DAGBLAD. N°. 7182. Woensdag IS Juli. A0. 1SS3. Avond-editie. LEIDSCH PRIJS DEZER COURANT: foor Leiden per 3 maanden.f 1.10. Franco per post1.40. Alioodertyke Nommers,0.05. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. V PRIJS DER ADTERTESTIEIt: tui 1—6 rtgeli 1.06. Iedere regel meer 0.17J. Grootere lettere naar plaatarnimte. Voor het incasseer ren bailen de stad wordt 0.10 berekend. Bij dit nommer van het Leidsch Dagblad behoort voor de inteekenaren daarop het officieel Verslag der Handelingen van den Gemeenteraad: zitting van Donderdag den 5den Juli, bladz. 41 tot 46. OfEciëele KennisKeviagen. Burgemeester en "Wethouders van Leiden, Gezien de adressen van de firma E. J. BRILL, van REGENTEN VAN HET HEILIGE GEEST- OF ARMEN WEES- EN KINDERHUIS en van P. "NV. M. TRAP, tot het plaatsen van eene gaskrachtmachine, respectievelijk in de perceelen Oude Rijn No. 33a, Hooglandsche Kerkgracht No. 17/19 en Papengracht No. 30 en 32; 1 Gelet op de artt. 6 en 7 der wet van 2 Juni 1875 (Staatsblad n°. 95); Geven bij deze kennis aan liet publiek dat genoemde verzoeken, reet de bijlagen, op de Secretarie dezer gemeente ter visie gelegd zijn; alsmede dat op Dinsdag den 3lsten Juli aanst, 's voormiddags te elf uren, op het Raad huis, gelegenheid zal worden gegeven om bezwaren tegen die verzoeken in te brengen. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, DE ICANTER, Burgemeester. 17 Juli 1883. E. KIST, Secretaris. Burgemeester en Wethouders van Leiden, Gezien het adres van CURATOREN DER RIJKS-UNIVER SITEIT te Leidenhoudende verzoek om vergunning tot het plaatsen van een sloomicerkluig in het perceel Kapen- burg No. 124; Gelet op artt. G en 26 der wet van 2 Junil875 (Staats blad No. 95); Geven bij deze kennis aan het publiek dat genoemd verzoek, met de bijlagen, op de Secretarie dezer gemeente ter vise gelegd isalsmede dat op Vrijdag den 27sfen Juli aanst., 's voormiddag? te halliien, door eene Commissie uit het College van Gedeputeerde Staten dezer provincie, op het Raadhuis, gelegenheid zal worden gegeven om bezwa ren tegen dat verzoek in te brengen. Burgemeester en Wethouders voornoemd. Leiden, DE KANTER, Burgemeester. 17 Juli 1883. E. KIST, Secretaris. LEI SEN, 1? Juli. De graaf en de gravin van Vlaanderen be zochten heden met gevolg in twee rijtuigen deze gemeente ter bezichtiging van 's Rijks Academietuiü, do Pieterskerk, het Raadhuis, het Stedelijk Museum in de Lakenhal, 's Rijks Museum van Natuurlijke Historie en de HooglaDdsche kerk. In het „Hótel du Lion d?or" van den heer Smul ders gebruikten zij een déjeuner-dinatoire. Kort daarop vertrokken zij, mede per rijtuig, naar de resideotie, waar zij morgen bij Prioses Hen drik zullen dinceren. Te één uur stapten zij aldaar aan het „Hotel des lades" af. Do gebeele eerste verdieping van het grootscho hotel in het LaEge Voorhout wordt door hen met hun gevolg in gebruik genomeD. De vertrekken voor den broeder van den koning der Celgen en gemalin vertoonen een recht vor- sfcelijken aanblik door de weelde van het ameuble ment en den kleurenrijkdom van Btoffeering. Dc boogvensters langs de hoofdtrap en de gangen rondom de apartecienten zijn met bioomen getooid. Hedenmiddag is de Belgische gezant, baron D'Anethan, d:o hen op hun reis vergezelde, bj den graaf en do gravin aan tafel genoodigd. Z. Fxc. geelt nog deze week in zijne woning een groot diner ter hunner eere. Op de Muziekschool der Maatschappij voor Toonkunst alhier zijn ook bevorderd van de 2de naar de 3de klasse: voor de piano M. Van Hom burg en voor de viool J. Do Graaff. Bij het in de afgeloopen week gehouden no tarieel examen zijn geslaagd: voor het 1ste gedeelte do heeren: C. H. De Boer, te Oorschot; W. N. Verlegh te Roermond, C. W. F. C. Van Lidth de Jende to Tiel, W. E. Bosch te Utrecht, H. J. J. Verhoeff te Terborgb, O. L. A. De Haan te Grave, BS L. Daem8 te Sf.-Oedenrode; - voor het 2de ge deelte de heeren: J. F. Hackstroh to Alkmaar, H. L. Maarschalk te Boskoop, W. F. L. Lapidoth te Amsterdam, F. Do Jong te Putten, W. M. J. Broekhofï te Oldemarkt, J. A. Boulet te Rotter dam - voor het 3de gedeelte de heerenJ. A. Ritman JHzn. te Amsterdam, W. A. Van Duider te Schiedam, A. J. G. A. Verhoeff te Alkmaar en N. J. H. Van Hasselt to Amsterdam. De Koning heeft beuoemd tot dienstdoend kamerheer bij mevrouw de prinses Hendrik der Nederlanden, mr. C. H. graaf Van Bylandt, kamer jonker des Koning9. Naar het H. Dagblad verneemt, zal de ven nootschap van het „Panorama Mesdag" tegen hot einde van dezen zomer liquideeren. Het doek zou alsdan eerst te Brussel en daarna te Parijs worden tentoongesteld. Do 1ste luit. P. J. G. Schott, van het 2de reg. inf. te Grave, is bij het 4de reg. van dat wapen overgeplaatst. De lste lalt. F. B. J. Bremmer, van het 1ste reg. inf. te Leeuwarden, en de 2de lnit. A. S. Russer, van het 2de reg. inf. te Maastricht, worden gede tacheerd aan 's Rijks geweerwinkel te Delft. Volgens ontvaDgen berichten is do toestand van den heer Modderman thans zeer bevredigend. Gisteravond had de contra-partij plaats, door de Delftsche burgerij aan de studenten ge geven. Bij den aanvang van het bal werd door den burgemeester vau Delft een speech gehouden, bij welke gelegenheid hij een brief voorlas van Prins Alexander. Do Prins geeft daarin zijn voor nemen te kennen om hot corps ten nieuw vaandel aan te bieden. Het feest was zeer geanimeerd. Do minister van binnenlandscho zaken heeft benoemd tot leden der internationale jury voor do toekenning van bekroningen tor internationalo kolo niale en uitvoerhandel-tontoonstelling te Amsterdam, voor de derde afdeoling fraaie kunsten, moderne kunsten A. Wat betreft de schilderijen: de heeren C. Bis schop, J. Israëls, W. Maris, A. Mauve, II. W. Mes dag, J. Stroebei, kunstschilders te 's-Gravenhage, en mejuffrouw Tb. Schwartzo, kuDstschilderes to Amsterdam. B. Wat betreft do beeldhouwwerkende heeren B. Van HoveD, beeldhouwer; W. B. G. Molken- boer, directeur der Rijksnormaalschool voor teoken- onderwijzers, beiden te Amsterdam; jhr. B. W. F. Van Riemsdijk, commies bij het depart, van binnenl. zaken, te 's-Gravenhage; E. Von Saber, directeur van de Kunstnijverheidsschool te Haarlem, en II. Teixeira De Mattos, beeldhouwer te Amsterdam. C. Wat betreft de teekeningen, etsen en gravures de heeren Aug. Allebé, directeur dor rijks-academie der beeldonde kunstenW. Steelink, kunstgraveur, en Ed. Taurel, kunstgraveur, allen te Amsterdam. D. Eouwkundigo ontworpen: de heeren P. J. H. Cuypers, architect der rijksmuseumgebouwou te Amsterdam, P. F. W. Mouton, architect, C. II. Peters, bouwkundige voor do landsgebouwen, beiden te 's-GraveDhage. De internationale jury der Amsterdamsche tentoonstelling is gisteren in het gebouw dor Vrje Gemeente te Amsterdam geïnstalleerd door haren voorzitter, jhr. C. Hartsen, die de bijeengekomen leden in de Fransche taal toesprak. De plechtigheid werd ook bijgewoond door burgemeester en wet houders van Amsterdam, de commissarissen der vreemde mogendheden en het uitvoerend comité. Mr. A. J. Van Vollenhoven is tot secretaris van den voorzitter benoemd. Op eene vraag van kolonel Koster, batreffende de betaling van reis- en verbljjfkosten der jury leden, antwoordde de voorzitter dat het uitvoerend comité met de regeering in onderhandeling is over het vergoeden der reis-en verblijfkosten aan Neder- Iand3che leden, die buiten Amsterdam woonachtigzijn. De jury van klasse XXIV heeft gisternamiddag te 4 uren een vergadering gehoudeD, ten einde over te gaan tot het benoemen van haar bestuur, het welk thans als volgt is samengesteldHenry Havard, voorzitter; Von Saher, vico-voorzifcter, en Fumière, secretaris. Voorts is door de jury besloten om een bezoek te brengen aan de verschillende afdeelingen der tentoonstelling, in de navolgende orde: Nederland den 18den, Frankrijk den 19den, Dnitschland dem 20sten, België den 21 sten en de overige landen, den 23sten Juli en volgende dagen. Dit bezoek, zal te halftien een aanvang nemen. De aartshertog van Oostenrijk, Carl Ludwig, broeder des keizers, bezocht gisteren mot zijne gemalin Maria Thcresia de tentoonstelling te Am sterdam. Do aartshertog reist in streng incognito onder den naam graaf Von Arnstedt en neemt zijn intrek te Zand voort. B. en Ws. van Amsterdam hebben aan den gemeenteraad aangeboden eene niouwe verordening, regelende de voorwaarden, waardoor toegang ge geven wordt tot de lessen der universiteit. Bij het ontwerpen dier verordening is het dagelijksch be stuur, na voorlichting van curatoren en van den Senaat der universiteit, uitgegaan van de volgende hoofdbeginselen, lo. Het bedrag, door een student te voldoen, moet over het algemeen niet hooger zijn dan hij onder gelijke omstandigheden aan eene ryks-umversiteit zou betalen. 2o. Het stelsel is, den student te doen betalen voor zekere groep van colleges, met recht om deze colleges te volgen zoolang hij student is. 3o. De vrijheid in de keuze der studiën blijft den student vrijgelaten. 4o. Het beginsel van reciprociteit mot de rijks-universiteiten is aangenomen. 5o. Do studenten, die het laatste examen vóór hunne promotie hebben afgelegd, zijn tot geone verdere bijdragen verplicht. 6o. Aan curatoren der universiteit, den rector-magnificus gehoord, is het vrijgelaten, enkele studenten zonder inschrijving tot een getal lessen, greoter dan twee, toe te laten tegen betaling van f 30 per les. Een tal van bepalingen, in de nieuwe verordening op genomen, regelt nader deze beginselen. In do gisteravond gehouden buitengewone algemeeno vergadering der „Yereeniging voor den Effectenhandel" te Amsterdam werd, overeenkom stig een door negen en negentig leden ingediend voorstel, besloten Zaterdag 28 Juli a. s. niet als beursdag te beschouwen, zoodat op dion dag lo. op de kantoren niet zal worden geleverd en ont vangen 2o. de officiëele noteeriDg niet opgemaakt en door de prijscourant niet uitgegeven zal worden, 3o. het vereenigingslokaal gesloten zal zijn. Do volgende studenten van de Theologische School te Kampen hebben voldaan aan hot theolo gisch examen: A. T. Bouma, J. Bruin, H. Bulder, J. Dekker, A. Dekkers, G. W. H. Esseling, J. Fok- kinga, W. Folkerts, J. Yan Haeringon, H. Kouwen- hoven, A. Yan der Linden, J. Schock, G. H. Toebes en C. J. Weienberg. Twee werden afgewezen. Blijkens bericht van den agent en consul- generaal der Nederlanden te Alexandrië, is door hem van do Indische regeering de mededeeling ontvangen dat de cholera sedert 9 dezer heeft op gehouden te Padang te hcerschen. St.-Crt Het stoomschip „Madnra", van Amsterdam- naar Batavia, arriveerde gisteren te Marseille; de- „Prins van OraDje", van Amsterdam naar Batavia,, arriveerde dien dag to Suez. De gewone audiëntie van den minister van marine zal Yrijdag a. 8. niet plaats hebben. Z. M. heeft C. G. Yan Hulst ontv. der dir. bel. en acc. to Appingadam c. a., benoemd tot ontv. derzelfde middelen te Hoogczand c. a.- den luit. ter zoo 2de kl. D. N. Wontholt, op zijn verzoek, niet 15 dezor eervol uit den zeedienst ontslagen; -

Leidsch Dagblad | 1883 | | pagina 1