Deze kunstmatige stortregen meteen nadrup, die sommige belangstellende raadsleden noodzaakte zich door een paraplnie voor het nat worden hunner zomerkleeding te vrijwaren, valt op den grond uit een hemel van buizen, onder het dak van het tooneel aangelegd. De eer van het ontwerpen van dit watergordijn of reservoir, komt toe aan den heer B. Reinders, architect-directeur der gemeentewerken, in overleg met den heer Th. Stang, directeur van de stads- duinwaterleiding. De leiding ligt even onder de zoldering van het tooneel uit hoofdpijpen, onderling verbonden met de 25 koperen buizen, waarin 20- a 25-dnizend gaatjes zijn geboord tot het doorlaten der waterstraaltjes. Wanneer men weet dat het vermogen der geheelo leiding 25- a 30,000 liter per minuut is, dan kan men zich een denkbeeld vormen van het water volume, hetwelk, in de weinige minuten dat de in richting in werking was, op het tooneel plaste. Te Scheveningen bevin den zich than s 811 badgasten en 121 bedienden, d. i. Bedert 1 Mei 11. 1334 badgasten en 177 bedienden. Gistornamiddag is te Vlaardin gen de derde of laatste jager binnengekomen met 550 ton. In Zuid-Holland zijn in de week van 1 tot en met 7 Juli nog de volgende gevallen van pokken voorgekomen: Alkemade 1, Oud-Beierland 18, Berkel 2 (eerste gevallen) Delftshaven 2 en Kra lingen 1. Een korporaal der ve1d-arti 11 erie te Utrecht, die in beschonken toestand verkeerde en in een danshuis in de Boterstraat twist zocht met artilleristen, heeft een politie agent, die hem tot bedaren trachtte te brengen, met eene sabel zoodanig mishandeld dat de korporaal gearresteerd en aan de militaire autoriteit moest overgeleverd worden. Met achterlating van een belangrijk deficit in zijne gemeentekas, heeft zich einde Januari dezes jaars, D. C. H., gemeente-ontvanger te Putten, (Yeluwo), naar Amerika begeven en zich in Michi gan gevestigd, doch is onlangs ter requisitio der Nederlandsche regeering aldaar gearresteerd; hij bevindt zich thans reeds ver in zee, en zal binnen weinige dagen in Nederland aankomen, om aldaar te worden gekerkerd. De zwemwedstrijd, die heden te Gronin gen zou gehouden worden, is wegens den lagen water stand voorloopig uitgesteld. Bij den heer Yeron te Eindhovenisten- toongesteld een nieuw-zilveren viool, vervaardigd door den heer E. Yan Osch, instrnmentmaker te Maastricht. De viool heeft dubbele, niet opgevulde wanden en is niet zwaarder dan een houten instru ment van denzelfden vorm. De rechtbank te Z u tfen veroordeeld e een 19-jarige dienstmeid uit Deventer tot 3 dagen celstraf, omdat zij van een uitstalling op Den Brink 3 spelden- en 1 naaldenkoker had weggenomen. In de vorige week had een landbouwer te St.-Pieter bij Maastricht, bij het uitdelven van aardappelen op zijn land, het geluk een gouden ring met 7 kostbare steenen te vinden, waarvan een van groote waarde. De zoon van Naund orf, die steeds b e- weerd heeft de dauphin Lodewijk XVII te zijn en voor wiens rechten Jules Favre acht a tien jaren geleden pleitte, stelt zich erfgenaam van donFran- schen troon. Hij zal eene brochure uitgeven, waarin hij wil aantoonen dat hij alleen het recht heeft om do kroon van Frankrijk op 't hoofd te zetten. (Hbl.) Te Yssingeaux, eene plaats in het de partement Houte-Loire, is de bliksem in de kerk geslagen, terwijl de mis er gelezen werd. Meer dan honderd personen zijn gekwetst; twee zijn gedood. De „Times of Natal" ontving van haar correspondent uit Zoeloeland het treurige nieuws dat de heer W. Schroeder, zendeling, op zijn stand plaats vermoord is. Hij had zes assogaaiwonden en zijn buik was opengereten. Het is niet bekend wie hem vermoordde." Op correspondent voegt er nog bij, bericht ontvangen te ^"bben dat de zendeling Horman, die 10 mijlen afstands van woont, ook ver moord is, doch dit wordt niet be708tigd. Het proce^ t6 rpisza^E8Slar ï»nog uiet aan een eind en de verw"-rr'DS neemt zóo mogelijk nog toe; de getuigen vertellen yo°r het gerechtshof meerendeels geheel het tegenove. gestelde van vroegêf; zoo word vroeger opgegeven dat het in de Theiss gevonden lijk bruine oogen had, terwijl nu blauwe worden opgegeven. Men weet echter dat geen enkel proces-verbaal van de vsthooren te vertrouwen is; de getuigenissen zijn of gedwongen afgelegd, öf vervalscht. Vat men de verklaringen der getuigen bijeen, dan komt men tot de overtuiging dat het in de Theiss gevonden lijk niet dat van Esther is geweest. Zelden heeft men zulk een ingewikkelde knoeierij gezien. Te Angers zijn drie logementen door een brand vernield. Eene 26-jarige vrouw kwam in de vlammen om. BUITENLAND. Frankryk. In de Kamer der Afgevaardigden antwoordde gis teren de heer Challemel Lacour op eene vraag van den heer Granet over Tonkin, dat de regeering met volle kennis van zaken handelt. De aldaar aanwezige strijdmacht wordt voldoende geacht, en het oogen- blik der handeling is niet ver meer verwijderd. In geval van nieuwe moeielijkheden zal de Kamer ge raadpleegd worden. De instructiën aan Harmand houden in, dat hij zekere punten moet bezetten, doch het tractaat van 1874 eerbiedigen. Het ligt geenszins in de bedoeling om Annam te veroveren. De betrekkingen tusschec Frankrijk en China zijn van vredelievenden aard, doch Frankrijk zou niet aarzelen krachtig zijne belangen te verdedigen, in dien het noodig mocht zijn. (Toejuiching op alle banken der linkerzijde). Op eene vraag van den heer Delafosse antwoordde de heer Challemel Lacour, dat China er niet aan denkt, het verdrag van 1874 te ontkennen. Hij gaf voorlezing van eene depeche, waarin gewaagd wordt van zekere tegenstrijdigheid in de houding van den heer Bourrée. De schikking, door hem getroffen, bestond in verdeeling van het beschermheerschap de regeering verwierp dit zonder aarzelen, maar aanvaardde, zonder eenige nevengedachten, de onder handelingen met China, welke hij hoopt dat met gunstigen uitslag voor beide landen mogen be kroond worden. De heer De Cassagnac beweerde dat voor de ondernoming in Tonkin, evenals voor die in Tunis, beweegredenen bestaan, waarvoor men niet durft uitkomen. Deze woorden lokten een hevig tumult uit. De heer Jules Ferry sommeerde den spreker, om de be wijzen te leveren van wat hij zeide. De heer De Cassagnac wijdde daarop breed voerig uit over de onderhandelingen met betrek king tot Tonkin, en eindigde met te zeggen dat ze dienen moeten om de begeerigheid van sommigen te voldoen. Do voorzitter, de heer Brisson, constateerde de lankmoedigheid, waarvan de Kamer bewijs gaf. De heer Ferry riep van de tribune uit: „Men belee- digt de regeering, zonder dat eenig bewijs geleverd wordt!" De heer De Cassagnac richtte tot den heer Ferry eenige woorden, welke door de Kamer belee- digend werden geacht, waarop de censuur gepaard met tijdelijk verbod om de zittingen bij te wonen, door do vereenigde linkerzijde togen eerstgenoemde wordt uitgesproken. Ten slotte werd, met 371 tegen 82 stemmen, eene motie van vertrouwen in het Kabinet aan genomen. Gtroot-Britazmië. In het Hoogerhuis verklaarde lord Granville gisteren dat de regeeringen van Frankrijk en Enge land ten volle de verplichtingen erkennen, voort spruitende uit de verbintenis, dat geen harer in de Nieuwe Hebriden tusBchenbeide mag komen. In het Lagerhuis deelde sir Charles Dilke mede dat quarantaine-maatregelen in 1832/33 gebleken zijn werkeloos te wezen tegen het binnensluipen der cholera. Yandaar dat de regeering geene qua rantaine beoogt. Daarentegen heeft zij het stelsel van geneeskundig onderzoek en desinfectie van ver dachte schepen aangenomen. De stoomschepen uit Indië, die het Suez-kanaal doorvaren, doch geene besmette havens hebben aangedaan, zijn niet ver dacht. Ook zijn, wegens het langdurige dor reis, niet verdacht de schepen komende uit Alexandrië, van waar slechts dén cholerageval is gemeld, be halve wanneer zij zieken aan boord hebben. Lord Fitz Maurice verklaarde dat de regeering geen berichten heeft ontvangen over het uitbreken der cholera in China. De heer Childers deelde mede dat, indien de voorloopige overeenkomst betreffende het tweede Suez-kanaal gisteren mocht gesloten worden (wat waarschijnlijk was) hedenmiddag de bepalingen daarvan aan het Huis zouden bekend gemaakt worden. De gemerigde commissie uit het Ilooger- en Lagerhuis, belast met het onderzoek van het plan betreffende de Kanaal-tunnel, heeft zich, met 6 tegen 4 Btemmen, tegen dat plan verklaard. Uit de Kaapsche mailbladen tot 19 Juni, heden ontvangen, blijkt o. a. dat Jonathan zijn volk weder wapent en alles voorbereidt voor een nieuwen oorlog in Zoeloeland. Telegrammen. NEUSTADT, 10 Juli. De graaf van Chambord heeft bijna niet geslapen en is zeer zwak. BERLIJN, 10 Juli. Aartshertog Karl Ludwig (de broeder des keizers van Oostenrijk), die hier vertoeft om een bezoek te brengen aan de hygiëne- tentooo8telling, heeft heden bij den kroonprins te Potsdam gedineerd en vertrekt hedenavond naar Amsterdam. ALEXANDRIE, 10 Juli. Het proces tegen Said Kkandeel is geëindigd. De beschuldigde werd ver oordeeld tot 7 jaren dwangarbeid te Suakim (in Nnbië, aan de Roode Zee.) FROHSDORFF, 10 Juli. De lijder heeft den dag kalmer doorgebracht en een weinig gerust. Hij is uiterst zwak. De zwelling in de rechterzijde verdwijnt. MADRID, 10 Juli. Een aardbeving, die acht se conden heeft geduurd, is te Jumilla, in de provincie Murcia, gevoeld. - Bij eene vechtpartij tusschen Italianen en Spanjaarden, die aan de tunnel van Port-Pagarès, op de spoorweglijn van Asturië wer ken, zijn drie dooden gevallen en 32 gewonden. LONDEN, 10 Juli. Heden werd voor 190,000 pd. st. in de Bank gestort. WASHINGTON, 10 Jnli. In het maandbericht voor Juli van het landbouw-departement wordteen algemeene vorbetering van den stand van het katoen geconstateerd. Het gemiddelde is van 86 tot 90 vooruitgekomen. Ook in do wintertarwe is eenige verbetering merkbaar. Over het algemeen is het gemiddelde tot 79 gestegen en dat der voorjaars- tarwe tot 100. Te oordeelen naar hetgeen Juli doet verwachten, zal de oogst opleverenaan winter tarwe 300 millioen en aan voorjaarstarwe 125 mil- lioen schepels. De hoeveelheid met graan bebouwde grond is toegenomen als volgt: tarwe 150 millioen hectaren, gemiddeld; maïs 86haver 89, gemiddeld; garst 97. LONDEN, 11 Juli. De „Standard" meldt uit Parijs van gisteren dat tusschen den heer De Lesseps en de Britsche regeering een overeenkomst is gesloten, krachtens welke die regeerïng haren invloed bij de Egyptische regeering zal doen gelden om do concessie voor een tweede Suez-kanaal te verkrijgen. De tot het maken van dit kanaal ver- eischte kapitalen zullen verschaft worden door de Suez-Kanaalmaatschappij, welke toestemt in het benoemen van een Engelschen zeeofficier tot inspec teur-generaal der vaart op het kanaal. LONDEN, 11 Juli. In het Lagerhuis stelde de heer Chaplin voor dat verboden worde het ont schepen van vee, afkomstig uit landen wier wetten geene voldoende zekerheid tegen het aanbrengen van veeziekten opleveren. De heer Arnold bestreed dit voorstel, en deed een tegenvoorstel, strekkende tot het gelasten van een zeer stipte naleving der bestaande wetsbepa lingen. Hij verklaarde dat, als deze goed gehand haafd worden, het maken van nieuwe wetten, in de gegeven omstandigheden, niet noodig is. De heer Mundella was ook tegen de motie-Chaplin. Namens de regeering verklaarde de heerDodson dat deze zich met het amendement-Arnold ver eenigde, of, indien dit niet werd aangenomen, een commissoriaal onderzoek wenschelijk achtte. De heer Arnold trok zijn amendement in. De heer Barclay stelde het benoemen van een commissie voor. Dit werd met 200 tegen 192 stemmen verworpen, daarna en werd het voorstel Chaplin-aangenomen. DURBAN, 11 Juli. De Volksraad van de Trans vaal heeft een besluit aangenomen, waarbij de heer Jorissen, zonder vorm van proces, van zijn ambt wordt ontzet. ALEXANDRIE, 11 Juli. In het etmaal, dat gisteravond te 9 uren eindigde, zijn te Damiata 52, te Mansourah 102, te Samanoud 16, te Talka 2 personen aan cholera overleden. Te Shirbim stierf één persoon aan die ziekte. LKIDItN, 11 Juli. De verwachting voor morgen is: aanwakkerende wind van het zuiden tot westen, buiig weer. Z. M. heeft benoemd tot rector-magnificus dar rijks-universiteit te Leiden voor het academiejaar 1883/84 dr. D. Doyer.

Leidsch Dagblad | 1883 | | pagina 2