LEIDSCH DAGBLAD. N°. 7189. Donderdag £6 Juli. A0. 1883. Tweede Blad. PRIJS DEZER COURANT: Voor LeiJen per 3 maanden1.10. Franc per post1.40. Afzond jrlijke Nommers0.05. Deze Couxajit wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. PRIJS DEK ADVERTENTIES Tan 16 regels 1.05. Iedere regel meer f 0.17$. Grootere letters naar plaatsruimte. Voor het incassee- ren buiten de stad wordt 0.10 berekend. LK1UEN, 25 Juli. Met enkele woorden maakten wo reeds mel ding van het dubbele feest, dat gisteren te Leider dorp werd gevierd. Men schrijft ons dienaangaande Dog het volgende: Onze gemeente viert heden twee jub'lé's. Waar lijk moet men buiten wonen om de geheele bevolking te zien deelnemen in de feestvreugde van enkelen. Onze geheele gemeente vlagt; zelfs onze over buren aan den Rijn toonen op gelijke wijze hunne belangstelling. Het eerste feest geldt den heer J. Mater, chef van het etablissement van de firma Von Siebold. Daar kwamen hedenmiddag om halfeen een twin tigtal kweekers en bloemisten bijeen om hem te begroeten. De heer Speet, alhier, voerde als oudste bloemist het woord. Uit naam van allen daar tegen woordig herdacht hij wat Mater ia de 40 jaren, gedurende welke hij de ziel was geweest dier in richting, had gedaan, hoe alle zendingen uit Japan, wier nakomelingen thans onze tuinen versieren, aan hem het leven verschuldigd waren, hoe de jubilaris, ondanks de massa bekroningen en de benoemingen in jury's van tentoonstellingen, was gebleven de eenvoudige man, en uitte daarbij den wensch dat de jubilaris nog jaren lang aan het hoofd dier firma tot nut van den Neder). Tuinbouw mocht werkzaam zijn. Uit naam van alle aanwezigen bood hij hem •als zinnebeeld eener welverdiende rust een prachtige fauteuil aan, waarbij een albnm met de Damen der gevers; maar hij had één beding: nl. dat Mater dagelijks na volbrachten arbeid rust zou zoekeD. De heer Yon Siebold had uit Berlijn een prachtig bewerkt remontoir gezonden, de buren hadden den toegang der kweekerij versierd en een netten inktkoker geschonken. De heer Mater, die al deze gaven op hoogen prijs stelde, dankte de gevers in eenige welgekozen woorden en zoo bleef men daar nog eenigen tijd gezellig bijeen. De jubilaris werd ook gecomplimenteerd door den burgemeester van Leiderdorp, die hem met wet houders en raadsleden een bezoek vereerde, bij welke gelegenheid door den oudsten kleinzoon van den jabilaris den burgemeester een prachtig bonqnet werd aangeboden. Ook ontving de heer Mater van tal van vrienden en bekenden kostbare geschenken. Eene deputatie van de afdeeling Leiden en Om streken der Nederl. Maatschappij voor Tuinbouw en Plantenkunde, van welke de jubilaris bestuurs lid is, kwam, te 3 uren, hem mede blijk geven van hare belangstelling en deelneming in dezen feestdag, terwijl tal van telegrammen en brieven hem van veler waardeering en belangstelling ge tuigden. Een ander jubilé riep oils naar het Raadhuis: onze burgemeester viert een even zeldzaam feest. Deze herdenkt heden zijn SOsten geboortedag en tegelijk zijn 25-jarig lidmaatschap inden Raad. Be gaafd met een krachtig lichaamsgestel en heideren geest, ziet men onzen Burgomee9ter ondanks kou of hitte, sneeuw of regen, klokke tien uren naar het Raadhuis gaan en overal waar zijne tegenwoor digheid vereischt of gowenscht is, optreden. Geen wonder dus dat de gemeenteraad hem op dezen dag op meer dan gewone wijze zijne belangstelling wilde toonen. Men bad hem verzocht zijn dage- lijkscheu tocht naar het Raadhuis uit te stellen tot 's middags twee uren. Toen kwam een rijtuig voor om hen: daarheen te brengen. Hier wachtte hem eene schoone verrassing. De Raad wa9 tegen woordig en de Raadszaal door eene bijzondere attentie van den heer Speet, keurig met bloemen versierd. Hier nam de heer Parmentier het woord. In korte woorden hei dacht hij dat de heer Yan Geer in 1S49 tot lid der schoolcommissie en in 1850 tot gemeenteontvanger werd benoemdin 1858 tot raadslid, in 1S59 tot wethouder werd gekozeD, in 1S67 tot districts-commissaris in zake de veetyphus werd benoemd en in hetzelfde jaar door Z. M. den Koning tot hoofd dezer gemeente werd aangewezen. Onder uw bestuur, zeide spreker, zijn vele goede zaken tot stand gebracht, brandbluschmiddelen, de gemeenteschool, het Raadhuis, do opheffiog van het ambacht, straatverlichting en laatstelijk is de verbetering der bruggen ter hand genomen en dat alles zonder dat de gemeente eenige schuld ge maakt heeft. In een korte, maar schoone toespraak dankte de burgemeester voor deze woorden en uitte den wensch dat het hen gegeven mocht zijn nog eenigen tijd mede te werken um de belangen der gemeente te behartigen. Alsnu nam de heer Sillevis het woord. Hoevelen, zoo zeide spr., zouden er nog over zijn van hen die in hot jaar 1803 zijn geboren en hoevelen nog in het bezit van organen die u geschonken bleven. Yoorzeker zeer weinigen. De Raad stelde den ijver van onzen burgemeester op hoogen prijs en had eene commissie uit zijn midden belast met het bezorgen van een zichtbaar blijk van waardeering. Alsnu werd het omhulsel weggenomen en een prach tig versierde kristallen pièce de milieu kwam te voorschijn, in wier zilveren voet gegrift staat: 23 Juli 1883. „De Gemeenteraad van Leiderdorp aan zyn Bur gemeester, den heer G. Yan Geer, op zijn SOsten verjaardag bij zijn 25-jarig lidmaatschap in den Raad" en aan de andere zijde het gemeentewapen. Als lid dier commissie bood hij dit geschenk den burgemeester aaD, met den wensch dat ook dit stuk zijn aandenken en zijn familie steeds in eere zoa houden. Toen naderden de heeren J. Bolt en W. Van Veen den burgemeester en boden hem nit naam der ingezetenen van het Zjjlwijk, wier belangen zoo dikwijls door hem behartigd waren, een kolossalen lauwerkrans aaD, op wiens strik gedrukt was: „De ingezetenen van Leiderdorp aan hunnen Burge meester, 24 Juli 1803-1858-1883." Twee schenk- stertjes vulden nu de glazen en zoo bleef men nog eenigen tijd gezellig bijeen tot weder het rijtuig voorkwam om den jubilaris door onze feestvierende gemeente te leiden. Openbare feestelijkheden zullen niet plaats hebbeD, omdat men den jubilaris het overige van den dag in rnst wil doen genieten. De Raadszaal was overvol met belangstellenden. Nader meldt men ons nog: Begunstigd door schoon weder aanvaardde ODze Burgemeester zijn tocht door de gemeente. Bij Nippon werd stilgehouden en uitgestapt. Overal vielen ons gemeentebestuur luide toejuichingen ten deel en beladen met bouquetten keerde men terug. De bloemisten hadden gewedijverd om de schoonste keur van bloemen aan te bieden. Namen te noemen zou indiscreet zijn, maar den schenker van het prachtstuk, dat op een veld van Heliotropiams in witte immortellen het cijfer 80 droeg, verdient eene afzonderlijke vermelding. In de Staatscourant van heden is opgenomen een verslag van fien directeur en de leerareü van 's Rijks Veeartsenijschool, omtrent het natuurkun dig examen voor aanstaande veeartsen, afgenomen in het jaar 1883. Slechts aan drie cindidaten is het diploma voor met goed gevolg afgelegd natuur kundig examen uitgereikt; aan de acht overige can- didaten moest het onthouden worden, daar het door hen afgelegd examen in het meerendeel der vakken onvoldoende was. De geslaagde candidaten zijn, in alphabetische orde, de heerenJ. J. Hendrikse, ge boren te Kerkwerve; D. A. De Jong, geboren te Broek (gemeente Waddingsveen); A. Yan Leeuwen, geboren to Leiderdorp. De Koning-Groothertog en de Koningin-Groot hertogin hebben een som van 25C0 fr. geschonken ten behoeve der armen van de stad Luxemburg. Gemengd Nieuws. Eene nieuwe gelegenheid tot amusement bood kermis-Dinsdag aande deuren toch der tent van "Willem Yan Zuylen gingen gisteren voor het eerst open ter opvoering van Charles Dickens „Nelly", drama in 10 tafereelen, voor het tooneel bewerkt door Ch. Birch-Pfeiffer. Wie met den roman van Dickens bekend is, zal weten welke schoone en gevoelvolle passages er in voorkomen. Welnu, gisteren waren ze te zien, op meesterlijke wijze werden ze weergegeven en on getwijfeld hebben David Trent on Nelly, welke rollen vervuld werden door den heer Rentmeester on mej. E. Kapper, met hunne lang niet gemakkelijke taak indruk op het publiek gemaakt. Mevrouw AlbregtEngelman, mistress Iniwin, werd bij haar optreden met bijvalsbetuigingen begroet en gedurende den geheelen avond word haar spel en dat van mej. Kapper dan ook zeer gewaardeerd; het herhaaldelijk voor het voetlicht terugroepen is daarvan het sprekendst bewijs. Doch niet alleen zij, ook de heeren Rentmeester Alex. Faassen als Daniël Qailp, A. Van Zuylen, die don goeden, ronden Christoph weergaf, en de heer Yan Beem, de zaakwaarnemer Brasz, mochten hun spel zeer op prijs gesteld zien en werden mede herhaaldelijk gebiseerd. Er waren enkele oogenblikkeD, o. a. die waar de oude David Trent in het holst van den nacht het laatste goudstuk van zijne kleindochter wil wegha len om voor zijne Nelly, die hij toch zoo graag rijk en gelukkig wil zien, geld aan de speeltafel te ver dienen, - waarin het publiek in angstige spanning ziet en luistert en een plechtige stilte heerschte dan in do zaal. En zulke oogenblikken waren er velen, - te veel om ze alle in herinnering te brengen. Ge noeg zij het dat men zich niet beklaagde „Nelly" bijgewoond te hebben. Den heer Yan Zuylen zal gewis een druk bezoek deze week ten deel vallen. Ook gisteren was de ruime en nette zaal reeds goed bezet. De Schouwburg van Nieuwenhuis was gisteravond niet zoo goed bezet als we konden verwachten na de opvoering van „Zwarte Griet", die we Maandag avond bijwoonden en waarin de titelrol door mevrouw Yink-Bakker werd vervuld. Het drama „De Kin derroofster", gisteravond gegeven en op uitstekende wijze afgespeeld, hield ook nu voortdurend de aan dacht van het publiek gaande en het veelvuldig applaus was een blijk dat het spel op prijs werd gesteld. De voorstellingen worden hier in een inderdaad nette salon gegeven en gaarne wenschen ook wij der directie toe dat zij gedurende de overige dagen dezer week op meer belangstelling kan rekenen en dat de heer Jacqui de woorden „onbekend maakt onbemind", die hij gisteravond bij het eindigen van de voorstelling bezigde, niet meer op dit ge zelschap behoeft toe te passen. In de Stadszaal werden gisteravond lauweren behaald door de dames Harriet en Llorca en de heeren gebr. Seroggs, Alfonso, Ziegler, Bamberg en Kievits. Yooral de beide laatsten mochten zich in herhaalde toejuichingen verheugen. Mr. en Miss Yves halen muziek uit voorwerpen waarin men dat allerminst zou zoeken en mr. John Mortimer ver toont eon benijdenswaardige vlngheid in het ver anderen van kostuum. Kortom, er is zooveel afwis seling dat niemand onvoldaan heen zal gaan. 't Was den geheelen avond goed bezet.

Leidsch Dagblad | 1883 | | pagina 1