Benoemd zijn tot onderwijzer te Haarlemmer meer de heer L. Yan de Hor te Heenvliet en L. A. Fischer te Knijpe en tot onderwijzeres aldaar mej. Yan Maanen te Li3se. De uitslag van het van 16 tot en met 21 Juli te 's-Hage gehouden staat3-exnmen, ter ver krijging van het getuigschrift van bekwaamheid voor de studie aan een universiteit in alle faculteiten, w-3rd uitgereikt aan den eecigen candidaat, die zich daartoe had aangemeld iï. W. A. Zoot. Voer hot getuigschrift van bekwaamheid voor de studie aan een universiteit in de faculteiten der godgeleerdheid, der rechtsgeleerdheid en der letteren en wijsbe geerte waren opgekomen 9 caadidaten. Het getuigschrifc werd uitgereikt aan D. A. H. Yan Eek, J. E. Millard, S. O vermeer en H. De Vries. Voor het getuigschrift van bekwaamheid voor de studie aan een universiteit in de faculteiten der geneeskunde en der wis- en natuurkunde waren opgekomen 7 candidaten, van wie 1 zich tijdens het examen terugtrok. Het getuigschrift werd uit gereikt aan J. D. Doorman. Prinses Hendrik vertrekt Maandag-ochtend te 8 u. 20 m. per Rijnspoor naar het buitenland en zal eenigen tijd te Frankfort verblijf houden. Naar het Vaderland verneemt, zal de hoogst nuttige uitvinding op het gebied der telephonie, die als systeem- Van Rijsseiberghe naar den uitvinder bekend staat, weldra in ons land worden toegepast. Men weet, waarin deze uitvinding bestaat. De tele graafdraden worden daardoor geschikt gemaakt voor de overbrenging van telephonische berichten, zoodat eenzelfde draad tegelijkertijd dienst kan doen voor do overbrenging van telegraphische depeches en tele phonische berichten.Reeds zijn in Frankrijk, Engeland, Duitechland, Rusland, Italië, Brazilië en Canada onderhandelingen aangeknoopt om dit systeem in werking te brengeD, en dezer dagen heeft de heer Langdon Davies, wien de heer Van Rijsseiberghe het in werking brengen zijner vinding, elders dan in België, heeft opgedragen, met de Ncderlandsche Regeering een contract geteekend, waarbjj hij aan neemt de draden van het lijnvak Amsterdam-Haarlem voor het gelijktijdig overseinen van telegrammen en spreken door de telephoon in te richten. Het stoomschip „P. Caland" arriveerde gis termorgen vroegtijdig van Rotterdam te Nieuw-York. Z. M. hoeft aan mr. C. J. E. graaf Van Bylandt, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend uit zijne betrekking van referendaris bij het dop. van buitenlandsche zaken, en zulks onder dank betuiging voor de vele en goede diensten door hem als zoodanig aan den lande bewezen; - benoemd by het leger in Ned.-Iodië, tot officier van gez. 2de kl. den voor dat leger opgeleiden militairen student (arts) H. C. W. Utermöhlen. Gemengd Nieuwa. Het ia wel zonderling, maar toch heeft de heer Van Zuylen het gisteravond weer ondervonden dat gedurende de kermis drama's het meest in den smaak van het Leidsche publiek val len. Velen waren opgekomen om den directeur in de rol van Jean Vaubaron, die hij prachtig speelde, toe te juichen. Ook het edele trio Rodille, Frits Horner en Laridon, waarvan de eerste, zooals het een fatsoenlijken schurk betaamt, zijne beide com pagnons vermoordde, mocht zich een goed deel van het applauB toeëigenen. Van de dames muntten uit mevr. De Graaf-Yerstraete, mej. Kapper en mej. H. Kley; vooral de laatste speelde allerliefst en belooft veel voor de toekomst. Na hedeoavond geeft dit gezelschap nog twee voorstellingen. Met genoegen zullen velen vernemen dat in die van Maandag-avond de gevierde actrice mevrouw Albregt opnieuw hare gewaardeerdo mede werking zal verleenen. De Stadsgehoorzaal was weer goed bezet. De ver schillende nummers die ten uitvoer werden gebracht werden herhaaldelijk toegejuicht en niet het minst verkregen de gebroeders Scroggs hun aandeel hierin. Ook mr. and miss Yves, instrumentalistes, die de schoonste muziek op de vreemdsoortigste instru menten maakten, werden als om strijd teruggeroe pen. De Zaal handhaaft dus weer haar goeden naam van vorige jaren. Morgen, Zondag-avond, hoeft er de laatste voorstelling plaats. De schouwburg „Fraseati" van den heer Nieu- wenhuis was mede zeer goed bezet. Do drie blijspelen, welke ten tooneele werden gebracht, b1. „Ik in viteer mijn kolonel!", „De minnaar op de proef of hot zonderlinge tweogovecht", en tot slot: „De man i3 niet volmaakt, maar de vrouw ook niet", liepen flink van stapel on hielden do aanwezigen van het begin tot het einde in eene aangename stemming. Dat genoemde stukjes in den geest van höt publiek vielen getuigden de herhaalde toejui chingen welke hun, die op de planken verschenen, te beurt vielen. Tevens brengen wij een woord van hulde aan de jeugdige Janmaats, die het publiek gedurende de pauze verrasten met het zingen van eonige zeemansliederen, waarvoor zelfs ook de directie van den schouwburg haren dank betuigde. Blijkens in dit nommer voorkomende advertentie zal ook het gezelschap in het koffiehuis „De Pauw" morgenavond nog werken, evenals dat bij den heer Noë, en de heeren Basch en Nieuwenhuis nog tweemaal. Deze week werden op „Rhynzigt" 244 zwembaden door heeren en 57 door dames ge nomen. Temperatuur van het water 1S° Celsius. Te Lisse is een paard vanV. gestor- ven door het gebruik van beschimmeld roggebrood. Dat paard is verkocht aan een slachter in de ge meente Haarlemmermeer nabij Lisse, doch de ver koop van het vleesch is voorloopig verboden. Van den steiger, welke om den dorps- toren te Bodegrave tot restauratie is gesteld, is gistermorgen de metselaar J. O., wonende te Nieuw koop, gevallen, waardoor hij een zijner beenen boven de knie heeft gebroken en een zijner polsen verstuikt. Gistermorgon reed de landbouwer Q. R. met zijne vrouw langs den Zegwaartschen weg, toen het paard, daar het schrok van een koe die met den kop over eeoe heining keek, eensklaps met tilbury en al te water ging. Zij zijn er geluk kig met den schrik en een nat pak afgekomen. Eene net gekleede juffrouw is gister middag aan de Trekvaart te 's-Hage te water ge sprongen en weiüige oogenblikken later levenloos er uitgehaald. B. Vrenegoor, sedert 4 Juni jl. te Haarlem in hechtenis ter zake van het stuk slaan van eene petroleumlamp in eene tapperij, waarbij de tapster brandwonden heeft bekomen, aan do gevolgen waarvan zij is overleden, is door de arrondissementsrechtbank te Iliarlom veroordeeld tot zes maanden gevangenisstraf. Het appèl van het O. Min. bij de Recht bank te Rotterdam ingesteld tegen het vonnis, waarbij de heer Van der Valk te Delfshaven werd vrijgesproken ter zake van de aanklacht van be- driegelijko nabootsing van een handelsmerk en ge bruikmaking daarvan, is door het Gerechtshof te 's-Hage verworpen en het vrijsprekend vonnis bevestigd. Hetzelfde Gerechtshof heeft L. v. G., klompen maker te Oudelande, die wegens diefstal onder ver zwarende omstandigheden terechtstond, schuldig verklaard en tot vijf jaren tuchthu'sstraf veroor deeld, - zoomede in appèl het vonnis bevestigd te gen N. B., behanger en stoffeerder te 's-Hage, die tot geldboete veroordeeld was. verder dat op den schipper J. v. D. te HoutenisseD, van 15 dagen celstraf en B. C. v. L. uit Sliedrecht vrijgesproken. Tegen halftwaalf des nachts ontdekte de machinist van een trein op de Belgische Zuider- lijn, dat een goederenwagen, beladen met fusten zwavelzuur, in brand was geraakt. Zonder aarzelen deed hij den trein stoppen, haakte met groot gevaar den brandenden wagen af en bracht hem met zjjn locomotief in ijlende vaart naar het naastbijgelegen station Hennuyères, terwijl de stoker al dien tijd den brandenden wagen nat hield met emmers water uit den tender. Nadat de vlammende waggon in veiligheid was gebracht, keerden machinist en stoker terug om den trein, die inmiddels was blijven staan, naar de plaats van bestemming te brengen. Wie in Parijs komt wachte zichvoorde koetsiers. Toen een passagier, de heer Armand De l'Ariège, zich tegen zijn automedon een opmerking veroorloofde, spong de bestuurder van het huur rijtuig van den bok, greep den reiziger bij den kraag, sleurde hem uit het voertuig en diende hem eenige vuistslagen in het gelaat toe. De echtgenoote van een Parijschen geneesheer zou zich naar de badplaats Tréport be geven. Weinige uren voor haar vertrek vroeg haar kamenier, die haar zou vergezellen, de vergunning oerst oen dag later te volgen, dewijl haar zuster ernstig ongesteld was geworden. Het verlof werd toegestaan en mevrouw vertrok alleeD. Maar acht dagen later was de kamenier nog niet verschenen. Haar goedhartige meesteres, denkende dat deze nu ook zelve ziek is geworden, keert naar Parijs terug, maar verneemt nu aan haar woning dat de kamenier al sinds een week vertrekken was mot twee grootc koffers. Die koffers - het bleek spoedig genoog - waren gevuld met de kostbaarheden van haar mees teres, een sommetje vertegenwoordigende van ODge- veer 100,000 fr. De politie kwam te weten dat zij daarmee, in gezelschap van haar Duitschen minnnaar, naar Frankrijk was vertrokken. In het bosch van Vincennos vond men onlarg3 een zwaargewonde, die veertig jaar oud scheen te zijn. Buitengewoon was de omvang vaa zijn lichaam. Naast hem lagen een revolver en een geledigde llescb. Hoewel hg zich drie kogels in d9 borst had geschoten, kwam hij tot verbazing van den bosch wachter weer tot bewustzijn. Men reikte hem een glas water; maar hij kermde: „Ik heb liever wijn." Daarna werd de dikke man naar het gasthuis Saint-Maurice overgebracht, waar de wond helers constateerden dat zijne dikte hom had gered. De drie kogels, in de richting van het hart gelost, waren letterlijk in het vet blijven steken. In zijne zakken vond men den volgenden brief: „Aan den heer prefect van politie in het Seine-departement. Da3r ik het leven moede ben, wil ik er een einde aan maken. Gebrek aan werk en ellende - zoo gaat hot niet langerIk ben een vijand van water en een vereerder van den wijn en wil liever een snol len dood dan al die ellende. - Vergeving! - Onder- teekend: Henri Versail'eux, ciseleerder. Faubourg du Temple 107." Men hoopt den maa nog te kun nen redden. Stormen in Amerika. - Den 22sten dezer hebben in zuidelijk Minnesota en "Wisconsin gewel dige wervelstormen gewoed en groote schade aan gericht. Zes personen kwamen om het l9ven en meer dan 100 werden gekwetst. Op den Chicagoschon en noord westelijken spoorweg woei een trein van de rails, ten gevolge waarvan 20 personen gewond worden. Bij Huron, in Dakota, moeten 9 menschen omgekomen en 50 gekwetst zijn. Te Gent is een man, die des avonds in volslagen beschonken toestand thuis kwam, op een brandende petroleumlamp gevallen. De onge lukkige had de kracht niet meer om op te staan en de vlammen te blusschen. Toen men hem te hulp snelde, was een zij oer armen geheel verkoold, zoodat dit lichaamsdeel moest worden afgezet. Bij een boer te Wervicq, in België, stierf een kalf aan ziekte. Onmiddellijk nadat het dier dood was, werd het vleesch gekookt en bij het middagmaal genuttigd. Des avonds werden al de personen, die van het vleesch hadden gegoten, zestien in getal, ernstig ongesteld. Een hunner, een arbeider, bezweek spoedig, eene vrouw en zes kinderen achterlatende. Vier anderen verkeerden in hopeloozen toestand. Midden in den nacht werd een han delsreiziger to Parijs verschrikt wakker ten gevolge van een ongewoon geluid. Ijlings staat hij op, grijpt een revolver in de meening dat hij met in brekers te doen heeft, en onderzoekt de door hem bewoonde vertrekken. In de keuken gekomen, vindt hij op den grond het lijk der vrouw, die met hem samenwoonde. De ongelukkige had zich door op hanging van het leven beroofddoor de zwaarto van het lichaam was de strop gebroken, en de val van het lijk had den bewoner doen ontwaken. Over het ongeluk te Mylau, in Saksen, dat den koning bijna het leven heeft gekost, worden nog de volgende bijzonderheden meegedeeld. Toen de koning de eerste verdieping van de wolfabriek van Georgi en Co. had bezichtigd, wees een der heeren uit Zr. Ms. gevolg op den ascensoir; de pre sident van de Kamer van Koophandel Georgi vond 't bedenkelijk om daarmee naar de tweede verdie ping te gaan, omdat er wel eens ongelukken moe gebeurden. De koning vroeg of de ascensoir ge bruikt. werd en op het bevestigend antwoord, stapte hij met zijn gevolg er in. Do ascensoir rees, maar plofte een oogenblik later met zulk een kracht op den grond, dat de helm van 's konings hoofd werd geslingerd. Daarop viel een zwaar stuk ijzer - door welke oorzaak is nog onbekend - naar benéden en verpletterde het hoofd van den hoofdambtenaar Hiibel, terwijl de arm van den directeur der fabriek, den heer Clad, werd verbrijzeld. De koning bevond zich op zulk een korten afstand, dat zijne kleederen geheel met bloed bevlekt waren; het lijk van den heer Hiibel lag met geheel verplotterden schedel Yoor hem. De koning gaf bevel onmiddellijk het feest te Mylau te stakendiep geschokt begaf bij zich naar do kamer van den directeur, waar zijne kleederen van het bloed gereinigd worden. Een oogenblik later werd do terugreis naar Dresden aanvaard. De prachtigo versieringen aan do werden terstond weggenomen.

Leidsch Dagblad | 1883 | | pagina 2