Avond-editie. S°. 7195. Donderdag 2 Augustus. A". 1885. PRIJS DEZER COURANT: Toot Leiden per 3 maanden1.10. France per post1.40. Afzonderlijke Nommers0.05. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PEIJS DEK ADVERTESTIEiV: ▼tn 1fi rebels 1.05. Iedere regel meer 0.17$. Groolere letters naar plaatsruimte. Voor het incasseer ren buiten de stad wordt/0.10 berekend. Offloiöel© Kenni»g:©vIngeB. HOSTELOOZE INENTIXC. Bargemeester en Wethouders der gemeente Leiden bren gen ter kennis van belanghebbenden, dat gelegenheid bestaat tot kostelooze vaccinatie en revaccinatie, voor onvermogenden, in het lokaal der Stadswaag en wel op de volgende dagen, als: Zaterdag 4 Augustus, Maandag 13 Aug., Dinsdag 21 Aug., Woensdag 29 Aug., Donderdag 0 September, Zaterdag 15 Sept., Maandag 24 Sept, Dins dag 2 October, Woensdag 10 Oct., Donderdag IS Oct., Zaterdag 27 Oct., Maandag 5 November, Dinsdag 13 Nov Woensdag 21 Nov., en zoo vervolgens met eene tusscben- ruimte van acM, of als die dag op een Zondag of Vrijdag valt, van negen dagen, telkens des namiddags te één uur. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, DE KANTER, Burgemeester. 1 Aug. 1883. HARTEVELT, Wethr., lo. Sec. LEIDEN, 1 Augustus. Ter verkiezing van drie leden voor den gemeente raad alhier waren bij de gehouden herstemming ingeleverd 1227 stembriefjes, waarvan er 3 van onwaarde werden verklaard, zoodat het aantal gel dige stemmen 1224 bedroeg. Als hebbende hiervan de meeste stemmen ver kregen, werden alsnu gekozen de heeren: G. A. DE GEUS met 644, W. F. YAN WIJK Sb. met 634 en herkozen de heer G. WILHELMY DAMSTÉ met 600 stemmen. Verder waren uitgebracht op de heeren mr. H. Van der Hoeven 595, L. C. Qaant (aftredend lid) 573 en H. L. A. Van Campen 563 stemmen. Op verschillende personen waren nog 10 stem men uitgebracht, t. w.Mr. H. L. A. Obreen, P. J. Knaap, W. A. Van Lith, J. Plemp, J. Schoon- dermark Jr., H. Van Hoeken, P. Van Oranenburgb, D. Blok, A. Werner Sr. en A. Werner Jr. Mej. C. R. De Graaf te Delft is benoomd tot lste onderwijzeres aan eene bijzondere school voor meisjes alhier. Curatoren van het gymnasium te Zwolle heb ben voor de betrekking van leeraar in de klassieke letteren (jaarwedde 2200) eene voordracht inge zonden, waarop geplaatst 2ijn de heeren K. B. Van Walfften Paltbe, conrector aan het progymnasium te Oldenzaal, H. M. B. Ter Haar Romeny te Leiden en L. J, Sicking ta Wormerveer, beiden doctorandi in de klassieke letteren. De 67ste jaarlijksche algemeene vergadering van het fonds ter aanmoediging en ondersteuning van den gewapendea dienst in de Nederlanden is te Amsterdam gehouden. De inkomsten over 1882 hebben bedragen eene som van 95,238.95'/,. Behalve de rente van het kapitaal op het Groot boek, die 50,S07.83 beliepen en de opbrengst der jaarlijksche collecte ad 29,156.73, zijn onder het aangegeven cijfer deriakomsten begrepen: de renten van hot nationaal huldeblijk, ter gelegenheid van Zijner Majesteits 25-jarige regeeriüg, sd ƒ9070.33, en de subsidie van het Rijk ten behoeve van het Invalidenhuis te Leiden, groot 5000. Voort6 een gift van H., groot 200. In het bedrag der collecte zijn begrepen cenige bijzondere giften van de dis- tricts-commissiën te Groniogen, VHertogenboseh, Rotterdam, Utrecht en ZutfeD, respectievelijk ten bedrage van 30, 12.90, 5.73, 200 en 16.15. De uitgaven hebben het bedrag der inkomsten met 11,353.87 overschreden. Aan 1924 deelge- rechtigden keerde het fonds 87,643.60'/2 aan gratificatiën en toelagen uit de renten van 'sKo- nings geschenk uit. Onder die deelgerechtigden be vonden zich 4 verminkten en 3 nageblevenen van gesneuvelden bij Waterloo, 264 verminkten uit Oo8t-Indië, 1 verminkte uit oorlogen vóór November 1813, 72 verminkten en 6 nageblevenen van ge sneuvelden in den strijd met België, 1539 infirmen, blinden en veteranen, 89 oud-strijders van Waterloo en 16 militairen van de Amsterdamscbe landmilitie. Het Invalidenhuis te Leiden verkeert in goeden staat. Tegen afstand van hun pensioen en hunne gratificatie genoten 64 deelgerechtigden van het fonds daarin doelmatige huisvesting en goede ver zorging. De uitgaven ten behoeve van dit gesticht beliepen 21,509.95'/,. Gedurende het afgeloopen jaar worden 95 nieuwe deelgerechtigden in het fonds opgenomen, als 12 verminkten uit Oost-Indië, 1 verminkte van België en 82 infirmen. Het aantal sollicitanten bedraagt 1127. Van het hoofdkapitaal moest 20,000 4 pets. inschrijvingen worden verkocht. Ter benoeming van een predikant bij de Evang.-Luth. gemeente te Bodegrave is het volgend drietal opgemaakt: J. F. Plaat te Briolle, J. H. Schwill te Hoorn en D. Snijder te Helder. De door den Raad van Boskoop vastgestelde rekening over 1883 bedraagt in ontvangst 22,294.34s en in uitgaaf 19,870.94 en sluit dus met een batig saldo van 2423.40*. De uitgaven voor onderwijs bedroegen ƒ5917.18, waarin begrepen is een subsidie van 200 voor de bewaarschool der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen. Bij den heer Couvóe, hofboekbandelaar te 's-Gravenhage, ligt een adres aan den Koning ter teekening, waarbij adhaesie geschonken wordt aan de poging van den luitenant-generaal M. D. graa Van Limburg Stirum c. 8., om den Atjeh-oorlog tot een voor de Nederlandscho eer bevredigend einde te brengen. Dat adres van adhaesie is reeds van vele handteekeningen van zaakkandige en zeer invloedrijke personen voorzien. Blijft evenwel de beweging tot Den Haag beperkt, daa zal het nut, dat van die adressen gehoopt wordt, niot groot zijn. Gewenscht is het daarom, dat in iedere stad van het Rijk dergelijke adressen van adhaesie ter teekening gelegd worden, opdat de Nederlanders in zake Atjeh hunne stem kunnen doen hooren. Het feest in de diergaarde te Rotterdam is gisteravond uitstekend geslaagd. Het weder bleef gelukkig droog en de wind was gaan liggen. Er waren vele duizenden bezoekers, waarvan circa 1500 vreemdelingen. Door een doelmatige afschoiding van het wandelterrein en de zitplaatsen was alle gedrang onmogelijk gemaakt. Do illuminatie van den fraaien tuin was schitterend, vooral langs de vijvers en bruggen waar het water de duizenden lichtjes geestig weerkaatste. De muziek der schut terij deed zieh vroolijk hooren en voerde onder anderen een Gelegenheids-feestmarsch van den beer Wouter Hutschenruyter uit. Van het vuurwerk is met name een kanonnade en vuurregen uit de be roemde rots uitstekend gelukthet geheele gevaarte seheen in vlammen op te gaan. Enkele andere stukken van het vrij rijke pogram hadden door het blijven hangen van een dichte massa rook meer van rockwerk dan van vuurwerk. Een greote menigte volk was bijeen op het punt van den Nieuwen Singel, waar hot terrein der dier gaarde kan worden overzien, Toen de Bengaalsche „zon" de goheele omgeving verlichtte, bleken zelfs de daken op dien Singel tot aan den nok vol toe schouwers. Echter geen zweem van cenige wanordelijkheid. Het volk had zelf pleizïer in het feest en zong en tierde lustig en vroolijk. De ^voorspellingen" om trent een te verwachten uitin» eener, onder het Rotterdamsche volk bestaande ontevredenheid, zijn dus gelukkig niet uitgekomen. Te twaalf uren was het feest afgeloopen. Niet de heer Vrolik, maar do heer Jen Vrolijk komt voor op de lijst der jury der te bekronen schilders die op de Amsterdamsche tentoonstelling hebben ingezonden. De Koning heeft twee prachtige kleine jachten j doon vervaardigen, heide met fluweel bekleedhet een zal den naam dragon van Koningin Emma, het andere dien van het Prinsesje. Z. M. heeft er Zondag een proeftochtje mee op den Rijn gedaan. Gister avond om halfacht bracht Z. M. zijn eerste bezoek aan Wageningen. De gewone aodientie van den minister van binnonlandsche zaken zal Zaterdag a. e. niet plaats hebben. Z. M. heeft P. De Haan, ontv. der dir. bol. en acc. te Bniksloot c. a., benoemd tot ontv. derz. middelen te Nieuwe Sluis c. a.- K. De Graaf, commies ter inspectie te Amsterdam, benoemd tot ontv. der dir. bel. en acc. te Noordwelle c. a.; - F. M. J. Van Ghert, ontv. der dir. bel. en acc. te Zevenbergen c. a., benoemd tot ontv. dor dir. bel., invoerr. en acc. te Hoorn c. a.- den met behoud van recht op pensioen op de meest eervolle wijze ontslagen luit.-generaal H. G. Boumeester, laatste lijk commandant van het leger in Ned.-Indië, be noemd tot Zr. Ms. adjudant in buitengewonen dienst; - J. J. C. Donck, met ingang van 1 Sept. e. k., op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als eerste onderwijzer bij de Rijks kweekschool voor onder wijzers te Haarlem; - dr. C. A. Scheltema, met ingang van 1 Sept a. s., benoemd tot leeraar aan de Polytechnische school te Delft- de heeren F. H. Voigt, gewezen veearts bij den burgerlijken dienst in Nederl.-Indië, en A. C. Everaars, gewezen gezaghebber der lste kl. bij de gouvernements marine aldaar, beiden laatstelijk met verlof, de een in Europa en de ander hier te lande, op hun verzoek, eer vol uit 's lands dienst ontslagen, met toekenning van pens.- met J Sept. a. s. benoemdtot leeraar bij de normaalschool voor teekon on der wijzers, de heer Lud- wig Jüager, en tot leeraren bijjde school voor kunst nijverheid, de heeren Ludwig Jiioger en Georg Sturm; - den heer C. M. Kooy, gewezen 2den commies bij het depart, van binnenlandsch bestuur in Ned.-Indië, laatstelijk met verlof hier te lande, op zijn verzoek, eervol uit 's lands dienst ontslagen. Gemengd Nieuws. Maandag is te Nieuwe Wetering de boerderij van den heer Duynstee, bewoond door J. Blonk, bijna geheel afgebrand. Als oorzaak wordt opgegeven het ontbranden van lucifers, waarmede kinderen speeldeD. Ongeveer twee uren benoorden Noord- wijk aan Zee is het lijk aangespoeld van eenraan, vermoedelijk een zeeman. Daar het in vergevorderden staat van ontbinding verkeerde, is het zoo spoedig mogelijk begraven. Ton nadeele van den winkelier P. inde Wagenstraat te 's-Hage is een stuk rood zijden pluche ontvreemd. - Van de gelegenheid dat het koetshuis aan de Paveljoensgracbt, hoek Kcezenpoort, eeoige minuten openstond, is door een onbekend persoon gebruik gemaakt tot het wegnemen van een gouden horloge ten nadeele vau den koetsier. In de vorige week zijn te Oud-Beier land IS personen door de pokken aangetast, waar van er drie zijn gestorveö. Te Kralingen werden er twee aangetast. Te Leiderdorp 1 en eindelijk te Rotterdam 23, waarvan acht gestorven. Per stoomschip „Conrad'' word gis teren te Amsterdam aangebracht e$ir op 3 poot», waarschijnlijk voor de tentoonstel^*' K" sterna. :°e.kï.nt00r.l00Per der Credietvereeni- ging te Amsterdam, die belast a tt i. was om diploma's hlV ?f70n 60 hSt SeId voor zich behield nTVi 9 dB P0U'ie 8angemeld. Hij had een koffiehuis een portefeuille met 162 diploma's h';Xa,en' 7dat da CreJietvereeniging er nog betrekkelijk goed ie afgekomen. LEIDSCH 4» DAGBLAD.

Leidsch Dagblad | 1883 | | pagina 1