Boven Ngmegen is een zoo geweldig onweder losgebarsten als men zich aldaar niet her innert, terwijl een hevige stortregen nederplaste. Door de geweldige donderslagen dreunde de grond en rammelden ramen on deuren van de huizen. In eene directie-keet van den aannemer der ontmanto- lingswerken op den Hunnerberg, nabij de bekende „Belvedère" aldaar, is de bliksem ingeslagen, waar door alle glazen in de ramen en deuren, alsmede oen groot gedeelte van het dak werden verbryzeld; de gordijnen voor de ramen worden aan flarden gescheurd en eenige planken in den zolder en van een beschot aan splinters geslagen, terwijl een aan tal voorwerpen van de wanden werden geworpen. Eene kist, waarin een koperen waterpassing-instru ment geborgen was, werd totaal verpletterd, en het instrument op een tafel geslingerdhet is aan een der uiteinden gesmolten en overigens gedeukt en zwart geworden. Door een zijwand heeft de bliksem een uitweg gevonden, na eerst een gat in den muur en eene plank aan de buitenzijde tot splinters te hebben geslagen. Men weet niet ooit een zoodanige verwoesting door don bliksem gezien te hebben, zonder dat daaruit brand is ontstaaD. Even te voren hadden nog 6 heeren gezeten aan te tafel in de kamer, waarin de grootste verwoesting is aange richt en waarin ook de instrumentkist naast die tafel werd verpletterd. Doordien zij ook reeds fcet huis hadden verlaten, zijn zij aan een anders ge- wissen dood ontsnapt. Als men weet dat het ge troffen gebouwtje niet ver verwijderd staat van den circus van den heer O. Carré, waarin op dat oogen- blik ongeveer 1500 menschen de voorstelling bij woonden, dan zal men licht begrijpen dat vele be zoekers door do geweldige donderslagen in hunne nabijheid en door het felle bliksemlicht, dat het luchtruim doorkliefde en in de tent weorkaatste, van schrik ontstelden en dat enkelen hunner dra den circus verlieten. Ook boven de gemeente Renkum ontlastte zich een hevig onweder. De bliksem sloeg in twee huizen en verbrijzelde, zonder brand te veroorzaken, een groot gedeelte van een schoorsteen, doorboorde ver der in eene kamer een boekenkast, terwijl verschei dene vertrekken min of meer beschadigd zijn ge worden. Een dienstbode is door den voorbijschie tenden straal, terwijl zij in do keuken werkzaam was, zoo getroffen, dat zij eenigen tijd bedwelmd is geweest. De overige bewoners kwamen allen met den schrik vrij. Naar men verneemt, is Jan Melis, die beschuldigd was van moord, gepleegd op zijne huishoudster en die onlangs door het hof te Leeuwar den bij gebrek aan wettig bewijs werd vrijgespro ken, te Garwerd verdronken gevonden. Op reis van Londen naar de San d- wich-eilanden zijn aan boord van het stoomschip „Hankow" 55 kinderen gestorven aan mazelen en kinkhoest. Te Coutances liep een opzichter over den spoorweg juist toen de trein aankwam; hij viel tusschen de rails en de geheele trein ging over hem heen. Toen men hem oprichtte, was bij buiten konnis, maar het bleek dat hij slechts een lichte wonde aan het hoofd had gekregen. "Voor eenigen tijd deed een molenaars knecht een moordaanslag op zijn moesterkneebt. Hoewel de man van zijn zware verwondingen genas, gaf hij sinds dien tijd blijken van verstandsverbijs tering. In een dier vlagen heeft de ongelukkige zich door ophanging van het leven beroofd. De oorzaak van den zelfmoord van den Spaanschen gezant in Washington waren de financiëele moeielijkheden, in welke hij zich bevond ten gevolge van overdreven weelde bij de talrijke door hem gegeven feesten en receptiën. Zoo althans bericht de Nieuw-Yorker correspondent van de „Standard." BUITENLAND. Frankrflk. De Senaat heeft, met 144 tegen 129 stemmen, het wetsontwerp tot hervorming der rechterlijke macht aangenomen. De Kamer der Afgevaardigden heeft de overeen komst met de Znider-Spoorwegmaat6chappij, in haar geheel, met 342 tegen 135 stemmen goed gekeurd. De minister Mart'n Feuilléo bood het ontwerp op de hervorming der rechterlijke macht aan, zoo als het door den Senaat gewijzigd is. De heer Bris- son kondigde aan dat het naar de commissie voor de rechterlijke aangelegenheden zal verzonden worden. In de couloirs verzekert men dat de commissie voor de rechterlijke hervorming van oordeel is om het ontwerp aan te nemen met de wijzigiDg-Serat. Grroot-Britannië. In de zitting, gisteren door het Lagerhuis ge houden, verklaarde lord Hartington dat de gezond heidstoestand der Engelsche troepen in Egypte goed is. De cholera is minder kwaadaardig geworden, en de aangetasten, die te Cairo in behandeling zijn, geven meer hoop op herstel. Volgens bericht uit Kaapstad heeft O'Donnell Carey vermoord in het bijzijn van zijn gezin. De schuldige wordt atreüg bewaakt, dewijl men be vreesd is voor eene poging om hem te bevrijden. Zijne aanhangers brengen geldon bijeen, om hem voor de rechtbank te verdedigen. De moordenaar is een Ier, die uit Amerika gekomen was. Een helsche machine werd in zijn bezit gevonden. De heer Gladstone heeft in zijne rede over de motie-Onslow verklaard dat de rogeering die motie als eene motie van wantrouwen in de regee- ring moest beschouwen. Hij zeide toen ter loops dat het hem persoonlijk geen leed zou doen, indien de motie aangenomen word. Do „Daily News" deelt thans mede dat men dit niet 2ÓÓ te verstaan heeft, dat de heer Gladstone persoonlijk voor de motie was, maar wel zóó, dat het hem persoonlijk geen leed zou doen, als hij het bewind moest nederleggen. Italië. Tijdens do aardbeving op Tschia stortte in den schouwburg de lichtkroon naar benoden en ontstond er dientengevolge braud, doch door de openge scheurde houten wanden viel het gemakkelijk, zich uit het gebouw te verwijderen. Eenigen, die bij den eorsten schok op stoombooten gevlucht waren, brachten de eerste tijding te Napels. Te Forio scheurden de muren der kerken, te S er rara verloren 15 menschon het levon. Op vele plaatsen scheurde de grond open en elders schoten heete bronuen op. In de badhuizen sprongen ver scheidene stoomketels. Al de tusschen Napels en Casamicciola dienstdoende stoombooten werden door de regeeriDg afgehuurd om do gewonden te ver voeren en groote hoeveelheden levensmiddelen werden overgezonden. Te Napels zelf was de op schudding onbeschrijfelijk, aangezien tea minste 2000 menschen van daar op Ischia de baden ge bruikten. De weg tusschen Ischia en Casamicciola is let terlijk onbegaanbaar, de hotels zijn enkel puin- hoopen. De stad Ischia zelf is ongedeerd gebleven en een deel van de oostkust des eilands schijnt gespaard te zijn. Het westen des eilands, het meest bezochte gedeelte, is met puinhoopen bedekt. Casa micciola schijnt geheel verwoest te zijn. Ofschoou sedert 1302 geene uitbarsting van den vulkaan Epomeo of San-Nicola onder welke de reus Thyphoeus heette begraven te liggen heeft plaats gehad, is het eiland dikwerf door aardbe vingen bezocht, doch nooit zoo schrikkelijk als ditmaal. De eerste schok was zoo sterk, dat sommigen dergenen, die in den schouwburg zaten, zes schreden ver werden weggeslingerd. Daarop volgden twee zwakkere. Denzelfden dag, waarop Ischia door de bovenbe schreven ramp getroffen werd, heeft in eene mijn bij Caltanisetta, op Sicilië, eene ontploffing plaats gehad, waarbij 35 mijnwerkers het leven verloren. Do gevolgen der aardbeving zijn nog treuriger dan d© eerste berichten deden vermoeden. De lucht wordt door de menigte lijken verpest en een groot aantal soldaten zijn onophoudelijk bezig, om de slachtoffers onder de puinhoopen te voorschijn te halen. De koning van Italië heefc 10,000 lire, de provincie Napels 100,000 lire geschonken, tot aan vankelijke leniging van den nood, en te Napels zijn volksinschrijvingen geopend. Effypte. De correspondent van de „Daily News" te Cairo blijft beweren dat het aantal cholera-dooden veel grooter is dan de officiëele cijfers aangeven. Op 24 Juli b. v. stierven er 1200 aan de cholera, terwijl de officiëele opgave 463 was. De overheid veront schuldigt zich daarover, zegt hij, met te beweren dat de epidemie alleen onder de inlanders woedt, dat de cijfers niet veel te laag zijn en dat de Europeanen, daar de ziekte zich tot de inlanders bepaalt, het cijfer niet zoo precies behoeven te weten. De berichtgever verzekert dat, terwijl de officiëele cjjfers uit 36 steden eene dagelijksche cholera- sterfte van 800 a 1000 vermelden, er tal van dorpen zijn, waar do ziekte vele slachtoffers maakt en waarvan in het geheel geene opgaven gedaan worden. In de wijk Boulak zijn de maatregelen om de ziekte tegen te gaan goed. Daar is het sterftecijfer in de laatste dagen dan ook zeer afgenomen. Daar entegen heeft men, volgens dezen berichtgever, in andere wijken van Cairo grootelijks gebrek aan ontsmettingsmiddelen. Onder de Britsche troepen zijn er tot nu toe in het geheel 50 man aan de cholera gestorven. Telegrammen. ST.-PETERSBURG, 31 Juli. Geen enkel cholera geval is nog in Rusland voorgekomen. De regeering zal een eventueel uitbreken der epidemie terstond bekend maken. NAPELS, 31 Jali. Een hevige uitbarsting van den Vesuvius wordt gemeld. De lava vloeit af langs de helling aan de zijde van Torre-Greco. BRUSSEL, 31 Juli. Do Kamer heeft de ontwer pen betreffende de invoerrechten op cacao, azijn en azijnzuur met 67 tegen 43 stemmen verworpen. CAIRO, 31 Juli. In het jongstverloopen etmaal, geëindigd hedenochtend te 8 uren, zijn aan cholera ovorleden: te Tantah 36, te Ghizeh 45, te Ghalleh 39, te Zagazig 21, in andere steden 178, in de provinciën Calleoubreh, Mcnoufreh, Charkieh eu Ghizekhafte 134. KONSTANTINOPEL, 31 Juli. In het Lazareth te Smirna zijn twee cholera-gevallen voorgekomen; een der lijders is bezweken. De opbrengst der zes indirecte belastingen heeft in de eerste helft der maand Juli bedragen, bij benadering, 42391 pd. st., tegen 53501 pd. st. in hetzelfde tijdvak van 1882. BERLIJN, 1 Augustus. In den afgeloopcn nacht werden de gebouwen der Berlijnsche fluweelfabriek, het eigendom eener aandeelenmaatschappij in da Köpnickerstrasse, door de vlammen verteerd. De brand ontstond te middernacht en kreeg al spoedig een verschrikkelijke uitbreiding. Wat er vernield en hoe groot de aangerichte schade is weet men nog niet. Bij de poging tot blussching hebben drie man van do brandweer het leven verloren en werd er één levensgevaarlijk gewond. BERLIJN, 1 Augustus. (Part. Tel.) Op de ver brande flnweelfabriek waren 1200 arbeiders werk zaam. Allen zijn nu broodeloos. De machines waren verzekerd voor twee millioen mark; de overige verzekeringen zijn nog onbekend. LUIDEN, 1 Augustus. De verwachting voor morgen is: westelijke wind, weinig verandering. Ds. A. Yan der Sluis te Leiden is beroepen bij de Chr. Geref. gemeente te Franekor. Door den heer Buma, lid der Tweede Kamer, is uitvoerig geantwoord op het afdeelingsverslag omtrent zijn voorstel van wet tot het instellen van een onderzoek betrekkelijk de afsluiting en het droogleggen van de Zuiderzee. Op technische gron den handhaaft hij, in strijd met de bezwaren in het verslag geopperd betreffende den afsluitdijk, zijne vroegere overtuiging. De aangegeven wjjziging van het eenig artikel neemt hij over. Op hoogst plechtige wijze werd heden de vierde school van de Nederduitsch-Hervormde ge meente te 's-Hage, opgericht aan den Z.-O.-Buiten singel, ingewijd. Met vlaggentropeeën en planten waren de schoollokalen versierd. Bij de herstemming is tot lid van den ge meenteraad van Amsterdam gekozen de heer J. W. Holzmann met 304 stemmen. Mr. Th. Heemskerk verkreeg er 204. Het aantal uitgebrachte stemmen bedroeg 524, waarvan 16 van onwaarde. Te 's-Hage zijn uitgebracht 1408 stemmen. Van onwaarde waren 4 biljetten en alzoo geldig 1404. Gekozen is de heer P. C. Evers met 708 stemmen. Mr. H. graaf Van Hogendorp bekwam er 696. Het stoomschip „Amsterdam" is gisteren van Amsterdam te Nieuw-York aangekomen. BURGERLIJKE STAND VAN £EEQ£N* van 25 Jali lot eu met 1 Augustus. BEVALLEN: K. Jansen geb. Smit Z. C. v. d. Natgeb. Bink D. J. M. Ouwerkerk geb. Bonte Z. S. I. Kok geb. v. Iterson D. C. M. Randoe geb. Tennissen Z. C. M. v. d. Kaai geb. t. d. Heyden D. E. J. y. Heet geb. Rozendaal Z. C. v. d. Nieowendijk geb. Bey D. L. v.d. Walle geb. Poelijoe Z. G. Arnoldas geb. Anneese Z. W. Boudry geb. Kolderman Z. J. H. v. d. Born geb. Nag- tegeller Z. M. v. Hoven geb. Vermonet Z. C. Bonte geb. Wyeneken i). S. v. d. Wilk geb. Duikers D. F. A. Wiggers geb. Siebers D. E. Gijsenij geb. Scheels Z. P. C. Van Beyeren Bergen en Henegonwen geb. Nienwboer Z. M. B. K. De Rooy geb. Broesterhaizen D. L. De Ha« geb. Ejvrilder Z. H. Brittijn geb. Leasvelt D. E- f-

Leidsch Dagblad | 1883 | | pagina 2