DAGBLAD. N°. 7186. Maandag 23 Juli. :S83, Derde Blad. LEIDSCH PRIJS LEZER COURANT: ^oor Leiden per 3 maanden1.10. Franco per post.1.40. Afzonderlijke Nommers.- 6.05. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. FBIJS DER ADTBRTEKTIElft Tib 1—8 rejel» 1.08. Iedme rejel mttt 0.17i.' Groot ere letters naar plaatsruimte. Voor bel incasseer - ren botten de stad wordt 0.10 berekend. Be Koloniale Tentoonstelling te Amsterdam. "Wanneer wij Da tien, twaalf of meer jaren ver blijf in onze Oost- of West-Indisohe bezittingen in bet vaderland temgkomeD, zijn de meesten onzer geneigd om de landgenooteD, die wij ontmoeten, Tan volslagen onverschilligheid ten aanzien dier bezittingen te verdenken. Wij bedoelen onze land- genooten, die niet in Iodië geweest zijn en wier 'onbekendheid met Indië, wier onwetendheid over Indië (die toch heel verklaarbaar is), de voornaamste aanleidingen zijn tot bovengenoemde verdenking. Yan die onwetendheid zou echter weinig blijken wanneer werkelijk de onverschilligheid zoo groot was. Het zijn juist do tallooze vragen die aan terugkeerenden uit Indië worden gedaan, die de onkunde, maar tevens ook de belangstelling der vragers verraden. Niet altijd krijgen de vragers juiste antwoor den, ook niet altijd zijn zij opmerkzaam, soms hebben zij een heel zwak geheugen; zij begrijpen soms niet of vergeten, en menigmaal wekt een en ander een ongeduldige uitspraak over onverschil ligheid en onwetendheid van hen die door jaren lange ervaring van het leven in Indië, al de dingen waarnaar gevraagd wordt, als hun A-B-C van buiten kennen. De tentoonstelling is voor ieder die wat weten wil over het Indische leven, eone gelegenheid zoo- als er nog nooit geweest is en zooals er niet licht meer zal komeD. Yoor den wetenschappelijker! onder zoeker on ook voor den onwetenschappelijken nieuws gierige is daar alles samengebracht wat op het gebied van land- en volkenkunde den ernstigsten weetlust en den oppervlakkigsten kijklust kan bevredigen. Wij zouden buiten den waard rekenen, wanneer wij hoopten dat doze tentoonstelling voor de toe komst alio vragen overbodig maakte. Do millioenen menschen die uit Indië zijn teruggekomen, de biblio theken vol die er over gedrukt zijn, konden den weetlust niet bevredigen, de onwetendheid slechts -temperen. Maar deze tentoonstelling te kuDnon zien is een voorrecht, waarvan ieder Nederlander, die't m&ss oenigfizins doen kaD, gebruik moet maken. Eet gebouw der tentoonstelling hoeft een algemeen Oostersch karakter. Dat het niet een Javaanscb, Sumatraasch of Borneoosch karakter heeft zal men niet betreuren wanneer men de specimina van huizen dier ianaen in natuurlijke grootte op het terrein, en ia 'fc klein binnen het gebouw ziet. Alleen messigits of pcudoppos leveren veel ruimte, maar de vorm dier gebouwen is, ook omdat daarin slechts weinig licht mag toegelaten wcrdeD, ongeschikt om ten toon te «tellen. Soms hoort men hier over Javanen spreken, als van „die negers, die zwarten." Welnu, ga naar de tentoonstellingdaar zijn Javanen en Maleiersmet vrouwen eH kindereD. Hun gestalte, hun kleur, huo taal ea spraak, hun kleeding, hun woning, hun bedrijf, hun kunst, zijn daar te zien. Ook hunne huisdieren, karbouwen, koeien, paarden Ieveu er. Jammer dat er geeu batikster is, want hoe primi tief het kleuren van wit doek naar bepaalde tee- kening door wasbedekking ook zijn moge, het aanschouwen zou dat werk sneller begrijpelijk maken aan hot menigeen door beschrijving kan wor den. Wanneer men het batikken heeft gezien, waar deert men des te meer de katoendrukkunst der Europeanen, die het handwerk zoo nabij komen met werktuigen, gelijk in de zoogenaamde inter nationale tentoonstelling te zien is. Op de tentoonstelling, Weet- en Nieuwsgierigen, worden al uwe vragen beantwoord. Gij krijgt zelf3 veel meer antwoorden dan gij vragen doet. Hebt gij het voorrecht naar de tentoonstelling te kunnen gaan niet iemand die in Indië geweest is en die dat land eenigszins bestudeerd heeft, dan kunt gij met een herhaald bezoök uwe kenuis van die Oost- en West-Iudische landen in ééne week meer verrijken dan met maanden boeken lezen te doen zou zijn. Uit musea, openbare en bijzondere, zijn daar der volken en rassen mee9t kenmerkende voorwerpen aangebracht. Particulieren hebben voorwerpen van Indische kunst en weelde daar geleend, die gewone stervelingen maar zelden onder de oogen krijgen. Wanneer ik hier niet uitwijd over veel van het geen mij daar getroffen hoeft, dan is het omdat ik met deze regelen alleen bedoel den wonsch uit te spreken dat ieder Nederlander, voor wien zien iets meer is dan kijken, naar de koloniale tentoonstel ling ga, al moot de spaarpot er voor springen. Welk Hollander heeft in die overzcescho landen geen bloedverwanten, en nu die landen als 'tware tot voor zijne dour komen, zou hij er niet naar omzien Doch daar is geen gevaar voor. Men noome die andere tentoonstelling met de namen die men er voor heeft, dat alles is een herhaling op kleine schaal van wat al voor 30 jaren te Londen voor gespeeld werd. Maar eene koloniale tentoonstelling als deze is nog nooit vertoond, en voor Hollanders zoo bij uitnemendheid belangrijk, omdat zij nationaal is in den zin dien cosmopolitische, handeldrijvende, zeevarende Hollanders betaamt. Leiden, Juli 1883. D. Hartevelt. Gemengd Nleuws. Deze week werden op Rhynzigt 515 zwembaden door hoeren en 54 door dames geno men. Temperatuur van het water 18°.5 Celsius. Door een defect aan den ketel van de locomobile, bij het Badhuis te Scheveningen, werd eergisteravond het electrisch licht plotseling uitge doofd. Het bleek nu dat de directie wijs gehaudeld had do gasleidingen en lantaarns te behouden. Bij vonnis van den krijgsraad in het lste militaire arrondissement is de serg. tit. F. C. M. F., van de lste comp. lste bat. 4de regt. inf. te Delft, schuldig verklaard aantweede desertie in tijd van vrede, gevolgd door vrijwillige aangifte, doch niet binnen de vier wekeD, en te dier zake veroordeeld tot één jaar militaire gevangenisstraf, met ontzegging van het recht om bij de gewapende macht enz. te dienen, voor den tijd van vijfjaren. De milicien-plaat8vervanger A. H., van de 5de comp. 3de bat. 4de reg. inf. te Haarlem, is wegens horhaalde dronkenschap en vooridareod wangedrag met een briefje van ontslag uit de ge lederen verwijderd. Had de aankondiging van de vertoo- Ding der bekende Passie-spelen in Gouda reeds menig protest uitgelokt; had men van kerkelijke zijde getracht den burgemeester over te halen de eenmaal verleende vergunning daartoe in te trekkeD, Donderdag-avond was de stad in rep en roer. Ge woonlijk kalm en stil, heerschten daar een drukte en beweging als nooit te voren. Militaire patrcnilles doorkruisten de straten, een gedeelte der stad was afgezet en de politiemacht, ofschoon verdubbeld, had de handen vol werk. Toen de tijd voor de aangekondigde voorstelling was aangebroken, was een talrijke menigte bijeen gestroomd voor den tnin der sociëteit „Ons Genoegen." In den aanvang bepaalde men zich tot gesis, gefluit en gejauw, doch later wierp men met 6teenon en maakte het heD, die de voorstolling gingen bijwonen, lastig. De politie trachtte eer3t met zachtheid te werk te gaan, tevergeefs, ze poogde daarop met uitgetrok ken sabel do orde te herstellen, eveneens tevergeefs, zoodat men zich eindelijk genoodzaakt zag militaire hulp in te roepen. Door deze werden daarop de Boelkade en Blee- kerssingel afgezet. Eenige lantaarns en de ramen bij een paar ingezetenen werden ingeworpen, een paar personen door steenen gekwetst enz. enz. De vertooning zelve bevatte niets ergerlijks, zoo dat er van eene intrekking der vergunning geen sprake is. De tweede voorstelling der Passiespelen werd gisteravond druk bezocht. Een talrijke volksmassa maakte het der politie en den bezoekers van de voorstelling weder lastig. Alle toegangen tot de sociëteit „Ons Genoegon" waren door militaire af gezet. Dank zij den goeden maatregelen zjjn geen ernstige ongevallen te betreuren. Zonder de krachtige tusschenkomst van een aantal politie-agenten, zou men te Amster dam Douderdag-morgen de lynchwet op een in woner, die zijne vrouw grafwaarts geleidde, hebben zien toegepast. De thans gelukkig overleden vrouw had in haar huwelijk van haar zeer aan den drank verslaafden man zooveel te lijden gehad, dat zij voor een paar weken des nachts wanhopig in het water sprong, om zich te verdrinken. Zij werd echter nog intijds gorod; later evenwel moet zij alle voeding geweigerd hebben, todatzij ten laatste bezweek. De geheele straat, waar de liefhebbende echtgenoot woont, was reeds vroeg in den morgen met toeschouwers gevuld, die door scheldwoorden en bedreigingen hun haat en wraak te kennen gaven en als men een aantal vrouwen niet met alle macht H%d bedwongen, dan zou er van diei* braven echtgenoot, onder de handen van zoovele megacra:s, waarschijnlijk niet veol terecht zijn go- komen. Een onafzienbare hoop volks volgde steeds dreigende de volgkoets, waarin de man gezeten was, tot aan hot kerkhof en dédr was men nog ge noodzaakt om meerdere politiohalp te seinen. Hbl Den 1 sten Juli bedroeg het aantal gevangenen in het tuchthuis te Leeuwarden 3813 waaronder 10 levenslang veroordeelden. Een man uit Krommenie is het slacht offer van een noodlottig toeval geworden. Twee zandwagon8 zouden door hem en eenigen zijner mede-arbeiders aan den spoorweg, naar eene los plaats vervoerd worden. De beide wagens kwamen met elkaar in botsing, en de man werd tusschen de buffers vermorzeld. De ongelukkige laat eene vrouw met twee kinderen achter. Uit Genève wordt gemeld dat, ten gevolge van de hevige regens der jongste dagen, verleden Zondag het Rhóne-dal overstroomd werd, zoodat do spoorwegdienst tusschen Yisp en Sion moest gestaakt worden. To Zermatt was het Woene- dag bitter kond, en op den Riftolberg sneeuwde het dik. Thans echter is het weder fraai, en de sneeuw leent zich uitmuntend tot bergtochten. Thans heeft het hooggerechtshof to Triest den koetsier Sabbadiüi, die wegens het wegvoeren van Cberdank aanvankelijk ter dood veroordeeld werd, doch gratie kreeg, tot 12-jarige tuchthuisstraf veroordeeld. In depeches uit Nieuw-York wordt ge meld dat de werkstaking onder de Amerikaansche telegrafisten een aanvang heeft genomen en de telographische dienst tusschen de hoofdsteden der Unie derhalve met eenige bezwaren gepaard gaat. De maatschappijen van de onderzeesche telegraaf zjjn voornemens de hulp van Engelsche telegrafisten in te roepen. Het hof van assises in 't Somme-De- partement heeft zekere weduwe Chevallier ter dood veroordeeld. Dit onmensch had hare schoondochter vermoord om haar zoon in het bezit te stellen van een kapitaal, bij huwelijks-overeenkomst aan den langstlevende verzekerd. Zij had het 20-jarig vrouwtje esn schaar in het oor gestoken tot ia de hersenen. Daarna had zjj het lijk der ongelukkige

Leidsch Dagblad | 1883 | | pagina 1