in zijn rang overgeplaatst bij het reg. grenadiers en jagers, den lsten luit. G. J. Van der Schroeff, van bet 1ste rog. inf.- den heer J. C. H. H. Mackay, arts, benoemd tot off. van gez. 2de kl. bij de zee macht; - den luit. ter zee 2de kl. B. Nierstrasz, ter zake van in en door don dienst, ontstane lichaams gebreken, op een jaarlijkscli pons. gesteld van ƒ975. Gemengd Nieuvra Hedenmorgen om halftien is bij den heer J. Van der Lelie, in het sigarenmagazijn op de Haarlemmerstraat alhior, komen inloopen een postduif, aldus gestempeld: W. J. Riem Vis. Jacob- Catsstraat 14, Den Haag. De A msterdam sche tentoonstelling is bezocht door de leerlingen van de Delftsche gist en spiritusfabriek, die ter bolooning van hnn goed gedrag voor rekeniDg der fabriek een uitstapje heb ben mogen maken naar de hoofdstad. Zij waren ten getale van 13 en stonden onder leiding van hun leeraar in het huisvlijt- en herhaliDgs-onderwijs, terwijl nog twee andere werkbazen der fabriek mede- gegaan waren. De jongens zagen er frisch en opge ruimd uit. Men kon het hun, zooals dit aan ferme Hollandsche jongens betaamt, niet aanzien, dat reeds zooveel van hunne beeneu gevorderd was, want 's morgens met klokslag van zessen fcegonnc-n ze hun mar3ch over Voorburg, Leidschendam on Voor schoten, naar Leiden. Dat was een fiksche wande ling, maar misschien was er wat happig aange pakt, want aan de „Vink" gekomen, vond men 't toch maar raadzaam gebruik te maken van den stoomtram, die hen 's middags te Leiden bracht. Die kleine vorademing bleek voor hon echter niet nutteloos, want nu beschikten ze nog over de noo- dige krachten om een uitstapje te maken naar Kat wijk. De stoomtram bracht hon weder van daar terug naar Leiden, waar zij hun intrek namen in „de Trasmolen" van den heer P. J. Wijnnobel. Een stevig maal liet zich daar, zooals te denken valt, goed smaken en dat de jongelui 's nachts goed geslapen hadden, verzekerden allen. Den volgenden dag, precies om zeven uren, waren allen gereed voor de voetreis naar Haarlem, die zij in 7 uren tijds volbrackton, om 's avonds per spoor raar Amsterdam te stoomen. Uit wraakneming wegens hot leko- men van zijn ontslag wordt een knecht van don stalhouder S. to 's-Hage verdacht zijn gewezen meester een schade van ongeveer f 200 toegebracht te hebben door in het koetshuis de raeesto rijtuigen met een scherp werktuig op verschillende plaatsen van de verf te ontdoen. Aan het strand te "Wassenaar is aan gespoeld het lijk van den zoon van den stuurman P. De Mos, behoord hebbende tot de equipage van de schuit van den reeder Jb. Tuit te Scheve- ningen. Zooals men zich herinneren zal, kwam do goheele equiqage in den storm van Maart 11. om hot leven. Te Haarlem is een 5-jarig knaapje door een hooiwagen aangereden, met het onge lukkig gevolg dat het kind den volgenden dag, na hevige pijnen te hebben doorgestaan, is bezweken. Honderden monschen renden Zater- dag-avond omstreeks tien uren te Amsterdam in de richting van de tentoonstelling. Het gerucht liep dat de gebouwen in brand standen; zelfs was dit o. ageseind aan den brandweerpost op de N.-Z. Kolk. Gelukkig was het alarm valsch. Het was slechts een houten loods nabij de Frans Halsstraat, die in de asch gelegd werd. De loods behoorde in eigendom aan een paarden slager. Een drietal paarden kwamen in de vlammen om. De bezoekers der tentoonstelling werden Zondag ochtend in de Spaanscho afdoeling op een aange- namen geur onthaald. Blijkbaar door het dreunen van den vloer verloor een der pyramiden Spaansche wijnen haar evenwicht en nam in haar val een paar honderd andere tlesschen mede. Volgens 't. Hdbl. heeft men in de Engelsche afdeeling op de tentoonstelling een paar rijtuigen laaghartig bekrast. De politie doet onderzoek. Zondag ontstond in de Ridderstraat te Amsterdam twist tusschen twee buren, waarbij de een den ander met een mes eene ernstige wonde aan den hals toebracht. Dezelfde messteker had gis ternamiddag weder ruzie met zijne vrouw, van wie hij het gelaat als het ware openkerfde. Even vóór middernacht brak te Am sterdam een hevige brand uit in het achtergedeelte van een perceel op het Rokin, waarin de winkel in manufacturen der firma L. Hirschfeld Co. was gevestigd. De vlammen grepen zóó spoedig om zich heen, dat twee vrouwen en een kind door do agenten De Haas en Do Ridder, door middel van de lijn hunner dreggen, worden gered. Hot achterhuis is geheel uitgebrand, evenals de winkel met den geheelen voorraad goederen en een gedeelte der eerste verdieping. Door de werking van één stcom- en drie handspuiten was men den brand in eon half uur meester. Gisternamiddag is in een stuk hei on der Epe in vergevorderden staat vau ontbinding gevonden het lijk van een onbekend manspersoon, vermoedelijk afkomstig uit Rotterdam. Hij schijnt ten govolge van honger te zijn omgekomen. Als kenteoken kan worden cpgegoven dat hij oen blond snorretje droeg. Een 5-jarig jongetje, dat bij de molen- werf to Elshout (N.-B.) 6peolde, kwam te dicht bij de molenwieken. Een daarvan trof het kindje, waardoor de schedel geheol verbrijzeld werd. Door oen vuurpijl of iets dergelijks ontstond Zaterdag-avond in de rue de la Douane te Parijs een hevige brand in een fourrage-magazijn. Verschillende huizen, pakhuizen en stallen werden coor de vlammen aangetast. Eenige personen werden zwaar verwond en 12 paarden kwamen in den brand om. In het nabijgelegen Tivoli-Vauxhall ont stond een groote paniek door het brandalarm; ver schillende personen raakten er onder de voeten en werden gewond. Zekere An dries "White, vroeger eender rijkste ingezetenen vau Chicago en sedert eenigen tijd in een krankzinnigengest:cht, wist voor eenige dagen to ontsnappen, reisde naar Joliet, in Illinois, waar zijn gezin zich bevond, vermoordde er zijne vrouw cn twee kinderen en maakte toen een einde aan zijn eigen leven. Te Congéy, Indre-et-Loire, zijn drie wegwerkers onder eono aardstorting bograven en op de plaats dood gebleven. Een vierde brak het dybeen. Bij don bouw een er kerk te Linden au is een steiger ingestort. Twintig werklieden waren er op aan den arbeid. Vier waren terstond een lijk, do overigen zijn meest allen zwaar gewond onder de puinhoopen gevonden. BUITENLAND. Frankiijk. De Kamer van Afgevaardigden heeft gisteren een aanvang gemaakt met de beraadslaging over de spoorweg-conventies. De heer Challemel-Lacour verklaarde, op de vraag van een der leden over het gebeurde te Tamatave, dat lord Lyons op 10 dezer aan de regeering mededoeling deed van do arrestatie van twee EDgelschen, die van verstandhouding met den vijand verdacht werden. De laatste depeches van admiraal Pierre maken geen melding van de zaak en de ware toedracht is nog niet gebleken, doch n het gogoven geval zal de regeering niet aarzelen die maatregelen to nemen, welke met de rechtvaar digheid en de belangen des lands strooken. Deze verklaring des ministers werd toegejuicht, waarna de zitting opgeheven werd. In de couloirs der Kamer werd gisteren ver zekerd dat de overeenkomst mot de "Wester-spoor wegmaatschappij heden zou geteekend worden. De Monthyon-prijs van 2500 fr. is door de Fransche Academie toegekend aan een werk over Marivaux van den heer Larroumet. De uitreiking van deze en ettelijke andere prijzen goschiedt in November. Groot-13 i-itannie. De heer Gladstone antwoordde gisteren in het Lagerhuis, op eene vraag van sir Stafford North- cote, dat hij de artikelsgewijze behandeling van de beide pacht-ontwerpen slechts zou kunnen afbreken voor het budget van uitgaven. Totdat men aan het einde dier behandeling zal gekomen zijn, is het onmogelijk den dag voor het debat over de schik king met do Suez-kanaalmaatschappij te bepalen. Verder deelde hij mede dat de regeering geen nadere berichten van Madagascar ontvangen heeft. Lord Fitz-Maurico gaf aan het Huis kennis dat drie of vier verdachte gevallen van cholera te Cairo zijn voorgekomen. De troepen aldaar zijn gezond, en allo voorzorgsmaatregelen zijn genomen. Zoo noodig is het bezettingsleger gereed, zich naar een kamp buiton de stad terug te trekken. SirE. Malet zond bericht dat zeven Europeesche artsen, en zes van Europeesche diploma's voorziene Egyptische artscD, zich naar de besmette streken hebben begeven. Uit Trincomale wordt gemeld dat de Engel sche oorlogsschepen „Euryalus" en „Tourmaline" naar Mauritius zijn vertrokken. Paul Krngor, de president der Transvaal, zal vermoedelijk in October zelf naar Engeland komen om over eene wijziging der conventie te onderhandelen. De Engelsche postmeester-generaal bestudeert thans iets geheel nieuws: de invoering van briof- telegrammen voor Londen en andere groote bin- nenlandsche steden. Deze zouden tegen iets hooger dan briefport worden verzondeD, maar niet opzet telijk aan de adressen bezorgd, doch in de eerote brierenbestelling begrepen worden. Oostenr.-Üong'.-j^roiiaircliie. Bij het verhoor der deskundigen in het proces Tisza Eszlar verklaarde professor Seheuthaner zeer beslist dat het gevonden lijk dat was van een meisje tusschen 14 en 17 jaren oud. Uitvoerig gaf hij de gronden aan, die hem en zijne collega's tot dezo overtuiging hadden gebracht. Even beslist gelooft de hoogleeraar aan den dood door verdrin king in de Theisz, niet aan eenige andere oorzaak van den dood. Heden begeeft het hof met de verdedigers zich naar Tisza-Eslar tot het instellen van een plaat selijk onderzoek. Egypte. De cholera is op verscheidene punten van Caïro uitgebroken cn breidt er zich in de Arabische wyk u;t. In het hospitaal van ICasr-el-Aim had men vier gj gevallen, waarvan één met doodelijken afloop. Deta chementen van verschillende Engelsche regimenten zullen zich op 18 Juli Daar Helouan begeven, om een legerkamp aldaar in gereedheid te brengen, iigeval tot het terugtrekken der Engelsche troepen uit Caïro mocht besloten worden. In do laatste 24 uren tot gistermorgen 8 uren waren aan cholera overleden te: Mansourah 42, Chibin-Elkun 4,Falka 1, Mitchamar 2, Zitteh 2, Shirbim en omstreken 10, Mehalet 3, MeDzaleh (op 13 en 14 Juli) 52, Damiato (in de laatste 12 uren) 24 personen. Telegraimnen. "WEENEN, 1G Juli. Uit Frohsdorff komen zon derlinge geruchten omtrent intriges van den hof- etaat van Chambord, die om bijzondere redenen I den toestand van den graaf gunstiger voorstellen dan hij is. Dat is ook de reden waarom nu nog I Fransche doctoren naar Frohsdorff ontboden werden. 1 ST.-PETERSBURG, 16 Juli. De politie ontdekte weder een geheime drukkerij. Drie personen werden gearresteerd. ROME, 16 Juli. De beruchte radicale volksver tegenwoordiger Coecapieller werd gisteravond wegecs bedreiging van een rechter in hechtenis genomen. A LEX AN DRIE, 17 Juli. De cholera breidt zich in Egypte algemeen nit. De gezondheidscommissie beraadslaagt over maatregelen om Alexandrië, waar één verdacht geval voorkwam, te isoleeren. BERLIJN, 17 Juli. (Part. Tel.) De administratie van den Pruisischen Oosterspoorweg heeft bereids voorzorgsmaatregelen togen de cholera genomen. LONDEN, 17 Juli. (Part. Tel.) De „Daily News" spreekt nu reeds van eene mogelijkheid van dfli val van het ministerie-Gladstone. LONDEN, 17 Juli. Volgens de „Times" heeft, I in een te Londen ontvangen telegram, de Porto een kras vertoog gericht tot de Engelsche regeering, I opdat zonder hare toestemming geene verandering u worde gemaakt in den tegenwoordigen staat van -j het Suez-kanaal. LKIDKN, 17 Juli. De verwachting voor morgen is: westelijke wind, buiig weder, regen. Bij de heden gehouden verkieziög van negen leden voor den gemeenteraad alhier zijn ingeleverd aan het hoofd-bureau (Stadhuis) van de 799 kiezers 506 stembiljetten, en aan het onder-bureau (den Burg) van de 1009 kiezers 625 stembiljetten; te zamen alzoo van de 1808 kiezers 1131 stombiljetten. Bij de vorige gemeenteraadsverkiezing waren van de 1771 kiesgerechtigden 1278 stembriefjes inge komen. Hedenmorgen te halfelf kwamen prins en prinses Albert van Pruisen met hunne kinderen in de residentie aau, verwelkomd door prinses Hen drik, die met de grootmeesteres mevrouw Van Hall cn haren hofmaarschalk aan het Rijnspoorstation aanwezig was. De Ifoniog en do Koningin hadden kolonel Tacls Van Araerongen, Zr. Ms. adjudant, opgedragen

Leidsch Dagblad | 1883 | | pagina 2