DAGBLAD. N°. 7181. Dinsdag 17 Juli. A°. 1883. A:vond- editie. LEIDSCH TRIJS DEZER COURANT: Toot Leiden per 8 me&ndenf 1.10. Fraoco per post.1.40. AlxocdorlQke Kommen.0.05. Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, uitgegeven. V PBIJ8 DEB ADVERTENTIES Ytn 16 regels 1.05. Iedere regel meer 0.17fc Grootere letten nur plaatsruimte. Voor bet incasse ren buiten da stad wordt 0.10 berekend. LEIDEN, 16 Juli. Yoor hefc admissie-examen tot de Hoogere Bur gerschool voor Meisjes alhier hadden zich aange meld 26 leerlingen Yoor de lste klasse, waarvan 24 onvoorwaardelijk en 1 voorwaardelijk werden toegelaten. De nitslag der overgangsexamens was als volgt: lste klasse, 25 leerliogen, onvoorwaardelijk bevor derd 22, voorwaardelijk 3; - 2de klasse, 24 leer lingen, onvoorwaardelijk bevorderd 23, voorwaar delijk 1- 3de klasse, 14 leerlingen, allen onvoor waardelijk bevorderd; - 4de klasse, 11 leerlingen, onvoorwaardelijk bevorderd 7, voorwaardelijk 4. Naar wij vernemen, hebben de joDgens der Kweekschool voor Zeevaart alhier het uitstapje, dat zij dezer dagen naar de Amsterdamsche ten toonstelling maakten, te danken aan de beeren P. W. Janssen, directeur, en J. T. Cremer, oud- administrateur der Deli-maatschappij, die aldus op nieuw hunne Bypathie voor de Nederlandsche marine betoonden. Gelijk men weet, werd de Deli-maat schappij in een bang oogenblik gedurende de eerste dagen van hare opkomst uit een groot gevaar gered door de krachtdadige hulp der bemanning van Zr. M. stoomschip „Marnix." Hierdoor dus krijgt het onzer jeugdige Janmaats aan Neerlands hoofdstad bezoek een te scboonere betoekenis, daar er uit blijkt dat de vroegere diensten van hunne oudere kame raden nog steeds op prijs worden gesteld. s Door curatoren van het gymnasium te Leeu warden is de heer G. M. Slothouwer, doctorandus in de Nederlandsche letterkunde aan de rijks-nni- versiteit te Leiden, aanbevolen als leeraar in de Ned. taal en letterkunde en in de aardrijkskunde aan bet gymnasium aldaar, en znlk6 voor den cur sus 1883/84 en op eone bezoldiging van ƒ2500. Er bestaat gelegenheid tot verzending der cor respondentie naar Ned.-Indië en Padang door middel van het stoomschip „Batavia", waarvan de laat ste buslichting aan het postkantoor te Rotterdam is bepaald op Zaterdag den 2l6ton Juli a. s., des morgens te halfelf. Ten postbantore alhier moeten de brieven enz. dus uiterlijk des morgens om half- acbt bezorgd zijn. Den 24sten Juli zal het veertig jaren geleden zijn dat do beer J. Mater bij de firma Yon Siebold werkzaam is; eerst, eene korte poos, als knecht, trad hij later als chef op. Allen die zijne kunde waardeeren en hem in zijn werkzaam leven bonnen, zullen ongetwijfeld in dien dag deelen. Op de rozententoon8telling te Arnhem zijn o. a. bekroond geworden: voor een grafkrans van witte rozen de heer A. C. Kriest alhier met de zilveren medaillevoor een verzameling afgesneden rozen in Engelsche kisten de firma C. De Yos te Hazerswoude met do bronzen medaille; voor 12 ver scheidenheden na 1878 in den handel gebracht dezelfde met de zilveren en de heer J. Do Jong te Boskoop met de bronzen medaille; voor een ver zameling thee- en noisotrozen de heer Yan Gel- deren te Boskoop eveneens met de bronzen medaille. Bij de heden gebonden openbare verkooping van cokes in partijen van 100, 50, 10 en 5 hectoli ters, waren de hoogste prijzen 34, ƒ17.50, ƒ3.70 en 1.75; de laagste 34, 17.50, 3.50 en 1.75. Door een aantal studenten is te Groningen in navolging van de zusteruniversiteiton Leiden en TUirecht opgericht een weerbaarheidscorps, waar van de statuten reeds ter goedkeuring zijn opgezon den aan den Koning. I Den llden Juli jl. overleed te Hillegom in de lente haars levens mej. J. M. Yan de Yooren, laatst onderwijzeres to Vogelenzang, in welke be trekking zij met den meesten ijver en de grootste nauwgezetheid werkzaam was. Hare practiscbe op leiding tot onderwijzeres genoot zij aan de openbare lagere school te Hillegom en hare theoretische vor ming aan de rijksnormaalschool to Lisse, van welke inrichting zij steeds het Bieraad was. - Op ruim 20- jarigen leeftijd ontviel zij, belaas, aan hare betrek kingen en aan haren zoo nuttigen werkkring. Ieder, die haar kende, achtte haar hoog, èa om haar edel karakter èn om hare wetenschappelijke ontwikkeling. Op den dag der begrafenis bracht dan ook de predikant der Hervormde gemeente aan de geopende groeve in welsprekende taal hulde aau hare nage dachtenis. Yele dorpelingen bevonden zich op het kerkhof ten einde getuigen te zijn van de treurige plechtigheid en om der jeugdig afgestorvene hun nen laatsten groet te brengen. De heer Dcy verman uit Leiden bedankte, op gepaste wijze, namens de familie allen aanwezigen voor de laatste eer aan de overledene bewezen. De heer A. E. Yaa KempeD, lid der firma J. M. Yan Kempen en Zn., heeft het geschenk, bestemd voor „The Royal Yacht Squadron", aan Z. M. den Koning op hefc kasteel Berg ter bezich tiging aangeboden. De Koning was over de uitvoe ring zeer voldaan en prees herhaalde malen de artistieke bewerking. Aan genoemden heer heeft Z. M. opgedragen dit kunststuk persoonlijk aan den Prins van Wales te gaan overhandigen. De lste luit.-kwartiermee6ter D. J. Ten Klooster, van het instr.-bataljon te Kampen, wordt met ingang van 1 Oct. a. s. overgeplaatst bij het lste bat. van het 4de reg. inf. te Dellfc. De lste luit.-kwartiermeester L. J. Mulder, van het lste bat. 4de reg. inf. te Delft, is toege laten tot den intendance-cursus bij de Ilde Afdeeling Krijgsschool en wordt den lsten October a. s. bij die inrichting gedetacheerd. Door iemand, die onbekend wenscht te blij ven, doch die reeds herhaaldelijk blijken gaf van zijne ingenomenheid met de Maatschappij van Wel dadigheid te Frederiksoord, is aan die instelling ter gelegenheid van een huiselijk fe9st een gift van driehonderd gulden geschonken. Het Bestelhuis van den Ned. Boekhandel te Amsterdam heeft in het boekjaar 1882/83 verwerkt 1,609,432 KG. boekeD, ter waarde van ongeveer 9,500,000. Bij de Maatschappij tot exploitatie van Staats spoorwegen is tot chef de bureau 2de kl. bij de afdeeling hoofdboekhouding benoemd de heer W. K. D. J. Caron, thans commies. Naar men verneemt, zal de heer Yan Aylva Van Pallandt de benoeming tot lid der Eerste Kamer door de Staten van Utrecht niet aannemen. De gemeenteraad te Breda heeft, in verband met eene missive van de Commissie van Toezicht op het M. O., besloten, allo leeraren aan deH. B.- school aldaar in het vervolg definitief te benoemen, en voorts ter vervanging van den naar Utrecht vertrekkenden heer Albers, leeraar in de Ned. taal en letterkunde, aan de heeren Goedeljee en Vlier hout, leeraren in de Duitsche en Fransche talen, tegen eene vergoeding van ƒ600 's jaars, op te dragen tijdelijk in deze vacature te voorzien. Naar aanleiding van een uit oen der Sama- rangsche dagbladen overgenomen bericht, verzoekt de oud-procureur mr. Van Bosse ons het volgende mede te deelen Vijftien en meer jaren geleden, aanvaardde het Weeshuisbestuur te Samarang voor een der wees kinderen een boedel, waarin het actief (ƒ17,000) door het passief verre overschreden werd. Die hoedel werd, met inachtneming van alle wettelijke formaliteiten, in beheer genomen, verantwoord en ten slotte, in zijn geheel, aan de daarop rechtheb bende crediteuren verantwoord. (.V. B. C.) Het stoomschip „P. Galand," van Rotterdam naar Nieuw-York passeerde Zaterdag-avond Dover; de ^Noord-Brabant," van Rotterdam, arriveerde Zaterdag te Batavia. Z. M. heeft benoemd: tot schoolopziener in het district 's-Gravenhage W. Van Marken, thans schoolopziener in het arr. Delft, uit welke betrek king hem tevens eervol ontslag wordt verleend, en tot schoolopziener in het arrond. Delft jhr. mr. W. Th. Gevers Deynoot, te 's-Gravenhage; - tot majoor-commandant der dienstdoende schutterij te Zutfen benoemd C. C. Brunings, thans kapitein. Gemengd Nieuws. In de afgeloopen week zijn binnendeze gemeente 5 personen door pokken aangetast en is één persoon aan die ziekte overleden. Aan de katoenweverij alhier hadheden de smid J. G. het ongeluk met de wielen van het drijfwerk in aanraking te komeD, waardoor hij on middellijk gedood werd. De ongelukkige was 50 jaren en laat een wednwe met kinderen achter. Gisternamiddag tegen halfzeB wa ren eeüige knapen in den Vliet in een bootje aan het varen. Een hunner, die even zon opstaan, ver loor daarbij het evenwicht en sloeg over boord. Door den drenkeling, die reeds in de diepte ver dween, spoedig stokken toe te steken, kwam hij nog behouden op het droge. Op het Levendaal had eveneens een jongen het ongeluk al spelende te water te geraken, doch daar een persoon hem nasprong, werd hij insgelijks be houden aan wal gezet. De milicien-plaatsverva nger S. v. V. van de 3de comp. 2de bat. 4de reg. inf. te Leiden, is wegens voortdurend wangedrag met een briefje van ontslag uit de gelederen verwijderd. De inspecteur van het geneeskundig staatstoezicht in Zuid-Holland heeft de mazelen te Rijnsburg epidemisch verklaard. Begunstigd door heerlijk weder, dat echter met den middag door een regenhni, verge zeld van onweer, eenigszins verstoord werd, hield de roei- en zeilvereeniging „Hollandia" Zaterdag haren jaarlijkschen wedstrijd op het Braassemer- moer en de Wijde Aa. Nadat de meeting der vaartuigen den middag te voren aan 's-Molenaar6brug had plaats gehad, vertrokken de verschillende boeiers en gieken, die van verre naar Alfen waren gekomen, 's morgen» naar de kampplaats, terwijl voor leden en genoo- digdeD, met hunne dames, de gelegenheid werd aangeboden om derwaarts te gaan met de stoom boot „Lynden", welke, om 10 uren van het Hotel „St.-Joris" vertrokken, met haar vlaggentooi en vroolijke muziek, menigeen opwekte om den tocht mede te maken, zoodat de anders zoo stille Braas- 8emermeer nn met zijn tal van zeilbooten en gieken een schouwspel te zien gaf, zóó fraai als men maar zelden kan genieten. Toen een kanonschot den aanvang had aange kondigd en de vroolijke tonen der muziek zich bij afwisseling deden hooren, nam de wedstrijd der zeil- vaartuigen een aanvang, waarbij prijzen werden be haald door jhr. mr. H. B. Smissaert te Alfen, L. J. Smit te Kinderdijk, J. J. A. H. Clignett te Amster dam, G. W. Lans te Kapelle aan den IJsel, de roei- en zeilvereeniging „de Amstol" te Amsterdam, J. A. Yan Straten te Amsterdam, R. De Jager te Alfen, en premies door G. Schutte Jr. te Amster dam, M. Molenpage te Amsterdam, W. Koster te Leimuidon, E. J. Hoos te Leiden, gebrs. Schouten te Gouwslnis en E. W. Heyblom te Amsterdam. Te gelijkertijd had op de Wijde Aa, welke ditmaal, ten spijt van vele ingezetenen van Alfen en Oads- hoorn, om haar ruimer vaarwater boven den Rijn verkozen was, de wedstrijd plaats met de roei-

Leidsch Dagblad | 1883 | | pagina 1