LEIDSCH DAGBLAD. N°. 7191. Zaterdag 28 Juli. 1SS3. Avond-editie. PRIJS DEZER COURANT: V#or Leiden per 8 maanden..öL';1.10. Pnoco per post1.40. Afzonderlijke Nommers.0.05. Deze Comant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADVERTENTIE»: Van 16 regels 1.05. Iedere regel meer 0.17f.' Grootere letters naar plaatsruimte. Voor het incassee- ren buiten de stad wordt O.iO berekend. LEIDEN, 3? Juli. Er bestaat gelegenheid tot verzending der cor respondentie naar Noord-Amerika door middel van het stoomschip „Schiedam", van Amsterdam ver trekkende. Ten postkantore alhier moeten de brieven «nz. uiterlijk heden Vrijdag-nacht te twaalf uren bezorgd zijn. Ruim een 100-tal werklieden van de fabriek der heeren Gebrs. Van Wijk en Co. alhier zullen morgen (Zaterdag) onder leiding en voor rekening van hunne patroons behalve de tentoonstelling, ook andere merkwaardigheden van Amsterdam be zichtigen. Faassens drama „Zwarte Griet" werd ver leden Maandag door den tooneeltroep van W. Nieuwenhuis te Leiden vertoond, en er is ook een Zwarte Griet te Winschoten en te Alkmaar op de planken gebracht door het tooneelgezelschap van mevr. Bakker. Het eerste heet „oorspronkelijk" ■en bewerkt door „George"; het tweede heet „in navolging door Anton Katermolen." De heer Faaesen heefr, vergezeld van twee getuigen, de vertooning te Leiden bijgewoond, en herkende zijn werk, hoe wel bet erg was dooreengehaspeld. Daar hij het oorspronkelijk bewerken van oen oorspronkelijk stuk al te oorspronkelijk vindt, op navolgingen van ■den heer Katermolen niet gesteld is, en geene directie buiten de vereeniging Het Nederlandsch Tooneel van hem verlof heeft zijn Btuk te spelen, heeft hij den respectievon Heeren Officieren van Justitie in Den Haag, Alkmaar en Winschoten verzocht de vertooning van dat drama te beletten en wil bij zijne rechten als autenr verdedigen. (N. R. C.) Tot hoofd der school van meer uitgebreid lager onderwijs te Katwijk aan Zee is benoemd de heer J. L. Walter te Amsterdam. Den lsten Augustus a. s. zal het 25 jaren geleden zijn dat A. Schout als koster bij de Her vormde gemeente te Haarlemmermeer, (Hoofddorp) in dienst trad. Zijn zilveren jubileum zal zeker wel niet onopgemerkt voorbijgaan. Het Haagsch Dagblad meldt dat de toestand van den oud-minister Modderman bij voortduring bevredigend Ï3 te noemen. Morgen zullen de Koning en de Koningin hun eerste jaarlijksch bezoek komen brengen op Oranje-Nassau'8-ocrd. Zij reizen per extra-trein naar het station te Oosterbeek en worden te twee uren des namiddags op het landgoed verwacht. De kroonprins van Zweden is te Amsterdam aangekomen. Gisteren is hij naar Zandvoort ver trokken om er de baden te gebruiken. Door den Koning is eeno commissie ingesteld, aan welke is cpgedragen den minister van marine voor te lichten, ten aanzien van de beantwoording der vraag, in hoeverre door een reorganisatie van het beheer van 's Rijks werveü, in verband met de nieuwe en nog in wording zijnde waterwegen in ons land, vereenvoudiging en bezuiniging is tot stand te breDgen. Yan bevoegde zijde verneemt het Hbl. het volgende omtrent de quarantaine-maatregelen te Marseille, hetwelk het blad mededeelt ten gerieve van familiebetrekkingen van passagiers van en naar onze Oost-Indische bezittingen. Mail-reizigers van Java kunnen, in de qnaran- taino havens van Marseille aangekomen, met het schip, dat hen heeft aangebracht, do reis naar Hol land voortzetten. Wenschen zij te Marseille to landeD, dan moeten zjj in de quarantaine-haven Frioul den tijd doorbrengen, die door den Franschen gezondheidsraad vastgesteld is voor de verschillende plaatsen van horkomst. Reizigers, komende van Port-Saïd, moeten 11 dagen achter zich hebben alvorens in Frankrijk te mogen landen. De reis van Port-Saïd naar Mar seille stellende op 7 a 8 dageD, moeten zij dns 8 a 7 dagen te Frioul blijveD. Mail-reizigers naar Java komen te Amsterdam of te Marseille aan boord, zooals gewoonlijk en in hunne keuze. Volgens telegram van 22 Juli was Port-Saïd weder vrij verklaard van besmetting, doch tot nu toe is het onbekend, of dit invloed heeft gehad op de quarantaine-maatregelen to Marseille. De noodige voorzorgen zijn genomen om de ge meenschap tusschen Egypte en de mail-stoomers, die het Suez-kanaal passeeren, te vermijden. De heer Louis Apol heeft bedankt voor de zilveren medaille, hem door de jury voor de af- deeling Schoone Kunsten van de Tentoonstelling toegekend. De heeren H. J. Schimmel, J. A. Alberdingk Thym, H. De Yeer, Taco H. Do Beer, mr. W. G. F. A. Van Sorgen, R. Faassen, J. H. Róssing, G. Keiler en F. Smit Kleine hebben te Amsterdam eene voorloopige bijeenkomst gehouden ter bespre king van de vraag, of ook in ons land eene ver eeniging opgericht kan worden op de wijze van „la Sociétd des gens de lettres", om financiëelen steun te kunnen verleenon aan bejaarde letterkun digen of aan hunne nagebleven familiebetrekkingen. Het denkbeeld vond veel sympathie, en de uitwer king van een plan, alsmede het ontwerpen van sta tuten, werd opgedragen -aan eene commissie, be staande uit de heeren H. J. Schimmel, H. De Veer en T. H. De Beer. De heeren Busken Huet en dr. Jan Ten Briük, die de vergadering niet konden bijwonen, hadden niettemin van hunne instemming met het plan doen blijken. Men wil bij het ontwerpen der statuten van de volgende denkbeelden gebruik maken: Ieder contribueert een kleine som per jaar, en ieder, die een werk uitgeeft, staat een deel van zijn honorarium af; daarmee en uit giften en legaten wordt een kapitaal gevormd, dat 20 jaar lang rente op rente bijeengehouden wordt. Dan wordt er uit gekeerd, in evenredigheid van wat men afstond van zijn honorarium of van de betaalde contributie. Als iemand weinig contribueerde, omdat hij arm was, en toch een belangrijk werk schreef, waarvoor hem weinig betaald is, b. v. omdat hij onbekend was, zal het hoofdbestuur vrijheid hebben, de omstandig heden in aanmerking nemende, eene grootere uit- keering te doen. Verder zou do vereeniging ook optreden, wanneer b. v. de letterkundige eigendom wordt aangerand van een lid der sociëteit. Door den gep. luit.-gen. M. D. Graaf Van Limburg Stirura en 16 anderen is een adres aan den Koning gericht naar aanleiding van het ant woord, door de Regeering gogeven op de inter pellatie van den heer Rutgers Van Rozenburg be treffende het tegenwoordig beleid in Atjeh. Inkrim ping van het bezette gebied wordt door hen een stap van den noodlottigsten aard geacht. Zij ver- oordeelon zulk een plan uit staatkundig, krijgskun dig en financieel oogpunt. Nederland mag zich niet onmachtig verklaren tot handhaving van zijn gezag in het kleine gebied, waar iedere voet grond met het bloed zijner soldaten gedrenkt is. Het stoomschip „Drente", van Rotterdam naar Java, vertrok gisteren van Port-Saïd; de „Utrecht", van Java naar Rotterdam, vertrok gisteren van Suez; de „Limburg" arriveerde "Woensdag van Rot terdam te Batavia. Z. M. heeft aan W. A. Sandt Van Nooten, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als ont vanger van het buitengewoon zegel te Amsterdam; lo. aan den militairen apotheker 2do kl. F. M. G. Van Walsem, van hot personeel van den genees kundigen dienst der landmacht, op verzoek, eervol ontslag verleend uit den militairen dienst; en 2o. genoemden eervol ontslagen militairen apotheker (arts) benoemd tot officier van gezondheid 2de kl. bij gemeld personeel; - aan mr. A. Heemskerk, op verzoek, eervol ontslag verleend als rechter in de arrondi8sement8-rechtbank te Zierikzee; - dr. W. H. H. Lohmann, arts te Stralsund in PommereD, be noemd tot tijdelijk officier van gezondheid der 2de klasse bij de zeemacht; - den lsten lnit. jhr.F. L. Falck, van het 1ste reg. inf., in zijn rang overge plaatst bij het reg. grenadiers en jagers; - bevor derd: tot luit. ter zee 2de kl. de adelborsten lste kl. H. A. Schoonhoven, J. F. B. Van Dijk, jhr. H. M. De Koek, A. Gelderman, F. W. Planten, E. O. Kerkhoven, I. T. Van Slooten, C. L. Stroot- man, G. J. Van der Hout, G. H. Pfeiffer, F. Bot, W. T. Van Vloten, jhr. W. F. Van Spengler, H. Van Praag, C. E. Dittlinger, L. A. Royen, A. H. F. M. Latour, J. T. T. Modderman, A. W. graaf Van Hogendorp en T. E. W. Van Dompeler. Gemengd Nieuws. Niemand van do velen die gister avond in de schouwburgtent van den heer Willem Van Zuylen aanwezig waren, zal haar onvoldaan hebben verlaten. Wel is het geen kerraisstuk, nl. een waarbij men van het begin tot het eind kan zitten lachen, maar het is boeiend; aller aandacht wordt voortdurend door nieuwe treffende tooneelen getrokken, dank zij vooral hot spel der optredonden, van wie de directeur zelf de titelrol van „Paillas" vervulde, op eene wijze die do zaal herhaaldelijk deed daveren van de toejuichingen, welke ook den jongenheer Van Zuylen golden, die, eigenaardig, thans dezelfde rol vervulde waarin zijn vader bij den aanvang van diens kunstenaarsloopbaan voor het eerst optrad. Do jongejuffrouw Do Wolf trok mede aller aandacht om hare naïeve verschijning. De tent van den heer Nieuwenhuis was beter bezet dan vorige avonden en algemeen werd het spel zeer geroemd. Morgenavond wordt er het bekende stuk „De twee Weezen" opgevoerd. De schouwburg was gisteravond weer goed bezet en de heer Basch zoowel als de buikspreker en de in lenigheid uitmuntende gymnasten, werden her haaldelijk toegejuicht. „La mouche d'or" mocht evenals den vorigen avond weer veel bijval vinden en de heer Basch oogste met de goocheltoeren, die nogal eens aanleiding tot vrooljjkheid gaven, welverdiende bijvalsbetuigingen in. Naar aanleiding van het bericht omtrent den diefstal van 3 stuks laken is hot ons gebleken dat velen in de meening verkeeren dat die ontvreemding bij do heeren gebrs. Mastenbroek heeft plaats gehad. Dit is evenwel niet het geval. Niet de naam van genoemde heeren alleen begint met eene M. Naar men modedeelt, is het openbaar ministerie bij het kantongerecht in Leiden in hooger beroep gekomen tegen de uitspraak van den kanton rechter in zake van den Katwijkscken kerkganger. (S.) In de residentie maakte men zich ongerust over het lot van twee jonge kinderen, die spoorloos waren verdwenen. Het bleek dat de jeug dige gasten, bekoord door de Leidsche kermis, onze stad bezocht hadden. De politie alhier stoorde hen in hun vermaak en zorgdo dat de kinderen in goeden welstand weder thuiskwamen. Te Woorden heeft gisteren de wed strijd in het schoonrijden met paarden plaats gehad. Daarbij i3 de eerste prijs behaald door den vosbles van den heer Brouwer te Molenaarsgraaf, de tweede door do zwarte merrie van den heer J. De Goey te Utrecht. Op de landbouwtentoonstelling zijn o. a. nog bekroondvoor den besten dekhengst van inlandsch ras, niet ouder dan 6 jaar, C. Oudijk te Waddings-

Leidsch Dagblad | 1883 | | pagina 1