M1"1 111 Het tweejarig dochtertje van W. v. d. Y. te Sassenheim geraakte in een onbewaakt oogen- blik, al spelende, te water. Hoewel het kind spoe dig uit het water werd gehaald en geneeskundige hulp werd verleend, mocht het niet gelukken de levensgeesten weder op te wekken. Het getal p o k k e n 1 ij d e r s wasinde vorige week te Ond-Beiorland 8 (drie sterfgevallen), te Delftshaven 1, te Leiden 1, te Rotterdam 10 en te IJselmonde 1. Voortaan is de toegang tot het afge sloten terras te Scheveningen geheel vrij tot des avonds 5 uren, uitgenomen bij matinees. Gistermiddag had in de Crommelin- straat te Amsterdam een droevig ongeluk plaats. Terwijl eenige kindoren in de nabijheid van een daar staande broodkar aan het spelen wareD, had den twee der kinderen de aardigheid genoemde kar te wippen, met het ongelukkig gevolg dat een hunner, een meisje van vier jaar, die vóór de kar stond, daaronder geraakte en door eenige voorbij gangers meer dood dan levend daaronder vandaan werd gehaald en in eene nabij zijnde woning ge bracht. Slechts weinige cogenblikken daarna is zij -aan de gevolgen overleden. De moeder, die eenige oogenblikken afwezig was^ werd radeloos toen zij dit alles moest vernemen. Bij vonnis van de arrondissements rechtbank te Arnhem is de 15-jarige Nijmeegscho zakkenroller veroordeeld tot gevangenisstraf van 2 jaar en 6 maanden. - F. R. en G. H. De B. uit Nijmegen werden ter zake van diefstal van een hor loge en portemonnaie veroordeeld de eerste tot 8, de èwedde tot 2 maanden cellulaire gevangenisstraf. - De Amsterdamsche makelaar J. L. F. K. is, wegens bedelarij te Nijmegen, veroordeeld tot eene gevan genisstraf van eene maand. In de IJselsfcreken zijn nu reeds meer steenen vervaardigd, dan in de beide vorige jaren te zameD. De vraag naar dit artikel was steeds groot. Bijna de gebeele voorraad is opgeruimd. Bij het gistermiddag boven Zwolle woedende onweder zijn 4 koeien van den landbou wer E. Lncbtenbelt te Oldeneel in de weide door den bliksem getroffen en gedood. Te Limerick werden in een sloot gevonden eenige in vergevorderden staat van ont binding verkeerende kinderlijken. Uit een onder zoek bleek dat de kindaren reeds G maanden dood waren, maar dat de lijken eerst kort geleden te water waren gelaten. Men denkt dat de kinderen ïu de eene of andere „baby farming'-inrichting wer den vermoord. Dezer dagen viel gedurende een storm oen matroos van een schip, dat naar Newcastle op weg was, over boord. Tweo zijner kameraden be gaven zich terstond in eene boot en vonden hem, terwijl hij zich al zwemmende met een mes tegen een haai verweerde, die de hevigste aanvallen op hem deed, maar dien het hem toch gelukte zich van het lijf te houden, totdat hij gered werd. Bij het herstellen van een klep van een stoomketel in de katoenfabriek van Saint- Etienne-du-Rouvray ontsnapte een groote hoeveel heid damp uit een andere klep met het gevolg dat drie werklieden werden verbrand of stikten. Zaterdag j 1., 'smiddags te 12 uren, bevonden O'Donovan Rossa, de beruchte dynamiet- apostel, en James Mac Dermott, zich in een tapperij te Nieuw-York, en toon zjj het huis verlieten ont moette hen een man, die eene revolver voor het go- laat van Mac Dermott hield en hem toeriep: „Mac Dermott, ge zijt een verrader en ik heb een weg van drieduizend mijlen afgelegd om u te dooden." Gelijktijdig gaf hij vuur, de kogel vloog over het hoofd van den aangevallene en diens gelaat werd door den kruitdamp verbrand. De moordenaar, on middellijk gevat, verklaarde te heeten James Gay- nor, en pas uit Ierland gekomen te zijn. De fenians zeggen dat deze daad een wraakoefening is over het verraad der dynamiet-samenzweerders van Cork. Naar men uit Kopenhagen meldt, houdt zich een ingenieur bezig met een plan om Jutland en Funen over het nauwste, 750 meter breode gedeelte van de Klein Belt door eene spoor wegbrug te verbinden. In Zwitserland begint men zich oonigs- zins ongerust te maken over het hooge water der meren. Te Morges staat hot meer van Genève reeds GO centimeter hooger dan bij den hoogen waterstand van verloden jaar en mon verwacht dat het water tot half Augustus zal blijven wassen. De tuinen aan het meer staan onder en het water dringt reeds in de koldors. Dergelijke verontrustende berichten kcmen ook van andere plaatsen, b. v. aan het Bielermeer. De regen, welke in Walliserlacd in de laatste dagen als bij wolkbreuken nederstroomt, heeft in het Rhonedal vrij wat schade aangericht. Te Berlijn heeft do vrouw van een geruïnoerd koopman in wanhoop hare beide kin deren, oud tien en drie jaren, met een keukenmes den hals afgesneden, daarna do muren en den vloer van de kamer met petroleum bestreken en er den brand in gestoken. Zoodra de vlammen haar om ringden, sneed de moeder zich zelve deD hals af en zij viel naast de lijken harer kinderen neer. Toen de buren kwamen toesnellen om den brand te blusschen, vond men de lijken der kinderen reeds verkooldde moeder was nog niet dood. Een kapitein vroeg dezer dagen aan e en 2den luitenant, die verplaatst moes t worden-Zeg eens, ben je al geëngageerd?" - „Neen kapitein", luidde het antwoord. - „Dan moetje naar Doesburg!" was de conclusie; „dan ben je binnen een half jaar geëngageerd." (Historisch.) BUITENLAND. Frankrjjk. De Vereeniging ter bevordering van Lijkverbran ding te Parijs heeft aan den prefect van politie een brief geschreven, waarbij zij machtiging vraagt, met het oog op de dreigende cholera-epidemie, om een of moer verbrandïngs-toestellen, bestemd om in geval van eene epidemie dienst te deen, op te richten. Do prefect zou tot het verleenen van deze vergunning bevoegd zijn op grond van twee decreten uit de jaren VIII en IX. Indien men een der Parijsche correspondenten van de „Köln. Zeit." gelooven mag, dan laat de gezondheidstoestand der EDgelsche troepen in Egypte zeer veel te wenschen over: onder de 6S27 man bevinden zich 592 zieken. De 22ste lijst van bijdragen tot het oprichten van een monument voor Garabetta is verschenen. Zij toont het cijfer van 6277.12 fr. aan, zoodat de commissie thans te beschikken heeft over 223,510.42fr. De tijdingen van den zieke te Frohsdorff luiden gunstig. De graaf van Chambord begint weder goed te slapen en een weinig ie eten. Groot-Britaanïë. In het Lagerhuis heeft do heer Gladstone gisteren medegedeeld dat de onderhandelingen met Portugal over de Congo-qnaestie voortduren. Sir Stafford Northeote kondigde een adres aan, dat der koningin zal worden toegezonden en waarin H. M. wordt verzocht, hare toestemming te weigeren tot alle onderhandelingen en stappen betreffende- het Suez-kanaal, omdat daarbij betwistbare conces- sierechien worden erkend, en zulk eene erkenning gelijk staat met het uitsluitend monopolie op den waterweg tnsschen de Middellandsche Zee en de Roode Zee. De heer Gladstone zeide nooit verklaard te hebben dat de beer De Lesseps het monopolie heelt op de waterverbinding tusschen de Middellandsche Zee en do Roode Zee. De regeering heeft, met betrekking tot de landengte, in hare correspondentie nooit d© concessie besproken uit het oogpunt der exclusivi teit; zij heeft niets gedaan wat zou kunnen strek ken om het land aan bijzondere beschouwingen be treffende de concessie te binden. Sedert het sluiten der onderhandelingen vond zij geen aanleiding, om tegenover het Parlement van het eenmaal verkon digde gevoelen af te wijken. De woorden „exclusief recht" beteekenen niet, dat anderen belet zouden worden de landengte door te stekenzij hebben alleen betrekking op de vraag, of de tegenwoordige Maat schappij zonder nieuwe concessie een nieuw kanaal kan graven. In het Hoogerhuis deelde de heer Morley mede dat tot dusver in het geheel vier man van het Engelsche bezetting6corps in Egypte aan cholera overleden zijn. De Noord-Borneo-Maatschappij heeft een nieuw postzegel in de wereld gebracht. Het stelt eene Maleische prauw voor, met volle zeilen, waarin zich een leeuw bevindt. Volgens een gerucht, waarvan de „Daily News" melding maakt, zou te Port-Saïd een vecht partij zijn voorgevallen tusschen Fransche en Engel sche mariniers, ten gevolge waarvan eenige hunner gedood en gekwetst werden. België. In de Kamer van Afgevaardigden hoeft de heer Thonissen de regeeriog over het ontslag van den generaal Brialmont geïnterpelleerd. De minister Frore deed uitkomen dat generaal Brailmont ge vraagd had ora cone kuur in Duitschland te gaan doen. Hij beweert dat de generaal de krijgstacht geschonden heeft; er is g9en spraak van de onzij digheid van België, maar van de krijgstucht. Wij zijn, zeide de minister, toegevend geweest, maar thans moeten wij eindelijk eene straf opleggen. Generaal Brailmont had gezegd te gelooven dat de regeeriog hem liever als eenvoudig toerist naar Rumenië zag gaan en dat hij voor do regeering daarmede eene achterdeur openhield, wanneer bij haar diplomatieke vertoogon over zijn verblijf in Rumenië werden ingediend. De minister protesteerde met verontwaardiging tegen zulk eene voorstelling. Iedereen weet, zeide hij, dat des generaals verblijf in Rumenië opzien baarde in den vreemde; de Oos- teDrijksche gezant vroeg of hij zich daar met goed keuring der Belgische regeering bevond. Na een ant woord van den heer Thonissen en eene rede van den heer Nothomb was het incident afgeloopen. De discussie over de verhooging van de rechten op de alcoholische dranken werd voortgezet. Al de artikelen zijn aangenomen. Over de wet in haar geheel zal morgen, Donderdag, gestemd worden; hoogstwaarschijnlijk zal ze worden aangenomen. lostenr.-Hong.-Monarchie. De op de laatste dagen der vorige week aan do zaak van Tisza-Eszlar gewijde zittingen waren rijk aan schandalen van allerlei aard. Een langdurige twist tusschen een commissaris van politie, zijne pandoeren en eenige getuigen over het al of niet aanwenden van pijnigingsmiddelen - ingieten van water, slaan met roeden op de voetzolen, aanleggen van duimschroeven enz. - om bekentenissen 3an beschuldigden te ontlokken, gaf den schijn, alsof men eene terechtzitting in de middeleeuwen bij woonde. Voorts trokken onderscheidene getuigen thans hunne getuigenissen in, stoutweg verklarende dat zij waren omgekocht, of wel uit vrees voor mishandeling verklaringon in den eenen of anderen geest hadden afgelegd. Tegen enkelen hunner werd door den ambtenaar van het openbaar ministerie eene vervolging wegens het afleggen van valsch getuigenis ingesteld. De grootste opschudding, die zicb buiten de ge rechtszaal en door de ganscho stad Nyiregyhaza uitstrekte, verwekte do beleediging,. die de ambte naar van het openbaar ministerie, d© heer Szeyffert, van den afgevaardigde Onody ondervond. Deze, een bekend fel anti-semiet, duidde het den heer Szeyfferfc tan hoogst© euvel dat bij hem als getuige verlangde te dagvaarden ter bevestiging van een loopend gerucht, volgens hetwelk het in de Theiss gevonden lijk dat eener vrouw van verdachte zeden zon zijn. Hij daagde hem tot een tweegevecht uit en dreigdö, toen do heer Szeyffert weigerde, dezen op de open bare straat met zijn stok. De verdedigers der be schuldigden vonden in- dit feit aanleiding om zich bij het openbaar ministerie aan te sluiten en uit drukkelijk te verklarea dat zij aseh aan verdeze deelneming der zaak zouden onttrekken, indien niet afdoende maatregelen genomen werden om derge lijke schandalen te voorkomen, ®n de ambtenaar van het openbaar ministerie heeft van zijn kant aan de hoogere autoriteit te Budapest verzocht, hem tegen mishandeling en bedreiging van zijn leven te vrijwaren. Daarop zijn van uit de hoofd stad, gelijk mede reeds gemeld is, terstond de noodige bevelen en voreischte volmachten verstrekt. Het getuigenverhoor is Zaterdag ten einde gebracht, op één man na, die wegens manslag gevangenzit en beweert van één zijner iaedegevangenen, een vlotter, het gansche verhaal van het vinden van het lijk te Dada vernomen te bebben. Dat plotseling zoo een einde aan het getuigenverhoor is gekomen, is het gevolg van eene vertzouüvelijke bijeenkomst van het gerechtshof, het openbaar ministerie en de verdedigers, waarin na gemeen overleg de lijst werd opgemaakt van de getuigen, die onmisbaar waren, en voorts werd overeengekomen, welke getuigen geschrapt zouden worden. Voor den vorm werdea Zaterdag ook de namen der laatstbedoelden achter eenvolgens door den voorzitter opgeroepen, maan de deurwaarder antwoordde steeds voor hen met een: „niet aanwezig." Op die wijze is het mogelijk ge maakt, de behandeling der zaak eenigermate te verhaasten. Maandag zou nu nog de bovengenoemde gevangene als getuige gehoord worden; daarop zou de voorlezing van eenige stukken volgen en waar schijnlijk eene levendige discussie over de vraag, of Moritz Scharf al dan niet tot het afleggen van den eed zal worden toegelaten. Na de beslissing van die quaostio zou het getuigenverhoor worden gesloten en een dag pauze gebonden. Heden zullen do plei dooien aanvangen, daarop nogmaals eeno pauze van twee dagen on dan do uitspraak.

Leidsch Dagblad | 1883 | | pagina 2