N°. 7194. Woensdag 1 Augustus. A0. 1833. Avond-editie. LEIDSCH £8% DAG BLA D. PRIJS DEZER COURANT: ▼oor Leiden per S maanden...;;.;;;;;;:;; 1.10. Franco per post.B 1.40. Afzonderlijke Pïommers8.05. Offloiëel© KenniggeringeiL Burgemeester en Wethouders van Leiden, Brengen ter kennis van belanghebbenden dat op Don derdag 2 en Yrijdag 8 Angnstns 1883 de passage over den Ouden Singel van de Janvossensteeg tot -de Mare voor rij- en voertuigen zal zijn afgesloten. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, DE XANTER, Burgemeester. 28 Juli 18S3. HARTEVELT, Wethr., lo. Secretaris. LEIDEN, 31 «full. Bij de heden gehonden herstemming ter verkie zing van drie leden van den gemeenteraad alhier zjjn ingeleverd: aan het hoofd-bureau (Stadhuis) van do 799 kiezers 532 stembiljetten en aan het onder-bnreau (Den Burg) van de 1009 kiezers 695 stembiljetten; te zamen alzoo van de 1808 kiezers 1227 stembiljetten. Bg de vorige verkiezing waren 1131 stembriefjes ingekomen, waarvan 506 op het hoofd- en 625 op het onder-bnreau. Bij den schietwedstryd, uitgeschreven door ^Claudius Civilis," behaalde jhr. Yan Bylandt, lid van „Pro Patria" alhier, met 49 punten de kleine zilveren medaille voor den besten schutter van elk opgekomen corps. De minister van oorlog heeft benoemdtot adjudant bij het corps don lsten luit. A. F. Lncassen, van het 3de reg. huzaren; - bestemd: tot leeraar bij de 2de afd. der Kry'gsschool, met iDgang van 1 Oct. a. s., den kapt. M. H. J. Plantenga, van het éde reg. inf. Door den hoofdintendant is overgeplaatstde 2de luit.-kwartiecm. J. J. Yan Hille, van het 3de reg. inf., bij het 4de reg. inf.; - door den inspecteur der iDf.de 2de luit. P. J. G. Schott, van het 2de reg., bij het éde reg. inf.door den inspecteur der cavalerie: de lste luits. J. G. baron Yan Sytzama, van het lste, en C. M. Springer, van het 2de, by het 3do reg. huzaren; - door den inspecteur der art.: de 2de luit. A. De Mandt, van het 2de, bij het lste, en de 2de luit. C. J. Pické, van het 3de, by het 2de reg. veld-art. De minister van oorlog heeft bepaald dat wanneer door een militair naar eeDe gemeente des Ryks, waar besmettelyke ziekten epidemisch voor komen, verlof wordt aangevraagd op grond van, door eene geneeskundige verklaring bewezeD, ern stige ziekte, belangrijk ongeval of overlyden van een zijner naaste betrekkingen, dat verlof zonder machtiging van den minister van oorlog kan wor den verleend. De betrokken militair zal echter niet van verlof in de kazerne mogen terugkeeren, dan nadat, na onderzoek by den burgemeester der gemeente, waar heen het verlof is verleend, gebleken is dat in het huis of vaartuig, waar de militair in die gemeente verblyf heeft gehoudeD, geen geval van besmettelyke ziekte voorkomt of in den laatsten tyd is voor gekomen. Wanneer nit dat onderzoek het tegendeel mocht blijken, dan zullen nadere bevelen moeten worden gevraagd, hoe met dien militair te handelen. Yoortaan zullen door de dd. schutteryen jaarlijks voor ieder officier en voor ieder afgeëxer- ceerd onderofficier en minderen kunnen worden aan gevraagd: lo. zestig scherpe patronen tot geweren 2o. tien losse patronen tot geweren; 3o. dertig patronen tot kamerschietcylinders. De schutterijen, die geene schietbaan ter beschikking hebben, kunnen, in plaats van de patronen, bedoeld onder pnnt 1, aanvragen zestig patronen van de soort onder punt 3 genoemd. Bij deze aanvragen mag dus niet in rekening worden gebracht de totale sterkte der schuttory, waar alleen het aantal officieren en het gedeelte der officieren en minderen dat, afgeëxer- ceerd zyode, werkelijk aan de schietoefeningen deel- Deze Courant wordt dagelijks, met uitzonderiag ?an Zon- en Feestdagen, uitgegeven, j - -y Jfcr" neemt. De commandanten der schutterijen moeten derhalve, bij hunne aanvragen om munitiën, de sterkte van officieren en van het zco even bedoelde gedeelte door eene schriftelijke verklaring opgeven, zoo noodig onder bijvoeging dat over geene schiet baan kan worden beschikt. Hedenavond is te Amsterdam weer muziek uitvoering op het balkon van het Amstel-hotel, door de kapel van het vierde regiment infanterie nit Leiden. Vóór eenige dagen reeds werd medegedeeld dat bij eenige Amsterdammers het plan bestond een Museum op te richteD, om te verhoeden, dat de koloniale schatten, zoo van de Nederlandsche als van de vreemde koloniën, thans in de tentoonstel lingsgebouwen bijeengebracht, na het einde van September weder verspreid worden. Volgens het D. v. N. heeft het plan eece wijdore strekking dan het toen geoorloofd was mede te deelenmen is namelijk voornemens eene „Nederlandsche Kolo- nialo Vereeniging" te stichten, met haar een Kolo niaal Mnsenm en daaraan verbonden bibliotheek op te richten en een Koloniale Kevue nit te geven. Het comité, dat zich tot dat doel gevormd heeft, bestaat uit de heeren J. Wiiste, M. J. Waller, W. F. Versteeg, M. P. Pels, allen te Amsterdam, en dr. L. Serrurier te Leiden. Het heeft reeds, ook met andere heeren, eene vergadering gehonden. Van de „Nederlandsche VereenigiDg", geves tigd te Parijs, ontvingen wij het verslag over het afgeloopen vereenigingsjaar. Het bestnnr bestond bg den aanvang van dat jaar uit de heeren Joh. Pierson, president; G. Stoop, secretaris; L. E. Levié, penningmeester, Chr. A. Vieweg en H. Snnr. De president achtte zich echter verplicht in den loop van het jaar zijn ontslag te nemen, en in zijne plaats werd gekozen de heer J. H. Brandos J.H.zn., terwijl door de benoeming van de heeren F. Braat en W. Jong het ledental van het bestunr tot zeven werd uitgebreid. Voor het nn ingetreden jaar vormen het bestnnr de heerenJ. H. Brandos J.H.zn., voorzitterH. Suur, secretaris; L. E. Levié, penningmeester; Th. M. Van den Bronk, D. Franken Dzn. en Th. Van Gogh. Steeds wordt al het mogelijke gedaan om het lidmaatschap zoo aangenaam mogelijk te maken en met genoegen wordt dan ook in het verslag mel ding gemaakt van mej. C. Esser, van Amsterdam, benevens de leden der vereeniging W. Koopmsns Van BoekereD, L. E. Levié, H. Wennink en W. K. Wolf Polak, die welwillend deelnamen aan de uit voering van het programma voor een concert, den leden in de zaal „Kriegelatein" aangeboden. De financiëele toestand van de „Nederlandsche Vereeniging" liet niets te wenschen over en met een vrij hoog voordeelig saldo werd het derde ver eenigingsjaar aangevangen. De heer B. J. Wernméns Buning, predikant te Bourtange, heeft het beroep naar de Hervormde gemeente te Hoogmade c. a. aangenomen. De Koning en de Koniogin znllen 15 Sept. in de residentie terngkomen. B. en Ws. van Rotterdam hebben aan den Raad de voorstellen gedaan tot stichting van een Mnsenm voor Land- en Volkenkunde in het Yacht clubgebouw. Het Nederlandsche Zendelinggenoot schap en dr. E. Van R jckevorsel hebben zich bereid verklaard hnnne aanzienlijke verzamelingen daar voor af te staan aan de gemeente, het Genootschap in bruikleen, de heer Van Rjckevorsel in eigendom. De groote zaai, zoogenaamde tooneelzaal, wordt voor de inrichting van het Musenm voorgesteldde onkoBten voor de inrichting znllen ƒ6000 bedragen. Eene aan de Tweede Kamer voorgestelde wijziging der begrooting van financiën voor 1882 strekt in de eerste plaats tot verhooging der som .j.. PRIJS DER ADVERTENTIES V«a 18 refel» 1.0S. Ieder» regel meer 0.17{.' Groeier» teller» naar plaatsruimte. Voor het iocaaeee- rea buiten de atad wordt 0.10 berekend. v van f 100,000, die voor 1882 voor versmelting van centen is toegestaan, met 190,000 tot ge deeltelijke dekking o. a. van het verlies op de nominale waarde eener partij versmolten koperen pasmunt ten bedrage van f 276,400. Voor dit doel zijn op de diensten 1830 en 1881 200,000 toege staan, doch niet uitgegeven. Het eindcijfer der begrooting voor 1882 ondergaat geen verhooging ten gevolge van gelijktijdige vermindering met gelijk bedrag. Zoodra mogeljk zal de minister van financiën maatregelen in het leven roepen tot het bniten omloop Btellen van een aantal koperen eenten. In een wetsontwerp is voorgesteld om tot dekking van het tekort van f 94,000, ontdekt in de kas van den gewezen ontvanger der registratie enz. A. Rijser te Goes, van welk bedrag f 11,000 in de staatskas is teruggekeerd door verkoop van den borgtocht, eene som van f 84,000 beschikbaar te stellen. Bj de Kamer is mede ingekomen een wets ontwerp, om voor de commiezen en referenda rissen van Staat het thanB gevorderd speciaal examen af te schaffen, en alleen voor die betrekking be noembaar te verklaren doctoren in de staatsweten schap, in dc rechtswetenschap of in de beide rechten en de benoeming te doen geschieden op aanbeveling van een dubbeltal door den Raad. Mej. Jos. De Groot zat wederom bij do Am- sterdamsche afdeeling der Kon. Ver. Het Nederl. Tooneel optreden. Mejuffrouw Eveline Kapper en de heer M. Van Beem, leden van hot Rotterdam3ch Tooneelgezel- schap onder directie van den heer W. VanZuylen, zijn met September a. 8. verbonden aan het Natio naal Tooneel van Antwerpen, directie W. Lemmens. De veldmanoenvres in Noord-Brabant zullen plaats hebben van omstreeks 25 Augustus a. s. tot en met 8 September daaraanvolgende. De minister van financiën maakt bekend dat het saldo van 's Rijks schatkist bij do Nederlandsche Bank, op 28 Juli 1883, en de som der betaalmid delen op dat tijdstip bij de betaalmeesters aan wezig, te zamen een bedrag uitmaakten van f 18,120,450.74'/,. Het stoomschip „Prinses Amalia," van Am sterdam naar Batavia, vertrok Zaterdag van South ampton. Z. M. heeft met ingang van 1 Angnstns a. s. J. C. Kramer, thans brievengaarder-directenr te Warfum, benoemd tot directeur van het postkan toor te Wassenaar; - rar. E. N. Rahusen, te Am sterdam, opnieuw benoemd tot voorzitter van het College voor de Zeevisscherijen- bij het personeel van den geneesk. dienst der landmacht benoemd tot off. van gez. 2de kl. don student voor genoem den dienst (arts) J. Nord; - met ingang van 1 Oct. a. s. benoemd tot adjunct-commies bij het departement van waterstaat F. Van der Gragt, thans adjunct-commies bij het provinciaal gouver nement van Noord-Holland; en aan de boden bij genoemd departement J. Ten Voorden en K. A. Schiiffer een eervol ontslag verleend, behoudens aanspraak op pensioen. Gemengd Nieuws. Niettegenstaande de kermis weer voor een jaar achter den rug is, vertoont de Nieuwe Rijn nog tal van bezienswaardige kramen. Kinderen vinden er lekkernijen en toovertoestellen, volwassen personen galanterieën enz. Ook de heer Anton Huf is er nog geplaatst en zijne bekende goede qnaliteit handschoenen zal zeker nog vele afnemers vinden. In de gemeente Zoetermeer komt een geval voor van febris typhoïdea. Gistermorgen is het paard en rijtuig van J. K., te Bleiswijk, onder de gemeente Zeg waard, te water geraakt. Hij wist zelf nog in tijds

Leidsch Dagblad | 1883 | | pagina 1