conventie toetreedt, óf dat de Rijkskanselier van Duitschland ten gunste van Nederland gebruik maakt van de bij bovengenoemd besluit hem toegekende bevoegd heid om, onder zekere voorwaarden, ontheffing van meergemeld verbod te verleenen. Onze minister van buitenlandsche zaken werd tot dat einde van Bos koop uit reeds persoonlijk gepolst. Dv. IV.) Eene ontzaglijke volksmenigte stroomde zelfs tot in den laten avond van gisteren naar het Haagsche Bosch, tot bezichtiging der illuminatie ter eere van den verjaardag van Koningin Emma en tot bijwoning der op verschillende plekken ge geven feestconcerten. Eenvoudig, doch smaakvol was het sociëteitsgebouw in licht gebuid, langs alle lijnen en kolommen. Vier torentjes aan de hoeken wezen statig ten hemel, terwijl boven de middelvakken in fraai ornamentwerk de naamcijfers van Koningin Emma schitterden. De verlichting van de groote vijvers mocht slechts gedeeltelijk fraai heeten. De eerste kom, rondom waarvan de lichtjes guirlandesgewijze brandden, maakte weinig of geen effect. De reohtlijnige allee van honderden vlammetjes, die naar de brug leidde, meent men het best te kannen vergelijken met een spoorlijn, die een rijzende zon tot eindpunt had. Des te fan tastischer was het gezicht over den grooten vijver, op den achtergrond waarvan een Venetiaansche tempel met koepel verrees, stralende in het licht. Het was alsof de gouden stralea van de zon deze rijzige halle, waaruit de tonen der huzaren-mnziek den toeschouwer toeklonkeD, hadden verguld. De weerkaatsing in de effen watervlakte was aller prachtigst. Deze feestdecoratie maakte den meest verra88enden indruk, ook door kleurenverschei- denheid. Prins Albert van Pruisen zal aanstaanden Maandag een diner, dat door den gezant van bet Duitsche keizerrijk bij cns hof gegeven wordt, met zijne deelneming vereeren. De gemeenteraad van Rotterdam heeft gisteren benoemd tot leeraar in de Hoogduitsche taal en letterkunde aan het gymnasium aldaar den heer Ten Bruggencate, te Leeuwarden, en tot tijdelijk leeraar in het Grieksch en Latijn dr. Sluiter te Rotterdam. - Het voorstel tot stichting van een ethnologisch museum in het Yachtclubgebouw is met 22 tegen 4 stemmen aangenomen. De heer A. Van Zoylen, lid van het Rctter- damsch Tooneelgezelschap, directie W. Van Zuylen, is voor het volgend tooneeljaar verbonden aan het Nationaal Tooneel van Antwerpen, directeur W. Lemmens. Gisteren was er groot diner ten hove op Oranje-Nassan. Verscheiden aanzienlijke inwoners van Wageningen en Aruhem waren daarop geuoodigd. De minister van bicnenlandsche zaken brengt ter kennis van hen, die het examen ter verkrijging van het diploma van geëxamineerd en beëedigd landmeter wenschen af to leggen, dat zij zich daartoe vóór 31 Augustus a. s. schriftelijk bij het departe ment van binnenlandsche zaken moeten aanmelden. Do minister van oorlog brengt ter kennis van belanghebbenden dat met 15 October a. s. aan de koninklijke militaire academie kan worden geplaats een leeraar in aardrijkskunde of geschiedenis, tevens bevoegd tot het geven van onderwijs in staathuis houdkunde, ten einde, zoo noodig, ook in laatstge meld vak als docent te kunnen optredon. Het trak tement, aanvankelijk f 2200 'sjaars bedragende, kan tot f 2S00 'sjaars worden verhoogd. Adspi- ranten naar deze betrokking moeten zich, onder overlegging der noodigo bescheiden, vóór 1 Septem ber a. s., melden bij don heer gouverneur van ge noemde academie. Blijkens een van den gouv.-generaal van Ned.- Indië ontvangen telegram, werd de gouvernomeuts- koffieoogst op Java voor dit jaar geschat op 932,000 picols, waarvan 517,000 picols in de pak huizen waren afgeleverd. (St.-Ct.) Zr. Ms. brik „Castor", commandant de luit. ter zee 1ste kl. W. E. Hazenberg, kwam gisteren ter reede van Tessel binnen. Het stoomschip „Batavia", van Rotterdam naar Java, vertrok hedenvoormiddag van Marseille. Z. M. heeft met iogang van 1 September a. s., B. Nordholt, thans adsistent ton postkantore te Enschedee, benoemd tot directeur van het postkan toor te Ootmarsum; - pensioen verleend ten laste van den Staat aan A. Zonneveld, gewezen rijks veldwachter 3de kl., ten bedrage van 221'sjaars, en aan W. Van Rooy, gewezen rijksveldwachter der 2de kl. (brigadier) opziener der jacht en vis- scherij, ten bedrage van f 414 'sjaars. Gemengd Nieuws. Een 3-jarig knaapje, Teske genaamd, viel gisteravond omstreeks 7 uren in de Uiterste- gracht. Zijne zuster, Naatje Tesko, die het ongeluk zag, nam dadelijk het kloeke besluit den jongen na te springen. Zij zag hare poging met een goeden uitslag bekroond: haar broertje werd behouden op het droge gebracht. Aan het station alhier zijn gisteren bij gelegenheid van den verjaardag der Koningin 853 plaatskaarten naar Den Haag afgegeven. Volgens het Maandblad van de V e r- eeniging tegen de Kwakzalverij heeft de verkooper van Hop-Bitter weer een nieuwe soort van reclame ontdekt, ten minste aangewend, want het blad weet niet of hem de eer der ontdekking toekomt. Uit Leiden schrijft men nl. dat een „heer" de voor naamste koffiehuizen en restauraties afloopt, daar aan de leestafel plaats neemt en wanneer niemand op hom let een stempel voor den dag haalt en de couranten enz. bedrukt mot de woorden „Drinkt Hop-Bitter." Te Hoofddorp, in de Haarlemmer meer, geraakte gistermiddag weer een aanvallig knaapje van derdehalfjaar al spelende te water in de Kruisvaart. Ofschoon bijna onmiddellijk op het hulpgeschrei der moeder twee personen ter redding toeschoten en geneeskundige hulp onverwijld bij de hand was, mocht het niet gelukken den kleine in het leven terng te roepen. Eene arme schoonmaakster is in een huis aan den Noordwal, te 's-Hage, waar zij werkte, met een pot heet water gevallen. Met een gebroken been en deerlijk verbrand werd zij naar het gast huis gebracht. Sinds Woensdag is de bekendmaking in de portiersloge van binnenlandsche zakeo, dat stukken van het ministerie van oorlog, waarop staat spoed, geen spoed hebbeD, verdwenen. In de Hendrikslaan (Lage Niouw- straat) te 's-Hage, werd gisternamiddag vrouw B. door haar echtgenoot, toen deze zijne woning bin nentrad, dood gevonden. Tusscben de echtelieden heerschte sedort lang geen goede verstandhouding. Het lijk is geschouwd en naar het gasthuis vervoerd. Eene dame in Den Haag, zoo meldt do N. R. Crt., heeft het kind ontvoerd van haren schoonzoon. Woensdag-middag te één uur wachtte de dame het jongske op aan do gymnastiekschool in de Riemerstraat, terwijl vlak daarbij op de Veen- kade een rijtuig met twee paarden wachtte, waarin zij met haar kleinzoon stapte. Op last van mevrouw reed de koetsier naar Rotterdam, waar zij met den ontvoerde in het hotel „Leygraaf" uitstapte. Volgens gerucht moeten zij van daar per Harwich- boot des avonds in gezelschap van een bejaard heer naar Engeland zijn vertrokken. Aan hot Badhuis te Scheveningon zal den 14den dezer een groot liefdadigheidsfeest ge geven worden, waarvan do opbrengst zal strekken voor het „Fonds tot voortdurende ondersteuning van weduwen en weezen van verongelukte Schevening- sche visschers." Dien dag nl. zullen op het terras wedstrijden gehouden worden in de gymnastiek en het

Leidsch Dagblad | 1883 | | pagina 1